Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Koliko znam, na svim B550 pločama prvi M.2 slot radi kao PCIe 4.0 jer je povezn sa procesorom. Ostali su povezani sa čipsetom i rade kao PCIe 3.0...
 
Sa (logičnom) napomenom da i procesor mora podržavati gen4, što u primeru 4650g i 5600g nije slučaj.
 
Nisam gledao cenu, priznajem.
 
Može mala pomoć...ne umem da obaberem best buy NVME.

sklapam računar i biće:

MB: ASUS ROG STRIX B560-I
CPU: i5 11400
Kingston Fury 32GB Beast DDR4 3200MHz CL16
NVME ???
 
Kingston A2000 ili KC2500
 
Stigao mi je mail od radnje na BS da imaju opet SSD wd blue od 500 GB po koliko - toliko pristojnoj ceni. Vidim sada piše 8.110,00 , a u mejlu je pisalo oko 7.400,00. Možda je to cena za cenkanje ?
 
Ima Kingston A2000 1TB sa 5 godina domace garancije za oko 11000din, mislim da trenutno nema bolje kupovine u domacim radnjama sto se tice cena/performanse/kapacitet/kvalitet.
Mozda jedino kod Madjara navatati taj ssd za ~80e, ali dosta njih drzi lazne oglase/lazne cene, pa kad se javis, uglavnom bude 15-20e skuplje.
Ja sam sebi pre par meseci uzeo polovan, ali kao nov A2000 1TB za 70e na KP.
 
Kingston NV1 je čista lutrija: https://www.techpowerup.com/290339/...ardware-spec-lottery-tlc-or-qlc-smi-or-phison

NV1 dolati u čak 4 varijante, sa SM2263XT ili Phison E13T kontrolerima i TLC ili QLC NAND-om...i čista je lutrija šta ćete dobiti, pošto Kingston stavlja šta stigne da bi držao cenu što niže.
Članak navodi kako vizuelno prepoznati koji kontroler je na drajvu a neki komentari iz Kine navode da je na 250/500 GB TLC a na 1/2TB QLC NAND (nije potvrđeno, doduše)...

Ja bih zaobišao, iskreno. Bolje skupiti još neki evro za A2000 ili nešto drugo...
 
A realno šta može da se očekuje od osnovnog nvme diska. Bukvalno je ulaz u nvme svet, kao što je a400 ulaz u sata ssd svet. Cena prati performanse i sve ostalo.
 
Ma ok,kapiram...svesno su išli na što nižu cenu, NV1 je najjeftiniji NVMe, ko nema izbora kupiće, radiće posao...
Ali dobro je znati na čemu si, šta dobijaš...
 
A realno šta može da se očekuje od osnovnog nvme diska. Bukvalno je ulaz u nvme svet, kao što je a400 ulaz u sata ssd svet. Cena prati performanse i sve ostalo.
Pa za pocetak moze da se ocekuje da ne bude svesno gori od A1000 serije.
 
Pa za pocetak moze da se ocekuje da ne bude svesno gori od A1000 serije.
Nisu ista serija, ne možeš da očekuješ isti tretman. Kad NV1 serija bude iste cene kao A1000, onda to ima smisla. Ali pošto nije, tako je kako je. Razlika za NV1 i A1000/KC2500 kod nas zna da bude i mala (oko 1000 do 1500 dinara), pa se ponekad i ne isplati uzimati NV1. Ali kada je 5500 din, kao što je bio par puta, to je sasvim u redu cena za 500GB NVMe storage-a (za sada, ma kakav da bio).

Ne znam zašto se iko uopšte buni sad za NV1? Znalo se od starta, low-end NVMe disk sa low-end komponentama. Nije ga ni Kingston reklamirao kao nešto bog zna šta.
 
Nisu ista serija, ne možeš da očekuješ isti tretman. Kad NV1 serija bude iste cene kao A1000, onda to ima smisla. Ali pošto nije, tako je kako je. Razlika za NV1 i A1000/KC2500 kod nas zna da bude i mala (oko 1000 do 1500 dinara), pa se ponekad i ne isplati uzimati NV1. Ali kada je 5500 din, kao što je bio par puta, to je sasvim u redu cena za 500GB NVMe storage-a (za sada, ma kakav da bio).

Ne znam zašto se iko uopšte buni sad za NV1? Znalo se od starta, low-end NVMe disk sa low-end komponentama. Nije ga ni Kingston reklamirao kao nešto bog zna šta.
Ne mozes da poredis cenu A1000 i KC2500 kad nisu diskovi iste generacije. Dok je KC2500 izasao trziste SSD-eva se znacajno promenilo i cene su otisle na dole. Zato moras da poredis cene A1000 sa KC1000. Fora je u tome sto je A1000(kao i A2000 posle njega) bio budget proizvod. Kvalitetan budget proizvod, ali opet budget. Ne mislim da je apsurdno to sto zelim da novi budget proizvodi budu bolji od starih ne samo NVME vec i SATA diskova. Valjda tehnologija treba da napreduje, a ne nazaduje.
 
Ranije sam imao Asusovu Z87 Pro ploču, iz 2013. godine...imala je POST kod displej, WiFi, 12+2 faze, Power taster na ploči i taster za bootovanje direktno u BIOS na ploči, 8 SATA portova, deljenje PCIe x16 veze na x8/x8, svi USB portovi pozadi su bili USB3...i koštala me je 140e. "Enthusiast tier" ploča.

Danas, u 2022., za ploču s takvim setom opcija treba da pljuneš 500+ evra, i to ako nađeš neku sa svim tim zezancijama...

Toliko o napretku.
 
Šta je problem to za ekonomskog tigra. :D
 
Toliko o napretku.
1996. sam platio najjeftiniju i najslabiju Chaintec matičnu ploču koja podržava Cyrix procesore sa VIA chipsetom, debelo preko 300 nemačkih maraka (još nisu bili evri u modi). Danas su takve matične dosta ispod 100€.

Malo da se vidi/podseti cena iz 1996...
 

Prilozi

  • cene.jpg
    cene.jpg
    228.3 KB · Pregleda: 52
Jel ima neko sveža iskustva sa M.2 NVMe u vidu da se zaista dobija ono što je oglašeno. Jurim novi sistemski disk od 500gb (obavezno sa DRAM) i nalećem na priče da su, na primer, na A-DATA XPG SX8200 Pro menjali komponente i da je sporiji od recenzija koje čitam, Samsung 970 EVO Plus mi je dosta skup, neka alternativa mi je Gigabyte AORUS RGB M.2 NVMe iako me RGB ne zanima ali mi se sviđa što ima heatsink, ili na kraju krajeva Kingston KC2500 koji vidim da se uveliko preporučuje kao Best Buy u ovom segmentu (brži je od skupljeg gigabytea) samo da nisu menjali komponente i da su ove recenzije koje čitam zaista ono što ću i približno dobiti?
 
Jedino Kioxia još nije uhvaćena da vara.
 
RGB ne zanima ali mi se sviđa što ima heatsink, ili na kraju krajeva Kingston KC2500 koji vidim da se uveliko preporučuje kao Best Buy u ovom segmentu (brži je od skupljeg gigabytea) samo da nisu menjali komponente i da su ove recenzije koje čitam zaista ono što ću i približno dobiti?
Heatsinkovi raznih boja i izgleda su na Aliexpress-u oko 2-3 evra. Ne tako davno sam naručio dva komada za moja dva SSD u iznosu od 5€ (sa poštarinom) i skinuli su temperature za gotovo 15 stepeni u odnosu na onaj sa matične i A2000 bez hladnjaka.

Ne znam za KC2500, ali, kao što napisah, imam Kingston A2000 i to je prvi Kingston proizvod sa kojim sam ekstremno zadovoljan. Ne samo da radi perfektno, nego na testovima pokazuje za nijansu veće brzine od nominalnih. Za bilo kakvu upotrebu nećeš osetiti trunke razlike od, recimo, Samsung 980 Pro (imam ga), osim ako se ne baviš video montažom ili obradom fotografija visoke rezolucije.
 
Kad ste već na temi heatsinka za M2 nvme.

Gledam one fotke tih stvari i gledam ploču i moj setup i ja stvarno ne kapiram gde to može da se upakuje kad je na jednom m2 slotu grafika na 0.5cm pored, a direktno preko drugog m2 slota. Moja ploča je Gigabyte 560m Aorus pro.

Koliko su to sitni heatsinkovi da mogu tu da se uglave?
 
Nije to pravljeno za tvoju situaciju, već za brdo drugih ploča bez hladnjaka ili eventualno atx ploče koje mogu sebi da dopuste da su veće pa i m.2 slotovi mogu biti niže.
Ti već imaš integrisani heatsink. Jedino njega da ukloniš, pa staviš drugi. A za donji slot tek pravljeno nije.
 
Kingston FURY Renegade 1000G i 2000G:


Jos neki rezultati:

fury_renegade_1000g_atto.png
fury_renegade_1000g_anvil.png
fury_renegade_1000g_3dm.png

fury_renegade_2000g_atto.png
fury_renegade_2000g_anvil.png
fury_renegade_2000g_3dm.png
 
Usled neke kontaminacije (šta god to značilo) u WD NAND fabrikama, najmanje 7 exabajta flash memorije ode u propas' a procenjuje se da će ići čak do 16 exabajta: https://arstechnica.com/gadgets/202...at-least-7-billion-gigabytes-of-flash-memory/

Nismo imali skoro skok cena i nestašice memorija, eto nam prvog za ovu godinu (po nekim procenama 10-ak %)...ko planira da kupi SSD neka požuri.

Samo da ne bude kao kad je bio problem sa poplavama. Digli cijene, a zalihe bile dovoljne za godinu dana.
 
Kingston NV1 je čista lutrija: https://www.techpowerup.com/290339/...ardware-spec-lottery-tlc-or-qlc-smi-or-phison

NV1 dolati u čak 4 varijante, sa SM2263XT ili Phison E13T kontrolerima i TLC ili QLC NAND-om...i čista je lutrija šta ćete dobiti, pošto Kingston stavlja šta stigne da bi držao cenu što niže.
Članak navodi kako vizuelno prepoznati koji kontroler je na drajvu a neki komentari iz Kine navode da je na 250/500 GB TLC a na 1/2TB QLC NAND (nije potvrđeno, doduše)...

Ja bih zaobišao, iskreno. Bolje skupiti još neki evro za A2000 ili nešto drugo...

Pre neki dan mi crče Kingston NV1 500 GB, star celih 10 dana i možda 5-6 sati rada. Ili ga BIOS ne prepozna ili stigne Windowsa i tu zablokira. Kršina.
Uzet kao zamena WD Black 750.
 
Izgleda da se vest o Kingston NV1kvalitetu ("lutrija") ovde potvrdila. Niste imali sreće.
 
Nazad
Vrh Dno