Šta je novo?

Steam Deck

Realno je da jedino Microsoft može da napravi ovakav ili bolji uređaj za sličan novac. Problem je što bi sam sebi bio konkurencija i otkinuo deo xbox ili PC kolača. A deck je daleko od toga da ugrozi MS.

Ali stavili su kao prednost Ayaneo da može da se koristi i kao PC :D Moraju da ubace bolje komponente da bi lakše opravdali veću cenu. Jednostavno, niko (osim M$-a) nije u poziciji da parira Valve-u jer se na Decku zarađuje od prodaje softvera, a ne hardvera. Moje mišljenje je da je fullHD na ovakvom uređaju sa ekranom ~7" bacanje para (resursa, baterije...). I mislim da je Valve doneo dobru odluku da ide na 1280x800. Znam da se ljudi žale na kvalitet prikaza, da žele OLED, ali to bi moglo eventualno da bude opcija, nikako standardna konfiguracija.
 
Po meni jedna od najboljih hardvera izbacen poslednjih godina, jer sa sobom uvek imam mali i prilicno jak laptop/kozolu. Meni linux zavrsava posao tako da mi itekako odgovara. Dodjem na posao, stavim ga u deck, connect na server i radim. Kada zavrsim, stavim ga u torbicu i idem kuci. Valve je velika "firma", tako da za update ne brinem. Podrsku ocekujem dugi niz godina. Koga briga za ekran, kacim ga na eksterni monitor :D

Prava mala slatka bombonica :D
 
Poslednja izmena:
Slažem se za rezoluciju na deck-u ali koliko vidim i sa eksternim ekranom/TV-om je zaključana rezolucija, to mi nema smisla.
 
Steam Deck sa updateom od pre par meseci podrzava sve HDMI rezolucije do 4K60 [sa odgovarajucim dock-om].
 
Evo ne znam boga mi, imam njihov dock ako on nije odgovarajući onda ne znam. U svakom slučaju kad priključim TV max rezolucija je 720p tj ona od deck-a
 
To je onda neki problem sa tvojim hardverom/softverom. Sa njihovim dockom imam FHD i na HDMI i na DP izlazu. 3rd party hub sa HDMI izlazom isto. Nemam monitore većih rezolucija da isprobam.
 
Radi meni 4k preko nekog dell docka. Probao sam samo u desktop modu
 
Hajde da se i ja oglasim sa svojim utiscima. Steam Deck imam od pre Nove godine, dakle oko mesec dana. Razlog kupovine je što poslednjih par godina nisam takoreći nikako nalazio vremena za igranje - u malom stanu, sa dvoje klinaca, na jednom TV-u je PS4, na drugom je PC, ali sam ja veoma teško dolazio na red od njihovih igrica, crtaća, YT klipova. Posebna priča je hronični nedostatak slobodnog vremena. Procenio sam da će Deck biti dobar izbor da i ja ugrabim neki minut za igranje u retkim slobodnim trenucima. I jeste tako.

Mnogo mi odgovara brzo buđenje Decka, pogotovo quick resume i pauziranje-nastavljanje igre skoro trenutno. Počnem igru u jednoj sobi, brzo pauziram da bih sprečio dvogodišnjaka da pobaca stvari sa stola, kasnije kad se steknu uslovi nastavim igru u drugoj sobi, prekinem još nekoliko puta, završim nivo ili stazu uveče itd. Mobilnost i brzina pokretanja su glavne prednosti. Da nije toga, ne bih prosečnog dana ni pomišljao da započnem neku igru.

Uglavnom igram igre iz perioda otprilike 2005-2015, čistim Steam katalog neodigranih naslova, ili kupujem jeftino igre iz tog perioda. Završio sam kao prvu Enslaved: Odyssey to the West (i DLC Pigsy's Perfect 10), sad igram Grid 2, Dirt: Showdown, Alan Wake, Tomb Raider: Legend. Nekako mi igre iz tog perioda najbolje leže za dek, zauzimaju po 10-ak GB, rade besprekorno, ne opterećuju konzolu (radi tiho, ne greje se i ne troši mnogo struje). I dosta dobro izgledaju na malom ekranu. Nove igre bih ipak radije igrao na većem ekranu u boljoj rezoluciji gde se vidi raskoš. Najnovija igra koju sam probao na deku jeste We Happy Few iz 2018. Radi dobro i lepo izgleda, ali troši primetno više struje od navedenih starijih igara.
Držim refresh rate na 40 hz i sve igre zaključane na 40 FPS, čak i one koje bi bez problema mogle na 60. Sasvim OK mi izgleda i ovako.

Vrlo sam zadovoljan kupovinom deka kada se sve sabere. Kupio sam ga preko KP oglasa (vrlo malo korišćen, zaista kao nov, model od 64 GB + Samsung Pro Plus 256 GB micro SD kartica, za 500 e). Mogao sam da izaberem i da mi u februaru drug iz inostranstva donese neotpakovan primerak i za malo manje para, ali mi se nije čekalo. Još uvek ga ne bih imao.

To su neki inicijalni utisci. Nisam pisao detalje, npr. o bateriji, ekranu, performansama, zauzeću prostora (i zloglasnom shader cache koji navodno pojede memoriju na 64 GB modelima - a zapravo i nije toliki problem kad ne instaliraš brdo igara istovremeno), okompatibilnosti igara pod SteamOS ili o nekim drugim sitnicama. Pitajte ako imate nešto.

Ukratko - sjajna spravica (pogotovo za roditelje i kežual gejmere) zahvaljujući kojoj ponovo igram igre, mnogo više nego pre.
 
Vrlo sam zadovoljan kupovinom deka kada se sve sabere. Kupio sam ga preko KP oglasa (vrlo malo korišćen, zaista kao nov, model od 64 GB + Samsung Pro Plus 256 GB micro SD kartica, za 500 e). Mogao sam da izaberem i da mi u februaru drug iz inostranstva donese neotpakovan primerak i za malo manje para, ali mi se nije čekalo. Još uvek ga ne bih imao.
Znači u tvoje je ruke otišao. :love: Drago mi je da si zadovoljan!
 
Znači u tvoje je ruke otišao. :love: Drago mi je da si zadovoljan!
Da, hvala! Sve je odlično. Mislim da sam svojevremeno tebe kontaktirao na KP i ispostavilo se da sam zakasnio za jedan sat za dek, tako nešto. Ali momak koji je kupio od tebe posle par dana je shvatio da Steam Deck nije za njega i prodao ga je dalje meni. 🙂

Evo malopre sam instalirao i Windows na SD karticu i isprobavao kako radi. Za početak funkcioniše sve što sam probao. Fall Guys sa Epica rade bez problema (na SteamOS-u ne mogu ni da se pokrenu zbog nekompatibilnog anti-cheata).
 
Omogućeno instaliranje igre sa lokalnog računara (beta verzija)
 
Nakon nesto jace od mesec dana koriscenja, mogu da kazem da je Deck fantastican uredjaj. Za mesec dana mi je postao jedan od omiljenih komada hardvera koje sam ikada imao. Kao neko ko preferira handheld gejming u odnosu na velike ekrane, meni je Deck skoro pa savrsena gejming masina.

Valve je odradio izuzetan posao sa SteamOS i Protonom, svaka igra koju sam probao je radila odmah i performanse su generalno odlicne s' obzirom na hardver. Online zajednica je neverovatna tako da imamo stvari poput EmuDeck-a koji imam od prvog dana i koji je holy grail za emulaciju na Decku. igrao sam PS2, Game Cube, GBA, Wii i Wii U, Switch, Dreamcast, N64, i 3DS igre i nisam imao nikakvih problema sem sa performansama tokom emulacije nekih Switch i Wii igara, ali i to se sredi kada se iskljuci SMT.

Hardver je odlican uz veoma kvalitenu izradu, iznenadjujuce dobre zvucnike, kao i najbolje kontrole koje sam video na nekom handheld gaming uredjaju (ovde mislim i na sam dizajn kao i na kvalitet izrade), ali softver je keva. Iako sam planirao pre kupovine, skontao sam da uopste ne moram da istaliram Windows za Game Pass igre jer lokalni striming preko Moonlighta radi maltene savrseno. Tako dobro radi da AAA naslove ni ne stavljam na Deck vec ih strimujem sa PC-ja. A i Valve izbacuje azuriranja non-stop tako da se ne brinem za softversku podrsku.

Decky je takodje fenomenalan alat sa pluginima poput Power Tools ili SteamGridDB koji bas olaksavaju koriscenje, pogotovo u slucaju emulacije gde mnogi emulatori imaju mnogo bolje performanse sa iskljucenim SMT i dodavanja non-Steam igara u biblioteku gde je SteamGridDB nezamenljiv sto se tice podesavanja artworka. Ili opcija da se podesavanja za kontroler cuvaju za svaku igru posebno, pa gomila controller profila za svaku igru, cak i za naslove sa konzola (tako sam nasao Grand Turismo 4 profil koji ima veci raspon osetljivosti za trigere, ili profil za Super Mario Galaxy koji primetno poboljsava default Dolphin kontrole). A tu je i Heroic Launcher, jos jedan fantastican alat.

Naravno, tu su i mane. Baterija je ok ali moze biti bolja. Ekran ima bas primetan backlight bleed na koji se mnogi zale ali daleko je od toga da bude deal breaker.

Generalno sam veoma zadovoljan kupovinom, Deck je izuzetna masina.
 
Nesto sam razmisljao - ja sam se svojevremeno (naivno :) ) nadao da ce android telefoni biti nesto ovako. Kad sam prvi put cuo da ce OS da bude open source i da se bazira na Linuxu...
 
Dizajneri Steam Deck-a su povodom godisnjice odradili intervju sa RPS-om, potvrdili su da naslednik nece skoro.

Ocigledno nece da naskoce odmah na prvi novi APU, cekace nesto jace.
 
Kratki review posle vikend ludila s Deckom. Da pređem na zaključak, moram kod oftamologa...
Znači sve je super, stavio windows, poterao efootball, to je realno ionako jedina igra koju igram bar 20 godina. Sitno je, ne mogu da vidim šta se dešava. Probao doom, teško mi je za gledanje. Ne mogu da verujem da sam tako ćorav ceo svet uživa u Decku a ja u agoniji. Jedino što mi je delovalo ok za oko je ona Untitled Guska. Ovo je baš early comment, ima tu još posla oko debloatovanja windowsa i slično, al za početak ko ima zdravu dioptriju a ne nosi cvike, ne znam šta da mu kažem.
 
Vidim da je zamrla tema ali je meni dosta pomogla kad sam kupovao i donosio odluku da li da kupim ili ne.

Samo da vratim dug communityju :)

Ako se neko koleba da li da kupi ili ne - kupi! Probably najbolja gaming kupovina u zadnjih 20 godina koju sam imao (a kupovao sam mnogo :)
 
Prodavalo bi se to mnogo bolje kod nas da ne moramo da podmazujemo carinu i preprodavce.

Oficijelne cene [pogotovo refurbished] su odlicne, ali domaca cena za nabavku ipak specava otvaranje novcanika.
 
Prodavalo bi se to mnogo bolje kod nas da ne moramo da podmazujemo carinu i preprodavce.

Oficijelne cene [pogotovo refurbished] su odlicne, ali domaca cena za nabavku ipak specava otvaranje novcanika.
Kupi po oficijelnoj ceni do tetke/brata/kuma/druga u inostranstvu pa neka ti donesu iducim letom
 
Max osvetljenje od 1000 nita, HDR, 90Hz refresh rate (al nema VRR), blago povecanje (sa 7 na 7.4 inca) uz manje bezele, bas fin upgrade u odnosu na original. Ovo je sada ubedljivo najbolji ekran na handheld uredjaju. Tu je jos i 50Wh baterija, Wi-Fi 6e chip (kod originala je wireless chip bas los, neretko mi padne brzina dok skidam nesto na tipa 30Mbps ili nize, a imam 500Mbps net), opcija sa 1TB SSD-om, subjektivno tisi ventilator koji bolje radi posao, brzi RAM, 6nm cip umesto 7nm na originalu, a maltene iste cene. Skroz fin refresh, al base 256GB model (nije vise 64GB) je i dalje sa LCD ekranom tako da treba dati min 550 dolara (znaci oko 570 evra) za OLED. I dalje vredi za one kojima su Steam Deck performanse ok.
 
Nazad
Vrh Dno