Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Kupio sam Samsung 970 Evo plus 500GB, i narucio Kingston A2000 1TB. Treba da ih postavim na Asus tuf gaming b550m-plus plocu. Na ploci ima 2 M.2 slota. Samo jedan slot ima fabricki hladnjak. Planirao sam da Samsunga stavim u taj sa hladnjakom a Kingstona bez. Da li je to ok?
Da li se skida nalepnica sa nazivom uredjaja sa diska? Nelogicno mi da hladnjak ide preko te nalepnice.
 
Ne diraj nalepnicu, metalne su samo sa tankom farbom u ostalom ostao bi bez garancije.
 
Planirao sam da Samsunga stavim u taj sa hladnjakom a Kingstona bez. Da li je to ok?
Jeste OK, ali je bolje staviti bilo kakav hladnjak na oba.

I ja sam prvo koristio tako, a onda sam uzeo neke jeftine kineske sa Alija ( imaš ih na KP za 700-800 dinara ) i to mi je spustilo temperaturu drajvova za 10-15 stepeni. Moj 980pro je pod "fabričkim" hladnjakom od matične ploče ponekad išao i do 75 stepeni, a sada ne prelazi 60 u pikovima. MNOGO znači kada termalnu pastu, iliti narodski rečeno "žvaku" imaš sa obe strane drajva.
 
Да ли ће m2 NVME диск радити са SATA адаптером, да ли неко зна?

Имам нешто старију генерацију компа са дд3 меморијом и плочом Asus B85M-G.

Хтио сам да купим и ставим NVME диск из разлога будућег апгрејда када ће се променити и плоча и процесор и рам. Па да безвезе не купујем сада већ застарели сата ссд диск, мислио сам да купим NVME.

Брзине и перформансе ми тренутно нису претјерано битне, битно ми је само да ли ти адаптери раде посао па нек раде и downgrade брзина... како год, само да ради.

То су овакви адаптери, гледао сам неке слике по нету... видим тешко их је наћи код нас, али нашао сам их на 1-2 мјеста..

Untitled.jpg
 
Radiće, ali na SATA brzinama.
 
Neće raditi s tim adapterom. Pogledaj gde su mu zarezi. Taj adapter prihvata samo m.2 sata diskove.

(13:42) EDIT: Pogledaj u firmi Computer Dream, kontroleri. Ja sam tamo kupio adapter za svoj nvme disk.
 
Хахаха, убаци ме у дубиозу сада Vladarko, не знам више ни шта сам питао. :D

Ако и ради са САТА брзинама, то ми скроз одговара за сада.

Видим сада по нету да има варијанти и m.2 to PCIE x4 адаптер, али понуда је отприлике танка колико и ови m.2 to SATA.

Погледаћу баш матичну сада када дођем кући, можда ми варијанта m.2 to PCIE буде и још боља.... барем ми не би требали каблови...
 
Ma ima adaptera na PCIe koliko hoćeš, ja imam ovaj. Jedino što kod mene su skoro sve PCI linije u upotrebi pa ovde NVME radi samo na x2 ali je ipak 2 puta brži od SATA,
1638204929292.png
 
@Vladarko Pitao je da li će m2 NVME SSD raditi sa onim adapterom na starijoj matičnoj ploči?

Naravno. Trebalo bi.
Ma ima adaptera na PCIe koliko hoćeš, ja imam ovaj. Jedino što kod mene su skoro sve PCI linije u upotrebi pa ovde NVME radi samo na x2 ali je ipak 2 puta brži od SATA,
Pogledajte prilog 325921
Da, ali on je postavio pitanje za SATA adapter sa slike. Bolje je tako.
 
@Arthur Morgan : hvala ti što mi sve to objašnjavaš :), nego sam hteo da čujem koji je to nvme. Pošto neki ljudi brkaju m.2 i nvme. Bez konkretnog ssd-a ne može se dati ni konkretan odgovor. A ja nekad ne vidim od drveća šumu. :D

Ovaj adapter koji je @CountMike postavio i fizički može da prihvati novije nvme diskove, a onaj sata adapter (na slici koju je postavio @joximovic ) ne može.
 
Samo sam ukazao na bržu alternativu.
 
Pošto je mator čipset, treba da se proveri da li BIOS dozvoljava tu egzibiciju i da li se može bootovati sa tog drajva...
 
Da, ali on je postavio pitanje za SATA adapter sa slike.

Koji neće raditi sa M.2 NVMe i koji je hteo da kupi.

Хтио сам да купим и ставим NVME диск из разлога будућег апгрејда када ће се променити и плоча и процесор и рам. Па да безвезе не купујем сада већ застарели сата ссд диск, мислио сам да купим NVME.

Plus, kao što je napisano, potreban je i softverski preduslov.
 
@Arthur Morgan :
Hvala na objašnjenju. Može biti da mešam, dešava se. Ali, hajde da vidimo taj nvme disk, pa da onda donosimo konačan sud. Meni se čini da ne može fizički da stane neki nvme novije generacije.

Ja imam ovaj adapter i nisam mogao da pokrećem sistem na am3 konfiguraciji, dok je isti adapter sa istim tim nvme diskom pokretao sistem na nekoj lenovo mašini sa intel procesorom 4. generacije. Pri tom navodim čipsetove zbog vremenske orjentacije.
 
Ovaj adapter koji je @CountMike postavio i fizički može da prihvati novije nvme diskove, a onaj sata adapter (na slici koju je postavio @joximovic ) ne može.
U pravu si. Ja nisam obratio pažnju na položaj "zareza" na M2 slotu,. Moja greška.

Malo me zbunila slika u donjem levom ćošku, donja strna mi se učinila da je poklopac, pa da gornja strana naleže na onu belu "žvaku".
 
Čisto ko se i dalje češe o glavu:

untitled-jpg.325882


image5c6fdeafdb8ea.png
 
@joximovic : pitao si za nvme disk, na koji disk si mislio? Jer na slici si postavio sata m.2 adapter.
Лошу сам слику поставио као примјер, то је нека са гугла коју сам нашао, вјероватно је то погрешан адаптер.
Хтио сам класичан m.2 nvme диск који се сада продаје, узео бих вјероватно неког samsunga или kingstona 1tb.

Pošto je mator čipset, treba da se proveri da li BIOS dozvoljava tu egzibiciju i da li se može bootovati sa tog drajva...
Како бих ово могао провјерити, да се не залећем џаба ако не може? Може се ишчитати из неких поставки у биосу?

Видио сам и да нажалост не могу одабрати решење које ми је @CountMike предложио јер имам буђаву плочу гдје више немам слободних PCI-ева. ploca asus b85m-g  a.jpg
Велики је за графичку која својом ширином заузима и један мали pcie, док у оном другом имам убодену аудио картицу.

Тако да ми остаје само SATA конектор, ако је и то могуће услед тог могућег проблема са биосом..
 
Možeš slobodno 2.5" SATA SSD. Za sistem i igre je više no dovoljno brz...
To sa BIOSom i bootovanjem se tiče NVMe drajvova i PCIe konekcije...
 
@joximovic :
U sličnoj situaciji sam bio: kupio dobar adapter, odgovarajućni nvme; em nisam imao gde da uključim, em nije htelo da pokreće sistem na toj am3 matičnoj ploči. Tačnije, imao sam gde da uključim, ali onda nisam mogao da koristim postojeću grafičku kartu.

Imaš mnogo prepreka za korišćenje na starijoj matičnoj ploči. Preteče me @jurodivi ; kupi pristojan 2,5" ssd.

Sledeći problem sa kojim sam se sretao je što na toj matičnoj ploči nije bilo sata3 portova. Naravno, ssd je hteo da radi, ali nije mogao da postiže maksimalne brzine.
 
A није ми фора 2.5" ССД да узимам, то већ имам. На њему ми је windows 7 и хтио бих да тако остане.

Пошто ћу наредних мјесеци вјероватно прелазити на ддр4 платформу мислио сам да за почетак набацим m2 nvme, накачим га неким адаптером и на њега поставим win 10 који ми такође треба хитно као OS због неких ствари.
Отуда сва потрага и распитивање за тим адаптером. :)
 
Imam matičnu ploču Asus P8Z68-V_GEN3 i na njoj slobodnih PCIe slotova.
Jedan je PCIe 3.0/2.0 x16 (ali pošto u prvom slotu imam grafičku onda je x8?)
Drugi je PCIe 2.0 x16 (kompatibilan sa PCIe x1 i x4 uređajima).
Da li bi radio SSD KINGSTON 500GB SNVS/500G M.2 NVME NV1 SERIES i
Kontroler PCI Express M.2 NVMe SSD, NEWMB N-PEM2I
na njoj?
 
Radio bi, ali možda ne bi (a možda i bi) mogao da pokreneš sistem sa njega.
 
Hvala na odgovoru.
Nađoh neki modovani bios, pa ću probati njega da flešujem.
Naime, još nisam kupio m.2 ssd i kontroler, a treba da bude sistemski. Tako da je sve pod znakom pitanja.
 
Nema tu, možda da, možda ne. To ne postoji.

Potrebne su dve stvari. PCI-E linije i NVMe softverska podrška u BIOS-u.

Ako nema softverske podrške u BIOS-u, to je obično slučaj pre Haswell-a, isti mora da se moduje.
 
Mislim da i Haswell nema podršku, nisam siguran.
Možda i ima ali zavisi od modela do modela i BIOSa...
 
Hm, kad bolje razmislim, samo na neki način, da.

To je, u biti, "prelaz" između Z87 i Z97.

Zavisi od proizvođača matične ploče uglavnom, da li im je to bilo bitno ili ne.
 
Ima i modovanih biosa koji donose nvme podrsku na starije ploce.
 
Nazad
Vrh Dno