Šta je novo?

Skocile cene hardvera kod nas

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
sve sto ides dalje u vreme tvoj izbor biva losiji.
 
Posle smanjenja plata 10% i povecanja cena hardvera za 50% prosecan gradjanin srbije ce moci samo da ga sanja. Kupavace samo sto mora i to ono najjeftinije. :(
 
Vec vidim kako se pozivaju rodjaci iz inostranstva da donesu komponente ;)
Dok god ima madjara i dok ne budu alavi na pare bice super.

Ja evo sada necu iz principa da uzmem dell monitor kod nas jer mu je cena besno skocila. Sve cekam da se razresi nesto i da se cene vrate u normalu... Medjutim tesko
 
I ja mislim da je ovde u pitanju neki trošak koji je strefio maloprodaje, pa su zato to isto prevalili na kupca.
Ali ono što se meni "javlja" je da je taj "trošak" ustvari ono što godinama nisu plaćali, a sad moraju zato što je frka ili su već krenule da pljušte kazne.


Moguce, ali mi ne ulazi u glavu kako im je toliko dugo prolazilo to muljanje?
Kontam ja da u Srbistanu sve moze ali bas ovoliko dugo i jos svi to da rade...



Mozda covek nije gejmer. :d




Nego...
Boli glava - cene u emmiju nekad i sad. Kod ostalih uglavnom slicno ili 10% jeftinije.

Decembar 2014 (i danas):
8GB rama - 8500din (10000din)
i5-4460 - 19000din (25000din)
Seagate 1TB - 6100din (8000din)
GTX970 - 41000din (50000din)


Zajebalo vek! :Klanjanje

A ja u septembru 2013. kupio 16GB rama za nekih 11k-12k a da sam se resio na upgrade ranije prosao bih jos povoljnije...
 
Poslednja izmena:
Mart 2013. - 2x4GB 1333 polovno, samo jednom isprobani, za 3700din. :d
 
ako ja kazem da u zivotu nisam 8gb ram-a platio preko 50e pucace mi neko u glavu,a svasta se kupovalo,klot kingstoni,geil evOne,ovaj pny...hardovi su najveca koma,od onih poplava cene nisu ni prisle normalnim,a postaju sve gori.jedva cekam taj momenat kad ce totalno da izadju iz upotrebe.
 
Mart 2013. - 2x4GB 1333 polovno, samo jednom isprobani, za 3700din. :d
Pa i sad su slične cene za polovne memorije. Pre neki dan je 4GB DDR3 1333MHz sa garancijom ovde u Bench oglasima bio 2000din.


Sredina 2012. - 4x4GB Patriot G2 1600MHz, novo u prodavnici 7000din. :D
 
A mozda nam se "posreci" i sa DDR4. Kupim ram na vreme, odradim upgrade godinu-dve nakon toga. xD
 
Pazi... komponente se ne izrazavaju i u EUR i u USD i sabiraju pa da mi, bez ikakvog razmisljanja, sabiramo koliko je skocio EUR i USD u odnosu na dinar, pa dodjemo do 25% svega, a komponente skocile 50%.
Komponente je izrazena u USD verovatno, to se slazemo. Mi znaci samo USD/RSD imamo na razmatranje. Nas ne zanima da li je EUR skocio 50% u odnosu na dolar ili dinar, kada je vec to ukljuceno u USD/RSD poredjenje, i samo njega gledamo.

To da li ce evro pasti kasnije u odnosu na dolar ne sme njih da sprema da, u kapitalistickom uredjenju, lupaju cene kao komunisti, a sa kvalitetom gorim od najgoreg kapitalizma :)
Da ima smisla ovo sto kazes, pa i u Evropi bi vec sve poskupelo. A ja pratim vec mesecima, od kad je evro bio 1.4, jos uvek nisu poskupeli SSDovi, cak su i pojeftinili.

Prvo, SSD diskovi ni ovde nisu poskupeli, i dalje se 120GB krece 60-65e, znaci primer ti je los.
Moje vidjenje ovih cena je da tu ima predvidjene inflacije plus malo bahatosti uvoznika i eto ti.
 
Koliko sam primetio mada nije samo Emmi poskupeo, nesto gledam malopre, i Gigatron je (Asus T100TAM koji je bio ~50000 sad je ~56000 (pricam o cenama u radnji, web cene su nize oko 5000). I to se takodje desilo u zadnjih par dana. Ne znam da li im se takav poslovni plan isplati...
 
Prvo, SSD diskovi ni ovde nisu poskupeli, i dalje se 120GB krece 60-65e, znaci primer ti je los.
Ja necu da gledam disk od 120gb koji je danas sitnica, niti cu da gledam samo jedan disk, vec ili prosek ili nesto ozbiljno.
Kingston 960GB, bio 45000, sada 72.000

Moje vidjenje ovih cena je da tu ima predvidjene inflacije plus malo bahatosti uvoznika i eto ti.
Mozes da vidis kako hoces, ali ni sabiranje svih povecanja evra/dolara/inflacije i predvidjanje inflacije ne moze dovesti do 50%.
Jedino da su i franak sabrali, jer imaju kredite u francima :D

Ako su alavi, neka propadnu, ja necu vise nista ovde kupiti (mada i zadnjih 4-5 godina ne secam se da sam preko 200e dao ukupno nasim prodavcima)
Ako im je doslo novih nameta, neka se protive tome. Nisu oni toliko naivni i nemocni i jadni!
Ako jesu nemocni i jadni, neka propadnu, a ne da se preko grbace normalnih ljudi i njihova nemoc placa.
U svakom slucaju - f*** em sa ovakvim cenama.
 
Izgleda da je u ipak u pitanju ono što sam ja pretpostavio, čim je online toliko jeftinije nego u prodavnicama.

1. PDV - izgleda da je krenula kampanja gde se strožije kontroliše
2. Dažbine na zaposlene - isto strožija kontrola + kazne

Pa rešili da sve te troškove svale na krajnjeg kupca. Iliti, ko hoće da kupuje u prodavnici ima da plati sve ono što vlasnika maloprodaje košta + (ne)planirani trošak.
 
I online je poskupelo dosta, nisam proveravao prodavnice, ali cene su skocile na sajtovima za ~30%+.

Gledao sam skoro plocu jednu, bila 5600, sad 7800 dinara na Emmi sajtu.

I nije samo Emmi poskupeo, svi su, samo sto je ranije Emmi bio jeftiniji i od sestrinskih firmi poput Winwin-a, sad, koliko vidim, cene su iste. Zato deluje kao da je Emmi poskupeo vise.
 
Poslednja izmena:
Pa i sad su slične cene za polovne memorije. Pre neki dan je 4GB DDR3 1333MHz sa garancijom ovde u Bench oglasima bio 2000din.


Sredina 2012. - 4x4GB Patriot G2 1600MHz, novo u prodavnici 7000din. :D
Patriot Signature 4x4gb 1600mhz cl9 placeno 6400 rsd svojevremeno (3200 rsd kit). Ovo sad je horor.
 
Chek svi ste pljuvali taj e*** zasto vam je onda sada on reper?
 
Steam Machinice su nam najbolja sansa da se izvucemo iz ove situacije, ukoliko Valve bude cenovno konkurentan sa konzolama a hardver bude pristojan. To ce biti mini kucista koja ce se lako dovlaciti preko, bar tu ne bi smelo biti problema.
 
Mene ljudi zanima gde vi kupujete u HU komponente. Ako moze i meni neki PM, ja planiram da skoknem gore sada dok sam na godisnjem pa da pazarim ko covek neke stvari. Gde tu oko granice ima dobrih radnji? Da je poznata radnja?
A dobio sam opomenu ranije u onoj drugoj temi oko uvoza-sverca iz HU, pa necu bas doslovno ponavljati, ali rekao sam bio da dokle god postoje **** za sisanje, bice i vune, misleci na domace trziste. Pa majktu ti, isplati se otici kolima makar i sam preko, i napazariti sta ti treba...

Plate ostaju iste iz godine u godinu, a cene samo lete gore. Te HDD, te RAM, te ostalo... Izgovori naravno postoje uvek... A sve zbog alavih vlasnika radnji. Nabavimo nesto po jednoj ceni, i sada kad oslabi dinar, odmah se dizu cene jer jelte oslabio dinar, oslabio evro kako god... A nabavljeno po staroj ceni. Sta vise reci?
 
Poslednja izmena:
Chek svi ste pljuvali taj e*** zasto vam je onda sada on reper?

Ko je pljuvao Emmi?

Ja uvek poredim cene Emmi, Winwin, Gigatron, ComTrade. To su najvece i najrasprstranjenije prodavnice u Srbiji, gde su uslovi placanja i cene razlicite. Sa cim drugim da poredim?
 
Mozda da probas da poredis sa drugim radnjama koje zapravo resavaju garancije i makar malo postuju kupce? A emmi je reper kod nas jer su ljudi koji preporucuju komponente na temama magovi korisnjenja emmi konfiguratora
 
Meni su resene 2 garancije (koliko sam imao do sada) u Emmi-ju sasvim korektno, cak su mi drugi put izasli u suret i kada sam zagubio racun i garantni list. Uvek ima neko sa losim iskustvom u nekoj prodavnici, ja, npr., nikada nisam imao probleme sa garancijom nigde, a reklamirao sam uredjaje vise puta (kod svih ovih koje sam napomenuo, ranije i iz Pakoma, Mikoma i kojih sve ne).
 
Poslednja izmena:
Ja necu da gledam disk od 120gb koji je danas sitnica, niti cu da gledam samo jedan disk, vec ili prosek ili nesto ozbiljno.
Kingston 960GB, bio 45000, sada 72.000


Mozes da vidis kako hoces, ali ni sabiranje svih povecanja evra/dolara/inflacije i predvidjanje inflacije ne moze dovesti do 50%.
Jedino da su i franak sabrali, jer imaju kredite u francima :D

Ako su alavi, neka propadnu, ja necu vise nista ovde kupiti (mada i zadnjih 4-5 godina ne secam se da sam preko 200e dao ukupno nasim prodavcima)
Ako im je doslo novih nameta, neka se protive tome. Nisu oni toliko naivni i nemocni i jadni!
Ako jesu nemocni i jadni, neka propadnu, a ne da se preko grbace normalnih ljudi i njihova nemoc placa.
U svakom slucaju - f*** em sa ovakvim cenama.

Za tebe sto kupujes SSD od 1tb i treba da bude 72000, to ti je porez na bogatstvo. 99% ljudi taj ssd i ne primecuje u cenovnicima. :d
Samo se ti duri, videces sta ce biti i sa tim cenama u evropi, jedino ako kupujes u dolarima mozes da prodjes po sadasnjim cenama.
To sto ti neces nista da kupis od domacih uvoznika njih je jako potreslo :d

Ono sto pogadja siroke narodne mase je sto je prosecan laptop od ~40k din skocio u proseku 3-4k din.
 
Poslednja izmena:
Ako problemi sa "uvozom" budu ipak samo privremeni, trgovci sa kupujemprodajem ce polako da preuzmu trziste.

Steam Machinice su nam najbolja sansa da se izvucemo iz ove situacije

E, onda smo stvarno ugasili. :D
 
Kao što rekoh u temi za Tesla tablet, rešenje je prosto - ne kupovati kod nas. Da vidimo ko će duže da izdrži, narod bez novog hardware-a ili prodavci sa šlogiranim cenama.

Prvi korak - kad neko na Bench-u pita gde ili šta da kupi, preporuči se kupovina sa oglasa / od "Mađara" (pritom se linkuje tema sa problemima tokom reklamacija), jer "naši" drže cene primetno veće od cena u okruženju.

To sto ti neces nista da kupis od domacih uvoznika njih je jako potreslo :d

Jedan po jedan... nakupi se.
 
Problemi sa uvozom nisu privremeni, tek nas cekaju iznenadjenja na drugim poljima u narednih par meseci.
 
Heh a ja skoro prodao FX i plocu i krenuo da skupljam za i5 :D
Cinimi se da cu se nacekati...
 
Heh a ja skoro prodao FX i plocu i krenuo da skupljam za i5 :D
Cinimi se da cu se nacekati...

Dzabe cekas cene ce da skacu jos vise jer evro ce da ide na dole a nasi kad god se desi neka promena kursa dodaju svojih jos 10% (odokativna procena) na to.

Ja bih razmisljao o madjarima dok su cene jos okej, siguran sam da i nasi madjari prate cene i da su ih orjentisali prema emmi-ju (ja bih tako radio) pa ce i kod njih da bude dizanja cene.
 
+1,i mene nervira kad napise neko"nemate pojma sta ce da se desi.." i ocuti.reci tebra,il' ni ne spominji.
 
Za tebe sto kupujes SSD od 1tb i treba da bude 72000, to ti je porez na bogatstvo. 99% ljudi taj ssd i ne primecuje u cenovnicima. :d
SSD od 1TB je po 300-350EUR, za najbolje brednove (Crucial i Samsung, cak i mSATA varijanta od 1TB ima za <350e).
Kupovinom tog SSDa ovde ne bi bio porez na bogatstvo, vec pokusaj izbacivanje glupih gena iz populacije, kroz umanjenje novca :D (nadam se da ste shvatili sta hocu reci, ako sam mozda nesto omanuo u recenici :))

Samo se ti duri, videces sta ce biti i sa tim cenama u evropi, jedino ako kupujes u dolarima mozes da prodjes po sadasnjim cenama.
Ne :) Ja znam da ce kroz 24-32 dana te cene u Evropi pasti jos vise :) I nemam razloga cak ni tamo da ih kupujem jos uvek.

To sto ti neces nista da kupis od domacih uvoznika njih je jako potreslo :d
Da znaju o tome, prilicno bi ih potreslo koliko su izgubili. Sigurno vise nego sto bi se potresli za prodaju 20 jeftinih racunara. To poredim samo za SSD, a da ne pricamo o ostalom, plus telefoni.

Ono sto pogadja siroke narodne mase je sto je prosecan laptop od ~40k din skocio u proseku 3-4k din.
Ne pogadja ih, jer ko vec nema laptop koji ga zadovoljava, nece imati para ili zalje za novim :) Toliko je istrosena situacija u Srbiji :(
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno