Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Pazi stvarno, sada je bliže ostalim testovima za SSD.
A sada probaj CDM 8 sa odabranim NVMe SSD u Settings, pa uporedi... ;)
Post automatically merged:

PCIe 4.0 placebo :)
Nije u potpunosti Placebo, ali donosi brzinu (preciznije ne limitira je) samo kod sekvencijalnih. Svebitna 4K brzina je do tipa, generacije, kvaliteta i naprednosti NANDa; kontrolera (br. kanala), memorije, FW itd.
I tu naravno PCIe generacija neće ič pomoći! :cool:
 
Šta preporučiti drugu za NVMe kao budžet varijantu? On je mislio o kapacitetu oko 250GB, pa vidim da ste spomenuli Kingston A2000, i vidim da je najjeftiniji u ponudi 5.000 dinara, dok mislim da doda malo još 2.220 dinara i da ipak uzme 500GB kapacitet, i da ne brine.

Mislio sam da mu perporucim SX2800 Pro ali vidim da ste pomenuli da su muljali u skladu s' propisi, pa onda da preskočim isti. :oops:
 
I ja bih dodao još za 500GB, ako se može...
Vidi koliko je Transcend MTE220s, brži je od Kingstona a cena mu je bila niska, ne znam da li se promenilo...
 
Bolje vaći mada sporiji nego brži a manji, specijalno ako je jedini disk.
 
Pošto mi danas ili sutra stiže Samsung 970 EVO Plus 500GB da zamenim 250GB 960Evo, mislio sam da uzmem ovo
1620626254285.png
Da smestim 960 u PCIe slot (x16 radi na x4 PCIe v2.0), Ima neko iskustvo sa tim adapterima ? Mislio sam da ga upotrebim za Windows 10 Insider Developer Preview koji sada radi sa 120GB SATA SSD-a. (Kingston SA400)

Ulazni interfejs: M-key M.2 NVME (ne podržava SATA protokol m.2 NGFF).

Izlazni interfejs/konektor na matičnoj ploči: PCI-E x4 / x8 / x16 (imate na slikama)


Uređaji za podršku: Razni PCIE protokoli NVME m.2 SSD.
Sistem podrške: za Vindovs7 / 8/10 / za Linuk.
Instalacija je jednostavna i ne zahteva nijedan program pokretačkog softvera.
Materijal od legure aluminijuma i sa LED lampicom.
Specifikacije: Materijal: Aluminijum
Boja Crna M.2: Podrška za PCIE protokol NVME M.2 SSD
Brzina prenosa podataka: 6000MB / s
Interfejs za proširenje: M-KEI M.2
Prikladan port: PCI-E Ks4 / Ks8Ks16
Način napajanja: PCIE
Podržava veličinu kartice M.2: 2230, 2242, 2260, 2280
 
Da smestim 960 u PCIe slot (x16 radi na x4 PCIe v2.0), Ima neko iskustvo sa tim adapterima ?
Meni radi sa tim adapterom bez problema od starta. Čam mi je modovan FW ploče da bi butovao sa NVMe...
 
Meni radi sa tim adapterom bez problema od starta. Čam mi je modovan FW ploče da bi butovao sa NVMe...
Tnx. Imaš NVME na njemu ? Radi punom brzinom ? Brine me ovo sa ovim PCIe v2 slotom, ako ih stavio u drugi PCIe x16 v3 prvi slot (gde je GPU) bi mi radio samo na x8. Videću već, sada ću da poručim adapter. Nadam se da ovo sa hlađenjem na adapteru radi neki posao. Imam i neku M.2 hladnjak koji sam napravio za 960 Evo dok ploča nije imala svoj hladnjak (AsusPrime x370 Pro.
 
Adapter je samo fizički on ništa "ne radi", nema razloga da ne radi (i imam i hladnjak na disku).
I da grafika mi je na x8, i jedva je merljivo usporenje.
 
Hval. Na "Radi" sam mislio na hlađenje.
 
Hval. Na "Radi" sam mislio na hlađenje.
Pa pitao si i "Radi punom brzinom ?", pa je odgovor bio da radi. Tj. adapteru nije bitna generacija PCIe na ploči, niti koja je brzina puštena iz ploče; on ništa ne pretvara PICe ostaje PCIe, samo menja fizički oblik konekcije.
Hlađenje (tanje odozdo!) staje.
 
Stigao 970 EVO Plus
Sve normalno zapečačeno, 0 sati na njemu, FW bajnoviji, račun i garancija pečatirana na 60 meseci,. Restaurirao Windows is backupa (Macrium Reflect) napravljenog nekoliko minuta pre instaliranja diska.
Samsung 970 evo plus new.jpg
970evo+ Windows 1.jpg
970evo+ 2.jpg
Posle pravljenja nove particije, sada prebacujem sve sa SATA SSD-a. Za vreme jedno 15ak minuta intenzivnog kopiranja temeperature
970 evo plus temps1.jpg
 
1620626254285-png.306098

Mislim da imaš jeftiniji adapter od ovog kod istog. Doduše, oko 100 RSD jeftinije, ali kako kome.
 
Trenutno nema ni taj pa sam naručio
1620739377238.png
Ali nije stigao danas.
 
Hm, nije valjda da nema? Nisam ni pitao.

Očigledno ću onda morati preko Ali-ja.

Mada, znamo svi da je to sa Ali-ja ili odakle već, mislio sam da čovek ima nešto kod sebe.
 
Reče da će dobiti za par nedelja ali meni se žurilo.
 
Hm, nije valjda da nema? Nisam ni pitao.

Očigledno ću onda morati preko Ali-ja.

Mada, znamo svi da je to sa Ali-ja ili odakle već, mislio sam da čovek ima nešto kod sebe.
Iz iskustva, kad god mi nešto treba i kad mi je relativno hitno, sa Alija nikad ne stigne. Naravoučenije ako ti treba hitno bolje kupi sa KP, pa makar malo preplatio, vreme i živce ti niko neće nadoknaditi.

Izvinite za off.
 
Nije stvar u tome.

Ionako ove adaptere naši takođe nabavljaju sa Ali-ja i slično, pa preprodaju, nema razlike. Ista meta, isto rastojanje.
 
Poslednja izmena:
Ubacio sam 960 evo u PCIe adapter, malo se namučio da ga očistim od Windows-a i svih partilija. Is prva je bio prepoznat od Device Manager-a ali zaostalo je bio "Offline". Mini partition wizard sredio i napravio novu particiju. Testirao i samo je Sequential Read odprilike polovina od normale, sve ostalo je skoro ist. Verovatno posledica toga što je ovaj slot PCIe v2.0.
960 evo PCIe 1.JPG960 evo PCIe 2.JPG
 
Nije verovatno nego sigurno :giggle:

Čemu mučenje? Pa sam Win ima "Disk Management" gde se sve to uradi... :cool:
Ne može tako, bio je aktivan W10 na njemu, mnogi drugi programi nemogu da ga isprazne. Mini Tool može.
 
Ne može tako, bio je aktivan W10 na njemu, mnogi drugi programi nemogu da ga isprazne. Mini Tool može.
Ček butovao si sa njega i očekuješ da to može? Ako sam te shvatio...
Ako nisi (butovao sa drugog diska), naravno da može; to radim gotovo svakodnevno na mojim intervencijama.
 
Naravno da nisam bootovao sa njega nego sa 970 Evo plus. jedan problem je bio što je 960 bio u stanju "Not mounted" video se u DM-u ali mu nije mogao ništa, sve komande su bile sive. Slično jer bilo i sa EAsus-om i sa Free Partition Manger-om. Mini Tool je treći partition manager koji imam instaliran i on je odradio posao u par klikova.
 
Naravno da nisam bootovao sa njega nego sa 970 Evo plus. jedan problem je bio što je 960 bio u stanju "Not mounted" video se u DM-u ali mu nije mogao ništa, sve komande su bile sive. Slično jer bilo i sa EAsus-om i sa Free Partition Manger-om. Mini Tool je treći partition manager koji imam instaliran i on je odradio posao u par klikova.
I Windows-sov "Disk Management" bi takođe sve to iz prvog...
 
E pa nije moglo, šta da mu radim, osim toga Mini tool ima više opcija i pokazuje više podataka a može i da testira i secure erase.
 
E pa nije moglo, šta da mu radim, osim toga Mini tool ima više opcija i pokazuje više podataka a može i da testira i secure erase.
"Not mounted" tj da "mountuje" obavlja sam Win pa ma kako da okreneš; tj. svaki alat to odrađuje preko "Disk Management"-a interno hteo ti ili ne. Samo što ti nisi znao kako to odraditi, a "Mini tool" ti je to lepše prezentovao...
 
Jel ima neko Samsung 980 (bez pro) posto bi da ga kupim,pa me zanima kako se pokazao?Ili da dam 2700 rsd vise za 970 evo plus zato sto ima dram ?
 
Mislio sam da to prosečnom korisniku u opšte nije važno. Ali, pošto te interesuje pronaći da ti to objasnim što prostije mogu.
DRAM je tip RAM memorije koja čuva svaki bit podataka. To je poseban čip na ploči diska (kao na priloženoj fotografiji, uokvireno žutim):
IMG_20201101_091202_1.jpg
Postoje i druga rešenja, i kod najjeftinijih diskova i to rešenje naziva se SLC keš.
Šta je SLC keš i kako se primenjuje
Čitanje i upisivanje podataka na SSD vrši se po bitu. Zapisivanje u SLC memorijske ćelije je najbrže, jer jedna ćelija sadrži samo jedan bit. TLC memorijski čipovi su složeniji. Da biste napisali jednu ćeliju, potrebno je iz nje pročitati podatke nekoliko puta kako biste ih dalje pravilno zapisali. A dodatne operacije čitanja sa ćelijom značajno povećavaju vreme.
Da bi povećali brzinu pisanja TLC ćelija, proizvođači su pribegli jednostavnom triku. Na početku snimanja, kontroler skladišti podatke po jedan bit po ćeliji, što se naziva SLC režim. Ovo u velikoj meri povećava brzinu pisanja. Nastavljajući snimanje, kontroler u pozadini komprimuje snimljene podatke u ćeliju, pretvarajući ih u trobitne. Ali tako brzo snimanje ne može biti trajno. Кapacitet skladištenja se i dalje izračunava iz tri bita po ćeliji. Posledično, nakon punjenja SLC keš memorije, brzina pada i to prilično dramatično. SLC keš memorija se radi tako što se kontrolerom dodeljuje je mala količina diska (SLC-keš memorija) - obično 4–6 GB, gde se podaci zapisuju maksimalnom brzinom. Ako odlučite da odjednom napišete podatke čiji je obim veći od ovog obima, videćete drastičan pad brzine nakon ispunjenog SLC keša.
Primer ograničene SLC keš memorije na jednom iz standardnihSSD:
5e8b97245bbce8948e66239403ac0bdb25629811137ca0fcb1dbb1844a26d521.png
Većina korisnika neće se sretati sa zauzetim, isunjenom SLC keš memorijom a evo zašto:

Da bi se popunila SLC keš memorija uređaja, na nju se mora upisati velika količina podataka sa drugog SSD-a.
Većina korisnika koristi samo jedan SSD u svojim računarima, pa je pisanje velike količine podataka retko.
Prilikom preuzimanja podataka sa Interneta, propusni opseg kanala od 100 mbps neće dozvoliti da se SLC keš prepuni.
Кada instalirate i raspakujete igre na disk, procesor i RAM više su angažovani oko toga a samo snimanje na disk je nelinearno.
Prilikom preuzimanja podataka sa HDD diska, čija je brzina nekoliko puta manja od SSD-a, SLC keš memorija u većini slučajeva neće imati vremena da se popuni kako bi se smanjila brzina pisanja
Gledanje HD video zapisa takođe neće uticati na brzinu vašeg korišćenja, uprkos keširanju u pregledaču.
Кako odrediti veličinu SLC keš memorije?
SLC keš memorija može prikazati različite vrednosti na različitim testovima i pod različitim uslovima. Sve zavisi od toga kako se disk trenutno koristi. Zbog toga je sve testove najbolje obaviti na potpuno novom praznom SSD disku, a pritom ga ne koristiti kao sistemski. Кada instalirate operativni sistem na SSD, operacije čitanja i pisanja odvijaju se čak i u mirovanju, pa rezultat neće biti sasvim tačan.

Ove napomene su važne da se razumeju grafički prikazi testova, da neko ne pomisli da što je nakon 30% kapaciteta diska brzina pisanja drastično pala, to ne znači da je disk loš. Test zapisa se je obično linearan a takvi slučajevi korišćenja diska u praksi su retki.
Ovo je čisto informativno, da se bolje upoznate sa radom diska.

I sada dolazimo do rešenja na seriji Samsung 980 i 980Pro.
Kako se pogon koji nema sopstveni DRAM bafer može tako uspešno nadmetati sa modelima prethodnih generacija koji su imali takav bafer? A odgovor je na tri slova: HMB.Ovo je skraćeno ime tehnologije Host Memory Buffer - jedna od važnih karakteristika koju je NVMe 1.2 specifikacija sa sobom donela. Njagova suština leži u činjenici da zahvaljujući DMA (direct memory access, DMA) funkcionalnosti PCIe magistrale, upravljački sklop pogona ima mogućnost da sam organizuje direktan pristup RAM-u računara, koji koristi umesto pristupa lokalnom DRAM baferu. Drugim rečima, predmemorija tabele za prevođenje adresa za diskove sa podrškom za HMB (a Samsung 980 je jedan od njih) i dalje postoji, ali se nalazi ne lokalno, već u RAM-u računara.
Prostim rečnikom rečeno, serija 980 je parazit ali dobar parazit.
To mu omogućava da bude jeftiniji od 970EVO plus ali ne i bolji. Opet, te razlike vidi sintetika a prosečan korisnik teško ili nikako!
 
Poslednja izmena:
Ufff ziv bio,lepo si mi objasnio.Hvala na pomoci :) generalno za moje koriscenje je 980 i vise nego dovoljan.U zivotu na ssd nisam kopirao neke velike fajlove u vecini slucajeva mi je tu Win 10 pro,programi 2-3 bitne igre,surfovanje itd.Planiram ovaj ssd od 250gb sto imam da koristim za neke druge igre koje manje koristim.
A ovaj 2tb hdd za storage filmovi,slike,video itd.
Generalno hteo sam uzmem obican ssd od 500gb cisto malo pruzmim noge ali videh ovaj nvme Samsung 980 za 1000rsd vise od obicnog ssd.Pa reko moja maticna podrzava gen3 sto da ne iskoristim.
Hvala jos jednom na detaljnom odgovoru.Generalno mi bez potrebe za moje koriscenje da bacam vise 2700 rsd za 970 evo plus ,980 ce zavrsiti posao
 
Ево, ако буде некоме од помоћи, мој тест диска Samsung 970EVO Plus
Самсунг је већ дуго централни играч на тржишту SSD дискова. Супериорност јужнокорејског произвођача сасвим је природна. У последњих неколико година нуди најбоље SSD дискове на тржишту, који надмашују конкуренцију по перформансама, подршци и поузданости. Самсунг је своју технолошку супериорност демонстрира на растућем тржишту NVMe дискова поставши један од првих произвођача који је видео обудућност у новом интерфејсу велике брзине. Самсунг је већ дуго лидер у овом сегменту, нудећи корисницима најбоље SSD дискове ове класе.
Jедан од њих је већ добро познати EVO 970 PLUS.
е250.PNG


Потрошачка SSD индустрија ће се вероватно деградирати у целини. На пример, уместо MLC NAND, почели су да користе ТLC NAND, а QLC NAND заузима све више простора на тржишту. Перформансе меморијских чипова почеле су да падају, а произвођачи покушавају да надокнаде губитак триковима попут SLC режима.
Samsung SSD дискови имају најбољи баланс цена - перформансе. И даље нуде висококвалитетни производ који одговара стварним спецификацијама. Стабилан и висок ниво перформанси је већ заштитни знак овог произвођача.. Можете их купити на слепо и добити стабилан и квалитетан диск. Маркетинг компаније у овом погледу је искрен, без маркентишких улепшавања.
Укратко, Samsung 970 EVO Plus је унапређење познатог 970 EVO, припремљеног на прелазак на гушћи ТLC 3D V-NAND пете генерације са 96 слојева. Обични 970 ЕVO користио је 64-слојну меморију четврте генерације, док нова генерација има смањене трошкове производње, а с друге, побољшане перформансе и мању потрошњу енергије. Масовна производња 96-слојне меморије започела је у Самсунг фабрикама још у јулу 2018 године.
3.PNG


тџ.PNG

rev80757_00239de2c3e572346e5e7d4951391c0d.jpg

4edf860032.png


На Samsung 860 ЕVO, прелазак на 96-слојну меморију није имао смисла. Карактеристике 860 ЕVO у великој мери ограничене контролором и SATA интерфејсом, па је произвођач одустао од примене ове меморије за овај модел. Али у случају диска 970 EVO PLUS, промене су заиста биле врло приметне.
Флеш меморија пете генерације добила је ажурирани интерфејс Toggle DDR 4.0 са 40% повећањем ширине опсега, као и смањеним радним напоном са 1,8 на 1,2 V. Поред тога, латенције су се у њему приметно смањиле, брзина писања у ћелије повећала се за око 30%, а време одзива приликом читања смањило се за 37% - на 50 μs. Другим речима, употреба нове 96-слојне меморије, под условом да је фирмвер правилно оптимизован, може повећати перформансе диска, као што показује Samsung 970 EVO PLUS. У њему су се повећале све основне карактеристике перформанси: и линеарна брзина писања и перформансе током случајних операција, а реч је о прилично приметном напретку.
С обзиром да му је данас цена знатно нижа него у моменту појаве на тржишту, свако ко жели поуздан и брз оперативан диск може слободно купити овај модел и неће се покајати.
 
Nazad
Vrh Dno