Šta je novo?

Senua’s Saga: Hellblade II

Ne. Mozes igrati drugi deo bez bojazni da neces moci da se pokupis.
Ali ako se lako smaras, prva polovina drugog dela ce ti isto biti tako smorna, iz drugih razloga.
 
Igru sam evo baš danas završio i mogu da dodam da zaista spada u rang vrhunskih ostvarenja. Početak mi jeste bio malo razvučen i moram priznati da su me u prvi mah nervirale crne šlajfne odnosno forisrani odnos 21:9, međutim vrlo brzo sam se na to navikao i već posle nekih pola sata o tome nisam više ni razmišljao. Sutradan sam video da je moguće putem engine.ini fajla i par dodatnih komandi to prepraviti i kao rekoh ajde da probam. Međutim nakon što sam isključio lens distortion, chromatic aberration, film grain i prebacio igru na 16:9 skontao sam koliko zapravo to nije to u ovom slučaju. Najprostije rečeno, ovo je art projekat sa naglašenim filmskim aspektom, te shodno tome ovu igru treba odigrati baš ovako kako su je zapakovali pošto je to bila namera i osnovna ideja autora. Onih nekoliko zamerki o kojima sam pisao prethodno i dalje stoje, jer zaista smatram da bi čitavo ovo iskustvo bilo još za nijansu bolje da su otvorili dodatne opcije za podešvanje okretanja kamere kao i opciju za izoštravanje slike direktno iz igre. Izoštravanje slike je itekako bitna stavka na HDR monitorima s obzirom da je u HDR modu Radeon Image Sharpness opcija premošćena odnosno pasivna. U toj varijanti praktično jedino FSR sharpness opcija igra i to je ok, premda ova situacija donekle ograničava izbor. Nešto bolji rezultat po pitanju FPS-a sam imao zapravo sa ostale dve opcije (TSR i Intel XeSS) a gde mi je usled ovog ograničenja slika zapravo bila dosta mutnija. Da je igra u 16:9 formatu odnosno punom ekranu možda bi i mogla da prođe bez izoštavanja, ali u 21:9 sve je za značajno sitnije i u toj varijanti kažem sharpness opcija itekako ima svoje mesto.

Što se tiče komentara da je igra hodajući simulator u trajanju od svega 5 sati, mogu samo da dodam sledeće. Uvažavam svačije mišljenje i apsolutno ne želim bilo koga da uvredim, međutim moj stav po ovom pitanju je otprilike sledeći. Svako ko na to tako gleda najprostije rečeno nije propisno sagledao neke stvari i uzeo u obzir šta je prvenstveno ovde bila ideja i namera, a takođe i to da je ovo zapravo u osnovi ozbiljan art projekat, a ne neka mega komercijala. Kamo lepe sreće da imamo malo više ovakvih izražajnijih i idejno slojevitijih igara vrhunske izrade, a ne samo komercijala u kojima je krajnji idejni koncept jurcanje po mapi i makljaje odnosno sakupljanje svega i svačega i tako u krug. Takođe svako ko pređe ovu igru za 5 sati bolje da je nije ni igrao, jer prosto rečeno tako jurišno se ovakve igre NE igraju. Poenta kod ovakvih art projekata jeste da igraš polako i uživaš u priči i audio - vizuelnim momentima, a ne da jurcaš okolo ko muva bez glave i makljaš se. Baška što je ta izjava tralala, jer ja zbilja ne verujem da je moguće da neko prođe ovu igru iz prvog pokušaja bukvalno za 5 sati. Možeš da je prođeš za to vreme samo ako ti je namera da je odigraš tako što je potpuno pogrešan pristup iz razloga koje sam već naveo. I toliko o tome...

Za kraj mogu da dodam da me itekako raduje Cyan-ov remake njihove igre - Riven The Sequel to Myst iz 1997. godine. To je antologijska igra i svakako još jedan art projekat. Bilo bi lepo kada bi ekipa iz Cyan studija uspela da Riven zaokruži vizuelno na ovom nivou jer ta igra aspolutno to zaslužuje. Međutim ako je suditi po prvom gejmplej videu koji je nedavno publikovan, čini mi se da to ipak neće biti slučaj nažalost, što takođe pokazuje koliko je ovde truda uloženo i sa koliko pažnje su neke stvari zaista više nego uspešno realizovane. Nadajmo se da će i ostali uspeti da dobace do ovde, što u krajnjoj liniji verujem da neće biti nimalo lak zadatak.

Hellblade2225723.jpgHellblade2234456.jpgHellblade2234228.jpg
Hellblade2234537.jpgHellblade2234128.jpgHellblade2015800.jpg
 
Poslednja izmena:
Sve si rekao.
Samo bih dodao da pored odlicnog iskustva, Heilunga koji im je podario soundtrack, binaural audio koji se i ne koristi toliko cesto u igrama (na zalost), grimase i motion capture koji su radili nasi strucnjaci iz 3leterala (za prvi deo znam iz iskustva, imao sam praksu kada je Melina u Novom Sadu snimala facijalne animacije, a siguran sam da su isto radili i u ovom delu), photogrametry koji sada vec nije neka novost u 3D svetu ali je ovo verujem jedna od prvih igara koje ga koriste sa lumenom kako treba, tu i iznanadjujuce dobra prica koja se istini za volju, stvarno polako otpetljava, verovatno da ne bi preplasila novajlije kojima se bas i ne prelazi prvi deo.

Neko moje malo subjektivno razocarenje - nadao sam se da ce Senua postati ono sto je bila na trailerima, kada je pevala In Maidjan od Heilunga. Neka eskalacija, gde se mozda i prepusta svojoj psihozi i postaje nesto novo. U smislu da je celo iskustvo ojacalo, iscelicilo, i da vise nije onaj delikatni cvetic koji saoseca sa maslackom zato sto ga zli vetar cupa i kosi.
Ne zameram previse, samo je trailer bio malo misleading, a tako sam zeleo da bude pretocen u igru.
 
Poslednja izmena:
Nisam imao pojma da je 3lateral ucestvovao....
 
jos od prvog dela, njihov meta human, bili su u nekim ranijim videima od Ninja Theory, poseta NS
 
Ja pokusao da zavrtim na svojem 6700K i 2080 S.I dobio sam kako sam i mislio fps od oko 40, na medium postavkama 1440p sto i nije tako lose za 4 god staru grafu.
Igrivo jeste al nije idealno.
Msm grafika jeste fenomenalna ali ja ne volim ovako nesto nekako opada gameplay i imam utisak kao da upravljam filmom, barem u pocetku igre.
Imam problem sto mi se prikazuje kursor misa tokom borbe.Nisam install posljednji nVidia driver jer sam samo probao igru.
Racunam da imam jaci CPU dodaj jos +10 fps i sa 50ak to je igrivo.
 
Samo alt tab, vratis na ekran opet i to je to, i nestace kursor, meni se to desava, igram sa kontrolerom
 
Nisam imao pojma da je 3lateral ucestvovao....
Da jeste. To je bila praktično i dvostruka promocija oba studija. Ninja Theory je promovisao svoju ideju za ovu igru odnosno ulazak u sferu AA i AAA igara, a 3Lateral je promovisao svoja tehnička dostignuća u domenu facijalnih animacija. Ako se ne varam u to vreme je postojao samo još jedan studio negde u SAD koji se bavio sličnom problematikom, međutim izgleda mi da je 3Lateral imao bolje rešenje, a pri tom su bili verujem i pristupačniji za saradnju. Taj momenat vidim kao idelan spoj dva mala studija koja su zajedno u saradnji napravili dobitnu kombinaciju. Ubrzo po izlasku prvih dev-filmova gde je bilo pojašnjeno o čemu se tačno radi i gde je bilo prikazano čime se tačno ekipa iz 3Lateral studija bavi, Epic je brže bolje uskočio i pripojio 3Lateral, a tehnologija koju su razvijali je praktično inegrisana u Unreal Engine nešto kasnije u vidu MetaHumen dodatka, što je rekao bih Epicov izuzetno dobro odigran potez taktički gledano, pored naravno pripijanja Quixel kompanije prethodno. Time je Epic praktično u potpunosti zaokružio sve aspekte Unreal Engina, a koji je inače već imao više nego dobru potporu u domenu filma i arhitektonskih prezentacija (archviz), a u nastavku sa Lumen GI dodatkom i Nanite Virtualnom geomtrijom su samo potvrdili svoju dominaciju i praktično ostavili kompletnu konkurenciju tamo negde pozadi u prašini. Ova igra sada je ujedno i praktična potvrda potencijala koji UE5 platforma ima. Pa ako je neko i bio sumnjičav u pogledu perfomansi i tehničkih mogućnosti UE5-ce, sada verujem zaista više nema razloga za to. :cool:
 
Odigrao do kraja. Ne znam kako su ljudi ovo zavrsavali za 5 sati, verovatno su jurili da sto pre stignu do kraja.
Igra me je istovremeno i odusevila i razocarala. Drago mi je sto je na gamepassu, pa nisam morao da cekam snizenje cene.
 
Šta je ljudi sa temom? Igra li se ovo?
Igra je inače bila jedan od najbombastičnijih prikaza i reklama za next gen na neki način.
Sad nakon relisa neki čudan feel da se tresla gora a rodio miš... :cautious:
 
Taman tako. Ja niti imam zelju da je skinem sa torentra a kamo li da kupujem, a toliko sam bio nahajpovan ranije dok sam gledao trejlere. Bas su mi ocekivanja splasnula kada sam vidio neke od poslednjih trejlera, koliko se grafika promijenila u odnosu na onaj najprvi trejler - kolor sema, sencenje i osvetljenje generalno, bukvalno je doslo do nekog blagog downgradea i tu sam se prvo smorio. Nakkon toga je usledila ova "nezainteresovana" kampanja od strane izdavaca, ponijeli su se kao da je neko najvece i najnebitnije smece. Plus kada sam vidio da su stavili glupave crne barove, leterbox, na 16:9 aspekt ratio skoro sam bacio peglu..
 
^nemas pojma o cemu pricas. Cak se i letterbox lako eliminise.

@Dragonbane ovo se odigra za oko 7 sati, tako da oni koji su je cekali su je vec odigrali a utisci su u prvih par postova na ovoj istoj strani.
 
Da želim da je probam posle odigranog prvog dela, svakako, ali je kolje cena trenutno. Subjektivno, ne vredi 50 dolara, ali čekamo neku akciju, kao što je i za prvi deo bila, pa će da se odigra.
 
Stvar je u tome što su ljudi odavno počeli da igre mere 1h=1e i što je to doprinos open world i live service naslova.
Nije i ne mora svaka igra biti 50h+ sati main story i 150h sa svim sporednim objektivima.
Assassin's Creed ništa nije dobio s tim, Witcher 3 (moje lično i personalno mišljenje) nije dobio ništa s tim itd.
Postoje igre, ne kažem da ova to jeste, koje vrede svakog centa i pored nešto kraće kampanje. Postoje igre koje smo igrali više puta kako bismo ispratili različite ishode naših odluka ili usavršili prelazak nekih nivoa.
Samo sam Deus Ex Human Revolution prešao 7-8 puta jer sam istraživao nivoe i gledao da odradim full stealth prelaz.
O Witcher 2 i ona dva različita druga poglavlja da ne razglabam sad...
Ali sada je sve, u stilu, ako kampanja ne traje x sati, odnosno y sati za completionist to ne vredi z sumu novca.
 
^ niko nije tako merio. Ja samo kažem da ne vredi te pare. Ako ti Witcher 3 ne valja onda stvarno ne znam šta bih rekao.
 
^ nije rekao čovek da mu Witcher 3 ne valja, već da smatra da ta igra nije ništa posebno dobila zbog svoje dužine. Igra je kvalitetna i to stoji, ali je objektivno gledano mogla da bude i kraća i u načelu isto bi bilo. Očigledno da dužina ne bi trebalo da bude merodavna stvar, a nažalost danas uglavnom jeste.

^r0nIn
koliko se grafika promijenila u odnosu na onaj najprvi trejler - kolor sema, sencenje i osvetljenje generalno, bukvalno je doslo do nekog blagog downgradea i tu sam se prvo smorio
Ništa nije smanjeno ili redukovano u detaljima, zbilja ne znam odakle ti to... jedino što je promenjeno je color grading na pojedinim mestima i možda su malčice tu i tamo promenjeni pojedini paramteri za osvetljejne i gamu. Što se tiče crnih šlajfni gore sam napisao da je i mene to nerviralo u početku i ako želiš možeš to isključiti, premda ja lično smatram da to nije baš najbolji potez naročito kada igru igraš prvi put. Nakon što sam igru završio, čisto analize radi, isključio sam te šlajfne i ponovo odigrao neka poglavlja kako bih bolje mogao da vidim neke detalje.
 
Poslednja izmena:
^ ako dam 60$ za igru na primer jer nije bolje da je igram 100h umesto 6h
 
ako dam 60$ za igru na primer jer nije bolje da je igram 100h umesto 6h
Bolje je ali nije u redu da neko kaže da igra ne vredi 60$ zato što traje svega 6 sati. Kao što rekoh ova igra je art projekat i kao takva ima svoju cenu. To bi trebalo svako da uvaži, a ne samo dužinu gejmpleja. I BTW, ova igra ako se ne varam košta 50$ i traje oko 8 u zavisnosti od toga kako si je igrao. 6 sati igraju likovi po zadatku koji rade recenzije i kojima je bitno da budu među prvima sa tim na YT-bu.
 
^ niko nije tako merio. Ja samo kažem da ne vredi te pare. Ako ti Witcher 3 ne valja onda stvarno ne znam šta bih rekao.
Pretekoše me...
Uopšte nisam rekao, niti mislim da je W3 loša igra, štaviše odlična je.
Moja opaska odnosila se na open world koji nije, po meni, doneo ništa posebno.
Masa upitnika, od kojih su 2/3 glupost, meni ne obogaćuje igru, nego me tera da ih preskočim, tj. iskuliram skroz.
Mnogo više mi paše zonirani open world koji su imale prve dve igre ili npr. Baldur's Gate 3.
Što se tiče Senue, igra bi tek izgubila da traje 25-30 sati ili duže. Trpela bi priča, izgubila bi se draž koju ova igra i prvi deo imaju.
Zato i kažem, ne treba meni svaka igra da traje po 50 sati da bi opravdala svoju cenu. Samo da bude kvalitetna.
Ta merna jedinica stoji kad igraš Diablo, Destiny, Division igre tog tipa, ali Far Cry od 200 sati (primer samo) apsolutno ništa ne znači niti je čini boljom.
 
Nije mi jasno zašto se neprestano potencira da igra košta 60 USD. Dostupna je od prvog dana u okviru Game Pass Ultimate koji može da se uzme za deset puta manje od 60 USD :)

Sa druge strane, ovo što sam do sada video, ne da vredi 60 USD, nego itekako. Sve je stvar ukusa, neko voli ovakve igre, neko open world, neko voli sve igre :) Ali bez veze mi je rezon, platio sam XX USD, želim da mi igra bude što duža. Potpuno se slažem sa kolegom da ova igra ne bi imala nikakvu poentu da traje duže nego što traje.
 
^Zato sto postoje ljudi koji ne koriste gamepass :whistle:

Inace, i kao najgori i najpateticniji branitelj Witcher trojke, moram da se slozim za question mark copy paste gluposti.
Jos imam PTSD kad se setim kako izgleda Skellige mapa.
Ali sto se tice pravih questova, njih su mogli da ubace jos hiljadu, uopste mi ne bi smetalo.
 
Svako ima svoje mišljenje, da li se slažete sa mojim manje više bitno
 
Inace, i kao najgori i najpateticniji branitelj Witcher trojke, moram da se slozim za question mark copy paste gluposti.
Jos imam PTSD kad se setim kako izgleda Skellige mapa.
Ali sto se tice pravih questova, njih su mogli da ubace jos hiljadu, uopste mi ne bi smetalo.
Ovo si mi ukrao post :mad:
Ja sam najveći branitelj Witchera i ja znam sve šta valja a šta ne :geek:
Tačno kad se setim upitnika na Skeligama dođe mi da :sick:
 
Stvar je u tome što su ljudi odavno počeli da igre mere 1h=1e i što je to doprinos open world i live service naslova.
Nije i ne mora svaka igra biti 50h+ sati main story i 150h sa svim sporednim objektivima.
Assassin's Creed ništa nije dobio s tim, Witcher 3 (moje lično i personalno mišljenje) nije dobio ništa s tim itd.
Postoje igre, ne kažem da ova to jeste, koje vrede svakog centa i pored nešto kraće kampanje. Postoje igre koje smo igrali više puta kako bismo ispratili različite ishode naših odluka ili usavršili prelazak nekih nivoa.
Samo sam Deus Ex Human Revolution prešao 7-8 puta jer sam istraživao nivoe i gledao da odradim full stealth prelaz.
O Witcher 2 i ona dva različita druga poglavlja da ne razglabam sad...
Ali sada je sve, u stilu, ako kampanja ne traje x sati, odnosno y sati za completionist to ne vredi z sumu novca.
Evo ja i dalje igram Senu-u 2 skoro svaki dan i jos nisam zavrsio. Ne znam odakle ljudima vremena da igraju te igre od 50+ sati. Meni su taman ove izmedju 5-12
 
Igra je fenomenalna kada se instalira mod za uklanjanje letterboxa, film graina i chromatic aberrationa.
Jeste da performanse roknu za 30%, ali Boze moj :)
Da su to nativno ubacili kao opcije, rekao bih da vredi 50$ :)

Vizuelno je igra postavila nove standarde, a i audio je zaista dobro odradjen. Fizika kretanja i borbe je takodje jako dobra.
Pored toga, voleo bih da je nisu bas toliko usporili, cini mi se da mi je prvi deo bio zabavniji kada je gameplay u pitanju.
 
Nazad
Vrh Dno