Šta je novo?

Stambeni krediti

Ukinuće svi fiksnu.
Doduše, ostao je još Erste koji daje na sve tipove stanova kroz ceo rok otplate, bar je tako zvanično.
 
Konačno realizovao kredit u Raiffaisen-u sa fiksnom stopom od 4.8%, procedura trajala skoro dva meseca...
Kakvo je stanje na tržištu govori podatak i da je Raiffaisen kredit bio najjeftiniji u tom trenutku, na taj račun se šale čak i njihovi službenici.
I info koji mi je dao bankar, od 15. decembra (valjda) Raiffaisen ukida kredite sa fiksnom, prelaze na model 5g fiksna pa posle promenljiva.
Pa sta toliko traze kad je procedura trajala 2 meseca?
Da li to oni (banke) namerno odugovlace?

Koliko ja znam verovatno ukoliko se uzima stambeni kredit sa fiksnom ratom, kredit bude dosta umanjen.
Meni su konkretno smanjili kredit sa 60000e sa promenljivom na 44000e sa fiksnom kamatom.
 
Ако некоме значи инфо, сестра је данас била до Raiffaisen-a и средила да из кредита са варијабилном каматном стопом пређе у кредит са фиксном.
Нисам веровао да то још увек може, али успела је и рата ће јој са тренутних 150е са варијабилном, од следећег месеца бити 170е али са фиксном стопом.
Тако да ако некоме значе ове информације нек' оде до пословнице и распита се брже боље док није дошао 15и.
I info koji mi je dao bankar, od 15. decembra (valjda) Raiffaisen ukida kredite sa fiksnom, prelaze na model 5g fiksna pa posle promenljiva.
Такође, ја сам пре неких месец и по дана, вратио цео кредит код исте банке без икаквих пенала јер је тако било договорено приликом уговарања кредита.
Тако да можете да се договорите да нема пенала за целокупну отплату кад год пожелите, а не само до милион динара годишње.
Процедура једноставна, однесете паре, платите око 20е за нотара (овера за брисање хипотеке или тако нешто) и добијете признаницу да сте исплатили дуг. После пар недеља идете да преузмете менице (ако желите или их они уништавају након неког периода) и мислим да се папир зове девинкулација. Након око 4 месеца на кућну адресу треба да стигне решење из катастра и да се плати неких 60ак евра за скидање хипотеке и то је то. Овај последњи корак тренутно чекам, али знајући колико брзо катастар ради, а иду и празници видећемо да ли ћу до марта/априла добити решење. :)
 
Meni je rešenje iz katastra stiglo nakon možda 4 nedelje od momenta otplate preostalog kredita. Još mi u banci (Intesa) rekli da ću kod njih dobiti brisovnu dozvolu koju treba da nosim u katastar da bi se izbrisala hipoteka, kad ono 4 nedelje kasnije u sandučetu zateknem rešenje iz katastra da se hipoteka briše na zahtev notara kog je angažovala banka. Bio sam baš pozitivno iznenađen. Ništa nisam platio za brisanje hipoteke/notara.
 
Ako je sve išlo preko notara onda moguće da bude brže pošto oni i advokati imaju prioritet uglavnom.
 
Stambene kredite više ne diže skoro niko, eventualno neko jako dobro situiran, sa političkim vezama, kome je svejedno da li mu je rata kredita 800 ili 1800 e. Kamatna stopa je 3,7 pošto plus šestomesečni euribor. Fiksnu kamatnu stopu Ne možeš nigde da dobiješ. Onima koji su podigli kredit se rata kredita povećala preko 30% u periodu od svega nekoliko meseci, lako može i da se duplira, a porast zarada uopšte ne prati u stopu inflacije. Juče sam pričala sa ženom koja radi u ProCredit banci. Kaže da svaka peta nekretnina kupljena na kredit ode na doboš, a kod nas kriza još zvanično nije počela. Nemačka jeste zvanično u recesiji, ali dok se posledice svetske ekonomske krize odraze na nas, proći će verovatno još pola godine.

Mogu da razumem da kredite u ovom momentu dižu programeri ili ljudi koji rade za stvarno velike pare. Neko ko radi u državnoj službi za očaju bednu platu od 600 700 EUR i u ovako teškoj situaciji kada svi predviđaju krah svetske ekonomije diže kredit, mislim da stvarno nije normalan.

Skoro da nznm nikog ko išta uspeva da uštedi, samo pozitivna nula. Sve ode na život.
 
Internet portalima i drugim medijima vezano za trenutnu prodaju nekretnina i eventualno predviđanja ništa ne verujem. Jednostavno rade za građevinsku mafiju i pišu ono što je njima u interesu. Pre neki dan pozvali kao gosta nekog lika kog predstavljaju kao stručnjaka za nekretnine. Lik ima oko 200 kilograma, zalizanu kosu, utegnut u neko odelo ko mu ne pristaje. Izgleda kao klasičan prevarant. Za mene je stručnjak neko ko ima naučno zvanje iz oblasti ekonomije, pa ume da predvidi delovanje ekonomskih faktora, konkretno u ovom slučaju vezano za cenu nekretnina u Srbiji, (a ne neki muljator, vlasnik Agencije za nekretnine).

Glavno, ovaj ,,stručnjak" je predvideo eventualnu stagnaciju cena nekretnina i posavetovao kupce da požure sa kupovinom nekretnina po ovim sumanutim cenama (tipa zapušteni suteren po ceni kvadrata od 2.000 EUR).

Ljudi pitaju za savet kojekakve agente za nekretnine, kojima radno mesto i plata zavisi od prodaje nekretnina, pa logično, klijente nagovaraju na kupovinu. Čak i oni budu makar Koliko iskreni, pa kažu kupcima da kupe odmah ako kupuju za stanovanje, ako kupuju kao investiciju, da sačekaju još neko vreme.

Od ovog meseca internet portali objavljuju da je cena nekretnina u nedođijama tipa Aleksinac skočila za 50%(!) Te iste nekretnine vuku se po portalima godinama i ne mogu da se prodaju. O čemu se zapravo radi?

Građevinska mafija i vlasnici agencija za nekretnine imaju u svojim rukama internet portale na njima objavljuju šta požele, pa i da cena kvadrata u Aleksincu košta 1.200 EUR (!) ( do skoro je koštala 500 EUR).

Istina je da u toj rupi stan po ceni od 1.200 EUR ne može da se proda ni u ludilu, kao što nije mogao da se proda ni po ceni od 500 EUR. Na portalima za nekretnine pišu gluposti da bi kod potencijalnih kupaca izazvali psihološki efekat- strah da im inflacija ne pojede novac i ulaganje istog u nekretnine.
 
Stambene kredite više ne diže skoro niko, eventualno neko jako dobro situiran, sa političkim vezama, kome je svejedno da li mu je rata kredita 800 ili 1800 e. Kamatna stopa je 3,7 pošto plus šestomesečni euribor. Fiksnu kamatnu stopu Ne možeš nigde da dobiješ. Onima koji su podigli kredit se rata kredita povećala preko 30% u periodu od svega nekoliko meseci, lako može i da se duplira, a porast zarada uopšte ne prati u stopu inflacije. Juče sam pričala sa ženom koja radi u ProCredit banci. Kaže da svaka peta nekretnina kupljena na kredit ode na doboš, a kod nas kriza još zvanično nije počela. Nemačka jeste zvanično u recesiji, ali dok se posledice svetske ekonomske krize odraze na nas, proći će verovatno još pola godine.

Mogu da razumem da kredite u ovom momentu dižu programeri ili ljudi koji rade za stvarno velike pare. Neko ko radi u državnoj službi za očaju bednu platu od 600 700 EUR i u ovako teškoj situaciji kada svi predviđaju krah svetske ekonomije diže kredit, mislim da stvarno nije normalan.

Skoro da nznm nikog ko išta uspeva da uštedi, samo pozitivna nula. Sve ode na život.
Meni sestra i zet podigli pre neki dan kredit sa fixnom kod Raif.
Istina, ona radi u drzavnoj sluzbi, on privatno sa nekom srednjom platom i nece im biti lako. Doduse nije ogroman iznos jer je ipak stan u provinciji.
krastavac.bas su ispali malerozni sa tajmingom jer je investitior skoro 2 godine kasnio sa zavrsetkom(dali su kaparu), ali ako nista bar im je cena kvadrata ostala po ugovorenom.
 
Stambene kredite više ne diže skoro niko, eventualno neko jako dobro situiran, sa političkim vezama, kome je svejedno da li mu je rata kredita 800 ili 1800 e. Kamatna stopa je 3,7 pošto plus šestomesečni euribor. Fiksnu kamatnu stopu Ne možeš nigde da dobiješ. Onima koji su podigli kredit se rata kredita povećala preko 30% u periodu od svega nekoliko meseci, lako može i da se duplira, a porast zarada uopšte ne prati u stopu inflacije. Juče sam pričala sa ženom koja radi u ProCredit banci. Kaže da svaka peta nekretnina kupljena na kredit ode na doboš, a kod nas kriza još zvanično nije počela. Nemačka jeste zvanično u recesiji, ali dok se posledice svetske ekonomske krize odraze na nas, proći će verovatno još pola godine.

Mogu da razumem da kredite u ovom momentu dižu programeri ili ljudi koji rade za stvarno velike pare. Neko ko radi u državnoj službi za očaju bednu platu od 600 700 EUR i u ovako teškoj situaciji kada svi predviđaju krah svetske ekonomije diže kredit, mislim da stvarno nije normalan.

Skoro da nznm nikog ko išta uspeva da uštedi, samo pozitivna nula. Sve ode na život.
Znači, preskoči ove paušalne izjave -
Stambene kredite više ne diže skoro niko, eventualno neko jako dobro situiran, sa političkim vezama, kome je svejedno da li mu je rata kredita 800 ili 1800 e
Jednostavno nije tačno. Možda je to tako u tvom okruženju, ali to je vrlo ogranićen pogled na svet.
Takođe i kamatna stopa zavisi od nekoliko faktora, nije takva po defaultu. Isto i za ženu koja radi u ProCredit banci, te tviter priče ne bih komentarisao.

Stambeni kredit u većini slučajeva diže onaj koji mora, a ne onaj koji ne zna šta će sa parama.

Pogledaj procenat nekretnina kupljenih za keš vs kredit, pa će onda da bude malo jasnije šta je građevinska mafija i ko tu kupuje šta i kako.
Ljudi sa stambenim kreditima, barem po mom mišljenju, nisu u istoj priči kao ovi iznad.
 
Internet portalima i drugim medijima vezano za trenutnu prodaju nekretnina i eventualno predviđanja ništa ne verujem. Jednostavno rade za građevinsku mafiju i pišu ono što je njima u interesu. Pre neki dan pozvali kao gosta nekog lika kog predstavljaju kao stručnjaka za nekretnine. Lik ima oko 200 kilograma, zalizanu kosu, utegnut u neko odelo ko mu ne pristaje. Izgleda kao klasičan prevarant. Za mene je stručnjak neko ko ima naučno zvanje iz oblasti ekonomije, pa ume da predvidi delovanje ekonomskih faktora, konkretno u ovom slučaju vezano za cenu nekretnina u Srbiji, (a ne neki muljator, vlasnik Agencije za nekretnine).

Glavno, ovaj ,,stručnjak" je predvideo eventualnu stagnaciju cena nekretnina i posavetovao kupce da požure sa kupovinom nekretnina po ovim sumanutim cenama (tipa zapušteni suteren po ceni kvadrata od 2.000 EUR).

Ljudi pitaju za savet kojekakve agente za nekretnine, kojima radno mesto i plata zavisi od prodaje nekretnina, pa logično, klijente nagovaraju na kupovinu. Čak i oni budu makar Koliko iskreni, pa kažu kupcima da kupe odmah ako kupuju za stanovanje, ako kupuju kao investiciju, da sačekaju još neko vreme.

Od ovog meseca internet portali objavljuju da je cena nekretnina u nedođijama tipa Aleksinac skočila za 50%(!) Te iste nekretnine vuku se po portalima godinama i ne mogu da se prodaju. O čemu se zapravo radi?

Građevinska mafija i vlasnici agencija za nekretnine imaju u svojim rukama internet portale na njima objavljuju šta požele, pa i da cena kvadrata u Aleksincu košta 1.200 EUR (!) ( do skoro je koštala 500 EUR).

Istina je da u toj rupi stan po ceni od 1.200 EUR ne može da se proda ni u ludilu, kao što nije mogao da se proda ni po ceni od 500 EUR. Na portalima za nekretnine pišu gluposti da bi kod potencijalnih kupaca izazvali psihološki efekat- strah da im inflacija ne pojede novac i ulaganje istog u nekretnine.
Hajmo ovako…
Da li već imaš neku nekretninu u kojoj živiš ili ne?
Ako je odgovor da, razumljivo je da ćeš dobro razmisliti da li podizati kredit u ovako nesigurnim vremenima da bi npr. proširila stambeni prostor ili uzela kvalitetniju nekretninu.
Ako je odgovor ne, imaš 2 opcije.
Da plaćeš kiriju svaki mesec (u BG je okvirno za stan potrebno izdvojiti oko 300-350€ mesečno) ili da podigneš kredit i da plaćaš banci 300-350€ mesečno.
Ako si došla u BG da živiš i radiš, onda te razumem, uvek imaš gde da se vratiš.
Ali ako si kao ja rođena ovde, koje su ti opcije? Da se vratiš da živiš kod roditelja? Može i to ukoliko je baš frka, ali je to baš krajnja solucija.
Kredit uzima kome treba i ne postoji neko idealno vreme za to, ali se slažem da je trenutno situacija drastično lošija nego pre 2-3 godine.
 
Meni samo nije jasno zasto mi pricamo o kreditiranim nekretninama i kamatama kao reper za kretanje cena kada znamo da je ucesce kredita u prometu nekretnina po zvanicnim podacima na tek 20%. Da smo u normalnoj ekonomiji to bi itekako bio pokazatelj, ovako nije mi jasno.

Da li moze neko upuceniji da nacrta nama manje pametnim?
 
Mislim da nema potrebe da pojedinci dizu paniku toliko. Isto kao i u temi za struju, da cemo zimu do provedemo u mraku i u jaknama u stanu.
Da, skace i skakace i dalje, ali ne moze da ide u nedogled. trebalo bi neko ko se razume da napise nesto konkretno. Recimo, pominje se kirija 350e, aj onda ko ima kredit 400, koliko se ocekuje da skoci do kraja 2023.? Sad je skocio solidno u poslednjih mesec, dva, pa sta se dalje ocekuje?
Kazu da ko ima kes da najbolje sve da otplati odmah i plati tih 1% , ako nije vise od toga
 
Skakce dokle god ne obuzdaju inflaciju, u to nemoj da sumanjas, da li moze do besvesti naravno da ne moze, ako skoci euribor preko 5 posto ja mislim da ce mnoge drzave u bankrot a kamoli gradajni sa stanovima.

Ono sto mene interesuje je odgovor na pitanje od gore, odakle 80% kesa za trgovinu u Srbiji i ako znamo taj podatak kao i podatak da je potraznja velika a ponuda mala plus cenu materijala i majstora sta je to sto ukazuje da ce cene pasti, ja ne vidim kako je to moguce?
 
Meni samo nije jasno zasto mi pricamo o kreditiranim nekretninama i kamatama kao reper za kretanje cena kada znamo da je ucesce kredita u prometu nekretnina po zvanicnim podacima na tek 20%. Da smo u normalnoj ekonomiji to bi itekako bio pokazatelj, ovako nije mi jasno.

Da li moze neko upuceniji da nacrta nama manje pametnim?
Nisam stručnjak za ekonomiju, Ali prema podacima iznetim u medijima, jedan kreditni kupac pokreće lanac od 5,5 keš kupaca. Da Pera nije podigao kredit za stan, Mika Laza Jova Miloš i Vlada ne bi mogli da prodaju svoje nekretnine i kupe nešto drugo, šta njima odgovara. Na taj način pad broja ugovorenih kreditnih kupovina drastično obara potražnju nekretnina na tržištu.

U Srbiji retko ko ima keš, uglavnom programeri i oni koji rade za strane firme, ljudi bliski vlasti, oni koji žive od korupcije. Ostali ili kupuju stan na kredit, ili prodaju svoju nekretninu pa kupuju drugu. Stiče se samo privid da se 80% nekretnina kupuje kešom, jer mnogi ljudi gube iz vida malopre opisani lanac.
 
Hronološki, najpre je došla inflacija kao posledica štampanja novca nez pokrića i trošenja istog, a kao kontrateža obuzdavanju trošenja je kamatna stopa koja raste, čime poskupljuje novac i sledstveno tome, obuzdava potrošnju do neke nove ravnoteže.
Ali, sad je tu na pragu i recesija, što komplikuje situaciju i zakočiće u jednom trenutku rast kamatne stope, ali za razliku od prethodnog rasta 2008., šansa da padnu naglo i brzo je mnogo manja.
Jednostavno, ubuduće će nam sve biti skuplje i biće ga manje.
U jednom trenutku će se stvari popraviti, ali prvo mora da se sredi recesija, pa će onda i inflacija.
 
Pored skoka rate kredita sa varijabilnom stopom koja prati skok EURIBOR-a, meni je veći problem to što cene nekretnina to ne prate i cene su iste ili više no što su bile pre par meseci.
 
Ima mnogo psihološkog efekta. Ljudi su brže-bolje pokupovali nekretnine da im inflacija ne bi pojela ušteđevinu. To je stvorilo ogromnu potražnju, jednako kao i dolazak Rusa i Ukrajinaca. Zato su sada cene potpuno izvan pameti. Ima i dalje (veoma malo) naivnih ljudi koji podižu kredit i skroman jednosoban stan plaćaju 100.000 EUR od kredita, da bi banci isplatili dvostruko veću sumu novca. Pod najvećim rizikom su ekonomski nepismeni ljudi koji nisu dobro razmislili o izreci ,,uleteo kao b***** u kredit".

Nađoh na nekom sajtu objedinjenu ponudu svih portala i izračunate cene kvadrata u proseku u Beogradu i u Novom Sadu. U odnosu na prošli mesec u Beogradu se prosečna cena kvadrata nije menjala, dok je u Novom Sadu veća 2%. Na istom portalu stoji da su cene nekretnina po manjim mestima u Srbiji iskočile preko 50% , što je čista manipulacija. Ti isti stanovi stoje u oglasima godinama neprodati.

Jedina relevantna informacija koja bi ukazala na to da li je došlo do smanjenja ili stagnacije cena nekretnina u odnosu na prethodni period, je sajt neke državne institucije. Nemam podatke o tome. Internet portali su u dilu sa agencijama i pišu šta njima odgovara.
 
Pored skoka rate kredita sa varijabilnom stopom koja prati skok EURIBOR-a, meni je veći problem to što cene nekretnina to ne prate i cene su iste ili više no što su bile pre par meseci.
U Beogradu nisu veće nego iste u odnosu na prethodni mesec. Tržište se usporilo, prodaje se znatno manji broj stanova u odnosu na prethodni kvartal. To je početna faza, kao i u prethodnoj krizi 2009 godine. 2008 godine je počela svetska ekonomska kriza na drugom kraju sveta. Kod nas su se osetili efekti tek znatno kasnije. Početkom 2009 još uvek su se cene stanova povećavale. U maju 2009 godine pad od 15%. Dalje je pad išao postepeno i uskoro su se cene stanova survale na polovinu.

Pošto je pad nekretnina u mnogim zemljama već krenuo, Pretpostavljam da će kod nas biti očigledan do aprila meseca.
 
Kamatna stopa je 3,7 pošto plus šestomesečni euribor.
A šta je problem sa 3.7% + 6m euribor?
Pre 11 godina sam podigao sa 4.5% + 6m euribor, jedva mi smanjili maržu na 3.7 pre 4-5 godina (možda čak 3.8, nisam siguran). Još je bio subvencionisani, pa NKOSK i ostalo što je išlo.
 
Thanks.

Ne mogu da otvorim sajt sada jer sam u poslu.

Ima li podataka o tome da li su se cene nekretnina smanjile ili povećale u odnosu na prethodni mesec?

Treba gledati samo prodate stanove, ne oglašene, jer često oglašavaju po nerealnim cenama.
Ima trend cena za prethodnih godinu dana.

Septembar cena kvadrata
Novogradnja - 2498e
Starogradnja - 1970e

Oktobar cena kvadrata
Novo - 2651e
Staro - 2028e
 
Sad sam videla sajt i podaci uopšte ne deluju ubedljivo. Nigde ne stoji da je u pitanju sajt državne institucije. Podaci su upravo suprotni onome šta pišu mediji. Ozbiljnije novine tipa ,,danas" pišu o tome da se tržište usporeno i da se znatno manji broj stanova prodaje, dok na ovom sumnjivom sajtu stoji da je prodato 25% više stanova nego pre dva meseca.

https://www.mojanekretnina.rs/cene-nekretnina na ovom sajtu stoji da cene nekretnina u Beogradu stagniraju u odnosu na prethodni mesec.
 
Pa to i nije sajt državne institucije ali su podaci iz katastra.
 
Meni samo nije jasno zasto mi pricamo o kreditiranim nekretninama i kamatama kao reper za kretanje cena kada znamo da je ucesce kredita u prometu nekretnina po zvanicnim podacima na tek 20%. Da smo u normalnoj ekonomiji to bi itekako bio pokazatelj, ovako nije mi jasno.

Da li moze neko upuceniji da nacrta nama manje pametnim?
Kvaka 22.

Ovaj podatak potice iz katastra. Katastar kao kreditnu kupovinu tretira samo one slucajeve kada je nekretnina koja se kupuje ujedno i zaloga. Ukoliko se zaloga tj hipoteka uspostavlja na drugoj nekretnini koja je cista i nije predmet kupoprodajnog ugovora onda se to ne racuna u kreditnu kupovinu.
 
Ima dosta agencijskih bodova po forumima koji plasiraju razne dezinformacije.

Jedino u šta se možemo pouzdati je sajt neke državne institucije, na kome se može videti prosečna cena prodatih nekretnina u odnosu na prethodni period
 
Stambene kredite više ne diže skoro niko, eventualno neko jako dobro situiran, sa političkim vezama, kome je svejedno da li mu je rata kredita 800 ili 1800 e. Kamatna stopa je 3,7 pošto plus šestomesečni euribor. Fiksnu kamatnu stopu Ne možeš nigde da dobiješ. Onima koji su podigli kredit se rata kredita povećala preko 30% u periodu od svega nekoliko meseci, lako može i da se duplira, a porast zarada uopšte ne prati u stopu inflacije.
Pokusaj u Erste banci, cuo sam da su nudili ~7.2% fiksnu.
 
Pokusaj u Erste banci, cuo sam da su nudili ~7.2% fiksnu.
Ta fiksna kamatna stopa koju navodiš znači da klijent banci plaća skoro trostruku vrednost nekretnine. Ukratko, skroman jednosoban stan će platiti na kraju skoro 300.000 EUR.

I dalje sam mišljenja da samo lud čovek u ovoj situaciji podiže stambeni kredit. Sećamo se Šta je bilo posle 2009 godine. Cene nekretnina su divljale 2008 godine nekontrolisano, za tri meseca je cena porasla 30%. Maja 2009 zabeležen je pad od 15%, koji se nastavio sve dok se cena nekretnina nije prepolovila. Došlo je do recesije, mnoge firme su zatvorene, mnogo ljudi je ostalo bez posla i nisu mogli da otplaćuju kredit.
Ja razumem potpuno da je ljudima dosta svega, mnogima su vlasnici stanova povećali kiriju i po 50%. U toj situaciji mnogo bolja opcija je preseliti se na periferiju i sačekati šta će se događati na tržištu nekretnina u narednih šest meseci. Cene nekretnina u većini zemalja padaju, očekuje se da će isto biti kod nas.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno