Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

@percom Hvala na opisu.
Razmišljam da uzmem jedan 970evo plus nvme od 256GB za sistemski disk (realno i verzija od 128GB mi igrala ulogu da postoji na tržištu u obliku nvme), jer je razlika u ceni između njega i 980 od 256GB svega 900 din, pa je svakako bolja kupovina, iako su kao što kažeš te razlike u svakodnevnom radu neprimetne.
 
Slobodno uzmi 970 evo Plus, 980 ako nije pro i nije na PCIe 4, nije ništa brži.
 
Пошто немам на лагеру Samsung 980, премећу тест на основу неколико прочитаних тестова на иностраним форумима. Из сваког ћу издвојити оно, што је суштински важно за тест диска.
Прво да поновим, оно што сам већ у овој теми написао, овај диск је "паразит"! Уместо свог DRAM-a или SLC кеша, користи RAM меморију рачунара.

sm.hmb.800.png

То је и објашњење његове ниже цене у односу на претходну генерацију из горњег поста. Једноставно, мање хардвера, мање пара.
Диск долази у стандардном паковању за Samsung:

ru-980-nvme-m2-ssd-mz-v8v250bw-399624586.jpgru-980-nvme-m2-ssd-mz-v8v250bw-399624587.jpg
ru-980-nvme-m2-ssd-mz-v8v250bw-399624606.jpg

sm._DSF9850.800.jpg
Сви смо одавно научили номенклатуру SSD уређаја које Samsung користи за потрошачке SSD дискове. Завршница PRO у имену диска јасно говори да је ово водећи производ, EVO је масовно решење, а QVO је SSD уређај почетног нивоа. Али почетком ове године компанија је прекршила уобичајену хијерархију - представила је Samsung 980, који у свом имену нема "реп" од три слова. Врло је вероватно да се то догодило јер одељење за маркетинг јужнокорејског произвођача једноставно није могло да одлучи у коју ће класу класификовати нови производ пошто компанија до сада није објавила ништа слично.
Појавом Samsung-а 980 је и крај QVO серије, јер је то био базични NVMе диск чија је главна содлика његова ниска цена с обзиром да је користио четворобитни QLC 3D V-NAND, а Samsung 980 користи ТLC 3D V-NAND-у. У исто време, он не може да оконча серију ЕВО, пошто назив 980 ЕВО још увек није представљен.

Прво, Samsung 980 подржава само интерфејс PCIе 3.0, а не и напреднији PCIе 4.0, a друго, према карактеристикама не можете га ни третирати као буџетски диск. Он би био, речено телефонским речником EVO Light. Чињеница је да је Samsung 980 диск без бафера, односно први NVMе SSD јужнокорејског произвођача, из чијег је интерфејса уклоњена RAM меморија типа DRAM.

Овај диск нам је, по свему судећи, најава нове пословне концепције на тржишту дискова? Није реч само о најповољнијем NVMе SSD диску компаније него и одличној конкуренцији јефтиним PCIе дисковима попут WD Blue SN550 или Intel SSD 660p/665p/670p. Његов главни циљ је да преусмери пажњу купаца који и даље више воле SATA дискове ка решењима са NVMе интерфејсом. Напокон, Samsung 980 брише јаз у цени између решења са различитим интерфејсима, истовремено нудећи знатно веће перформансе.

Пошто у посту не може бити више прилога, у следећем је наставак теста!
 

Prilozi

  • sm._DSF9855.800.jpg
    sm._DSF9855.800.jpg
    72.2 KB · Pregleda: 5
  • sm._DSF9844.800.jpg
    sm._DSF9844.800.jpg
    77.5 KB · Pregleda: 1
  • sm._DSF9845.800.jpg
    sm._DSF9845.800.jpg
    71.8 KB · Pregleda: 1
  • ru-980-nvme-m2-ssd-mz-v8v500bw-399624611.jpg
    ru-980-nvme-m2-ssd-mz-v8v500bw-399624611.jpg
    46.2 KB · Pregleda: 2
  • ru-980-nvme-m2-ssd-mz-v8v500bw-399624612.jpg
    ru-980-nvme-m2-ssd-mz-v8v500bw-399624612.jpg
    49 KB · Pregleda: 5
Перформансе малог блока

У лежерном читању, несавршеност диска Samsung 980 да се видети. Операције читања су управо она врста радног оптерећења под којим се DRAM бафер најактивније користи. Будући да овај модел нема свој бафер, он je нешто слабији од претходника, Samsung 970 ЕVО. Али релативне перформансе Samsung 980 и даље изгледају добро у односу на решења других компанија. Новина успева да заобиђе не само буџетске дискове Intela и WD-а, већ чак и PCIе 4.0 дискове са контролером Phision Е16.

Штавише, мешовитим операцијама малих блокова, Самсунг 980 се пење на врх графикона. У овом случају се испоставило да је упоредив у перформансама са Самсунгом 970 ЕVО и заобилази не само Corsair Force MP600 са контролером Phision, већ чак и ADATA XPG Gammix S11 са контролером SM2262ЕN.

Генерално, синтетички тестови који користе типична оптерећења рачунара омогућавају нам да кажемо да Samsung980 уопште не личи на компромисно решење. Технологија HMB добро надокнађује недостатак бафера и у неким ситуацијама и заиста омогућава да се Samsung 980 доживљава као модернији аналог Samsung970 ЕVО, који је био популаран у прошлости (али не и Samsung 970 ЕVО Plus).

Режим температуре

Логично је очекивати ниске радне температуре од диска нивоа Samsung 980. Није тако брз као његови рођаци високих перформанси, а његов Pablo контролер није нимало једноставнији од Phoenix-a или Elpis-a.

На први поглед, пракса није у супротности са овом претпоставком. Температура на којој Самсунг 980 укључује заштиту је 82 степена, а петоминутно непрекидно оптерећење мешовитих линеарних операција, које се састоје од 70% очитавања, не загрева овај SSD ни до блиских вредности, судећи према очитавањима његовог сопственoг сензора. Максимално загревање које смо успели да забележимо на тесту било је 74 степена. То значи да овом SSD-у не прети пад перформанси због прегревања.

20210322_015521_A.jpg

Закључак:

Самсунг сасвим с правом није назвао свој NVMе диск без бафера 980 EVO него просто 980. Тест показује да је ово решење, без бафера, слабије од готово било ког NVMе SSD-а са DRAM бафером. Она се манифестује одмах, чим постоји потреба за читањем значајне количине података са Samsung 980 у једном цугу. У овом случају, HMB технологија не успева, а диск је преоптерећен. Из тог разлога очигледно није добра идеја употреба овог дискаа као складишта на диску са брзим приступом. Друго је питање колико корисника има потребе за таквим режимом?

Међутим, описани случај је можда једини случај у којем Samsung 980 изгледа слабије у односу на друге дискове. Ако од диска не тражимо да истовремено даје податке у великим деловима (десетине гигабајта), тада његове перформансе изгледају сасвим прихватљиво. У многим случајевима се испоставља чак и брже од одлазећег Samsung 970 ЕVО, па је стога прихватљиво сматрати га модернијом заменом за овај популарни модел. Нема сумње да је Samsung бар успео да направи најбољи SSD без бафера до сада. Штавише, наслов најбољег буџетског NVMе диска применљив је и на Samsung 980, јер је формула „ТLC минус DRАМ“ коју нуди јужнокорејска компанија очигледно је боља од формуле „QLC плус DRAM“ коју користе многи други произвођачи.
У сваком случају, за просечног корисника, ово решење ценом и квалитетом и перфомансама за сада нема достојног конкурента!
 
@percom Hvala na opisu.
Razmišljam da uzmem jedan 970evo plus nvme od 256GB za sistemski disk (realno i verzija od 128GB mi igrala ulogu da postoji na tržištu u obliku nvme), jer je razlika u ceni između njega i 980 od 256GB svega 900 din, pa je svakako bolja kupovina, iako su kao što kažeš te razlike u svakodnevnom radu neprimetne.
Делим твоје мишљење. И ја сам у свој рачунар убацио 970 EVO Plus још прошле године. Tада сам и почео да се више бавим детаљима и разликама дискова. Kада сам све сабрао, није џаба Самсунг број један у свету!

03.png
 
Poslednja izmena:
Компанија TrendForce је објавила однос снага на глобалном тржишту НАНД флеш меморија за први квартал ове године. Индустрија је показала раст, упркос потешкоћама у производњи и снабдевању полупроводничких компоненти.

nand1.jpg


Обим тржишта, у новчаном износу, износио је 14,82 милијарде $, што је за 5,1% више у односу на последњи квартал прошле године.

Аналитичари процењују да се укупан капацитет испоручених NAND флеш чипова повећао за 11% у кварталном периоду. Истовремено, просечни трошак овог производа смањио се за 5%.

nand2.jpg


Највећи играч на тржишту је Samsung са уделом од око 33,5%. У последњем кварталу 2020. јужнокорејски гигант је контролисао 32,9% индустрије.
Кioxia је на другом месту са 18,7%, док је WD освојио бронзу са 14,7%. На листи водећих добављача такође су SK Hynix, Micron и Intel,, који су показали резултате у првом кварталу 2021. године са 12,3%, 11,1% и 7,5%, респективно.

Занимљиво је да сви остали добављачи NAND чипова колективно контролишу само 2,1% светске индустрије.

Напомиње се да тржиште расте пре свега због добре потражње за флеш меморијом у сегментима лаптопа и паметних телефона. Истовремено, у сектору дата центара испоруке нису превише високе због превелике понуде у прошлости.
 
Имам лап топ купљен још 2010, и тада један од првих са процесором i5. Наравно, време је учинило своје и решио сам да га освежим. Заменио сам му рам меморију, WiFi карту са уграђеним блутутом и на неком снижењу купио Seagate BarraCuda ZA500CM10002.
Seagate долази у металном кућишту:
с1.PNG


Као што се да видети, контролер је Seagate STXZA01EA3B7 за који сам негде пронашао да је у ствари ребрандирани Phison PS5010-S10. Колико је ово тачно, не знам и није много ни битно. Битан је комплетан утисак о овом хардверу.
На плочици се може видети и осам меморијских чипова TA59G55AIV по 64Gb сваки, што му у збиру дају 512Gb док у реалном, рачунар види 465Gb и DRAM меморија NANYA NT5CC256M16ER-EK
Према званичним подацима, овај ssd:
Currently unavailable.

Compatible Devices Desktop
Brand Seagate
Digital Storage Capacity 500 GB
Hardware Interface SATA 6.0 Gb/s
Type of product 2.5 inches
About this item
Storage Capacity: 500 GB
Maximum read transfer rate: 560 MB/s
Maximum write transfer rate: 535 MB/s
Endurance (TBW): 249 TB

С обзиром да је мој стари лап топ ограничен стандардом SATA II, мерење брзине на SATA II може бити само до 3.0Gb/s. убацио сам диск у адаптер (зато се на тесту да видети контролер JMicron Tech) и прикључио на нов рачунар на USB 3.1
с3.PNG


Tестови брзине читања (партиција C и D као и AIDA):
с4.PNG


Тест брзине записа нисам радио јер сам већ на диск убацио ОС па ме мрзело да све бришем а, сем тога, с обзиром да користи DRAM уместо SLC кеш меморије, тест записа је сигурно ок. У сваком случају на SATA II брзина записа је одлична.
Oдмах би издвојио то што је без обзира на тестове и рад, температура била стабилна и ни у једном моменту није прелазила 45°С.
С обзиром на то да је овај модел скинут са производње, теже га је наћи. Ја сам га купио на неком снижењу за непуних 40€ и гаранцијом од пет година.
На жалост, стари лап топ је SATA II и шта је ту је. У сваком случају, он је сад далеко бржи и стабилније ради тако да се овај апгрејд, уз замену RAM меморије и WiFi картице исплатио.
 
Sve je to cool i sve (@percom svaka cast na detaljnim recenzijama!) , ali dzabaka Samsungu najbrzi sekvecijalni disk i bilo sta drugo sto ima izbaceno trenutno kad je SK Hynix Gold P31 na trzistu xD (SK Hynix je jedina druga firma na trzistu koja sve proizvodi sama kao Samsung i ovo je njihov prvi rezultat toga, Samsung treba da se pripazi ozbiljno (da im se ne desi kao sta im radi TSMC sa priozvodnjom chip-ova), Intel ima/imao je bolje,kreativnije/snalazljivije inzenjere, a sad je gomila njih, i bice jos uskoro u SK Hynix-u) . Licno ja nista protiv Samsunga (on je moj najbolji prijatelj posle Metalike), iskreno nadam se da se nisu preigrali i da ce razvalati sa preskakanjem adekvatnog 5nm procesa i fokusom na 3nm GAA-FET EUV, jer je preko potrebno.

Ceka se neki drugi drajv od Samsung-a ili bilo koga drugog koji moze da prismrdi veoma daleko iznad najboljoj potrosnji/zagrevanja, koja omogucava guranje direktno ispod grafickih, u laptove, bez hladnjaka, sa ovoliko bliskim performansama vrhu.

Tacno je da ce biti pokoja konfiguracija sa odredjenim grafickim gde ce trebati kuler, ali racunajuci da nijedan drugi drajv u postojanju ne bi izdrazio ispod takvih grafickih ni sa jednom vrstom izmisljenog ili trenutno zamisljenog hladnjenja, Gold P31 je opet nedostizno nenadmasiv.


 
Poslednja izmena:
Slobodno uzmi 970 evo Plus, 980 ako nije pro i nije na PCIe 4, nije ništa brži.
Imao sam kao sistemski 970 EVO od 256GB, sad imam 980 PRO od 500GB i samo se u sintetičkim testovima vidi razlika u realnom radu je apsolutno neprimetna.

Istina, ne bavim se video montažom ili CAD-om, pa ne koristim BAŠ VELIKE fajlove kako bih možda mogao da primetim razliku. U Fotošopu je ne primećujem, a i ako je ima ona nije veća od 10%, daj Bože da je i toliko. Zamenio sam 970 EVO samo zato što sam našao 500GB 980 PRo za 16.000 na 12 rata, pa to neću ni osetiti.
 
Imao sam kao sistemski 970 EVO od 256GB, sad imam 980 PRO od 500GB i samo se u sintetičkim testovima vidi razlika u realnom radu je apsolutno neprimetna.

Istina, ne bavim se video montažom ili CAD-om, pa ne koristim BAŠ VELIKE fajlove kako bih možda mogao da primetim razliku. U Fotošopu je ne primećujem, a i ako je ima ona nije veća od 10%, daj Bože da je i toliko. Zamenio sam 970 EVO samo zato što sam našao 500GB 980 PRo za 16.000 na 12 rata, pa to neću ni osetiti.
Управо то увек апострофирам! Просечан корисник неће видети те разлике у брзини SSD PCIe, сем на синтетики па се никада не водим самом брзином диска.
Оно што је суштински важно, надам се да сам у претходном постовима успео колико толико да приближим ширем аудиторијуму, је тип меморије, контролера и какав кеш користи?!
Брзина је ту битна само за то што наводиш, видео монтажа, auto cad...и теже игрице.
Обичан корисник тешко да ће видети разлику између hda и ssd ако му не кажете шта је у рачунару.
 
Evo uzeo sam Samsung 980 sve radi super.
Ali imam problem,stari SSD se sad nevidi,HDD se vidi ali ni Win ni Bios ne vide stari SSD menjao sam sata portove itd ali i dalje ga ne vidi
Jel zna neko kako ovo sad resiti :) ?
 
Можда си га ставио на SАТА интерфејс а диск је са кључем B&M и NVMe?

ebbb70.jpg
 
Poslednja izmena:
Sto kaze neka fora na instagramu ako sam sad ispao glup moracemo fizicki ovo resiti hahaha.
Iskreno nista ja tu nisam razumeo :).
Ja ga samo bocnuo zasrafio.
Evo menjao sam sata portove, sad vidi se ssd, ali izgubih hdd.
Sad cu idem bockam dalje dok se i on ne pojavi.
Kako da ga namestim da bude samo nvme, tj da ne deli port sa sata?
 
Polako! Na portu bi trebalo da piše SATA ili NVMe. Novi Samasung 980 je sa ključem M a tvoj stari M." disk verovatno B&M?
Ako ti nije teško sfotkaj i diskove i ploču, da se vide konektori?
 
Sto kaze neka fora na instagramu ako sam sad ispao glup moracemo fizicki ovo resiti hahaha.
Iskreno nista ja tu nisam razumeo :).
Ja ga samo bocnuo zasrafio.
Evo menjao sam sata portove, sad vidi se ssd, ali izgubih hdd.
Sad cu idem bockam dalje dok se i on ne pojavi.
Kako da ga namestim da bude samo nvme, tj da ne deli port sa sata?
Na nekim pločama nvme gasi pojedine vezane sata portove, nađi manual i pogledaj, 100% su ti ugašeni ti portovi (obično parna dva) kad si ubacio nvme.
Ukratko kada ubaciš nvme gubiš dva sata porta.

EDIT: Kod malo boljih ploča ovo se dešava tek kad ubaciš drugi nvme na za to predviđeno mesto, dok samo sa jednim svi sata portovi besprekorno funkcionišu.
 
Hvala ti jos jednom na cimanju,sad sam zadnji put iz ocaja resio bio da premestim portove i evo sve radi.Sva 3 diska se vide
 
Da da to je bilo tacno kad sam stavio neparne portove sve je proradilo.
Hvala:)
 
Polako, kakve veze imaju M.2 portovi sa SATA portovima za HDD ili SSD 2,5"?
Kod M.2 interfejsa, bitni su ključevi. NVMe Samsung 980 nisi mogao nikako da staviš u port sa ključem B! Stari SSD, koji je tačno NVMe ili SATA? Kakav je njegov port, prema fotki koju sam priložio?
 
Moja ploča podržava 2 m.2 diska, jedan koristi pcie linije sa procesora, drugi sa čipseta. Taj drugi onda "krade" linije od sata kontrolera pa se onda deaktivira 2 sata porta.
 
Jel normalno na novom disku 228 gb upis?Ok 3 puta sam instalirao Win 10 dok sam se igrao ali to je nekih 60-80gb ali ne i 228gb

 
Jel normalno na novom disku 228 gb upis?Ok 3 puta sam instalirao Win 10 dok sam se igrao ali to je nekih 60-80gb ali ne i 228gb

Sve je ok, ne obraćaj pažnju na to. Na mom SSD od 250gb piše da je zapisano 165039 a to označava utrošak resursa a on je veliki za kvalitetne diskove. Mislim da je za tvoj 150TBW.
Miran si godinama.
 
Poslednja izmena:
@cimi: normalno je ako je radio i Windows Update 3X i ako imaš dosta sistemske memorije. Svako uključivanje Windows sistema "pojede" nekoliko GB upisanih podataka na ssd.
 
E hvala ljudi,jel treba neki drajver za ovo da instaliram,da radi bolje itd?
Nekako mi trokira,secka pa reko jel treba neki drajver
 
Probao sam ove Fernandove drajvere ali mi kad stavim have disk izlazi greska i ne dam mi da pregazim poruku

Mislim da sam provalio.Jel sam trebao ovde da ga instaliram?

 
Poslednja izmena:
Imaš najnovije drajvere na Samsungovom sajtu. v3.3.

1623827895368.png
 
Nema, ja vidim samo da ima za 970 evo, pro itd
Ali za 980 ne vidim na njihovom sajtu da ima drajveri.
Jel moze link ako nije tesko, ja se ubih trazeci
 
Nema, ja vidim samo da ima za 970 evo, pro itd
Ali za 980 ne vidim na njihovom sajtu da ima drajveri.
Jel moze link ako nije tesko, ja se ubih trazeci
Stavi 3.3 (da nema za 980 specifično, ali ovo radi i na mom ADATA i na 99% diskova tamo), ali NISI pažljivo ili uopšte pročitao Ferenandove upute, a i ja sam ovde u temi već makar 3 puta pisao kako... :
Instalaciju samo forsirati (ili prvo staviti Fernandov certifikat) preko "Browse my..." pa "Let me pick..." pa "Have Disk" i "Browse", i to za drajver u "storage controllers" sekciji (to si pogodio).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno