Šta je novo?

Stambeni krediti

Safe....aj malo povuci ručnu, nije baš tako kao što pišeš.

1. Banka ne donosi odluku od prodaji stana putem licitacije preko noći, to je krajnja mera, kada baš ništa ne može da se uradi
2. Banka i kad oglasi prodaju, trudi se da od prodaje namiri svoj deo i da ne mora više da se ganja sa dužnikom - ovo zavisi od mnogo faktora, ali neće banka tek tako prodavati stan od 200K za 60K, a dužnik treba da isplati još 40K, potrudiće se da ga prodaju za bar 100K
3. Cene kvadrata jesu visoke, a da li je to plafon, videćemo
4. Imaj u vidu da su mnogi uzeli kredit dok je kvadrat bio daleko jeftiniji, pa ako gledamo iz te perspektive, ljudi neće biti u nekom gubitku
5. Možda će za par godina stanovi da budu budzašto, ali to ni ti, ni ja ne znamo

Moj primer:

Kredit uzet 2011. na 75.000 EUR; stan od 84 KVM plaćen 95.000 EUR
Do sada isplaćeno banci na ime glavnice i kamata oko 90.000 EUR (prevremeno otplaćeno 20.000 EUR glavnice na koju nije išla kamata)
Trenutno dugujem banci 30.000 EUR, još 10 godina (sa svim kamatama ostalo je da im vratim još 40.000 EUR)
Takoda će mene stan od 84 KVM da košta realno oko 130.000 EUR (na rate) - ovaj stan trenutno vredi oko 150.000 EUR.
Ja mogu sad i da prodam stan, isplatim 30.000 EUR i kupim neki manji, ako procenim da u narednih 10 godina neću moći da plaćam 321 EUR mesečno, naravno da neću da čekam da banka uzme da ga prodaje.
Super, samo što si ti kupio stan onda kada je cena kvadrata bila 1.100 EUR a ne 3.000 EUR, kao sad. Sa druge strane, uslovi za stambeni kredit koje je tebi omogućila tvoja banka u vreme kad si podizao kredit su bili odlični. Uslovi koje banke sada nude su veoma rizični.

Ukratko, sačekao si momenat kada su cene stanova bila je veoma niske i tada podigao kredit, što je veoma pametna odluka.

Najgluplja odluka je kupovati stan kada su cene najviše i kada u Evropi i Americi uveliko padaju.

U ekonomiji postoje ciklusi. Posle nekontrolisanog divljanja cena nekretnina obično sledi veliki pad. Tako je bilo posle 2008.
 
Nikakva, zato sam i napisao tekst.

Moj brat je uzeo kredit za stan u Frnacima na 10 godina. Posle 6 godine je nastalo ludilo, da ne objašnjavam. Na kraju ostao je bez stana i još mora da doplati par hiljada za kamatu. Šet godina bačeno uz vetar jer prvo se plaća kamata. Druga priča je teška. Kumovi moje žene su uzeli kredit za stan. Posle dve godine ostane kum bez posla u Lukoilu, nemaju para za ratu, a stan je sam sredio tip top. Postavio stirodur, gledotavao, krečio. Sve je to radio sam. Epilog priče uzet im je stan. Još mnogo para treba da plate za kamatu. Kum je preminuo od stresa, jer se razveo posle 30 godina braka. Ta odluka im je uništila život. Uništila porodicu. Ovo pričam za Jagodinu jer su stanovi kod nas u to vreme bili jeftini.


Zato što stan nije tvoj. Ima utvrđen način na koji izvršitelji to mogu da rade. Da spomenem aferu gde su stanove kupovali za sebe.



Prilazi vreme, tačno. Iznajmljeni stan možeš da izajmljiš po maloj ceni jer ih ima mnogo. Dažbine plaćaš, ali ne i porez. Odvajaš malo sa strane kao što sam napisao, ako roditelji molgu da ti pomogu još bolje.

Ja ne izdajem ništa, ali zbog prirode posla vidim svašta. Mora da se bude oprezan. Posebno u vremenima koje dolaze. Cene matejirajla i kvadrata su otišle u nebesa.

Ja nisam mračnjak, samo kao drugar na osnovu isustva savetujem ljude opreznost. Posebno za EFG.
Ponovo ću citirati isti post u kome član objašnjava da su sanse da se proda stan pod hipotekom jako slabe. Da nije tako, ne bi svaka peta nekretnina išla na doboš.

Neki članovi su pisali o tome da da maltene treba da budeš kompletna b***** pa da dočekaš situaciju da ti banka oduzima stan, tipa zašto ga nisi prodao pod hipotekom i predupredio katastrofu. Jako teško ide prodaja stana pod hipotekom.
 
ljudi, ponavljate se. tema ide privremeno pod ključ. ako neko bude hteo da piše na samu temu (stambeni krediti), neka se javi da je otključamo.

da ponovim: ovde se ne diskutuje da li uzeti kredit, ne analiziraju se oni koji su uzeli, ne porede se cene stanova onda i sada, ne vrti se jedna te ista priča, ne nameću se mišljenja, ne prepucava se...
 
Washington, DC
CNN

Mortgage rates fell once again this week, dipping for the fifth straight week.

The 30-year fixed-rate mortgage averaged 6.31% in the week ending December 15, down from 6.33% the week before, according to Freddie Mac. A year ago, the 30-year fixed rate was 3.12%.
 
Prati uredno i Evropa, danas je evropska centralna banka podigla referentnu kamatnu stopu za 0,5%.
6M EURIBOR probio 2,5%.
 
Nisi ispratio. U SAD, 5 sedmica za redom prosečna kamata pada. Malo po malo, ali pada. Odnosi se na 30 godina fiksnu stopu, sa 20% učešća. Povećanje referentne kamatne stope je dovelo do povećanje na godišnjem nivou, ali uticaj tržišta tj smanjena potražnja za kreditima dovodi do malog opadanja prosečne stope poslednjih mesec dana.
 
Da, video sam sada.
Kod nas se to sigurno neće desiti, jer:
1. Kod nas nema tržišta, u punom smislu te reči
2. Nisko je učešće stambenih kredita, bankama to nije primrni izvor zarade
 
Kako je u prethodnom intervjuu za našu redakciju rekao Stojanović, "porast euribora će i te kako imati uticaj na rate stambenih kredita širom Evrope" On je dodao da će "neki ljudi videti kako im se kamata čak i duplira na mesečnom nivou jer je većina kredita varijabilna i zavisi od euribora".

Još pesimističnija predviđanja izneo je Dejan Ćirković, finansijski konsultant u kompaniji Virtus Partners. On dodaje da bi referentna kamatna stopa euribor mogla da se popne i na četiri ili pet odsto, a razliku pravda razlikom između stope inflacije i cena zaduživanja.

Bloomberg Adria
 
Gledao sam neka predviđanja američkih ekonomista u vezi ekonomskih kretanja u narednim godinama.
Ukoliko se u međuvremenu ne desi neki novi svetski problem, prognoziraju da će porast referentne kamatne stope federalne rezeve zaustaviti na koti 5,1% negde početkom 2025., a da će LIBOR da ide do nekih 6+%.
S obzirom da čim federalne rezerve podignu stopu, to odmah uradi engleska banka, a iza nje za par dana i evropska centralna banka, može da se pretpostavi da će i EURIBOR da raste shodno situaciji.
Ako se desi da za 2 godine EURIBOR poraste na 5+%, to bi značilo da će neko ko je uzeo kredit sa promenljivom kamatnom stopom i sa kamatom od npr. 3% + EURIBOR, imati povećanje mesečne rate za preko 100%.
 
Sajtovi koje ja pratim i izvestaji banaka predvidjaju Euribor do januara 2024 negde do 3.05% i onda blagi pad i zadrzavanje negde oko 2.5% malo duze... Nije dobro al nije ni 6%. Uostalom videcemo.
 
Uf, optimisticno. Pa 3% ce biti za 6 nedelja
Jos u septembru su predvidjali da ce do kraja godine doci do 2%, a to se desilo vec u oktobru.
15.12, posle poslednjeg podizanja su (ECB) objavili: "The Governing Council decided to raise interest rates today, and expects to raise them significantly further, because inflation remains far too high and is projected to stay above the target for too long."
 
Safe....aj malo povuci ručnu, nije baš tako kao što pišeš.

1. Banka ne donosi odluku od prodaji stana putem licitacije preko noći, to je krajnja mera, kada baš ništa ne može da se uradi
2. Banka i kad oglasi prodaju, trudi se da od prodaje namiri svoj deo i da ne mora više da se ganja sa dužnikom - ovo zavisi od mnogo faktora, ali neće banka tek tako prodavati stan od 200K za 60K, a dužnik treba da isplati još 40K, potrudiće se da ga prodaju za bar 100K
3. Cene kvadrata jesu visoke, a da li je to plafon, videćemo
4. Imaj u vidu da su mnogi uzeli kredit dok je kvadrat bio daleko jeftiniji, pa ako gledamo iz te perspektive, ljudi neće biti u nekom gubitku
5. Možda će za par godina stanovi da budu budzašto, ali to ni ti, ni ja ne znamo

Moj primer:

Kredit uzet 2011. na 75.000 EUR; stan od 84 KVM plaćen 95.000 EUR
Do sada isplaćeno banci na ime glavnice i kamata oko 90.000 EUR (prevremeno otplaćeno 20.000 EUR glavnice na koju nije išla kamata)
Trenutno dugujem banci 30.000 EUR, još 10 godina (sa svim kamatama ostalo je da im vratim još 40.000 EUR)
Takoda će mene stan od 84 KVM da košta realno oko 130.000 EUR (na rate) - ovaj stan trenutno vredi oko 150.000 EUR.
Ja mogu sad i da prodam stan, isplatim 30.000 EUR i kupim neki manji, ako procenim da u narednih 10 godina neću moći da plaćam 321 EUR mesečno, naravno da neću da čekam da banka uzme da ga prodaje.
Ako nije tajna, možemo li da znamo lokaciju stana? Pošto trenutno u Beogradu ne postoji stan od 84m2 za 150000 eura. A da nije ruina ili slično. Čak i takvi stanovi su 2000+ eura po m2.
 
Jedna je cena ona koja se traži, sasvim druga ona za koliko se proda.
150K sam stavio okvirno, nisam detaljno pogledao ponude, sad vidim da se ovakav stan ceni oko 175-180K, verovatno bi se prodao za 170-175K, zavisno od toga koliko bi hitna bila prodaja.
Poenta posta je bila da pokažem neku okvirnu matematiku na mom primeru, gde je stan kupljen za oko 1.150 EUR/kvm, po isplaćenom kreditu će me koštati oko 1.550 EUR/kvm, ali zbog sumanutog rasta cene kvadrata sam trenutno u plusu oko 40K.
To naravno važi za one koji su kredit uzeli u slično vreme, ali situacija može da se promeni za par godina, pa da ne bude ovako, nikad se ne zna.
Ono što je izvesnije je da će u narednim godinama cena kredita biti drastično veća i da će ionako skup kvadrat u BG-u biti samo skuplji, jer ne verujem da će cena da padne više nego što će da poraste kamata.
Ali kako god, kome treba stan i želi da ga kupi, a nema dovoljno novca u kešu, kredit ostaje kao jedina opcija.
 
Svi mi želimo da padaju cene, ali jednostavno evro je izgubio vrednost nepovratno, zato ljudi i ulažu u nekretnine i pumpaju cene. Cena izgradnje novih stanova je porasla. Sve i da cene padnu, to ne znači veliki broj stanova po cenama 50% nižim, već mrtvo tržište bar godinu-dve i zaustavljanje novogradnje.
 
Pošto trenutno u Beogradu ne postoji stan od 84m2 za 150000 eura.
trenutno da, ako je verovati oglasima (@RingeRaja je to lepo objasnio). ali, stan je kupljen nekoliko godina pre početka ove pandemije. ako sam dobro razumeo celu priču oko tog stana, kupljen je između '10. i '15. godine. no, to nije ni bitno jer to uopšte nije tema, kao što sam naveo u skorašnjoj poruci.
 
Jedna je cena ona koja se traži, sasvim druga ona za koliko se proda.
150K sam stavio okvirno, nisam detaljno pogledao ponude, sad vidim da se ovakav stan ceni oko 175-180K, verovatno bi se prodao za 170-175K, zavisno od toga koliko bi hitna bila prodaja.
Poenta posta je bila da pokažem neku okvirnu matematiku na mom primeru, gde je stan kupljen za oko 1.150 EUR/kvm, po isplaćenom kreditu će me koštati oko 1.550 EUR/kvm, ali zbog sumanutog rasta cene kvadrata sam trenutno u plusu oko 40K.
To naravno važi za one koji su kredit uzeli u slično vreme, ali situacija može da se promeni za par godina, pa da ne bude ovako, nikad se ne zna.
Ono što je izvesnije je da će u narednim godinama cena kredita biti drastično veća i da će ionako skup kvadrat u BG-u biti samo skuplji, jer ne verujem da će cena da padne više nego što će da poraste kamata.
Ali kako god, kome treba stan i želi da ga kupi, a nema dovoljno novca u kešu, kredit ostaje kao jedina opcija.
Mislim da si u zabludi. U većini zemalja u Evropi i svetu cena nekretnina uveliko pada, zbog sve viših kamatnih stopa i rasta euribora retko ko se usuđuje da podigne kredit. Kod nas se događa slično, ali nam prvo sledi period stagnacije, koji je u toku, pa tek onda pad.

Na prethodnim stranicama je neko citirao članak iz 2008. u kome neki samozvani stručnjak za nekretnine tvrdi da će cene još da rastu (u to vreme je cena kvadrata bila skoro isto kao sada), kako će Srbija biti jedina zemlja u kojoj kvadrat neće padati, iako uveliko pada u celom svetu, ,,zato što smo mi malo tržište".

Sećamo se šta je bilo sa cenom nekretnina posle samo par godina.

Ista ta osoba sada,15 godina kasnije, daje potpuno iste izjave. Članci koje sada objavljuju na portalima su bukvalno prepisani iz 2008.

Juče smo bili u u Unicredit banci. Za sasvim skroman jednosoban stan nude nam fiksnu kamatnu stopu od 7,55 na 20 godina, cena mesečne rate bez osiguranja je 813 EUR. U ovom trenutku bismo mogli da ispratimo taj iznos rate, ali ko mi garantuje da ćemo isto moći za dve ili tri godine? Zemlje u okruženju su uveliko u recesiji. Sledi zatvaranje mnogih firmi i povećanje nezaposlenosti.

Ja sam freelancer u domenu intelektualnih usluga. Već mesecima mi se događa isto. Svaki drugi klijent traži cene od preprošle godine jer ne može da isprati aktuelne.

Na nekoj od prethodnih stranica Ringeraja je pisao da, sve i kada ti banka da fiksnu kamatnu stopu za celi period otplate od 20 godina, ona može kada hoće da obustavi ugovor i traži da se napravi aneks ugovora pod novim uslovima koji njoj odgovaraju. Ti, ako nisi saglasan, imaš ukupno sedam dana da banci isplatiš sva dugovanja (u našem slučaju preko 200.000 EUR). U suprotnom, banka oduzima stan.

Meni ovo zvuči jako loše.
 
Poslednja izmena:
Na nekoj od prethodnih stranica Ringeraja je pisao da, sve i kada ti banka da fiksnu kamatnu stopu za celi period otplate od 20 godina, ona može kada hoće da obustavi ugovor i traži da se napravi aneks ugovora pod novim uslovima koji njoj odgovaraju. Ti, ako nisi saglasan, imaš ukupno sedam dana da banci isplatiš sva dugovanja (u našem slučaju preko 200.000 EUR). U suprotnom, banka oduzima stan.

Meni ovo zvuči jako loše.
Ovo ne može, konsultovao sam se sa advokatom, ja sam pogrešio.
Fiksna rata je fiksna, ne može da se menja.
Banka može da odustane i da traži raskid ugovora, ali onda je ne nastavljam da ga plaćam, što nijedna neće tražiti nikada.
 
^^
Deluješ kao ozbiljan čovek, ono što si napisao u poslednjem pasusu (odnosno preneo što su drugi napisali) je neozbiljno i netačno, da ne upotrebim drugi izraz. Ne može banka po svom nahođenju jednostrano menjati ugovor.

@RingeRaja me je pretekao sa odgovorom.
 
^^
Deluješ kao ozbiljan čovek, ono što si napisao u poslednjem pasusu (odnosno preneo što su drugi napisali) je neozbiljno i netačno, da ne upotrebim drugi izraz. Ne može banka po svom nahođenju jednostrano menjati ugovor.

@RingeRaja me je pretekao sa odgovorom.
Samo sam prenela šta je drugi član napisao na nekoj od prethodnih strana. Meni je isto delovalo čudno, pa rekoh da proverim, sigurno ima članova koji su upućeni u to.

Juče smo u banci ostali zatečeni sa uslovima koje su nam ponudili. Zvuči poražavajuće da bračni par koji zarađuje iznad proseka ne može sebi da priušti najobičniji jednosoban stan, kupljen na kredit sa fiksnom kamatnom stopom.

Varijabilnu kamatnu stopu mislim da uzima u ovom trenutku samo neko ko je lud.

Stekla sam utisak da mnoge banke klijente koji zarađuju prosečnu platu odmah otkače. Mogu eventualno da dobiju neki keš kredit na manji iznos, stambeni kredit ne.
 
....

Stekla sam utisak da mnoge banke klijente koji zarađuju prosečnu platu odmah otkače. Mogu eventualno da dobiju neki keš kredit na manji iznos, stambeni kredit ne.
Sigurno banke nikog ne otkače za kredit, jer od toga "žive"... A hipotekom uvek obezbede da im potraživanje bude naplativo.
 
banke nikog ne otkače za kredit, jer od toga "žive"... A hipotekom uvek obezbede da im potraživanje bude naplativo.
Nije baš tako. Ako imaš platu 90.000 RSD, što je za naše uslove iznad proseka, maksimalan kredit koji možeš dobiti u Unicredit banci je 47000 EUR. Plaćaš ratu od 382 EUR fiksno u narednih 20 godina. Realno, s tim parama u ovom trenutku možeš da kupiš samo garažu.

Ako imaš manju platu od navedene, ponudiće ti još manju sumu koju možeš dobiti za stambeni kredit, a u mnogim slučajevima ne može ni to, nego samo dinarski keš kredit, koji se mora otplatiti u roku od pet godina i 11 meseci.
Banksteri se dobro sećaju šta je bilo posle 2008. godine, kada je masa ljudi ostala bez posla, firme su se zatvarale i ljudi nisu mogli da otplaćuju kredite. Tada su banke imale krš od zaplenjenih stanova sa kojima nisu znale šta da rade. Ti su stanovi godinama stajali na oglasima jer niko nije imao novca da ih kupi. Iz istog razloga sada teško odobravaju kredite i nude vrlo nepovoljne uslove. Gledaju da se maksimalno obezbede.
 
Mogu da potvrdim ovo za visinu zarade, visinu odobrenog kredita i rok otplate.
Ja nisam imao problem u Erste, jer sam uzeo 30.000€ na 10 godina fiksno, 321,20€ fiksna rata, a zarada (oficijelna) mi je 90.000 RSD.
Prihvataju banke i druge izvore prihoda kao neku garanciju (koliko se dobija “na ruke”, renta, penzija,…), ali onda kalkulišu drugačije i mere 2 puta pre nego što odobre.
 
Varijabilnu kamatnu stopu mislim da uzima u ovom trenutku samo neko ko je lud.
Ja malo drugačije razmišljam, mislim da u ovom trenutku fiksnu kamatu uzima samo neko ko je lud. Vezati se ugovorom na 20+ godina, uz fiksnu kamatu od preko 7% je gore nego ići na robiju. Ko je uzeo u prethodnih nekoliko meseci, do 5% je još i ok, ali ovo sada što se nudi je previše.
Fiksna kamata je idealna u periodu kad je varijabilna na minimimu, onda je fiksna malo veća od nje i ti si osigurao tu kamatu u narednih 20 i nešto godina. Nikako ne uzimati sada fisku koja je previsoka i u koju je već ukalkulisan rizik daljeg rasta kamata u narednih nekoliko meseci ili godinu dana. Proći će i ovaj haos, za godinu dve ili tri, kamate će pasti a ti ostaješ sa visokom fiksnom kamatom uzetom u najgorem mogućem trenutku.
Da me neko ne shvati pogrešno, ne mislim da je sada dobar trenutak ni za varijabilnu kamatu, daleko od toga. Treba svakako sačekati bar godinu dana, ko može naravno. Cene kvadrata su veoma visoke, kamate takodje. Velika je mogućnost da padnu cene kvadrata u narednom periodu, naročito ako recesija koja je počela bude žestoka, u tom slučaju su kamate manje bitne jer si stan u startu preplatio. Kamate su tada samo dodatni kamen oko vrata. Moj je savet sačekati neko vreme, videti u kom pravcu će se stvari odvijati i tako smanjiti mogući rizik.
 
Sve je tacno samo bih dodao da moze da se refinansira kredit kasnije kada trziste bude povoljnije.
 
Nije baš tako. Ako imaš platu 90.000 RSD, što je za naše uslove iznad proseka, maksimalan kredit koji možeš dobiti u Unicredit banci je 47000 EUR. Plaćaš ratu od 382 EUR fiksno u narednih 20 godina. Realno, s tim parama u ovom trenutku možeš da kupiš samo garažu.

Ako imaš manju platu od navedene, ponudiće ti još manju sumu koju možeš dobiti za stambeni kredit, a u mnogim slučajevima ne može ni to, nego samo dinarski keš kredit, koji se mora otplatiti u roku od pet godina i 11 meseci.
Banksteri se dobro sećaju šta je bilo posle 2008. godine, kada je masa ljudi ostala bez posla, firme su se zatvarale i ljudi nisu mogli da otplaćuju kredite. Tada su banke imale krš od zaplenjenih stanova sa kojima nisu znale šta da rade. Ti su stanovi godinama stajali na oglasima jer niko nije imao novca da ih kupi. Iz istog razloga sada teško odobravaju kredite i nude vrlo nepovoljne uslove. Gledaju da se maksimalno obezbede.
Saberi se...

U opisanoj situaciji niko nikoga "nije otkačio" kao što ti tvrdiš, nego banka razumno određuje pravila i uslove pod kojima kredit daje, a na klijentu je te uslove prihvati ili ne.
Neće banka valjda klijentu sa platom od 800€ mesečno da odobri uzimanje kredita čija je mesečna rata nesrazmerno visoka njegovim primanjima?

Drugo šta briga banku šta ti možeš ili ne možeš sa parama koje si uzeo na kredit, to je na tebi da se presabereš i vidiš da li ti se isplati ili ne.
 
Tako je, uvek može da se uradi refinansiranje i smanji davanje, ali ovde ostaje cena kvadrata kao nešto na šta ne može na taj način da se utiče.
Obrni okreni, ne bih voleo da budem u koži nekome ko npr. iznajmljuje stan za neku sumanutu cifru i razmišlja da li mu je bolje da uzme kredit, pa to plaća sebi i banci ili da svaki mesec pare baca u bunar.
 
Saberi se...

U opisanoj situaciji niko nikoga "nije otkačio" kao što ti tvrdiš, nego banka razumno određuje pravila i uslove pod kojima kredit daje, a na klijentu je te uslove prihvati ili ne.
Neće banka valjda klijentu sa platom od 800€ mesečno da odobri uzimanje kredita čija je mesečna rata nesrazmerno visoka njegovim primanjima?

Drugo šta briga banku šta ti možeš ili ne možeš sa parama koje si uzeo na kredit, to je na tebi da se presabereš i vidiš da li ti se isplati ili ne.
,,Sabrala" sam se. Evo ova banka u kojoj smo juče bili (Unikredit) klijentu sa prosečnom platom ne bi odobrila bilo kakav smislen fix stambeni kredit sa kojim može da kupi stan u nekom od većih gradova. Garažu možda, stan ne.
Tako je, uvek može da se uradi refinansiranje i smanji davanje, ali ovde ostaje cena kvadrata kao nešto na šta ne može na taj način da se utiče.
Obrni okreni, ne bih voleo da budem u koži nekome ko npr. iznajmljuje stan za neku sumanutu cifru i razmišlja da li mu je bolje da uzme kredit, pa to plaća sebi i banci ili da svaki mesec pare baca u bunar.
To sa sumanutim cenama stanova je privremeno dok Rusi i Ukrajinci ne odu, a ne mogu ostati doveka jer krckaju neku ušteđevinu.

To se zaduživanjem kod banke nije privremeno nego trajno, za taj jednosobni stan duguješ banci 813 EUR svakog meseca narednih 20 godina, nebitno što će tokom otplate taj stan vredeti daleko manje nego sada.

A što se tiče refinansiranja kredita, ne bih stvarno da dižem nove kredite jer ne mogu da otplatim prethodne i da te tako vrtim u začaranim krugovima ceo život.
 
Poslednja izmena:
Ja malo drugačije razmišljam, mislim da u ovom trenutku fiksnu kamatu uzima samo neko ko je lud. Vezati se ugovorom na 20+ godina, uz fiksnu kamatu od preko 7% je gore nego ići na robiju. Ko je uzeo u prethodnih nekoliko meseci, do 5% je još i ok, ali ovo sada što se nudi je previše.
Fiksna kamata je idealna u periodu kad je varijabilna na minimimu, onda je fiksna malo veća od nje i ti si osigurao tu kamatu u narednih 20 i nešto godina. Nikako ne uzimati sada fisku koja je previsoka i u koju je već ukalkulisan rizik daljeg rasta kamata u narednih nekoliko meseci ili godinu dana. Proći će i ovaj haos, za godinu dve ili tri, kamate će pasti a ti ostaješ sa visokom fiksnom kamatom uzetom u najgorem mogućem trenutku.
Da me neko ne shvati pogrešno, ne mislim da je sada dobar trenutak ni za varijabilnu kamatu, daleko od toga. Treba svakako sačekati bar godinu dana, ko može naravno. Cene kvadrata su veoma visoke, kamate takodje. Velika je mogućnost da padnu cene kvadrata u narednom periodu, naročito ako recesija koja je počela bude žestoka, u tom slučaju su kamate manje bitne jer si stan u startu preplatio. Kamate su tada samo dodatni kamen oko vrata. Moj je savet sačekati neko vreme, videti u kom pravcu će se stvari odvijati i tako smanjiti mogući rizik.
Ja mislim da su i fiksna i varijabilna kamatna stopa put u propast, s tim što se sa varijabilnom brže stiže do propasti. Euribor će od januara verovatno prebaciti 3%, polako će da podizati najviše, a kada stigne do 5%, to znači da se rata kredita udvostrucuje i to retko koja porodica može da izdrži. Tako je bilo posle 2008 godine. S varijabilnom bukvalno mogu da rade šta hoće.

Ostalo što si napisao potpisujem. Juče smo bili da stavimo novac na štednju. kad smo već tu, raspitali smo se oko fiks kredita, zahvalili se i izašli.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno