Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Kingston Kc2500 i Adata Sx8200 Pro, koji je jeftiniji i duza garancija. Moze i Adata S40G.
 
Hvala! Videcu sta kazu i ovi sa kp. KC2500 vidim da je kod nas 5god garancije, dok na jednom oglasu na kp gde ima cena, pise 3 god fabricka garancija. Kao sto rekoh, brzina mi nije presudna, ali ne bih bas ni da uzmem neki koji je los, sa losim cipovima, o cemu je bilo price pre jedno 4-5 strana koliko sam video.
 
Kingston Kc2500 i Adata Sx8200 Pro, koji je jeftiniji i duza garancija. Moze i Adata S40G.
Nemoj da preporucujes Adata Sx8200 Pro ili Adata diskove generalno. Menjaju im konfiguraciju i ne znamo sta je u njima.
 
Nemoj da preporucujes Adata Sx8200 Pro ili Adata diskove generalno. Menjaju im konfiguraciju i ne znamo sta je u njima.
Svi mijenjaju - je l’ ima ijedan model koji nije izmjenjen? S’ druge strane, mogu uvijek preporuciti Adata Sx8200 Pro i S40G, jer su u ekstremnim uslovima Chia plot-ovanja prebacili po 3-4 puta deklarisani TBW i i dalje rade. Dok je par “boljih/izvikanih” modela ispustilo dusu na 2x deklarisani TBW.
 
@Splinter KIoxia nije uhvacena da menja, niti SK Hynix.

A i generalno, dokle god nije izbacen DRAM, ili prebaceno sa TLC na QLC, koga briga da li je nesto drugo menjano (cesto je slab izbor), evo na primer Silicon Power P34A80 izmenjano boga oca, nije ni blizu brzina sa kojima je izasao (sad je efikasno malo sporiji od Kingston A2000 (pre kingston menjanja), sto je ok, ako smanjena cena to isprati.
 
Poslednja izmena:
@Dogzilla
Upoznat sam, pricamo o modelima koji se kod nas kupuju i preporucuju.
 
Izgleda da u našim prodavnicama ima nekih Kioxia i SK Hynix M.2 SSD-ova.
 
Koji je bolji Samsung 970 evo plus ili 980? Treba mi hitno novi, a Kingston kc2500 i a2000 nema u ponudi.

Edit: Poručih 970 evo plus da se ne bi i ovo rasprodalo u međuvremenu. Nadam se da nisam pogrešila.
 
Poslednja izmena:
Odlično jer sam samo bacila pogled na razlike, pa sam brzinski donela odluku. 😄
 
Ima ovaj - Kioxia SSD M.2 256GB (KBG40ZNS256G).
Taj je ok, ali nisam na njega mislio (ta serija ce ionako da se rasproda za Steam Deck).


Na ovo sam mislio
 
Zaista se ne razumem toliko, pratim ovu temu da bih naučio nešto što ne znam, ali ima jedna zanimljiva stvar koju ne mogu da shvatim. Neke firme na istoj vrsti uređaja (modela SSD) menjaju firmu kontrolera i memoriju. Razumem, to uopšte nije fer, niti potrebno , niti ne znam šta. Kažem da se ne razumem.
Ali kad kupuješ takav SSD garancija je ista. Imao sam Samsung 970EVO 250GB (ne plus verzija) kao sistemski, sad imam 980PRO PCIe4 i ne osećam ama baš nikakvu razliku. Taj 970EVO sam par dana koristio za par igara dok nisam uzeo 1TB Kingston A2000.

Izuzimajući veći prostor, kao prosečan korisnik, nisam osetio AMA BAŠ NIKAKVU razliku šta god da sam stavio i koristio. Izuzimam fotošop i fotke veoma visoke rezolucije jer to retko ko koristi. Ako si prosečan korisnik kao 98% ljudi ne da se ne može osetiti razlika u generacijama NVME diskova nego to nema teorije da otkrije bilo ko se ne bavi profesionalno sa ogromnim fajlovima. Šanse da neko primeti zamenu kontrolera ili memorije kod jednog uređaja su tek smešne. Koji god da je izmišljen razlog, na taj uređaj imaš bar 5 godina garancije. Ako za 5 godina i dalje budeš hteo da držiš Windows 13 i dve igre na SSD-u od 500 GB onda ne znam šta da kažem....

Meni je problem što su SSD-ovi od jedno 2TB i dalje prokleto skupi, a da li je SATA, NVME, koliko GB/S mi je zapanjujuće svejeno.
 
Opšta nestašica čipova, par % proifvođača SSD-a ima svoje, ostali trpaju šta nađu.
 
I ja imam promenjenu, "goru" verziju Adata Gammix S11 Pro ali radi sasvim dobro...pogotovo što mi je game drajv pa skoro i da nema razlike u odnosu na SATA SSD.
 
Uf, konacno zvanicno DirectStorage, ali bez najbitnije stavke (GPU-accelerated decompression), koja stize "uskoro". Ovim tempom sklopice se kockice tek krajem godine kad PCIe Gen5 SSD-ovi budu dosli, ...
 
Svi mijenjaju - je l’ ima ijedan model koji nije izmjenjen? S’ druge strane, mogu uvijek preporuciti Adata Sx8200 Pro i S40G, jer su u ekstremnim uslovima Chia plot-ovanja prebacili po 3-4 puta deklarisani TBW i i dalje rade. Dok je par “boljih/izvikanih” modela ispustilo dusu na 2x deklarisani TBW.
A2000 i KC2500 za sad nisu menjani koliko ja znam, Kingston je odavno uhvacen da je menjao komponente u V300, ali valjda nije od tad. Samsung 970 Evo je promenjen.





I ja imam promenjenu, "goru" verziju Adata Gammix S11 Pro ali radi sasvim dobro...pogotovo što mi je game drajv pa skoro i da nema razlike u odnosu na SATA SSD.
Pa nekad ce da radi sasvim dobro, nekad ce da radi znacajno gore od originalnog proizvoda. Nije OK da ima ikakve promene i treba bojkotovati proizvodjace koji to rade, jer vremenom ce biti sve bahatiji i bahatiji i onda ce njihovi proizvodi uvek imati znacajno gore performanse sa svakom promenom jer su videli da se niko ne buni.
 
Poslednja izmena:
SX8200 Pro je sada dobra kupovina jer je i tako "osakaćen" bolji od ostalih iste cene...
 
SX8200 Pro je sada dobra kupovina jer je i tako "osakaćen" bolji od ostalih iste cene...
Pa sto moram da se ponavljam. Nema veze da li je SX8200 Pro osakacen 1 ili 51 posto, jer sutra ce da izadje SX8300 koga ce nakon 6 meseci da osakate 60%, a posle toga jos jedan koga ce da osakate i vise od toga i tako sve dok ne krenu da izacuju diskove naspram kojih Kingston A400 izgleda kao kvalitetan proizvod, samo zato sto smo im pokazali da cemo da trpimo ovakve poteze. Kingston od V300 nije radio takve egzibicije jer su ih zestoko ispljuvali i unistili vrednost V serije kao brenda.
 
Dobro, čovek, znam...samo smireno :)

Hvala Bogu, nismo ovce pa kad osakate za 50% a ne za 5, nećemo ni da pogledamo.
Voleo bih da imamo izbor kao na zapadu pa da pazarimo od onih koji to ne rade ali ga nemamo, kupujemo šta možemo, a 90% njih je petljalo...više ni Samsung nije neprikosnoven...
 
Lepo.

5AxMmmxFGmifZu5CYH6JZP-970-80.png
 
4K Q1 ne izgleda nista posebno, valjda nece i ostale 5-ce da budu ovakve prvih 6-12 meseci, ...

Silicon Power XPOWER XS70 ima 96 / 492
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno