Šta je novo?

Stambeni krediti

Babe i zabe.

Aj sad u tu Raiff app ubaci sve isto samo rok otplate neka ti bude 120 i 164 meseci.

Pa to uporedi sa onim sto si dobio u Erste banci i onda nam sracunaj koliko si u ovom trenutku na gubitku.

p.s.
Na stranu sto osiguranje ne moras da placas niti ce ti ga iko traziti, tvoja dobra volja, sa prevremenom otplatom u Raiffu si mogao da preugovoris i osiguranje na manju sumu. I to bilo identicno ovome sto sada placas, ne odredjuje ti banka visinu premije osiguranja vec osiguravajuca kuca.
 
Aj još jednom.
Trenutna rata u Rajfajzen banci na 30.000€ je 340€, kamatna stopa varijabilna, otplata još 164 meseca, obaveza 1x godišnje 75€ za osiguranje.
To je ukupno 340€x164+75€x13=55760€+975€=56.735€
Fiksna rata u Erste banci na 30.000€ je:
  • otplata 164 meseca - 262€
  • otplata 120 meseci - 320€
Osiguranje 50€ 1x godišnje
Da sam ostao na 164 meseca, ukupno bih platio:
262€x164+50€x13=42.968€+650€=43.618€
Skraćenjem na 120 meseci plaćam:
320€x120+50€x10=38.400€+500€=38.900€

Nejasno mi je kako si prelaskom u drugu banku dobio 80e manju ratu na istih 164 meseca? Možda sam ja nesto loše razumeo
 
Zašto ti je nejasno?
Sve imaš nacrtano u mom postu, ako ne veruješ da je tako kao što piše i to je okay.
 
Poslednja izmena:
Babe i zabe.

Aj sad u tu Raiff app ubaci sve isto samo rok otplate neka ti bude 120 i 164 meseci.

Pa to uporedi sa onim sto si dobio u Erste banci i onda nam sracunaj koliko si u ovom trenutku na gubitku.

p.s.
Na stranu sto osiguranje ne moras da placas niti ce ti ga iko traziti, tvoja dobra volja, sa prevremenom otplatom u Raiffu si mogao da preugovoris i osiguranje na manju sumu. I to bilo identicno ovome sto sada placas, ne odredjuje ti banka visinu premije osiguranja vec osiguravajuca kuca.
Nije mi jasno kako ne razumeš, ali dobro.
Dakle, kredit je uzet u maju 2011. na 75000€, po tada fantastičnoj stopi od 4,2% + 6M EURIBOR, niže je bilo samo kod rahmetli SoGe banke za 3,95% + 6M EURIBOR, ali samo za njihove premium korisnike.
Kredit je uzet na 300 meseci inicijalno.
Prva rata te davne 2011. je bila preko 500€, ali je vremenom padala zbog pada EURIBOR-a i u jednom trenutku, decembar 2021., bila najniža, 390€.
EURIBOR je krenuo da raste i u junu 2022. rata je izašla na 413€.
Pošto je naredni presek u decembru ove godine, a EURIBOR je nastavio trend ubrzanog rasta, odlučio sam da refinansiram sa fiksnom stopom, pri čemu sam pre toga tražio od svoje banke da mi urade aneks ugovora na fiksnu, nisu pristali.
Kada sam našao Erste koja daje fiksnu kroz ceo period otplate, odlučio sam na smanjim glavnicu sa 50.000€ na 30.000€ i onda predam zahtev za refinansiranje.
Kada sam smanjio glavnicu dobio sam nov iznos rate od 340€, a period koji bih još plaćao kod Rajfajzena iznosi 164 meseca, jer kao što se vidi u screenshotu, kredit se zatvara u maju 2036.
Od Erste banke sam dobio u kalkulaciji ratu u iznosu od 262€ za taj isti period otplate i odlučio da mogu da smanjim na 120 meseci i za to je fiksna rata 320€ (imaš na sajtu banke kalkulator i sam možeš ovo da proveriš).
Trošak refinansiranja je oko 700€, što je neznatno u odnosu na to koliko ću manje plaćati.
Da ne pominjem što trenutno u Rajfu plaćam po gornjem kursu banke, a u Erste ću da plaćam po srednjem kursu NBS.
Osiguranje je za stan, nije životno i ono je obavezno i ne možeš da biraš, vezani su ugovorom banka i osiguravajuća kuća.
Nadam se da je sada jasno.
 
Poslednja izmena:
Da ne pominjem što trenutno u Rajfu plaćam po gornjem kursu banke, a u Erste ću da plaćam po srednjem kursu NBS.
Ovo nema veze konkretno sa Rajfom i Ersteom već sa promenama zakona koje su počele da važe za sve kredite izdate posle 5.12.2011.
 
Naravno da nema, ja sam samo dodao kao još jedan kuriozitet, apropo komentara iznad da mi se refinansiranje ne isplati i da sam se zeznuo.
 
Ja prosto ne mogu da verujem da su moguce tolike razlike. Ali kod nas je sve moguce pa sto ne bi i ovo bilo.
 
Naravno da nema, ja sam samo dodao kao još jedan kuriozitet, apropo komentara iznad da mi se refinansiranje ne isplati i da sam se zeznuo.
Naravno da se isplati, pogotovo ako su tolike razlike u pitanju. Nesto je tu cudno bilo sa tolikom ratom kod raifa, ali na kraju, bas te briga, ustedeces sebi znacajnu svotu novca.
 
Šta vas čudi osnovni kredit je uzet na 75.000, čovek je većim uplatama ili jednom uplatom uspeo da skine trenutnu glavnicu sa 50.000 na 30.000 i refinansira tih 30.000, novi kredit je na 30.000 i kako da ne bude manja rata. Inače ništa nije uštedeo samo manje će potrošiti ako ne računa tih 20.000 trenutno uloženih. Koliko vidim slabo ide matematika
 
Inače ništa nije uštedeo samo manje će potrošiti ako ne računa tih 20.000 trenutno uloženih. Koliko vidim slabo ide matematika
Uštedeću, zato što neću ostati da otplaćujem tih 30K€ u Rajfajzenu po 340€ mesečno 164 naredna meseca (sa tendencijom porasta rate), već ću ih otplaćivati u Erste po 320€ narednih 120 meseci.
I dosta sam više pisao, svako neka vidi šta će dalje.
 
Poslednja izmena:
čovek je većim uplatama ili jednom uplatom uspeo da skine trenutnu glavnicu sa 50.000 na 30.000 i refinansira tih 30.000, novi kredit je na 30.000 i kako da ne bude manja rata
Upravo to, a ovde piše kao da je dobio "poklon" od Erste banke u vidu manje rate.

Ja sad da uplatim 20k € i smanjim kreditno zaduženje moguda biram manju ratu za isti period ili smanjenje broja preostalih rata podistim uslovima, ili ...
 
Upravo to, a ovde piše kao da je dobio "poklon" od Erste banke u vidu manje rate.

Ja sad da uplatim 20k € i smanjim kreditno zaduženje moguda biram manju ratu za isti period ili smanjenje broja preostalih rata podistim uslovima, ili ...
Čoveče, meni jeste smanjena rata u Rajfajzenu, to niko ne spori, sa 413€ pala na 340€ i morao bih da je otplaćujem do maja 2036.
Ali poenta je u tome da sam u Erste dobio za identičan iznos uslove takve da mi je rata 320€, koju otplaćujem do 2032.
Različiti su uslovi kreditiranja iz 2011. i 2022., zato je tolika razlika.
Niko ovde nije dobio poklon, Rajfajzen je odlučio da se oprosti od mene kao klijenta, a Erste mi je dao uslove koje danas inače daju.
 
RR, izvini ali ti zaista ne razumes u cemu je kvaka. I to je tvoj problem ali eventualno zbunjujes i druge pa sam za zbog toga oglasio.

Uporedjujes rate kredita za 2 totalno razlicite stvari.

Babe i zabe.

Skrinsotujes iz Raif app kredit od 30 k eura na 301 mesec i poredis sa kreditom iste sume na 120 meseci kod EB. Aman.

Sve sto mozes da uporedjujes je ista suma kredita i isti vremenski period otplate a to je:

  • trenutno ono sto si dobio kod EB i
  • ono sto bi imao kod RB nakon sto bi izvrsio prevremenu otplatu.

Dakle, u oba slucaja bi ti preostalo 30k eura kredita.

U EB si odabrao 120 meseci, kazes da ti je rata 320 eura.

S obzirom da si u SS napisao da ti je trenutna kamata u RB 4,11% , na 120 meseci bi ti rata bila 305 eura.

Sto se tice osiguranja, (ne zelim da ulazim u dalju raspravu treba-ne treba, recimo da treba) sa prevremenom otplatom i ostankom u RB bi kod osiguravajuce kuce mogao da preugovoris polisu jer je sada druga vrednost iste, dakle dobio bi istu sumu premije kao ovu koju sada placas, htedoh reci nema razlike i uticaja na ukupan trosak.

DakleM, trenutno si na gubitku cca 2.500 eura. (razlika u rati + troskovi refinansiranja).

Sta ce biti u narednih 10 godina, kako ce se kretati EURIBOR niko ne zna. Nigde nije napisano da li si pogresio, ja sam samo pokusao da objasnim da su one tvoje kalkulacije o 5-ocifrenim eurskim ustedama netacne.
 
Iako sam napisao da se više neću javljati, moram...
Kredit je podignut 2011. u RF, 75.000 EUR, 300 meseci
Ovo što stoji u aplikaciji 301 mesec odnosi se na ukupno vreme otplate (kada sam uplatio 20.000 EUR desila se promena u aplikaciji i sada umesto 300 stoji 301 - nisam se raspitivao o čemu se radi, a i ne zanima me, pošto idem u drugu banku), kredit je već delimično otplaćen i trenutno je moj dug u RF (još jedan kratak vremenski rok, dok ne potpišem ugovor u Erste) 30.000 EUR, rata 340 EUR, a treba da ga vratim do maja 2036., što je još 164 meseca.
Erste će platiti RF banci 30.000 EUR, a meni će dati kredit na 120 meseci, sa fiksnom ratom od 320 EUR.
Dakle, identična cifra, različit rok otplate, a veća cifra kod banke kod koje treba da plaćam 44 meseca više.
Pa ko je ovde lud???
Da li ja pišem španski ili ne znam šta, ali mi nije jasno kako ovo ljudi ne razumeju, jbm mu miša.
Na screenshotu se ne vidi dokle se plaća kredit, ali sam nekoliko puta napisao.
 

Prilozi

  • 0C2C3362-16AB-48AC-885F-6547570E2D23.jpeg
    0C2C3362-16AB-48AC-885F-6547570E2D23.jpeg
    54.7 KB · Pregleda: 27
Poslednja izmena:
Poenta je da on nije dobio ništa specijalno, što recimo ja takođe ili bilo ko drugi ne bi dobio kada bi sada svoje dugovanje sveo na 30k € i uzeo kredit sa fiksnom kamatnom stopom kod Erste banke. Samo treba imati 20k eura u kešu (koliko je on smanjio glavnicu) ili u mom slučaju ako bih hteo da dam sada 12k € (što svakako ne želim) da bi dobio ovo (inače moj kredit je Erste banci od 2018):

1665318948975.png
 
Poslednja izmena:
Niko ovde nije dobio poklon, Rajfajzen je odlučio da se oprosti od mene kao klijenta, a Erste mi je dao uslove koje danas inače daju.
Rajfajzen se nije oprostio od tebe već je obrnuto, hteo si da ti promene uslove u ugovoru što nije realno. Banka daje kredit pod svojim uslovima koje ti prihvataš i nema promena jer bi u suprotnom bilo ajde promena na svakih par meseci kako tebi odgovara (nemoj lično da shvatiš, važi uopšteno) ili refinansiranje gde ide sasvim novi ugovor a teško da nadješ banku koja refinansira svoj dat kredit. Jedino šta ti je preostalo je da refinansiraš kredit jer smatraš da si pronašao banku koja daje trenutno bolje uslove. Za petocifren manji trošak je @gogo23 lepo objasnio a banka uvek uzme svoje. Svako ima svoju računicu te zašto forsiranje sa petocifrenim iznosima ili je pak reklama za banku.
 
Dižem ruke od dalje konverzacije, pozz svima.
 
RR, i pored onolikog objasnjenja ti nista ne razumes... i dalje.

I u RB si mogao da prevremeno otplatis 20k eura, da ti glavnica duga ostane 30k i da nastavis da placas.

I da rok za otplatu skratis sa 164 na 120 meseci.

Ne bi platio troskove refinansiranja i prevremene otplate, ne bi placao vecu ratu trenutno.

Sa trenutnom kamatnom stopom koju imas i skracenjem na 120 meseci bi ti rata bila 305 eura.

Ono sto ti jos nije jasnije je da bi ti rata, sa ovom prevremenom otplatom a bez skracenja pala na 239 eura.
 
Dobro, dosta diskusije o kreditu i potezu @RingeRaja Nemojte gušiti temu više, ko je razumeo razumeo je.
 
Iako sam napisao da se više neću javljati, moram...
Kredit je podignut 2011. u RF, 75.000 EUR, 300 meseci
Ovo što stoji u aplikaciji 301 mesec odnosi se na ukupno vreme otplate (kada sam uplatio 20.000 EUR desila se promena u aplikaciji i sada umesto 300 stoji 301 - nisam se raspitivao o čemu se radi, a i ne zanima me, pošto idem u drugu banku), kredit je već delimično otplaćen i trenutno je moj dug u RF (još jedan kratak vremenski rok, dok ne potpišem ugovor u Erste) 30.000 EUR, rata 340 EUR, a treba da ga vratim do maja 2036., što je još 164 meseca.
Erste će platiti RF banci 30.000 EUR, a meni će dati kredit na 120 meseci, sa fiksnom ratom od 320 EUR.
Dakle, identična cifra, različit rok otplate, a veća cifra kod banke kod koje treba da plaćam 44 meseca više.
Pa ko je ovde lud???
Da li ja pišem španski ili ne znam šta, ali mi nije jasno kako ovo ljudi ne razumeju, jbm mu miša.
Na screenshotu se ne vidi dokle se plaća kredit, ali sam nekoliko puta napisao.

NIje mi jasno kako bi RF uzeo toliku ratu od tebe kad se po njihovom kalkulatoru ovo dobije za tvoje dugovanje i period (stavio sam ss i za fixnu i za promenjljivu stopu koje se trenutno podudaraju - verovatno ne zadugo).

fix.JPGprom.JPG

@moderacija, obrišite, ako mislite da treba, nisam video poruku od @kUdtiHaEX
 
Izvini Igore za ovo, rekoh da im sugerišem i pojasnim, ali ova dvojca tvrdoglavo pišu nešto sasvim levo.
Pozz
 
Dobro, dosta diskusije o kreditu i potezu @RingeRaja Nemojte gušiti temu više, ko je razumeo razumeo je.
možda treba ostaviti, i nastaviti načelno, bez njegovog konkretnog slučaja, jer je više nego korisno za ovu temu

baš ova diskusija u thread-u, treba u biti, da učini ljude obazrivijim, kada su tektonska dešavanja u ličnim životima, poput uzimanja stambenog/refinansiranja, u pitanju, jer su banke tu u ogromnoj prednosti - em je jezik (finansijski žargon), često nerazumljiv, em matematika, ume biti sluđujuća
 
nema nastavka. nije poenta teme diskutovanje o nečijoj odluci i računici. hvala na razumevanju
 
Pozdrav svima, zanima me ima li neko iskustva sa OTP bankom, i njihovom specijalnom ponudom https://www.otpbanka.rs/stanovnistvo/stambeni-krediti/stambeni-kredit-sa-kombinovanom-kamatom/

Bio sam kod njih, u sustini nude izbor na svake 3 godine izmedju fiksne i promenljive kamatne stope. Eksplicitno sam pitao, mozes i ceo kredit (30 god) da ostanes na fiksnoj, po kamati koja stoji u trenutku uzimanja kredita (trenutno 5.45%). E sad, meni sve ovo izgleda nekako previse lepo da bi bilo istinito, ima li nesto ovde sto propustam da vidim?
 
Pozdrav svima, zanima me ima li neko iskustva sa OTP bankom, i njihovom specijalnom ponudom https://www.otpbanka.rs/stanovnistvo/stambeni-krediti/stambeni-kredit-sa-kombinovanom-kamatom/

Bio sam kod njih, u sustini nude izbor na svake 3 godine izmedju fiksne i promenljive kamatne stope. Eksplicitno sam pitao, mozes i ceo kredit (30 god) da ostanes na fiksnoj, po kamati koja stoji u trenutku uzimanja kredita (trenutno 5.45%). E sad, meni sve ovo izgleda nekako previse lepo da bi bilo istinito, ima li nesto ovde sto propustam da vidim?
Ja sam fixnu uzeo u Raiff banci,tj aplicirao za nju pre 2 nedelje na kamati od 4.75% sto mi je tad bilo odlicno. Kredit na 30 godina. Sada je ona 5.30 sto je opet povoljnije od OTP-a. Iscitao sam sve zivo,raspitao sam se,nema nekih skrivenih iznenadjenja. Imas obradu kredita koju druge banke nemaju,to je oko 30k RSD. Rata mi je 350e i takva je do kraja otplate jedino ako se kurs evra promeni drastično pa me tako osteti ali kamata kao kamata mi je takva kakvu sam ugovorio.
 
Samo da dodam da imaš fiksno i u Erste, pa uporedi sa ove dve i vidi šta ti se više isplati.
I pogledaj šta sve od inicijalnih troškova traži svaka od banaka + da li ima nekih troškova tokom otplatnog roka (npr. 1x godišnje osiguranje za stan i sl.).
 
Ma podneo sam zahtev u OTP pre neki dan, dok je jos kamata bila 4.95%, tako da ako mi prihvate po njoj mislim da cu ostati tamo, pod uslovom da nema neke zajebancije u ovoj njihovoj ponudi. Sta ja znam, deluje mi ok, ali opet sam ja daleko od nekog strucnjaka pa rekoh da vidim ima li nekog ko se prihvatio ove varijante.
 
Ma podneo sam zahtev u OTP pre neki dan, dok je jos kamata bila 4.95%, tako da ako mi prihvate po njoj mislim da cu ostati tamo, pod uslovom da nema neke zajebancije u ovoj njihovoj ponudi. Sta ja znam, deluje mi ok, ali opet sam ja daleko od nekog strucnjaka pa rekoh da vidim ima li nekog ko se prihvatio ove varijante.
Ja imam takav kredit, ulazim u treću godinu. Meni je sada fiksna 2,75% a posle isteka treće godine mogu da biram da li ću 3,15% + 6m euribor ili fiksnu koju oni TADA odrede.
Tako piše u hipotekarnoj izjavi.
Vidim da se sad dosta toga promenilo ali proveri ti još jednom da li sigurno ostaje ta od 5,45%.
Da, ja sam imao skoro 60 % učešća, kredit je na relativno kratak rok (16 god), tako da se nadam da me sledećeg oktobra neće previše zaboleti.
 
Nazad
Vrh Dno