Šta je novo?

Senua’s Saga: Hellblade II

Baš to mi se svidjalo kod prvog dela, ceo "filmski" utisak, svakako sam zbog klinca osudjen na slušalice, ali u ovoj igri je to neverovatan bonus. Ni ja nisam mogao dugo da igram u kontinuitetu, što kaže @Bandiera rossa , počne onaj šapat da mi odzvanja u glavi, sesije su mi bile maksimum po sat vremena.
Prvi deo sam uzeo za 5 evra kad je bila akcija na steam-u, ovaj ću čekati da malo padne sa inicijalnih 50. Možda ponovim i prvi deo, da se prisetim.
 
Da, baš tuče u vugla, još kad krenu sva tri glasa odjednom da se svađaju...
Mati mila...

Sad ponovo igram (iako se svega sećam) najviše jer sam botina kod provg prelaska potpuno ignorisao savet da se igra igra sa slušalicama, bar polovinu igre.

Kad sam u drugoj polovini igre slučajno stavio slušalice, bila je ovakva reakcija:
Matt Leblanc Wow GIF by NowThis


Ali tada psihički nisam mogao odmah da obrnem igru još jednom.
 
Radi ovo sa ini fajlom, ali, cini mi se da zumira sliku, ipak cu ostaviti sa trakama.
 
Čekaj, zar to nije onda objektivno ocenjivanje?
Recenzije su utisci onoga ko je piše.
Ne razumem kako bi trebalo da ocene igru ako im se ne sviđa.
I kako da pišu recenziju, kroz prizmu javnosti i da se dodvore čitaocima?
To je sve samo ne objektivno.
Meni je prvi deo bio odličan, ali shvatam, ne samo da postoje, nego i zašto se ljudima ne sviđa i koje su im zamerke.
Pa bas i ne. Kada napises da je igra mracna, to je ok. Kada napises da je losa zato sto je mracna, to je vec bs.
Bukvalno reviewer bira za tebe da li to treba da ti se svidja umesto da samo napise pa ti vidi.

I to za combat sistem, ma polovina review-a je eto opisala a nije ni proucila materiju, tj. cinjenicu da combo-i postoje i da su jako dobro animirani.
Tnx @Bandiera rossa za ovaj find na prethodnoj strani, sa tim saznanjem i uklonjenim letterboxom i spremnim sluskama, sada u igri moze da se uziva kako bog zapoveda.

Inace igra bas na onim prvim screenovima preporucuje sluske za pun dozivljaj, ja sam na taj nacin i presao prvi deo i cak naterao nekolicinu drugara da predje ponovo i ovog puta slusa igru.
 
Ne bih ja tu ništa dirao. Svi ti efekti doprinose filmskoj atmosferi igre.
Meni je CA i inace odvratan, tako da ce da leti. Ovo ostalo moze da ostane.
Odigrao sam prva 2 sata, presao oko 1/4 igre. Pocetak je prilicno naporan, kasnije igra postane bolja.
Svidja mi se sto ti igra na pocetku prikaze kontrole i posle toga nema nikakvih gluposti koje iskacu sa strane, a ni HUD-a.
 
Probah i ja malo na brzinu cisto da vidim kako izgleda. CA je stvarno odvratan u ovoj igri i moracu da ga iskljucim preko ini fajla. Ostalo mi deluje bas extra nemam cak ni black bars posto sam na 5120x1440 :)
 
Neke dodatne komande za one koje smaraju CA i ostala cuda:

If you want to turn off the black bars and chromatic aberration. Go to C:\Users\username\AppData\Local\Hellblade2\Saved\Config\WinGDK. Edit the game engine by adding the text below. Click save, no more black bars, chromatic aberration is now off.

[SystemSettings]
r.NT.Lens.Distortion.Intensity=0
r.NT.Lens.Distortion.Stretch=0
r.NT.Lens.ChromaticAberration.Intensity=0
r.NT.DOF.RotationalBokeh=0
r.NT.DOF.NTBokehTransform=0
r.FilmGrain=0
r.NT.AllowAspectRatioHorizontalExtension=0
r.NT.EnableConstrainAspectRatio=0
Jel zna neko folder lokaciju za photomode fotke?
Hteo bih da proucim sta su jos sve skenirali Melini :LOL:

1716380375277.png
 
Poslednja izmena:
Da, baš tuče u vugla, još kad krenu sva tri glasa odjednom da se svađaju...
Mati mila...

Sad ponovo igram (iako se svega sećam) najviše jer sam botina kod provg prelaska potpuno ignorisao savet da se igra igra sa slušalicama, bar polovinu igre.

Kad sam u drugoj polovini igre slučajno stavio slušalice, bila je ovakva reakcija:
Matt Leblanc Wow GIF by NowThis


Ali tada psihički nisam mogao odmah da obrnem igru još jednom.
Jel se misli na klasicne STEREO slusalice? Nekako ja ne mogu da se odreknem 5.1 zvuk u sobi sa velikim AR zvucnicima i pojacalom...Razumem da verovatno je trip da je glas u glavi, ali i verujem da moze biti naporan,,,Ovako glasovi su po celoj sobi, javljaju se iz raznik uglova...Meni to dovoljno...(ali cu probati neke solidne blutut sluske bezicne imam)
 
Citam po netu da nije nesto odusevila, i glavni baja se uplasio da ne bude sledeci studio koga ce da ugase. :ROFLMAO:
 
Ja isprobao, nije me odusevila.
Nisam mogao da prezvacem onaj pocetak, nenormalno je naporan i monoton.
Black barovi na 16:9 da uštede na renderu jer je neoptimizovana, tona post processinga i gluposti.
Imao sam utisak da gledam neki od onih interaktivnih filmova.
 
Jel neko ima problema sa lagom kad pomera miša, tj. kameru? Kao da se nekako rzavo pomera a ne fluidno iako je fps dobar? Ne znam kako da objasnim, veoma je suptilna pojava ali jako iritantna.
 
Jel neko ima problema sa lagom kad pomera miša, tj. kameru? Kao da se nekako rzavo pomera a ne fluidno iako je fps dobar? Ne znam kako da objasnim, veoma je suptilna pojava ali jako iritantna.
Smanji osetljivost miša u podešavanjima igre. Ja sam morao da smanjim skoro skroz da bi bilo glatko.
 
Ne rešava baš potpuno problem ali ga bar ublažuje. Tnx.
 
Smanji osetljivost miša u podešavanjima igre. Ja sam morao da smanjim skoro skroz da bi bilo glatko.
Meni se ovo desavalo zato sto mi je narodna verzija. Steam je bio otvoren i posto mi je enabled ona opcija joypad direct , svaki input koji napravim igra cita kao komandu u igri + kao dodatnu komandu sa tastature na kojoj je verovatno totalno drugaciji sensitivity. Samo batali steam ako imas narodnu verziju. Original cu kupiti na popustu, kad padne na oko 30eur.

FSR3 mod (paid) radi iznenadjujuce dobro.
 
Poslednja izmena:
Ukljuci vsync ali sync every frame, naravno ako ti dobro radi igra
Uključen je, ne popravlja. Jedino mi je smanjena osetljivost miša pomogla.
Evo video klip, ne znam koliko je vidljivo na snimku, više je u pitanju osećaj kad se pomera kamera.

Obratite pažnju na onaj kamenjar ispred Senue, početna osetljivost miša je 50 i tada mi trza kamera (najizraženije je kad je pomeram pod uglom od 45° u odnosu na monitor, a ne horizontalno ili vertikalno) a onda na pola snimka prebacim osetljivost na 20 i postane fluidnije. U principu, ok mi je ovako, samo ne znam da li je to do mene ili do igre (narodna verzija).


Evo jedan video (ne iz igre) gde je to prenaglašeno, za slučaj da nije vidljivo na mom klipu.
 
I kod mene je isti problem. Nisam baš siguran da je to do narodne verzije, već mi se čini pre zbog toga što kamera u igri kao da nije postavljena na takozvanu armspring komponentu iliti prevedeno na naški - oprugu. Po defaultu ovaj dodatak je uvek uključen na kameri za igre iz trećeg lica, što znači da bi trebalo da je aktivan i ovde, međutim ja to apsolutno ne vidim. Ne znam šta je ljudima koji rade na igrama problem da pored opcije za mouse sensitivity, ubace i dodatne opcije za camera smoothness odnosno pomenutu armspring komponentu. Ovako, ispada da su samo radili testove i obraćali pažnju na to kako će igra izgledati i raditi na XBOX-u, što mogu da zamislim da im je itekako bilo bitno, ali pobogu... Ponekad se zapitam kako testiraju igre developeri pa im je ok da izostave neke bezične stvari poput ovih o kojima sada ovde diskutujemo. Takođe ako smem da primetim, svaka 10 igra ima opciju u meniju za image sharpness, što bi po meni takođe trebalo da bude jedna od obaveznih opcija u meniju. Image Sharpness je postprocess efekat, što znači da apsolutno ne postoji ni jedan jedini razlog zbog čega ova opcija ne bi mogla da bude prisutna negde u meniju u praktično svakoj igri (isto važi i za film grain i chromatic aberration efekte ukoliko ih igra koristi). Ja te opcije imam u svojim demoima u okviru menija što se može videti iz primera dole, pa cenim da ako sam ja to mogao da napravim bez previše problema, mogli su i oni svakako. Jer na kraju, ako ćemo pošteno, opšte je poznato da solidan broj igrača ne preferira ove dodatke, te da čak i pojedini recezenti obavezno isključuju recimo motion blur, aberaciju, film grain i lens distortion efekete prilikom live streama.

Postoji mogućnost i da je armspring komponenta aktivna ovde, pošto je kažem po defaultu pod Unreal-om za igre iz trećeg lica ovaj dodatak na kameri uvek postavljen, ali da su vrednosti za istu u konačnim postavkama namerno smanjene iz nekog razloga. Ukoliko je to slučaj možda postoji verovatnoća da se putem engine.ini fajla ubaci neka komanda kojom bi se ova anomalija ispravila. Lepše bi bilo naravno da se developeri smiluju i udenu neke od ovih pomenutih opcija naknadno u meni putem zakrpe.
 

Prilozi

  • Refuge_-_Unreal_Editor230144.jpg
    Refuge_-_Unreal_Editor230144.jpg
    13.9 KB · Pregleda: 35
  • Refuge_-_Unreal_Editor225741.jpg
    Refuge_-_Unreal_Editor225741.jpg
    100.1 KB · Pregleda: 55
Poslednja izmena:
Sve je u redu sa kamerom sa narodnom verzijom, igrao sam i preko joypada i preko m+k kontrola, kamera radi kao u svakoj drugoj 3rd person igri.
Meni su vrednosti na 60 za sensitivity za obe vrste upravljanja.

Nesto je do vase masine momci, drajveri ili nesto trece. Procackajte malo redist folder, vidite da li vam je najnoviji directx instaliran ili tako nesto.

Brutalni gain od FSR3 (kroz otkljucan DLSS)
Screenshot (127).jpg
 
Poslednja izmena:
Ma sve i jeste u redu osim što su to mogli malo lepšije da naprave. Kao što rekoh mogli su da nam izbace podešavanja za kameru, pa da to svako podesi kako mu se sviđa. To je ono o čemu sam pisao grore. BTW, za aktiviranje AMD Fluid Motion Frames opcije nije potrebna nikakva dodatna modifikovana FSR 3 zezalica koja se plaća kako je onaj lik u onom videu gore to objasnio, već je manevar za aktiviranje sledeći. Iz foldera Senua's Saga Hellblade II\Hellblade2\Binaries\Win64 potrebno je napraviti shortcut za Hellblade2-Win64-Shipping.exe, a zatim taj shortcut ubaciti u Adrenalin Games panel. Nakon ovoga proradiće opcija za AFMF kao i ostale opcije u delu za monitor, a koje nisu baš radile kako treba u HDR modu. U mom slučaju dobacuje i do 120 FPS-a u proseku na pojedinim mestima u 2K rezoluciji. ;)
 
Poslednja izmena:
Ne znam koliko je to izvodivo sa narodnom verzijom, nisam do duse ni probao ali kontam da je onaj drugi exe krekovan tako da nema poente ni pokusavati ista sa tim hellblade2-Win64-Shipping.exe.

Fora je sto se na onaj nacin aktivira i DLSS, koji bi trebao da je ekskluziva za nvida 4k seriju grafickih.
Ne znam tacno kako radi, jer koristi fsr3 ali ima neki svoj upscaling tako da izgleda bolje od fsr (primetno, narocito ako se brzo okrece kamera dok gledas recimo u lisce, ili grane na drvecu).

Hellblade2-Win64-Shipping_2024_05_24_13_48_53_070.jpg
 
Pokusavam da skapiram pricu od poslednjih POSTova. Dakle, moj problem je sto mi lose radi na losoj grafickoj... :p Imam 25FPS na otvorenom sto je skoro pa ne igrivo...
FSR 3 malo pomaze, da li moze Frame G. da se ukljuci... To bi taman podiglo perfomanse, inace ode u isto koš sa Alan Wake :rolleyes:
 
Ne znam koji GPU poseduješ, ali ako je suditi po FPS-u koji imaš, najverovatnije ide u koš. Nvidia je eliminisala podršku za frame generation na starijim grafičkim kartama, a za AMD nisam siguran tačno kakva je situacija, ali koliko se sećam to bi kao trebalo da radi. Međutim, poenta je da za igre pod Unreal 5 motorom poželjno da imaš AMD GPU iz RX serije 6xxx ili Nvidia RTX 3xxx. Znači pretposlednja serija grafičkih. AMD serija RX 5xxx i Nvidia RTX 2xxx je ok za neko igranje na recimo 1080p rezoluciji u medium - low podešavanjima kada je UE5 u pitanju. Sve ispod toga je vrlo verovatno neupotrebivo. Može evenutalno da prođe još GTX1660 pošto vidim da za tu grafičku peglaju modove za pojedine igre, pa tu kao dobacuje do otprilike nekih 40tak sličica u sekundi u 1080p, premda to nije to. Alan Wake 2 gura Northlight engine koji nema neke fensi stvari koje poseduje UE5 tako da tu igru nisam ni pokušavao da pokrenem dok nisam pazario novi GPU, plus je implementacija RT-a u toj igri najblaže rečeno razočaravajuća i bez neke bolje Nvidia karte, sve te opcije tamo su praktično neupotrebljive. UE5 je fleksibilniji i generalno bolje zaokružen u ovom momentu i shodno tome gotovo izvesno je da će i nešto bolja situacija biti što se tiče tih starijih grafičkih kartica. Međutim tu svakako ne treba očekivati previše. :unsure:

 
Poslednja izmena:
Ne znam koji GPU poseduješ. :unsure:

Pise :) Dakle frame generation na staroj RX 570 4 GB, je duplirao FPS u Remnant 2 ..Pa sam mogao skoro na MAX detalje na visokih 50 fps...Slazem se za UE5. Pa sam radoznao jako kako bi frame generation odradio u Hellblade II
 
Juce sam igrao 45 minuta i svidja mi se za sad. Imam 25 fps u 1440p sve na medium, fsr3 i veoma je igrivo ne oseca se da secka tako da se ne mogu sloziti sa Sean. Ako moze Hellblade 2 ovako da izgleda i radi na rx 570 trebao bi i alan wake 2 ali ne, morali su glupi mesh shaders da implementuju
 
Sve je to subjektivno.
Meni licno ispod pravih 60 FPSa nije igrivo nista.
Jednostavno ispod te cifre ne mogu da se uzivim u igru, osecam trzanje kamere, delay neki i nije to to.

Ne mogu ni da zamislim da igram na 25 FPSa.
 
Mnoooogo toga je, kada rec o trzanju, i do velicine i tipa ekrana.
Veci ekran sa instant pixel response time-om (npr. OLED TV) je najbolja moguca stvar kada imas dobar frejm rejt, ali i najgora kada je nizi. Npr. 30 frejmova u takvim okolnostima izgleda skoro pa kao slide show.
U isto vreme, na manjem VA panelu bi 30 mozda jedva nekako u nekim igrama i proslo. Smearing koji se desava prakticno postaje inherentni blur efekat. :)

Takodje, ko ukljuci blur u opcijama manje primecuje trzanje. nije lepo resenje, ali malo pomogne, ako je neko ocajan.

Podrazumeva sa da i input lag ekrana u startu odredjuje koliko ce biti kasnjenje, ali to je danas u sustini dovoljno nisko svuda da ne igra bitniju ulogu.

Uglavnom, mozda se percepcija ljudi i ne razlikuje toliko koliko 60fps na jednom ekranu nije isto sto i 60fps na drugom. :)
 
Sve je to subjektivno.
Meni licno ispod pravih 60 FPSa nije igrivo nista.
Ti druze verovatno si ova nova generacija :p Pa te i razumem sta pricas...No, ima u danasnje vreme ima neke logike, ne bas ova tvrdnja za 60FPS, ali ova igra gde je grafika najjaci faktor igre - bedak je igrati na MEDUM sa FPS koji ide ispod 40... Tako da ovaj naslov ide u kos sa AW, to je samo dve igre koje ova stara karta ne vari kako treba... ;)
 
Igre igram skoro pa 20 godina, ali vremenom se covek navikne na novo i bolje i ne zeli da se vraca na staro pa cak i ako mu je to staro nekad bilo super.
Sve u svemu, ovakav tip igre gde je vise fokus na audio vizuelnom dozivljaju po mom mišljenju ne trebs igrati na 25 fpsa na low jer to nije to.
Ova igra je stvorena da se odvrne na max i uziva u najnovijim tehnologijama.

Ima gomila igara kojima je fokus na prici, gejmpleju gde se može dobiti zaista slicno iskustvo i sa manje fpsa i slabijom grafikom.

Ova igra ocigledno nije to.
Glorifikovani petocasovni tech demo od 50$.
 
Tako deluje u prva 2 sata igre. Kada predjes poslednja 2 sata i skrpis celu pricu, uopste je vise ne gledas kao na tech demo.
Parola modernog doba.

Izuzetno ostvarenje.
 

Prilozi

  • Senua’s Saga Hellblade II_2024.05.25-13.34.mp4_20240525_185852.536.jpg
    Senua’s Saga Hellblade II_2024.05.25-13.34.mp4_20240525_185852.536.jpg
    97.3 KB · Pregleda: 42
Poslednja izmena:
Jel se priča direktno nastavlja na prvi deo? Prešao sam ga do pola dok me nije smorilo jedno traženje simbola
 
Nazad
Vrh Dno