Šta je novo?

Samsung Galaxy S23

Stojimo drugar i ja jedan pored drugog uveče
Kako si počeo rečenicu, podseti me to na jednu pesmu 😅

Ekaterina ProMax

"Par flegšipa iza nas"


Moj prijatelj i ja sedimo na klupi, gledamo zvezde
Poredimo slike što su upravo stigle
Kažu da imaju još samo par apdejta za nas
Imali smo flegšipe i uživali smo SoT
Sad je to igra na sreću, ona igre za ljude
Što je smislio Džobs pre samo par godina za nas

[Refren]
Da li znaš kako želim da te nađem?
Da li znam šta treba da snimam?
Fokusiraš ko da nikad nisi fotkalaaaa...


i slikamo 3x zum kamerom, njemu nebo razmazano, izbeljeno i zgrade stopljene, meni sve oštro i fokusirano sa normalnim nebom.
Šalu na stranu, vrlo je bitno da li su vam sva podešavanja bila ista ili barem slična. Samsungov night mode jeste agresivan i ja ga moram u većini slučajeva isključiti, jer slika ne bude realna. To znači da im je auto mod agresivan, na šta ja kao korisnik itekako mogu da utičem. I siguran sam da su dobro ove kompanije proučile zahteve i očekivanje korisnika, te da je sve tako kako bi se podišlo većini korisnika. Da li se meni to sviđa, ne baš. Kao napredni korisnik moram da porazmislim sada
  • da li mi je optimizacija scene potrebna,
  • da li je noćni režim isključen,
  • da li imam dovoljno vremena da prebacim na manuelni mod i podesim sve od tamo...
Za to vreme većina običnih korisnika će upaliti kameru, ufotkati šta su hteli, oduševiti se kako sunce obasjava sliku slikanu u po noći i produžiti dalje. 🤷‍♂️
 
Meni isti rezultat sa 22U i 23U
Nema banana efekta ili sta vec. Prva slika je 22
Pogledajte prilog 381550Pogledajte prilog 381551
Pa Ultra nije ni problem, već rečeno. Problem su običan 23 i +. I klasika kao na svakoj temi, kad neko piše o problemu odmah krene pljuvanje, valjda moraju samo hvalospevi. Mi koji pitamo jer vidimo da uređaj koji smo skupo platili ne radi dobro smo smarači i gušimo temu. Meni je ovo prvi Samsung i zanimalo me samo da li će kamera biti ispeglana i da li se to dešavalo ranije ili je to nam je što nam je
 
Odlicno objasnjeno,ubise u pojam sa fokusom i banana efektom a to se vuce jos od prvog 108mpx senzora kad je krenuo.
Можда људи стварно имају проблем, ја само кажем да у наведеним примерима то није меродавно, нека окаче неки пејзаж или слику више објеката у даљини па ћемо видети. Ако ту стварно има замућења онда тешко да је проблем софтверске природе, нажалост.
 
Не желим да увредим неког, али поређење камере са телефоном од пре 5 година је смешно. Очигледно неки нису годинама користили веће сензоре на телефонима па не знају шта је природно замућење,нарочито ако је објекат близу камере. Ако приликом сликања пејзажа, зграда, или чега већ има замућење или тих ваших банана онда је то проблем. Лепо сам рекао упалите grid и центрирајте на средину оно што желите да сликате, ако ту има замућење у центру фокуса, проблем је очигледан. Очекивано је да сензор од 200мп има замућење ван центра кад се слика папир са 15 цм раздаљине, а и то се реши коришћењем другог сензора...
Čekaj, ti stvarno misliš da je senzor 200mp pravih 200mp?
 
Čekaj, ti stvarno misliš da je senzor 200mp pravih 200mp?
"Pravih". Naravno da jeste. Njegova fizička veličina ili veličina samog piksela je nešto drugo, ali ih ima 200 miliona.

Edit: pomnožio sam ih i rezultat je 1.997.568 piksela. Uskratili su nam 243.200, tj. 0,243 Mpix. 😅

Screenshot_20230318_170614_Gallery.png
 
Naravno, ali velicina senzora je ista kao kod 50mp kamera. Tako da, ajde nek jeste "pravih" 200mp.
 
Salu na stranu, nadam se da nije hardver problem kod kamera, jer ako jeste nikakav softver ne moze to da resi. A sam tel zbog snap ima dosta mogucnosti oko kamera i gcam ako bude imao.
 
Vidim da eto već koji put spominje, ali ja sam GCam već nabacio. Ne kažem da je to ono pravo, niti sam stručan, ali radi. Na GCam su boje prirodnije, i na 12Mpix ima više detalja. Zadovoljan sam kako radi. Zapravo, GCam mi samo i nudi 12Mpix.

Ovo je odličan uređaj, tu nema šta, mislim da je oko hardvera kamera neko vec lepo objasnio. Verujem da će softver to dodatno da upegla.
 
I dalje mi je neverovatno sto tako izbacuju proizvode koji nisu kompletni? Što žure? Ima li ko da testira?
Puknes soma evra i onda čekaš pola godine da se to ispegla, bude kako treba a bas tad izlazi novi model opet verovatno sa nekim nedostatkom koji će se ispraviti u narednom periodu.
 
@Jocko пробај мало Expert RAW, ево сад је ноћ поиграј се мало са подешавањима брзине окидања и остало, свидеће ти се шта све може да се уради.
 
Можда људи стварно имају проблем, ја само кажем да у наведеним примерима то није меродавно, нека окаче неки пејзаж или слику више објеката у даљини па ћемо видети. Ако ту стварно има замућења онда тешко да је проблем софтверске природе, нажалост.

Ja ne pricam o slikanju pejzaza nego ovo kad slikaju tekst sa male daljine 10-20cm to je od prvog 108mpx senzora tako i ne moze mnogo da se prikamne za makro neku fotku pa zato se pali ultra wide za makro.
@Jocko пробај мало Expert RAW, ево сад је ноћ поиграј се мало са подешавањима брзине окидања и остало, свидеће ти се шта све може да се уради.

To sam ja upravo hteo reci,kakve fotke moze da izvuce sa manulenim podesavanjima da se ukakis.😁😅A vidim neko je i gore pisao kako mu "ne valja" agresivan nocni mod,pa ljudi odlucite se sta hocete.To kad je huavej izbacio jos od pre p30 pro svima je bilo wow a sad kao ne valja a i dan danas ima takav nocni mod.Kod samsunga pogotovu daleko bolje fotke u mraku pravi sa njim nego bez nocnog tako da ne vidim cemu kuknjava.😅
 
Poslednja izmena:
I dalje mi je neverovatno sto tako izbacuju proizvode koji nisu kompletni? Što žure? Ima li ko da testira?
Puknes soma evra i onda čekaš pola godine da se to ispegla, bude kako treba a bas tad izlazi novi model opet verovatno sa nekim nedostatkom koji će se ispraviti u narednom periodu.
A ko izbacuje kompletan proizvod :)? Zamisli sve sta pozelis imas na S23 seriji. Onda katanac za sve ostale serije imaju, a to niko ko ima cilj profit nikada nece da uradi sebi. Nema savrsenog, niti ce ga ikada biti.
 
Kolege jel znate da ima skola za fotografe i to cetvorogodisnja a ima i nastavak skolovanja ko zeli, ne verujem da su svi oni koji koji komentarisu fotografije zavrsili tu skolu(drugim recima razumeju se ko marica u ...). Telefon je brutalan kao i kamere, meni su slike ekstra i bolje su od mog prethodnog note 10+(99% koristim auto rezim) a da li mogu biti bolje kamere na telefonu mogu i bice. Sve nedostatke resice update-om a ako su hardverske popice kritike pa sledeci put neka druga marka telefona niko nas motkom nije terao da kupujemo s23 seriju.
 
Kolege jel znate da ima skola za fotografe i to cetvorogodisnja a ima i nastavak skolovanja ko zeli, ne verujem da su svi oni koji koji komentarisu fotografije zavrsili tu skolu(drugim recima razumeju se ko marica u ...).

Kapiram šta si hteo da kažeš, ali argument ima logičku grešku, jer implicira da samo oni koji imaju papir iz te škole se razumeju u fotografiju, što, naravno, nije tačno. Kako za taj domen, tako i za većinu drugih, kojima su ljudi skloni baviti se iz hobija.

Za ostalo 👍
 
Malo poređenja između nativne S23U kamere i GCam (PXL u nazivu). Čisto kao moj mali doprinos 🙂
 

Prilozi

  • 20230318_151307.jpg
    20230318_151307.jpg
    196.6 KB · Pregleda: 113
  • PXL_20230318_141327460.jpg
    PXL_20230318_141327460.jpg
    185.3 KB · Pregleda: 113
  • 20230317_175944.jpg
    20230317_175944.jpg
    173.3 KB · Pregleda: 111
  • PXL_20230317_165952651.jpg
    PXL_20230317_165952651.jpg
    170.1 KB · Pregleda: 112
Malo poređenja između nativne S23U kamere i GCam (PXL u nazivu). Čisto kao moj mali doprinos 🙂
Bez sale ja ovde ne vidim razliku u smislu kvaliteta fotografije odlicne su i jedne i druge bar za moje oko a za onih 5% koji poznaju fotografiju mozda ima razlike ali oni za fotografiju ne koriste telefon nego profi fotoaparat i to je bila poenta mog prethodnog komentara.
 
Bolje su vidno Gcam.
Samsungova kamera je uplastičila fotku sa cvetom, jer je izbacila senke iz pozadine, pa je sve nekako flat i suviše HDR. To im je sada fora i to se verovatno sada traži.

A drugoj Samsungovoj nedostaje topline koju bi zalazak povlačio sa sobom. Nje ima na GCamovoj verziji.

@samurai1974 mi fotografi se držimo jedne izreke, da je najbolja kamera ona koja je uvek uz tebe.
Ja sam svoj DSLR i promenjive objektive okačio davno o klin. Komercijalno se više ne bavim fotografijom,pa mi 10-20% posto više kvaliteta ne znači ništa, jer telefoni nude brojne druge prednosti, pored veličine i cene, a u obradi mogu izvući većinu stvari koje sâm telefon u nekim situacijama nije mogao.

@Jocko daj molim te link gde je sa XDA skinuti ako ti je pri ruci. 🙏
 
Nisam neki stručnjak, ali nije da bas nema razlike, pogotovo na prvom primeru.
Ne mislim da je sad nebo i zemlja, ali razlika postoji.
Ma razlike ima ali koja je bolja ? Kako da ja to kazem koji pojma nemam kako treba da izgleda(ni najskuplji fotoaparati ne mogu uhvatiti ono sto oko prirodno vidi ako je to kriterijum) t.j. koje parametre zadovoljava i sta sve ne kada kao sto sam rekao nisam strucan a nije ni 95% svih onih koji slikaju mobilnim. Nadam se da me razumete sta hocu da kazem i kapiram da mozda ne bi imali sta da pisemo na forumu da je sve perfektno. Mislim da je samo podignuta velika buka ni oko cega a mi se pecamo jer nemaju sta drugo da zamere S23 sereiji a posebno ultri.
Ja sam skinuo neku verziju ali čim uđem u app pošalje me na xda sajt, moguće da sam pogrešnu verziju skinuo

Ovo je link
probaj ovde da nadjes kako da resis to sa gcam ja sam tu nasao resenje za gcam.
 
Bolje su vidno Gcam.
Samsungova kamera je uplastičila fotku sa cvetom, jer je izbacila senke iz pozadine, pa je sve nekako flat i suviše HDR. To im je sada fora i to se verovatno sada traži.

A drugoj Samsungovoj nedostaje topline koju bi zalazak povlačio sa sobom. Nje ima na GCamovoj verziji.

@Jocko daj molim te link gde je sa XDA skinuti ako ti je pri ruci. 🙏
Postoje neke dve varijante, ova i druga koju i ja koristim, preko ove Telegram grupe. Vilda S23U v1.5.1 je xml koji koristim. Bitno je da se odmah odabere video, i potom učita XML, inače crash-uje.

I po meni je (kao amateru) vidljiva razlika u korist GCam opcije, ali postoje ređe situacije gde je Native ispao bolji, obično noću.

Evo još jedne fotke, zabeležene Samsung kamerom.
 

Prilozi

  • 20230316_171616.jpg
    20230316_171616.jpg
    229.8 KB · Pregleda: 105
Okej, skinuo sam gcam, pokušao, krašovalo je stalno, obrisao sam je i ušao u samsungovu kameru i app ne radi.......
 

Prilozi

  • Screenshot_20230318_210925_Camera.jpg
    Screenshot_20230318_210925_Camera.jpg
    23.5 KB · Pregleda: 87
Nazad
Vrh Dno