Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Čitanja podataka. Brže otvara programe, brže instalira programe, kopira i tako to.
Ima da se kupi m.2 za iste pare od 240GB sa brzinom od 550, kao običan ssd, uzeo sam manji kapacitet od 128 sa brzinom čitanja 1700.
Čak sam planirao da uzmem duplo brži sa duplo većim kapacitetom, ali nisam bio siguran da li se isplati tako da sam eksperimenrisao pa uzeo ovaj

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Uzeh u E...-ju za Black Friday SSD M.2 1TB Intel 660p NVMe 1800/1800 MB/s - 23.390 RSD
Bila dobra cifra, pa nisam mogao da odolim.
 
Drafer, uzmi stopericu i izmeri precizno.
Ako je razlika primetna, stari SSD je bio los.

Te cifre od 1700 i 3200MBps se primjuju samo.za kopiranje izmedju nvme diskova. Ili linear video editing.
Van toga niti consumer koristi high QD, niti ima podatke koji su toliko sekvencijalni a veliki.
Pusti Performance monitor da ti loguje disk I/O, videces da se sekv. brzine od 500+ ne koriste skoro nimalo.
 
Drafer, uzmi stopericu i izmeri precizno.
Ako je razlika primetna, stari SSD je bio los.

Te cifre od 1700 i 3200MBps se primjuju samo.za kopiranje izmedju nvme diskova. Ili linear video editing.
Van toga niti consumer koristi high QD, niti ima podatke koji su toliko sekvencijalni a veliki.
Pusti Performance monitor da ti loguje disk I/O, videces da se sekv. brzine od 500+ ne koriste skoro nimalo.

Papir i merenje na strani, tako nešto sam i ja mislio, kao i to, da je SSD dovoljno brz, ali kada su stigli novi hp kompovi ProDesk i EliteDesk generacija 8 intel sa nVME diskovima na poslu, kada sam krenuo da im podižem Win10, drajvere, programe, toliki boost sam osetio da nisam mogao da poverujem svojim očima, utisak je bio ekstreman. Gotov PC sa komplet instaliranim stavkama zajedno sa update-ovima za 20min. Zatim, sam rad u Windows-u, učitavanje programa, zatim EDGE kako radi.. Nikad nisam verovao da ću zapravo koristiti išta vezano za internet explorer, ovo je stvarno šteta da se ne koristi, jer zaista radi brzo, munjevito. Može da piše šta god hoće, razlika je ogromna, nema šanse da neko ne oseti veliki boost posle SSD-a.
 
Možda zavisi i od samog kompa, to jest od matične ploče, ram memorije... Neko ne oseti brzinu jer mu ploča ne dozvoljava na primer.
Ne treba mi štoperica jer nisu stotinke u pitanju, kao što kaže kolega imarkovic brzina je očigledna, kao kada bi uporedio hard disk i ssd, tako nekako.

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
imarkovic, odlicno, bolje da si poredio neki Pentium 3 sa IDE diskovm i 8th gen i7 sa NVMe :)
Jos da si koristio wireless na oba kompa?:)


Aman ljudi, prolazi mi vise SSDova kroz ruke godisnje, nego sto u Srbiji je uslo od pocetka koriscenja SSDova. Radim u firmi koja je media server za vise broadcasting kuca u Koreji, i drugoj, koja je security store u Koreji, mi imamo vise SSDova nego cela Srbija, ako ne i sire.
Ako uzmeete dobre (ne cak i najbolje) SATA3 SSDove, na dobrim SATA kontrolerima, ne mozete videti razliku za consumer work.

Ukljucite Performance Monitor nekoliko dana da gleda sav disk I/O, pogledajte report koliko je vremena bilo citanja/pisanja preko 100MB/s uopste.


Windows update da se ubrza zbog SSDa.... alo?:) Ni 1% WU-a ne zavisi od diska. Pogledajte CPU usage samo koliki je tokom WU.
 
Evo sacu ja morati da nabavim taj nvme, ima brat da se isprsi meni za rodjendan ili cu ja kao i uvek do sada... :d
 
@alfaunits
Naravno da je WU brzi na SSD-u, kako mislis da nije, objasni? 3 puta brze citanje i upis a WU se skida i raspakuje u milion sitnih fajlova pa to sve prebacuje gde treba, smrt za storage ma koji god da je. Ja kad sam konacno iskljucio WU na Win10 progledao sam, sistem brzi 5 puta i smanjen realno nepotreban upis koji smanjuje radni vek SSD-a. Preterali ga i sa updateom i sa dva velika Feature update godisnje.
 
SATA vs. NVMe - nema razlike za WU. Najveci deo WU update-a treutno je CPU usage, tek posle je network i na kraju tek SSD :(

Probajte da DISM-om mountujete Windows 10 install image, pa dodajte neki 100MB update. Realno necete imati 1MB/s, tj. trajace preko 100sekundi i na NVMe i na SATA SSDu.
Ni na W7 nije mnogo bolje, CPU usage je i dalje veci deo.

Pre nego su izbaceni NVMe diskovi, imao sam setup koji je shishao 2GB/s upis, preko PCI-e kontrolera, SLC SSDOvi, i to je konzistetno mogao da pise 2GB/s, CEO prostor diskova. Ali nisam primetio razliku naspram jednog SATA diska na istom kontroleru, koji je izvlacio ispod 400MB/s. Jedino je cisto kopiranje bilo brze, ali SLC diskovi - nije imalo prostora gde da se kopira :p
Izgledao je super, moguce i da je bio prikazan u nekom threadu ovde ili na XSu, ali tada je bilo i jacih setupa. Osim ePenisa i bacanja novca, nista :)
 
WU na 10ki ima nekoliko stepena i upotreba C: diska je u samo jednom delu, većini vremena provodi u RAM-u kada je i CPU u najvećem opterećenu. Pošto sam na najbržem Insider-u često imam prilike da pratim šta se događa. WU prvo skine jedan deo (internet i memorija) pa onda pa onda kopira sve što je potrebno od starog u windows.old (disk). Onda skine ostatak (internet) posle čega od skinutih delova u C:\Windows\SoftwareDistribution\Download napravi .wim (CPU i RAM) sa koga istalira fajlove gde treba da idu (disk). Posle restarta proveri na serveru da li ima još neki update /internet). Za svo vreme radi u nekom modu sličnom Safe Mode-u pa drajveri i sl. ne igraju neku ulogu tako da je sve u usporenom stanju, ništa ne radi punom parom i sve je u single core, zato i traje toliko dugo. Kod mene na ovom kompu CPU jedva pređe 2-3% zauzeća, memorija (16GB) oko 10 -20% a disk 960 evo 2-3%. Na drugom kompu (FX 6350 i SATA SSD) je sve odprilike duplo ali nikada ne ide blizu 100% Kada bi više resource bilo u upotrebi, brže bi se uradio ceo update.
 
Uh...

Kolika "naučna fantastika" oko najobičnijeg Windows Update-a (koji je gotovo isti još od Viste) i oko najobičnijeg rapakivanja UUP-a (ESD i CAB arhiva), samo da bi zvučao nadmoćno, kad je u pitanju w10. :D Smehotresno. :D

U pitanju je takozvani insajder koji se distribuira preko UUP, ništa više, ništa manje. Što dokazuje ova slika:

QdGrTt4.png
Svaki w10 (insajder, takozvani neinsajder iliti regularni) se distribuiraju kao UUP, kao ESD i kao ISO. Više puta pisano na forumu.

Možete videti i svojim očima, ako to želite:

https://uup.rg-adguard.net/
 
Poslednja izmena:
Ako Windows Modules Installer zauzima 50-95% CPU-a, budite sigurni da je WU kriv ;)

ALi SATA vs NVMe je cista prevara za consumer-a (po pitanju brzina, a pogotovu ovi manji 128, gde ni za kopiranje nema prostora da bi se iskoristile te brzine). Ko nasedne, njegova stvar, nemoj drugima da smirgla novcanik :)
 
imarkovic, odlicno, bolje da si poredio neki Pentium 3 sa IDE diskovm i 8th gen i7 sa NVMe :)
Jos da si koristio wireless na oba kompa?:)


Aman ljudi, prolazi mi vise SSDova kroz ruke godisnje, nego sto u Srbiji je uslo od pocetka koriscenja SSDova. Radim u firmi koja je media server za vise broadcasting kuca u Koreji, i drugoj, koja je security store u Koreji, mi imamo vise SSDova nego cela Srbija, ako ne i sire.
Ako uzmeete dobre (ne cak i najbolje) SATA3 SSDove, na dobrim SATA kontrolerima, ne mozete videti razliku za consumer work.

Ukljucite Performance Monitor nekoliko dana da gleda sav disk I/O, pogledajte report koliko je vremena bilo citanja/pisanja preko 100MB/s uopste.


Windows update da se ubrza zbog SSDa.... alo?:) Ni 1% WU-a ne zavisi od diska. Pogledajte CPU usage samo koliki je tokom WU.

Možda me nisi razumeo, nisam uporedio nikakav "Pentium" sa 8-om generacijom, samo sam naveo primer konkretno na čemu sam radio, ali to nije važno, koliko to, da ima NVMe, veruj mi. Na poslu radim sa više konfiguracija, ima puno zaposlenih sa različitim potrebama i konfiguracijama. kod kuće takođe radim na Ryzen 1700 i imam Intelov klasičan SSD, planiram da uzmem NVMe. Ne pišem napamet, ja ti kažem iz prve ruke, ne pišem da bih te ubedio, već prenosim onako kako jeste u realnosti, a ti mi veruj ako hoćeš ili ako nećeš, tvoja stvar, ja sam to video i osetio. Svuda se oseti, naravno i kod WU, nema šta to da te čudi, to je sve logično, upis, čitanje... Gde drugo ide nego na C, odnosno NVMe. Onog trenutka kada se budeš prešaltao na NVMe, shvatićeš o čemu pišemo.
 
Uh...

Kolika "naučna fantastika" oko najobičnijeg Windows Update-a (koji je gotovo isti još od Viste) i oko najobičnijeg rapakivanja UUP-a (ESD i CAB arhiva), samo da bi zvučao nadmoćno, kad je u pitanju w10. :D Smehotresno. :D

U pitanju je takozvani insajder koji se distribuira preko UUP, ništa više, ništa manje. Što dokazuje ova slika:

QdGrTt4.png
Svaki w10 (insajder, takozvani neinsajder iliti regularni) se distribuiraju kao UUP, kao ESD i kao ISO. Više puta pisano na forumu.

Možete videti i svojim očima, ako to želite:

https://uup.rg-adguard.net/
Tek od pre godinu dana je W10 distribuiran preko UUP, pre toga je downlodovan ESD ili ceo ISO. Sada može ISO da se napravi od dowload-a pomoću UUP to ISO programa pre nego što završi prvi deo instalacije i pre restart-a. Ja imam kolekciju svih ISO od početka W10 tako urađeno. Dok on radi može da se vidi ceo postupak. Takođe može da se napravi WIM ili ESD.
Jeste da zvuči komplikovano ali sve to ide automatski. Pun ISO je ipak bolji nego tako instaliran build. Više puta bila greška pri automatskoj instalaciji a prođe sa instalacijom preko ISO-a.
 
@imarkovic, nisi pogledao gore sta sam pisao za iskustvo i koliko SSDova mi fizicki prodje kroz ruke u Koreji?
Imamo hardverske monitore storage-a, znam o cemu pricam. Imao sam Fusion IoDrive (onaj od 2400$ za 80GB :)) i 2TB SLC SATA diskova pre nego je na Balkan usao prvi SSD zvanicno. Licno sam imao, za svoje potrebe.

Ako vidite ubrzanje pri radu, nije do SSDa, nesto drugo vam je bilo usko grlo.
Jedino za ove najmanje modele iz serija ume da bude los ili namerno oskrnavljen SSD, i onda ce naravno biti i razlike (128 SATA SSD vs bilo koji NVMe SSD), ali cim predjete na visi model, toga nema.
A ako uzmete i SATA2 SSD od 1TB, ne sme biti razlike u radu, na identicnoj masini, SATA2 SSD naspram NVMe SSD, za consumer use, to ukljucuje WU.

Tj. bice neke razlike, naravno, ali ne smete da je primetite stopericom, inace je nesto drugo problem.

Ako je za tebe, ustedi sebi ogromne kolicine novca, ili uzmi mnogo vise prostora.
Ako je za firmu, nemoj im bacati toliko novca, moze se iskoristiti da dobijes povisicu umesto da se baci na storage tako :)


Uzmi neki 8th gen laptop, koji moze SATA3 SSD da primi, stavi identican Windows 10 image na taj SATA3 SSD i na neki NVMe SSD na tom laptopu (ne u isti vreme povezane). Videces da WU ne radi brze na NVMe SSDu. Ako stavi NVMe SSD od 512GB neces ni razlike u bootu videti.
Ako ih vidis, drugde je problem. To znam iz prve ruke. To sto vi vidite na racunaru je vec druga ruka, jer nemate uvid u hardverski protok ka storage-u, kao sto mi imamo.
 
Poslednja izmena:
@imarkovic, nisi pogledao gore sta sam pisao za iskustvo i koliko SSDova mi fizicki prodje kroz ruke u Koreji?
Imamo hardverske monitore storage-a, znam o cemu pricam. Imao sam Fusion IoDrive (onaj od 2400$ za 80GB :)) i 2TB SLC SATA diskova pre nego je na Balkan usao prvi SSD zvanicno. Licno sam imao, za svoje potrebe.

Ako vidite ubrzanje pri radu, nije do SSDa, nesto drugo vam je bilo usko grlo.
Jedino za ove najmanje modele iz serija ume da bude los ili namerno oskrnavljen SSD, i onda ce naravno biti i razlike (128 SATA SSD vs bilo koji NVMe SSD), ali cim predjete na visi model, toga nema.
A ako uzmete i SATA2 SSD od 1TB, ne sme biti razlike u radu, na identicnoj masini, SATA2 SSD naspram NVMe SSD, za consumer use, to ukljucuje WU.

Tj. bice neke razlike, naravno, ali ne smete da je primetite stopericom, inace je nesto drugo problem.

Ako je za tebe, ustedi sebi ogromne kolicine novca, ili uzmi mnogo vise prostora.
Ako je za firmu, nemoj im bacati toliko novca, moze se iskoristiti da dobijes povisicu umesto da se baci na storage tako :)


Uzmi neki 8th gen laptop, koji moze SATA3 SSD da primi, stavi identican Windows 10 image na taj SATA3 SSD i na neki NVMe SSD na tom laptopu (ne u isti vreme povezane). Videces da WU ne radi brze na NVMe SSDu. Ako stavi NVMe SSD od 512GB neces ni razlike u bootu videti.
Ako ih vidis, drugde je problem. To znam iz prve ruke. To sto vi vidite na racunaru je vec druga ruka, jer nemate uvid u hardverski protok ka storage-u, kao sto mi imamo.
WU ume da oteže na sporim HDD, specijalno na 2.5", tada je zauzeće skoro 100%, na SATA SSD-u oko 20 -30% a na NVMe 10 - 10% što uošte ne utiče na brzinu instalacije zato što ne opterćuje SSD, bio on SATA ili NVMe.
 
Zar ti nije logicno da tu nesto ozbiljno ne valja? Zasto bi bio CPU usage veliki pri pisanju na diskove? Diskovi koriste UDMA odavno, ne sme zbog toga biti zauzece.

HDD jeste prespor, jer je radnom read/write previse nizak, i ne moze ni asinhroni upis da pomogne tome. CPU mislim da koriste za hashing i verifikaciju, mozda i enkripciju, jer vidim da je protok dosta nizak (i intenret i storage) naspram velicine update-a.

Sta reci, .net Framework update od 50MB se instalira nekoliko minuta nakon sto se download zavrsi ;) Mislite da je SSD bottleneck za 0.2MB/s?:)


Probajte ono sa DISM-om za slipstrem update-a, to je najlakse da se vidi i svako ovde bez problema moze da isproba kod sebe.
A za nesto vise, Performance Monitor ili ozbiljan data mining Process Monitora, ko ume.
 
@imarkovic, nisi pogledao gore sta sam pisao za iskustvo i koliko SSDova mi fizicki prodje kroz ruke u Koreji?
Imamo hardverske monitore storage-a, znam o cemu pricam. Imao sam Fusion IoDrive (onaj od 2400$ za 80GB :)) i 2TB SLC SATA diskova pre nego je na Balkan usao prvi SSD zvanicno. Licno sam imao, za svoje potrebe.

Ako vidite ubrzanje pri radu, nije do SSDa, nesto drugo vam je bilo usko grlo.
Jedino za ove najmanje modele iz serija ume da bude los ili namerno oskrnavljen SSD, i onda ce naravno biti i razlike (128 SATA SSD vs bilo koji NVMe SSD), ali cim predjete na visi model, toga nema.
A ako uzmete i SATA2 SSD od 1TB, ne sme biti razlike u radu, na identicnoj masini, SATA2 SSD naspram NVMe SSD, za consumer use, to ukljucuje WU.

Tj. bice neke razlike, naravno, ali ne smete da je primetite stopericom, inace je nesto drugo problem.

Ako je za tebe, ustedi sebi ogromne kolicine novca, ili uzmi mnogo vise prostora.
Ako je za firmu, nemoj im bacati toliko novca, moze se iskoristiti da dobijes povisicu umesto da se baci na storage tako :)


Uzmi neki 8th gen laptop, koji moze SATA3 SSD da primi, stavi identican Windows 10 image na taj SATA3 SSD i na neki NVMe SSD na tom laptopu (ne u isti vreme povezane). Videces da WU ne radi brze na NVMe SSDu. Ako stavi NVMe SSD od 512GB neces ni razlike u bootu videti.
Ako ih vidis, drugde je problem. To znam iz prve ruke. To sto vi vidite na racunaru je vec druga ruka, jer nemate uvid u hardverski protok ka storage-u, kao sto mi imamo.

Ok, znači obojica iz prve ruke za istu stvar imamo različita mišljenja :)
Objasni mi onda molim te ako nije problem, zašto na serverima poslednje generacije postoji ogroman skok performansi na all-flash storage-ima sa NVMe, u odnosu na SSD, sa istim cpu-om..?

Što se desktopa tiče, nisam imao prilike da se igram sa ovim hp-ovima, jer nisam hteo da traćim svoje vreme, možda bih to sada, ali nemam više slobodnih hp-ova, ali evo primetio sam znatno veliku razliku na hp Omen laptopu, u odnosu na Pavilion. Omen ima veće performanse, a radi sporije. Prvo sam to primetio, zatim sam saznao da Omen ima običan SSD, a Pavilion NVMe. Oba imaju intel gen.8. Ne mogu da verujem tebi, jer doživljavam suprotno od onog što tvrdiš, ne znam u čemu je fazon.
 
Još ću da pomislim da sam poludeo kada svojim očima ne mogu da verujem, to jest nije to što vidim tačno :)
Ali nije m.2 samo nama na oku brži:


https://www.benchmark.rs/artikal/test_samsung_960_evo_250gb_m.2_nvme_ssd-4536/1

Ili pročitajte ovo:

Ako ste zagrizli za performanse, onda ćete ciljati na M.2 SSD (ili na SSD u formi PCI Express kartice), ali obavezno morate paziti na to da nema oznaku SATA, nego da je označen kao NVMe (Non-Volatile Memory Express), te da ima oznaku PCIE GEN3 X4, jer upravo takvi SSD-ovi u kombinaciji s četiri kanala PCI Express sabirnice imaju raspoloživu najveću propusnost. Postoje i SSD-ovi koji se spajaju na dva kanala PCI Express sabirnice, koji im daju nešto višu propusnost nego SATA sučelje, no ipak dosta manju nego kod četverokanalnog NVMe sučelja. Naravno, i M.2 konektor na matičnoj ploči mora vam podržavati 4-kanalno spajanje na PCI Express sabirnicu – na nekim pločama M.2 konektori koriste samo 2 kanala, što znači da 4-kanalni M.2 SSD utaknut u takav konektor ne bi disao punim plućima (ali bi radio, i to dosta bolje nego da je u pitanju SATA SSD). Usput rečeno, teoretska propusnost SATA3 sučelja je 6 Gbit/s (0,75 GB/s), PCIe x2 oko 16 Gbit/s (2 GB/s), a PCIe x4 oko 32 Gbit/s (4 GB/s).
 
Poslednja izmena:
Ne mesaj servere i consumere, imarkovic. Pusti na istom PCu SATA vs. NVMe.

Drafer, odakle ces pisati 2GB/s na 128GB SSDu? Iz generisane memorije samo. Koliko dugo? 60sec. Koliko ces uatedeti naspram 500MBps? 180 sek. Koliko puta? Jednom. I posle toga nema mesta na ssdu :) Sekv nvme brzine su jedina bitnija razlika, ali nema gde da se koristi, realno.

Marketing je uradio da verujete hypeu, ali proivodjaci sami nikada nisu pustili real world demo, sve je u grafikonu sintetike. Think about it.
 
Pa dobro, zamisli onda 180 sekundi podizanje sistema ili 5 do 10 sekundi :)
Ja sam ubeđen da sam trebao uzeti onaj duplo veći disk sa brzinom 3000 za 2000 dinara više, ali biće dana...
 
Poslednja izmena:
Ja poredim upisivanje celog diska za 60 vs 240 sec, a ti dosao na 180 vs. 10?;)
Ako si tako video ubrzanje, nije ni cudno da si ga video :p
 
Pa dobro, zamisli onda 180 sekundi podizanje sistema ili 5 do 10 sekundi :)
Ja sam ubeđen da sam trebao uzeti onaj duplo veći disk sa brzinom 3000 za 2000 dinara više, ali biće dana...

Ja sam siguran da kad si vec trosio pare na nvme, da si onda trebao uzeti taj bolji, veci i malo skuplji ali bice prilike, a i svaka se skola placa. ;)
 
A na čega misliš da je pametnije potrošiti sve te silne pare od 5000 dinara?

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Aj razmisli.. ja sam preko 5000e potrosio na SSDove u doba kada ni VelociRaptori nisu bili jos rasprostranjeni. Na GPU nikada nisam trosio novac, jer mi nije bio potreban, ali na diskove jesam (i do Nehalema na CPU, ali on nije ni blizu troskova storage-a).
Jer i male razlike u brzini na disku su mi znacile ipak, prostor posle..

Ali vec 8 godina samo gledam kapacitet, i naravno proveren SSD. Radim file systems (bas pravim file system, i filtere za isti), storage mi je znaci core deo posla, i mogu bez problema da kupim NVMe umesto SATA3.
Rekao bi "moze mi firma kupiti", ali ne znaci mi bukvalno nista.


Ne kupujem.... zasto? Jer mrzim pisca NVMe standarda? :D Isti su proizvodjaci i SATA3 diskova i NVMe diskova. Ili zato sto sam mogao detaljno da proverim koliko znaci u praksi i odlucim da ne bacam novac?
 
Poslednja izmena:
Ma dobro, nisu to neke velike pare. Odlučio sam da isprobam, a imam dva diska po 1TB, dakle 2TB i nije mi više potrebno. Čak, jedan mi je u kompu a na drugome imam isto to u slučaju da crkne taj u kompu, i to je oko 60% filmova ukupno, 10% muzike, ostalo su programi, nešto slika i ostaje mi prazno 30% na oba diska

Poslato sa Huawei Mate 9 uz pomoć Tapatoka
 
Na normalan Sata 240/256GB SSD.
 
Ne mesaj servere i consumere, imarkovic. Pusti na istom PCu SATA vs. NVMe.

[video]https://drive.google.com/file/d/1BgDYSszpO0HqWuSV3joOnB7w7F8J2Liy/view?usp=sharing[/video]

Ovo je samo podizanje sistema. Iskreno, u svakodnevnom radu, internet, neki manje zahtevni programi, igre, razlika se uopšte ne primećuje. Međutim, ozbiljan rad u Fotošopu sa fotografijama veće rezolucije i podosta lejera i efekata, video montaža i drugo, razlika je itekako upečatljiva na NVME disku. Naravno, to opet zavisi od modela SSD-a, koji kontroler poseduje, ali ja sam ova dva uporedio jer ih imam na istoj mašini. Na poslu imam par komada, ali tu se ne radi neki ozbiljniji posao, tako da su klasični SATA SSD-ovi sasvim dovoljni.
 
WD Green je izgovor za SSD, mislim da Alfa prica o iole "krstenim" diskovima.
 
Aj razmisli.. ja sam preko 5000e potrosio na SSDove u doba kada ni VelociRaptori nisu bili jos rasprostranjeni. Na GPU nikada nisam trosio novac, jer mi nije bio potreban, ali na diskove jesam (i do Nehalema na CPU, ali on nije ni blizu troskova storage-a).
Jer i male razlike u brzini na disku su mi znacile ipak, prostor posle..

Ali vec 8 godina samo gledam kapacitet, i naravno proveren SSD. Radim file systems (bas pravim file system, i filtere za isti), storage mi je znaci core deo posla, i mogu bez problema da kupim NVMe umesto SATA3.
Rekao bi "moze mi firma kupiti", ali ne znaci mi bukvalno nista.


Ne kupujem.... zasto? Jer mrzim pisca NVMe standarda? :D Isti su proizvodjaci i SATA3 diskova i NVMe diskova. Ili zato sto sam mogao detaljno da proverim koliko znaci u praksi i odlucim da ne bacam novac?

Ja ovo upravo objasnjvam ljudima. Kod mene u firmi sef ubedjen da neki HP all in one racunari dizu OS brzo zato sto ima NVMe a ja nemogu da im objasnim da je to samo zbog ultra fast boot za koji oni ne zanju da postoji i sta zapravo radi a to su ljudi koji se bave IT em ali gledaju samo broje a nemaju iskustva dzabe im ja objasnjvam da mi je to sve proslo kroz ruke u odnosu na njihovu teoriju.
 
Nazad
Vrh Dno