Šta je novo?

Skocile cene hardvera kod nas

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nadam se da na forumu imamo nekog "Madjara" korektnog i od poverenja ? Ako neko zna nekog moze preporuka na PM, ako mi zatreba nekad nesto. Bilo bi dobro da je sa foruma ako ne moze i sa KP.

A sto na pm ?
Jel tajna neka ?
 
Gledao ja monitor u decembru i razmisljam se između dva, prvi je bio 33k a drugi 37k, odlucim se za prvi i pre neki dan da vidim isti monitor u emmiuu kojem sam ga uzeo i ne mogu da ga nađem i kao ajde da skinem ogranicenje cena i listam i vidim da je prvi monitor tj moj sad 38k a ovaj drugi je neverovatnih 48k slazem se da nisu toliko vece cene kao kod drugih komponenti ali mislim da ni ovo nije ni najmanje zanemarljivo...
 
Ne znaš ko sve gleda ovaj forum :d
 
Odsad samo na PM oko ovih stvari.
 
Ovaj forum odavno gleda VTK i dali smo im pristup svemu. Dzaba vam.
 
Bojkot je tu jedino razumno rešenje,a oni nek dižu cene...
 
Na granici je takva situacija da kad odes da ti potpisu papire za povracaj poreza, madjari jave nasima. Tako da jedino ako se nekome nesto isplati bez povrata poreza, da proba da prenese....
Ako uzimaš za sebe isplati ti se da platiš carinjenje po brzom postupku, tako da nije nikakav problem ako mađari prijave našima.
 
Sta ste se uhvatili za taj euro. Jel gleda neko dolar u odnosu na evro? Dok je evro skakao i padao po dinar dva, dolar je sa 90 skocio na 106 tj porastao u odnosu na euro. Nisam siguran, ali mislim da je IT trziste vezan za dolar.

@kutija Kako mislis dali pristup svemu? Dali kao mi clanovi kroz diskusiju ili dali kao vi moderatori pristup vasoj bazi?
 
Dolar jeste porastao, ali ni porast dolara ni porast evra ne moze da opravda ovako nesto (samo neka se neki pametnjakovic javi da kaze "ali kada se oba saberu", da mu udarim keca iz proste logike :smash:)
90->106, koliko me matematika sluzi je manje 18%. A poskupljenje je i po 50%, i to za neke komponente ciji pad cene treba da usledi ubrzo (SSDovi).
 
Poslednja izmena:
Nakon Nove godine su cene primetno povecane, svuda. A ovo jos vece povecanje, juce-danas, je vezano samo za emmi koliko primecujem.

Kako, zasto...u svakom slucaju veoma neocekivano.
 
^ nemam objasnjenje. Mozda se ovi nasi koriste guzvu dok im se moze ali opet je suludo. krastavac alfa, saberi. Drugacije ne znam da dodjem do tih brojki.
 
Do brojke se nije doslo matematikom:)
 
Koga da bojkotujes?
 
Ne umemo mi to, ne umemo da se samoorganizujemo, nemamo jos uvek izgradjen taj nivo svesti.
 
Koga da bojkotujes?
Komplet sve radnje.Pa kad im propadne prodaja posle nekoliko meseci, bice prinudjen ili da zatvara ili da snizi da ne bi potpuno propao.Trgovci i dalje kupca u Srbiji tretiraju kao stoku.
Sto rece Kutija, mi ne umemo.Koliko oni ne umeju da trguju kao sav normalan svet, toliko ni mi ne umemo da se suprotstavimo kad krenu da se bahate.I ponasace se ovako dokle god mogu.
Mi umesto da prekinemo sada dok jos mozemo da kupujemo, na kraju ce prekid biti prinudan, zbog slabe kupovne moci.
 
Nema razloga da prekinemo sa kupovanjem, sve dok su tu Madjari i povoljni polovnjaci. :d
 
Sam poziv na bojkot nema preterano smisla. Prvo, kompjuterski hardver (i kompjuteri generalno) nisu nesto zbog cega ne moze da se zivi, za razliku od hrane koja je itekako bitna za svakodnevni zivot. Kao sto svi mi gledamo da prodjemo sto jeftinije, tako i prodavci pokusavaju da zarade sto vise - na kraju dana, svi zelimo da imamo vise para u dzepu, mi od kupovine, oni od prodaje.

I zasto bojkotovati? Mozda postoji neki razlog sa kojim nismo upoznati, pa pre nego sto se bacimo u pljuvanje mozda ne bi bilo zgoreg informisati se. I koga bojkotovati? Gigatron, recimo? Pa oni su direktan saradnik Benchmarka, sto znaci da bi ste bojkotovali i ljude koji su ulozili mnogo novca, vremena i truda da naprave SHop i ucine artikle dostupnijim. Mnogi ljudi zavise direktno od tih prodavaca i distributera opreme, njihove porodice prezivljavaju zahvaljujuci platama ljudi zaposlenih u tom sektoru.

Sa druge strane, mi jednostavno ne umemo da se organizujemo i da se izborimo za svoja prava jer smo, realno, jad i beda. Ako neces ti, hoce neko drugi i tu nema pomoci. To vazi za sve segmente drustva.
 
Komplet sve radnje.Pa kad im propadne prodaja posle nekoliko meseci, bice prinudjen ili da zatvara ili da snizi da ne bi potpuno propao.Trgovci i dalje kupca u Srbiji tretiraju kao stoku.
Problem sa ITem je sto 95% stanovnistva nema ni predtavu sta bi kupilo, niti sta mu treba, a jos manje koliko to vredi/kosta. Oni ce uci u Telenor i dati koliko oni kazu/predlazu, jer im to odgovara, nece razmisljati. Uci ce u WW i kupiti jer im je blizu i slicno. A poredjenje cena sa Evropom? To radimo mi na Benchu i tu staje.
Veci je problem za stvari u koje se vecina naroda razume zasto se nesto ne uradi. Za IT i da se bojkotuje, mislim da bi vrlo brzo culi kako pada budzet, a u isto vreme Telekom nudi tablete, telefone i sta ja znam uz poseban promo 50%+telefon :)
 
Ima lik na KP sa preko 600 samo pozitivnih ocena... koji donosi iz Mađarske.
 
Poslednja izmena:
Kakav bojkot, treba da krenemo koktele da bacamo... Digli su cene OPET zato sto im se moze. Videli su da smo levelapovali posle zadnjeg veceg poskupljenja (kada su menjali pdv) pa 'ajd, doslo vreme da opet promene tablu.
Nismo slozni zato sto se opstepoznata korupcija siri i na narod. Saosecanja nema, a ono "da ja ucarim a druge ko sisa" polako prelazi u normalu. To ko je na vlasti i sta se desava sa drzavom je odraz naroda i nista vise. Dobar deo ljudi ce radije da probleji par sati uz fejsbuk ili neku tamo ruzicastu televiziju (uglavnom da bi zadovoljili neke primitivne potrebe i potisli nezadovoljstvo) nego da procita koju vest na netu ili odgleda neku emisiju kakvih po tv-u nema i nauci nesto novo. Mene cudi sto te madjare nisu stisli ranije, obzirom da su siromahe koji prodaju duvan na pijaci po ovoj zimi pohapsili kao da su pokusali atentat na Vucica...
 
Auuu, a ja sam baš planirao upgrade za koji mesec.
Izgleda da će da rade mađari i druga iz USA, realno sad da prodam prošlogodišnji upgrade još bi zaradio.

Delom je i tu država kriva, skok PDV-a je deo naterao na bojkot a posle sve redom i ovo veštačko održavanje cene evra.
 
Sam poziv na bojkot nema preterano smisla. Prvo, kompjuterski hardver (i kompjuteri generalno) nisu nesto zbog cega ne moze da se zivi, za razliku od hrane koja je itekako bitna za svakodnevni zivot. Kao sto svi mi gledamo da prodjemo sto jeftinije, tako i prodavci pokusavaju da zarade sto vise - na kraju dana, svi zelimo da imamo vise para u dzepu, mi od kupovine, oni od prodaje.

I zasto bojkotovati? Mozda postoji neki razlog sa kojim nismo upoznati, pa pre nego sto se bacimo u pljuvanje mozda ne bi bilo zgoreg informisati se. I koga bojkotovati? Gigatron, recimo? Pa oni su direktan saradnik Benchmarka, sto znaci da bi ste bojkotovali i ljude koji su ulozili mnogo novca, vremena i truda da naprave SHop i ucine artikle dostupnijim. Mnogi ljudi zavise direktno od tih prodavaca i distributera opreme, njihove porodice prezivljavaju zahvaljujuci platama ljudi zaposlenih u tom sektoru.

Sa druge strane, mi jednostavno ne umemo da se organizujemo i da se izborimo za svoja prava jer smo, realno, jad i beda. Ako neces ti, hoce neko drugi i tu nema pomoci. To vazi za sve segmente drustva.

Al mi npr i sa hranom i mnogo vaznim stvarima nista ne cinimo.Struja poskupi, gas poskupi, u svetu energenti pojeftine, a nasi zadrze vece cene, i tako svaki put.Vec godinama isti scenario, sva poskupljenja su planirana pred gej paradu.Svaki put, masa se zapali i bakce levim stvarima, a ispred nosa im skace gorivo, mleko, struja, porezi, smanjuje se plata...U Americi su povecali cene mesa, pre dve-tri godine, potrosaci se digli, masovni bojkot, proizvodjaci prinudjeni da snize cene,iako jako dobro znamo koliko je tamo visi standard od naseg.

To je vec mac sa dve ostrice.I u toj hipotetickoj situaciji bojkota bi Bench shop bio kolateralna steta, jer je prinudjen da se vodi prema gigatronu, i kad bi bezobrazno digli cenu, onda ispastaju kupci, i to bi onda bio uzrok tog hipotetickog bojkota,a onda ce se okrenuti drugom izvoru gde moze da nadje povoljnije.


Jos nesto mi pada u oci.Moj monitor Dell u2312hm, sam kupio kada je izasao, ima vise od dve godine, kostao je 18.000(cuveno 17.999), danas on je i dalje u prodaji kod nas i sada kosta izmedju 180 i 195e...Iako je sada vec treca generacija dostupna.Ne postoji nigde u svetu tako nesto.Na to ne moze nikakav kurs dolara ili evra ili bilo cega da utice.Ne postoji nijedno logicno objasnjenje da stara roba, ne samo da nije pojeftinila, vec je i poskupela znantno,sem bahatost trgovca.Pa i ciganin na pijaci bi spustio.cenu, samo da ga se otarasi.
Isto se i sada desava, mnogi "stari" artikli su skocili sa cenom.

Al dzaba nam, ne vidi se izlaz, cene ce skakati, a narod ce se dovijati preko sverca, standard je sve nizi.
 
Gde bi spustili cenu, oni su taj monitor platili po uvoznoj ceni + porezi + marža, kontaju da im se više isplati da neko to kupi i da mu crkne sutra dan (jer je stajalo 2 godine) i da ode na reklamaciju kod dobavljača/proizvođača.

Ali to je samo dokaz kolko je drastično opala kupovna moć i kako samo nekolicina ima para za PC hardver tj. samo oni kojima treba i koji mogu.

Sećam se kako se povećavala ponuda tamo 2006-2008 i cene su bile razumen a sad ne možeš da nađeš intel CPU-e sa K oznakom i pola sličnih stvari nema nigde kao tada, ali tada je pao PDV a prošle godine skočio po meni totalno neopravdano tj. političari pokopali prodavce PC opreme.
 
Poslednja izmena:
Cuti i trpi ;) visevekovna i prosto najdraza Srpska disciplina... uz sledecu omiljenu koja se zove "opravdanje" svega i svacega aka "neko drugi uvek kriv", podpomognute "kukanjem" cine sveto trojstvo naseg mentaliteta :)
 
4770K 50k dinara. Ko bi rekao da cemo drzati u lepom secanju vreme kada je kostao 32k dinara :S:
 
Nekada davno u btc temi smo pricali da ce se ovo desiti usled prevelikih reklamacija hw-a. Pricali smo da ne treba besomucno silovati hw i reklamirati ga posle i da ce nam se obiti jednog dana o glavu kroz cenu. Neki ce se setiti toga, ja se secam dobro. Eto nam sad cena daleko vece nego sto treba biti, uvoznik se bezobrazno ugradio i ogradio sebe od gomile reklamacija. Sad mogu da pumpaju sve, bas ih briga.
Ja sigurno necu pristati da budem ovca, bas me briga koliko ce da zacepe, necu kupovati nista do daljeg.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno