Šta je novo?

Samsung Galaxy S6

Ne postoji flagship kamera koja je ''za klasu'' bolja od ostalih tog cenovnog ranga (mislim na telefone koji su se pojavili u poslednjih 12 meseci a isto to govore i 3 najveca foto bloga/sajta koji se bave testiranjem smartfon kamera, valjda oni bar znaju sta rade :)
Mada sve zavisi sta ko podrazumeva pod tim poredjenjem i pojmom ''za klasu'', meni su G4 i S6 kamere prilicno izjednacene sto vazi i za sve ostale poznatijih proizvodjaca, cak se i Lumie 950 uklapaju u to poredjenje.

Ali postoje i drasticniji primeri, recimo za Samsung/Apple/Sony stabilizacije kamkordera koje su stvarno bar za klasu bolje od nekih drugih, pre svega od htc-a ili nekih kineskih telefona pa mozda bas i od G4 koji se jedino na tom polju nije bas proslavio.
Ili sto je Sony SA mod bar za klasu losiji od ostalih ali to bas i nije realno poredjenje jer drugi nemaju full idi.otizovan mod u tom obliku.
 
Poslednja izmena:
Ako je na "slepom" testu potvrdjeno od većine tada je jasna situacija.
Ne mogu biti iste kamere kada je većina glasala za G4 a nisu znali koji telefoni su u igri.
Ne mogu biti ni približne kamere, razlike u broju glasova su prilične.

Tako da ili su svi ti ljudi slepi ili primetne razlike u kvalitetu postoje.
 
evo sad će ići izbori kod nas pa možeš da vidiš kako većina žari i pali

btw jasno ti je da pričaš o vrsti testova gde na raznim sajtovima neki samsunzi note i sl dobijaju DSLR aparate, voljom većine koja, pobogu, valjda nije slepa
 
Poslednja izmena:
Znaci blind test publike je verodostojniji od misljenja najpoznatija 3 pro foto/video sajta? A takvih testova ima na desetine po netu, u nekima je pobedjivao Samsung, u nekima LG, ajfon pa cak i sony Z5 na gsm areni koji svakako ne snima bolje low light fotke od G4/S6 jer nema OIS + ima los SA mod.

Dosta ljudi je i znalo koji je koji fon, upravo su se G4, iphone i Samsung najlakse ''prepoznavali''. Uostalom kakve veze ima sto je vecina glasala za G4, to sto su uglavnom lowlight fotke sa G4 privukle vise paznje prosecnih citalaca foruma ne znaci da je G4 kamera ''za klasu'' bolja od S6 ili ''drasticno bolja od S6'' :) Tesko je reci i za PV 808 da je za klasu bolja tj vec je izgubila dobar deo prednosti.

btw jasno ti je da pričaš o vrsti testova gde na raznim sajtovima neki samsunzi note i sl dobijaju DSLR aparate, voljom većine koja, pobogu, valjda nije slepa

Upravo tako, u nekoliko ruskih testova u poslednje 2-3 godine prakticno svi telefoni su u blind testovima ''pobedili'' fuji, canon, panasonic kompakte pa cak i jedan fuji sa 1'' senzorom ako se dobro secam :)
 
Poslednja izmena:
Ko pominje nekakvo laziranje :d Vojkan i ja ti kazemo da prosto nije realno tj nemoguce je da G4 ima ''za klasu'' ili ''drasticno bolju kameru'' od S6 kada su u realnosti razlike u nijansama.

Ok, G4 je pobedio u tom testu jer su one low light fotke delovale malo bolje i to je u redu ali nema tu ni govora o nekakvom ''dranju za klasu''.
 
znači bench publika zna bolje od dxomarka? kad moram da koristim te tvoje "sad ću pitam peru miku žiku" argumente...
 
Dxomark nije jedini sajt koji radi testove, a počesto su rezultati različiti i suprotstavljeni na uglednim sajtovima.
Jasno je zbog čega, mnogo je para u igri (kamere su primarni selling point u svetu smartfona).

Prednost benchmark testa je da je bio neutralan (i transparentno uradjen).
Mana mu je da i njega možeš proglasiti za lažiranog, ili ljude koji su glasali za neznalice.

Uostalom evo link, pa neka čovek sam pogleda slike i stekne svoj sud.
Neće valjda da čita naše jalovu raspravu do sutra...

http://www.benchmark.rs/artikal/uporedni_test_kamera_na_smartfonima-3939
 
Dxomark nije jedini sajt koji radi testove, a počesto su rezultati različiti i suprotstavljeni na uglednim sajtovima.

Jedino ako bugarske arene smatras ''foto/video uglednijim'' sajtovima od photo. bloga i dpreview :) A u velikoj vecini primera misljenja ta 3 sajta se poklapaju (dxo, dprev. i photo.blog) i u pitanju su 3 najbolja sajta sto se testova kamera na telefonima tice. DXO malo vise paznje obraca ''na sintetiku'' i karakteristike senzora, optike i softvera nego na cist IQ ali i malo vise paznje kada su kamkorderi u pitanju i jedina kamera o koju su se ''ogresili'' je 808 (mada je ukupan skor te kamere srozao kamkorder i nedostatak bilo kakve stabilizacije) dok je 1020 testirana sa veoma losim pocetnim softverom koji je bio prepun zutila i brljotina pa je takodje skor ispod realnog stanja.

Ali kada pogledas novije androide i ajfone ta tri sajta su ih prilicno realno ocenila i rangirala ;)
 
Poslednja izmena:
I ok, znači imaš suprotstavljene rezultate na uglednim sajtovima (jer verujem da ima i onih koji su prednost dali LGu) i ti, umesto da zaključiš da su to izjednačene kamere, kao medijatora uzmeš bench forumaše da presude :D
 
Da li bolje slike pravi S6 ili G4. Iskrena misljenja?

U kojim uslovima? Automatika je odlična na oba uređaja, ma šta ovde neko rekao, na G4 i MM automatika je vrh.
Moja galerija S6 i G4:
https://www.flickr.com/photos/nokia808pv/sets/72157661705789191
https://www.flickr.com/photos/nokia808pv/albums/72157662038941973

G4 ima samo tu kameru po meni, ostalo mi ne odaje preminum utisak kao S6, S6 mi je više preminum sa malo boljim displejom.
 
Pa čovek je pitao ko pravi bolje slike.
G4 je odgovor.

HSV ti si upravo koliko se sećam pisao da je bolji G4 u tom testu?
Šta te onda buni i oko čega se raspravljamo?
Ne veruješ svojim očima, ne veruješ Benchu ili teraš raspravu radi rasprave?

G4 je primetno bolje prošao u testu, i ne samo na Bench testiranju.
A ovo neka se izdvoji u šta da kupim podforum, nije mu mesto u ovoj temi.
 
Izgleda je bas dosadno u tem Somboru.. :)

Ja sam glasao za G4 jer su u tom jbnom primeru odredjene fotke bolje i tacno sam znao koji je koji fon, evo pitaj Gizma, sve sam ih pogodio osim sto sam umesto P8 lite mislio da je neki honor Huawei koji ima potpuno istu kameru kao P8 lite. I uopste nisam glasao prema nekakvom fanbojizmu, zna se da vise gotivim Samsung telefone od LG pa sam ipak glasao LG jer se u tom testu i uslovima malo bolje pokazao.

A to ne znaci da bi tako bilo u nekim drugim uslovima, testu. Jednostavno to su dve odlicne i prilicno izjednacene kamere u svakom mogucem smislu ali Samsung ima bolju stabilizaciju kamkordera sto se odavno zna. Meni je kao celina kamera-kamkorder za nijansu (tu stabilizaciju videa) bolji Samsung.

Covek je pitao za savet tj realno stanje stvari S6 vs G4 kamera a ne za tvoj komentar na osnovu jednog bench blind testa koji si svejedno preuvelicao u fazonu ''G4 ima primetno bolju kameru od S6'', ''za klasu bolju'' itd, to je smesno :)
 
Poslednja izmena:
Smisao uporednog testa je da se u istim/pribliznim svetlosnim uslovima slikaju iste scene sa različitim telefonima.

G4 se bolje pokazao od S6 i to na većini slika.
Ne znam u tvom univerzumu kako se to tumači ali ovde u realnosti to znači da je bolji :)

Čovek je otišao offline.
Pametna odluka, pridružujem se.
 
U ''mom univerzumu'' se to tumaci kao jedan u nizu (blind) testova kamera na telefonima koji ne govori nista 100%, definitivno koja kamera je bolja jer ce u nekom drugom doci do ''smene'' na tronu posto su u pitanju dve prakticno egal kamere sto su potvrdila i tri vodeca, profesionalna svetska sajta za foto/video-graphy recenzije i sve sto ide uz to, mozda ova tako jednostavna cinjenica bude nekada prihvacena u ''tvom'' univerzumu ali tesko rekao bih :)
 
Poslednja izmena:
Zaboravljate da je u GS6 išlo dva različita senzora, od kojih jedan pravi primetno bolje slike od drugog. Verujem da je u stranim recenzijama bio testiran primerak sa Sony senzorom, a u Gizmovom sa Samsungovim.

Kačio sam ja uporedni test ova dva, imate ga i na xda
 
Za klasu bolji znaci primetno bolji, drasticno bolji je vec dve klase bolji ali to je vec semantika. Kod Gizma je u LL G4 izuo S6, preko dana manje vise izjednaceni, ljudi su to primetili i tako i glasali i to je sve. Mozda bi na nekom drugom testu bili izjednaceni, mozda i ne bi ali ovde je G4 odneo pobedu, sa razlogom.
 
Ima li neka app kojom bih sačuvao raspored homescreena i svih foldera što sam pravio? Pitam za stock launcher, da ne moram svaki put ispočetka sve. Lg je imao backup ima li i samsung stock backup? Na xlite romu sam trenutno probao bih neki drugi.
Kad sam već krenuo da kuckam, par utisaka o romu.
Bukvalno bez bloata, ni google stock rom nije ovoliko čist. :)
Dosta dodataka je falilo ali pomoću addona je vraćeno ono što mi je falilo i to je to. Rom je fluidan, fp mi deluje brži od stock roma, MT je sredjeniji ali i dalje ništa u poredjenju sa ostalima ( i mm samsungom npr note 5).
Baterija traje recimo sat duže u odnosu na stock ( gledam po sotu) usage je manje više isti, uglavnom moram dopuniti ako uveče negde izlazim..
Prosek mi je oko 4 ipo do 5h sot, ful sync ( 3 mejla) , tapa, whatsapp, viber, vesti, par društvenih mreža ( bez fb, koristim metal, preporuka za app).
Naravno ima i par problema, koji počinju da me nerviraju a odnose se na paljenje telefona, jer se dešava da ne registruje ni power ni home dugme par sekundi. Ne znam do čega je to ali počelo je pre par dana da se dešava. Takodje, dešava se da zabode tastatura i treba sačekati par sekundi da registruje dodir. U svakom slučaju preporuka za rom, ali mislim da ću čim izadje official mm ići na njega + root. :)
 
Nisam naleteo na app koja čuva raspored ekrana i foldera, ima li uopšte takva?
 
Meni je Google backup sacuvao raspored ikonica i vratio ih(ali posle automatskog skidanja aplikacija koje je bekapovao sa playstore-a)
 
Da GPE, mozda je do toga. I Sense je vracao, ali je verovatno koriscen HTC backup :(
 
Mislim da je i meni to odradio Google, sa HTC na G4 kafa sam prešao, pozadinu sa HTC je prebacio, baš sam se iznenadio, ali ne sećam se za raspored ikonica i foldera.
 
Konacno, znaci uskoro mozemo ocekivati neki debloated, prerooted custom rom :)
 
Nazad
Vrh Dno