Šta je novo?

Stambeni krediti

Ti to onako iskusno dajes savet mladima?
Onda se sigurno sećaš 2008? I šta je sledilo posle?

Pogledaj ovaj tekst od pre 14 godina. Pomislio bih da je pisan juče. Čak su i likovi još aktuelni - Kaća Lazarević... slogani isti - the only way is up


Mirjevo 2000, Kalemegdan 7000, Vračar 3-5000, Bežanijska kosa 3000... Kolike su ono danas cene iz svu ovu inflaciju i realno mnogo više standarde kvaliteta?
Kad se uzme u obzir stopa inflacije u EU, 2300 (tipična cena novogradnje 2008 sa PDV na NBGD) je danas 3000.
 
Poslednja izmena:
bankari zovu klijente da pređu na fiksnu kamatnu stopu pre nego što ista bude izbačena iz ponude. doduše, u pitanju su dinarski krediti
Humanitarci. Neće da zarade. :)
Nisam ni znao da naše banke nude fiksnu kamatu za kredite u dinarima.
 
Dinarski su u 99% slučajeva keš, tu nema nekih posebnih mehanizama da se banka osigura ako klijent potone, zato su i kamate takve kakve jesu.
 
Dinarski su u 99% slučajeva keš, tu nema nekih posebnih mehanizama da se banka osigura ako klijent potone, zato su i kamate takve kakve jesu.
Ma kako nema čitaj sitna slova, bezuslovna plenidba dela zarade/penzije do konačne naplate, jemci, nekretnina - zavisi od iznosa...
Jeste bankama veće cimanje, ali ne brini obezbedili su oni da se naplate...

Jedino baša ako krene piramida da se ruši, ali onda im sve džabe, pa da i ugovore fiksnu kamatu...
 
Ima ima, kako nema. Ćale uzeo u Poštanskoj Štedionici prošle godine keš kredit sa fiksnom kamatnom stopom.

Penzioner ko penzioner, gde će on da čita one sitne odredbe ugovora. Oni su ladno njemu uvalili hipoteku na kuću vrednu reda veličine 250-300k€.To smo slučajno videli kad sam ja gledao proletos nešto na portalu Katastra.
 
Poslednja izmena:
Bio danas u banci…nadam se da sam završio, treba da prođem risk procenu, ali što reče prijateljica, nemam razloga da ne prođem, nemam nijedan drugi kredit ni kreditne kartice, čist sam.
Ljudi masovno refinansiraju sa varijabile na fiksnu, to mi je rekla, već se povelo pitanje unutar banke da li da nastave da daju fiksne, ali verovatno će to produžiti do kraja godine, uz korigovanje fiksne kamate.
Eto, pa neka svako odluči onako kako misli da je najbolje, ja sam presekao.
 
Pametno, pitanje je kada će banke prestati da nude fiksne kredite. Upravo sam pročitao članak na Bloombergu vezano za stvari koje se trenutno dešavaju u UK:

 
^ cross poređenje valuta, GBP je najviše pala, od "velikih", jedina je lošije prošla od EUR.
 
Već sam negde napisao, a ponoviću i ovde.
Recesija je bila neminovna, s obzirom da se od 2008. kad nas je strefila SEKA, potrošeno brdo para na zajebancije.
COVID i Ukrajina su bile neka vrsta katalizatora, ali ono što je opasno je što nam se, zbog rata, desila paralelno i inflacija, a to nije dobro, jer sada imamo dva paralelna finansijska pritiska na sve nas, jer će privreda da uspori zbog dva razloga, dok se ceo sistem ne dovede u libelu, a svakog dana zbog rata imate nepredviđena iskakanja u ekonomskoj sferi, pa otuda i ovo ludilo sa kursevima i kamatama.
Kako stvari stoje, ko pod hitno ne reguliše svoj EURIBOR zavistan kredit i refinansira ga u onaj sa fiksnom stopom, slobodno mogu da kažem, obrao je bostan već od 2023. Nije ovo nikakvo širenje panike i nikoga neću ukanaliti, jer su prosto sve činjenice tu, ko hoće da ih vidi. Imajte u vidu da se i kod nas stvari mogu promeniti preko noći, ovo što se dešava sa funtom u UK nije izolovan slučaj, sve je povezano sistemom spojenih sudova i sve utiče na sve.
 
Ko je pratio juce desavanja, u UK je Bank of England morala masovno da reaguje na trzistu i da spase penzione fondove od kolapsa, a vezano je za novu fiskalnu politiku, pad funte i obaveznica. Posljednji put se nesto slicno desilo 2008 godine. Ima veze sa ovom temom jer se ocekuje da ref. kamatna stopa u UK dodje do 5%, na nivo iz 2008. godine.
 
Ako EURIBOR dostigne cifru iz oktobra 2008. kada je bio na istorijskom maksimumu sledi potop za sve koji imaju kredite indeksirane u EUR i vezane za EURIBOR.
Prosta matematika to govori.
Trenutno su kod nas stope za varijabilni kredit oko 3% + 3M EURIBOR.
Za nekoga ko ima trenutno ratu npr. 300€, ukoliko se desi da EURIBOR ode na 4,8% (toliko je otprilke bio maksimum), rata raste više od 2x, otprilike na nekih 700€.
Prve posledice rasta EURIBOR-a će oni koji imaju 6M (krediti uzeti pre 5 i više godina) videti u decembru, kada je presek, posrast rate će im biti drastičan.
 
Poslednja izmena:
Porast rate zavisi i od preostalog broja rata, neko kome je ostalo 10 rata nije jednako ugrožen kao neko kome je ostalo 300, odnosno neće mu skok rate biti jednak. Što više rata je preostalo, veći je skok.
 
Naravno, ko je na kraju otplate taj će da pregura nekako, ali dosta ljudi će biti u problemu čak i da ode na 2+%, a otićiće skoro sigurno.
Poenta je da se treba šaltati na fiksni i izbeći porast rate.
 
Poslednja izmena:
@RingeRaja Koja banka je u pitanju? Hocu da se prebacim na fiksnu, ovi iz Intese mi se ne javljaju, pa bih da razmotrim jos neku banku.
 
Intesa ne nudi trenutno kredit sa fiksnom kamatom, zvao sam pre par dana. I pre cele ove frke su nudili na 15god, za zgrade koje imaju energetski pasoš.
 
Završio kredit u Erste banci, fiksna kamatna stopa, treba samo još formalno da potpišem ugovor, ali sam prošao sve provere.
Dakle, rata koja mi nakon skidanja glavnice sa 50K€ na 30K€, pala sa 413€ na 340€, uz još 164 meseci otplate u Rajfajzen banci, sada će sa refinansiranim u Erste biti 320€ fiksno na 120 meseci. Na 164 meseca bi mi bila oko 262€, pa sam odlučio da ipak skratim sa 13,5 godina na 10. Trošak refinansiranja oko 700€.
Dok sam završavao sve sa papirima u 20 minuta prijateljicu je zvalo troje koji ili žele da refinansiraju ili da prevremeno otplate. Kaže mi da je svakog dana na privatni broj zove 10+ ljudi u vezi kredita, pritisak je baš veliki.
Čisto da imate računicu koliko sam ja uštedeo refinansiranjem.
1. Pretpostavka da bi mi rata u Rajfajzenu ostala 340€ (a neće).
2. Skraćenjem za 44 rate čista ušteda 4.500€
3. Smanjenje rate sa 340€ na 320€ ušteda 2.400€
3. Trošak refinansiranja 700€
Ukupna ušteda 6.000€.
 
Poslednja izmena:
^ uz prevremenu otplatu 40% glavnice.
Važno je da sada tačno znaš na čemu si, nema neizvesnosti u odnosu sa bankom.
 
Kalkulacija uštede nema veze sa prevremenom otplatom, već sa razlikom u tome koliko bih posle prevremene otplate platio Rajfajzenu da sam ostao kod njih i koliko ću platiti Erste banci.
I to sve pod pretpostavkom da bi mi u Rajfajzenu ostala identična rata koja mi je sada, a neće, jer će EURIBOR nastaviti da raste i dalje.
Dakle, matematika je ova:
Trenutna rata u Rajfajzenu je 340€, morao bih da plaćam još 164 meseci (plus 1x godišnje još 75€), što ukupno izađe 56.735€
Da sam ostavio otplatu u Erste 164 meseca (da nisam smanjio na 120), morao bih da platim po 262€ (plus 50€ 1x godišnje), što je ukupno 43.618€.
Dakle, da sam ostao na 164 rate do kraja u Erste bih platio manje 56.735-43.618=13.117€.
Ja sam skratio otplatni period na 120 meseci (44 meseca manje), pa mi se rata naravno povećala na 320€, ali je i kao takva na 120 meseci otplate manja od ove trenutne na 164 meseca kod Rajfajzena.
Tako da je moja nominalna ušteda manja, ali je i rok otplate kraći. Da sam skratio i kod Rajfazena na 120 meseci obračunali bi mi mnogo veću ratu i realna ušteda bi bila mnogo veća od 6000€, ali to je šts bi bilo kad bi bilo, pa ne mogu to da računam.
Nadam se da je sada jasnije.
 
Mislim da je @PJ hteo da kaze da su ti obaveze prema Este banci racunali na glavnicu od 30k koliko ti je ostali glavnice, a u Rajf na 50k, zato su takve cifre (nisi stvarno uštedeo 6k eur), međutim kamata će svakako rasti pa ti je fiksna kamata sigurnija...
 
Lepo je napisao da mu je rata u Rajf nakon otplate 20k glavnice 340 eura. Trenutna rata. Dobra mu je matematika.
 
Aj još jednom.
Trenutna rata u Rajfajzen banci na 30.000€ je 340€, kamatna stopa varijabilna, otplata još 164 meseca, obaveza 1x godišnje 75€ za osiguranje.
To je ukupno 340€x164+75€x13=55760€+975€=56.735€
Fiksna rata u Erste banci na 30.000€ je:
  • otplata 164 meseca - 262€
  • otplata 120 meseci - 320€
Osiguranje 50€ 1x godišnje
Da sam ostao na 164 meseca, ukupno bih platio:
262€x164+50€x13=42.968€+650€=43.618€
Skraćenjem na 120 meseci plaćam:
320€x120+50€x10=38.400€+500€=38.900€
 
Bravo za tebe i koga sad to više zamima?

Meni se rata povećala od 01.10. za 48€ i do 01.01.2023. će ostati takva. Šta će biti do tada? Videćemo. ;)

S ovim tvojim troškom ja sam miran oho, tako da neka je tebi sa srećom ali polako počinješ da smaraš.

@RingeRaja
Trošak refinansiranja oko 700€
 
@RingeRaja ne ulazim u vasu raspravu, nesto mi puno deluje 340e za 30k na 164 meseca. To bude 9-10% kamate na godisnjem nivou. Koji su bili inicijalni uslovi kredita? (da ne shvatis pogresno, ne ulazim u dzep, pitanje je vise vezano za kamatu)
 
Iskreno, nisam zapamtio, bilo mi je važno da znam koliko plaćam ratu i koliki su mi ostali troškovi.
A i nisam imao neki izbor, s obzirom da fiksnu za refinansiranje kroz ceo period otplate, da je duže od 71 mesec, a za bilo koji tip nekretnine trenutno daju Rajfajzen i Erste, od kojih je jedna već moja banka koja nije htela da mi promeni varijabilnu u fiksnu, pa sam upoređivao samo koliko će da me košta rata u Erste u odnosu na ovu koju već imam i nisam zapamtio tačnu stopu.
Kad potpišem ugovor napisaću kolika je tačno.
@RingeRaja ne ulazim u vasu raspravu, nesto mi puno deluje 340e za 30k na 164 meseca. To bude 9-10% kamate na godisnjem nivou. Koji su bili inicijalni uslovi kredita? (da ne shvatis pogresno, ne ulazim u dzep, pitanje je vise vezano za kamatu)
Evo ti screenshot iz aplikacije Rajfajzen banke pa i sam vidi.
 

Prilozi

  • 83950F0B-2B0F-4492-8A68-4E4FC1F0E707.jpeg
    83950F0B-2B0F-4492-8A68-4E4FC1F0E707.jpeg
    54.7 KB · Pregleda: 94
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno