Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

128GB/s možda jedino sa PCI-E 5.0 u x16 slotu. Za M.2 koji koristi x4 je 32GB/s. Mada će to čudo od hladnjaka će grijati grafička ako bude mjesta za isti.
 
Ja sam za, meni ovo izgleda awesome. Svojevremeno mi je bilo prekul stavljati tower hladnjak na chipset.
 
To sa ventilatorom je još jedna kineska jeftina fušerajska glupost.
Sve će to EKWB da ubaci na vodeno hlađenje kao što je urađeno i za RAM module
 
Ne znam sto je tower jeftin fuseraj i glupost, a vodeno hladjenje adekvatno? Ako je heatpipe zaista odradjen, a nije tu samo estetski(ako recimo proizvod izbaci Zalman ili Arctic Cooling) tower hladnjak ce da radi posao. Bice glomazan fala bogu, pa zbog toga nepraktican, ali svaka roba ima svog kupca i za one koji ne vole vodena hladjenja/preferiraju klasicna ce da bude extra.
 
Takodje, meni izgleda fenomenalno, savrseno ce se uklopiti uz novi copper coldplate ProSiphon Elite (jer u istom pravcu ce da ide vazduh + fenomenalan compatibility sa Tower kulerima za prvi M.2 slot).

Ice-Giant-Prosiphon-Elite.jpg


Nije jos 100% sigurno, ali nazire se da ce novi IceGiant ProSiphon elite sa bakarnim coldplate-om da se taman iznivelise (za koliko fali na GamersNexus test-ovima) sa najboljim AIO kulerima + (Kazu da ce biti spreman pocetkom sledece godine)

Za klasicne Air kulere ce biti malo nezgodno, nisam siguran da li veci off-set-ovani (NH-D15S, Thermalright Frost Commander 140), su dovoljno pomereni, ali Thermalright Peerless Assassin 120/SE bi trebalo da bude kompatibilan sa tower ssd kulerima (posto se zavrsava pre ivice memorije):
IMG_6593.JPG


+ Dodatna cool stvar sa ovim faznim hladjenjem iznad je sto su veci procesori, sto su manji chip-ovi i gora termalna gustina, i sto je veca potrosnja, to ce bolje raditi, tako da za 13-tu seriju ako bude isao 13900KS na 400,500W+ Vazdusno i AIO nece moci da se izbore ni sa bracket-om od Der8auer-a (ako bude trebalo), ali ProSiphon najverovatnije hoce, i bice mozda jedina alternativa za custom vodena hladjenja.
 
Poslednja izmena:
Čisto da proverim, ima li vlasnika KC3000 ovde i koliko vam izbacuje u sintetici? Znam da nije preterano bitno niti ću primetiti neku razliku, nego eto, samo mi je malo čudno da je toliko odstupanje od deklarisane vrednosti za write, 1TB model je u pitanju, a mašina je Lenovo T14s gen2 , 1135G7 CPU. Kloniran fabrički neki Hynix PCIe 3.0 disk pre zamene, offset/alignment su OK, drajveri svi instalirani koje je našao...
Nije KC3000 ali najblize istom (isti je kontroler samo je razlika u kapacitetu i endurance-u):

 
Hmmmm, da, to su već OK rezultati, tu negde bi trebalo da je i KC3000... ništa, kad budem uhvatio vremena da probam čistu instalaciju pa javim ima li razlike, sad je bio dosta haotičan prelazak sa stare na novu mašinu koja je morala što pre da bude u funkciji... thnx
 
Ne znam sto je tower jeftin fuseraj i glupost, a vodeno hladjenje adekvatno? Ako je heatpipe zaista odradjen, a nije tu samo estetski(ako recimo proizvod izbaci Zalman ili Arctic Cooling) tower hladnjak ce da radi posao. Bice glomazan fala bogu, pa zbog toga nepraktican, ali svaka roba ima svog kupca i za one koji ne vole vodena hladjenja/preferiraju klasicna ce da bude extra.
Kako su krenuli na kraju će nam celo kućište biti jedan veliki ventilator
I umesto kroz staklenu (plastičnu) stranicu da gledamo u lepotu mikro i nano elektronike gledaćemo u ogromna peraja ogromnih ventilatora.
A kada im se pokvari motor imaćemo i večito iritantno zujanje.

Katastrofa.
 
Hmmmm, da, to su već OK rezultati, tu negde bi trebalo da je i KC3000... ništa, kad budem uhvatio vremena da probam čistu instalaciju pa javim ima li razlike, sad je bio dosta haotičan prelazak sa stare na novu mašinu koja je morala što pre da bude u funkciji... thnx
Zaboravih da napomenem da je drugi model od 2000GB (ja sam greskom napisao da je 1000GB). Kao sto vidis, on bi teoretski trebalo da ima bolje performanse ali se nalazi u drugom M.2 slotu koji nije direktno vezan za CPU vec ide preko cipseta. Vise detalja mozes naci ovde:

 
Nije jos 100% sigurno, ali nazire se da ce novi IceGiant ProSiphon elite sa bakarnim coldplate-om da se taman iznivelise (za koliko fali na GamersNexus test-ovima) sa najboljim AIO kulerima + (Kazu da ce biti spreman pocetkom sledece godine)
Engeneering sample ready. :) Ima ga u videu, negde oko 2og minuta...
 
TEAMGROUP-AIO-2-1200x615.jpg


Da ne bude da samo stavljam Air M.2 hladjenje xD, trebace sva hladjenja za Gen 5 disk-ove koliko ce se grejati
 
Izgleda da je danas bitnije kako računar izgleda nego kako radi.
 
ne razumem :D
 
Nešto ovako bi moglo za navedeni NAND gore...



FYwfi9bUsAcrujd.jpg
 
SABRENT-ROCKET-G-PLUS-DIRECTSTORAGE-5.jpg

SABRENT-ROCKET-G-PLUS-DIRECTSTORAGE-6.jpg

Ako ovo ima "secret sauce" kao Playstation i Xbox, samo GPU decompression fali, i Forspoken igra pocetkom 2023 xD, taman ce da kasne igre da vidim da li ce moci bilo koji "novi gaming disk" sa bilo kojom grafickom il ce biti ogranicenja ko sa kim.
 
Taman da se sve smesti u ovako nešto po potrebi:

FZVOoxCVUAA1cEb.jpg
 
To ako imaš slobodan x16 slot na ploči koji neće blokirati grafičku, heh...
 
Sto ne bi imao slobodan slot na X670 ploci? One dolaze sa minimum 2 slota, a šta ćeš da držiš u drugom PCI-E x16 slotu ako ne storage? Još jednu grafičku možda :D
 
Zavisi kako su vezani slotovi i koliki ti protok treba...to je šareno na pločama.
 
Mišljenje o ADATA 750 LEGEND 500GB...
Na papiru deluje kao dobra kupovina, specifikacije dobre, cena 7000din, 5 godine garancije, deluje mi da je bolje kupiti taj nego EVO 970 pro od 250GB.
 
Nema DRAM, to jedino, Kioxia LRC10Z500GG8 je bolji izbor, em 5680 din u domacoj firmi (debelo jeftinija), em DRAM, em mnogo bolji IOPS 4K write (duplo veci).
Hvala na preporuci, gledam Adata brzine upis/čitanje 3000/3500, Kioxa 1600/1700., i ne vidim dužinu garancije za Kioxia.

EDIT: Ima li negde spisak nvm2 koji su dostupni kod nas, a da imaju DRAM?
Pitam, jer taj podatak često "zborave" da navedu u specifikaciji...
 
gledam Adata brzine upis/čitanje 3000/3500,
Van rada sa bazama podataka, stream-ovanja video obrada, nebitno.

Jedino je pitanje za DirectStorage kako ce da se razviju stvari (da li trebaju vece brzine, dok doduse idu predvidjanja programera/ljudi sto rade sa memorijom da ce DRAM na diskovima da bude od velike korist za DirectStorage). Tako da postoji solidna sansa da oba budu inferiorna za DirectStorage

i ne vidim dužinu garancije za Kioxia.
Isto 5 godina ima u drugim zemljama

Ima li negde spisak nvm2 koji su dostupni kod nas, a da imaju DRAM?
Ne da, ja znam, svaki disk mora da se copy-paste-uje na geizhals, a i onda za par ne izbacuje na geizhals pa mora zvanicni sajt da se proveri, a i onda 1-2 kompanije ne izbacuje ni na zvanicnom kad imaju pa mora review da se trazi, ...

Al na geizhals da se proveri je dovoljno dobro

Corsair M510 ima cache i negde je izmedju (od 500GB), a 256GB ima slabije write performanse, ali je opet ok opcija, samo sto ima boljih 256GB opcija, kao XD80
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno