Šta je novo?

PSU noviteti

Da kolega Lemaja nema mozda Seasonic napajanje? :ROFLMAO:
 
Osim ako nisu Corsair napajanja i kablovi u pitanju
Nem veze kabl puni i da je zlatan, konektore svi koriste iste (vecina) i oni ne trpe vise od 200-210W (na 8pin se kosite samo 6 pina za struju i 2 za sense i zato se tope i zato svaki proizvodjac kaze da se ne korsti patrljak jer oni nije problem vec druga modular strana gde ima samo 6 pin), zato ne pa pitajte kineze od kojih kupuju iste svi

A sto se tice kvaliteta kojeg ko stavlja, tu je vec problem jer ne znamo....... za seasonic znam da su menjali dobavljace par puta za kablove i samim tim konektore... za ostale nemam pojma i neki review ako izadje pitanje dal je takva cela serija, jer testirat kvalitet konektora je bas komplikovano i radi se laboratorijski eto vidim sad da su neki radili, bar za neka napajanja

Chiftec eto znam da na neka napajanja koristi debele alu zice sto je smrt ako se izvuce pin a desava se ja to nisam mogao posle krimpovat nikako, jedino da se zalemi, itd
 
Poslednja izmena:
a ta naučna dokazivanja oko svega u PC industriji je čist marketing da bi se uzele pare.
Sve samo ne to, pogotovo kad se dobija iz vise nezavisnih razlicitih izvora
Nem veze kabl puni i da je zlatan, konektore svi koriste iste (vecina)
Ne moze biti dalje od istine, konektor da vecina koristi isto, al konektor samo plasticno kuciste je najmanje bitan faktor za ovo za sta pricam sad.

pin-ovi terminali su kljuc, retko ko koristi HCS terminale, a tek sad u zadnjih 2 godine su skoro svi poceli da koriste 16AWG kablove umesto 18AWG. po najvise zato sto su primorani da kupuju koture od 16AWG za 12VHPWR pa konacno im ponestaje kotura od 18AWG xD, ili 20/20AWG kao Superflower
oni ne trpe vise od 200-210W (na 8pin se kosite samo 6 pina za struju i 2 za sense i zato se tope i zato svaki proizvodjac kaze da se ne korsti patrljak jer oni nije problem vec druga modular strana gde ima samo 6 pin)
Sve samo ne ovo, ovo vec stoji, kad kazem 8 pin na ovo mislim, na 6 pin mislim, i svi koji su dali savete i razbili mit-ove, popio si mit i teorije zavere. Pogledaj jonnyGURU sajt i linkove sto sam dao. Itekako trpe vise od 200-210W, 6 pin strana je samo problem kad se skrtari na terminalima (pinovima) i na debljini zice, i kad se skrtari na testiranju izvlacenje zice iz pinova, i kad se zaboravi na Ohm-ov zakon. To sto si napisao je kategoricno netacno.

Bas Corsair ima najnizu stopu topljenja bilo cega, zato sto kod njih 6 pin trpi ~273,6 W laganica. i ne samo Corsair ima jos par firmi koje su iskopirali Corsair za kvalitet, koje su firme stoji na blog sajtu od jonnyGURU-a

zato ne pa pitajte kineze od kojih kupuju iste svi
Pogresne Kineze gledas/znas uzimas od njih ako govoris o gotovo napravljenim kablovima, zaboravi na sve te, i samo DreamBigByRay preko etsy, i preko RIzal-a iz Cablester-a (Rizal nije iz Kine nego Filipina, ili Malezije, ili neka druga juzno-Azijska zemlja, zaboravih tacno). Rizal je bas imao diskusiju sa jonnyGURU-om, gde mu je jonnyGURU objasnio kako da poboljsa kvalitet kablova jos vise, bez da se istrosi mnogo, ...
 
Poslednja izmena:
jer testirat kvalitet konektora je bas komplikovano i radi se laboratorijski
I skupo, cak ni Corsair nema sve interno, nego ide u veliku labaratoriju, i Corsair od pocetka 12+4 pin kabl-a je imao samo jedan incident na strani napajanja, i navodno najmanje incidenata na strani grafickih od bilo kog drugo proizvodjaca.

To na stranu, evo na slici ispod na primer masine za testiranje izvlacenja zica kod 12VHPWR, 12v-2x6 kabla+konektora:

Ali da li je 16 AWG zica, i da li su HCS terminali od fosforne bronze, to moze bilo ko da proveri sa malo osnovnog znanja, i osnovnih alata, na desetine ljudi je to proverilo na SFF Discord kanalima, i jos desetine drugih ljudi na HardwareBusters discord-u, i isto toliko/malo manje na Cultists Network kanalu

20231203_104144.jpg

za ostale nemam pojma i neki review ako izadje pitanje dal je takva cela serija,
Znamo, jer provere par nezavisnih labaratorija, par nezavisnih servisa, par nezavisnih review-era, i 40-tak pojedinacnih ljudi/entuzijasta i onda podele na Discord kanalima. iskreno dovoljno je Cybenetics/HWBusters, jonnyGURU, jer nikad do sad nisu lagali, ali eto, sistem provere je tu, ako se ikad desi u buducnosti

111 - Copy.jpg

Ako nekog zanima koje firme na kojim napajanjima, su zamolile CWT fabriku da im da Corsair-paket i provereno koriste HCS terminale (jonnyGURU je proverio u fabrici):

To su MSI sa A-GF i A-G i stari originalni XPG Core Reactor. Ova napajanja provereno mogu da furaju ~276W preko jednog 6-pin kabla. i to provereno sve do sad proizvedeno, jer im se ne bi isplatilo da bace u djubre sve sto su zakupili, A jonnyGURU je bacio krisom oka pogled/ i izvukao malo informacija od zaposlenih, koliko kotura su uzeli bili MSI i XPG, i koliko pripremljeno unapred kupljeno imaju :p

To ne znaci da ce nastaviti da koriste ovo kad predju na nove verzije (Core Reactor II), itd, jer kad potrose kolutove HCS pin-ova i 16AWG kablova koje su unapred kupili, mozda executive bransa odluci na cost-cutting mere
 
Poslednja izmena:
@techone I da me ne razumes pogresno, ako mislis na to konkretne zice odakle uzimaju, pogotovo za novi 12+4 da i Seasonic i Corsair uzimaju od kineske XInte firme. Ali opet kao sto kazem, to je samo jedan mali deo sta cini celinu gotovog kablovsko+konektorskog proizvoda. jer XInte moze da ti ponudi sve velicine, jonnyGURU se itekako zali na XInte QC/QA, i labavo krimpovane 12+4 isto. I onda terminali dolaze od druge firme, konektor od trece firme, itd, ...

Moras da se ide licno, cak i ako si sef, moras da saljes zaposlene samo za ovu potrebu, ima specificno radno mesto/inzinjerska delatnost samo za ovo, inzinjeri za proveravanje proizvodnje, koji stoje u fabrici Kinezima nad glavama i vrse kontrolu kontrolera kvaliteta, i proveru kontrole sistema za kontrolu kvaliteta, i duplu, troduplu proveru kvaliteta, nakon sto je fabrika vec odradila proveru, i ne samo mainland Kineza, Taiwan, Koreja, Vijetnam Indija, Amerika, Evropa, gde god hoces, ako hoces kvalitet i nivo Corsair-a, moras da proveravas fabrike non-stop i da im jezdis iza ledja nad glavama i spavas na podu fabrike.

"Trust, but verify!"

I moras kao firma da palis novac i bacas i osrednje lose batche-eve da odrzis prestiz i image, sto niti mogu sve firme da urade, niti hoce.

Corsair nema kvalitet zato sto uzima stvari iz nekih specijalnih firmi, nego zato sto ovim Kinezima, Vijetnamcima, Indijcima, itd koje i svi drugi koriste, ne dozvoljava da uvale Corsair bilo sta osim najbolje na svetu. Najbolje pojedinacne komponente, koje su moguce za nabaviti u tom trenutku, najbolje batche-eve iz masina, najbolje batch-eve rucne izrade, i teranja Kineza da urade perfektan posao po svaku cenu, koliko god dugo za to trebalo (ionako Corsair sve radi sporo jer je veliki konglomerat, pa imaju lufta da se i ovde natenane radi.
 
Poslednja izmena:
Koliko staro AX1600i ?

Takodje neces se usreciti sa zamenom mnogo, nema vise te garancija dugotrajnosti i smanjene sanse za reklamacije, sva nova napajanja danas su losijeg kvaliteta nego pre 5,6+ godina. (Zbog ekstremnih nestasica i dugo-godisnjih redova za cekanja na dostavu eletro-mehanickih komponenti) + zbog zelene agende. Jer Kvalitet, dugotrajnost i tisina prave zagadnjenje i zahtevaju otrovne materije (materije koje preko noci dobiju promenu klasifikacije tako xD)

Evo na primer, za RMx (2024) seriju jonnyGURU se izborio da se smanji efikasnost kad je napajanje 2% optereceno, odstupanje od zelene agende (da bi se smanjila buka). Alternativa je bila da se posle review-a iskljuci kolo koje daje bolju efikasnost, kao sto rade neke kompanije.

Takodje RMx (2024) ce biti prvo napajanje na svetu u PC sferi sa debljinom stampane ploce od 6 slojeva, sto je minimum za 12v-2x6 kablove za najmanji rizik. Pogotovo kad na istom napajanju ima prikaceno 2,3,4 graficke sto vuku 600W svaka
Mislim da je kupljeno negde 2018 ili 2019 godine ja sam drugi vlasnik.
 
nemam racun od napajanje to ce mozda biti problem ali snimio sam problem, imam neke ljude iz corsair na facebook u pa su rekli reklamiraj tako mu je reako Inzenjer za PSU. Juce san pravio tiket cekam odgovor. Jesu performanse dobre ja sam korstio kablove sa kondezatorima ali iclue software je takva budalastina.
 
sta da se radi, desava se, nemas srece, AX1600i imaju u startu nesto vecu stopu kvarova (to je cena no.1 performansi na svetu)
Kad je nešto no1 ono daje performanse i kvalitet a ne da rikne brzo? Kažeš to je cena performansi? Pa ne kupujem F1 nego napajanje.
 
Toliko o kvalitetu. Zato nema potrebe za bacanjem para na corsair kad se mogu uzeti drugi odlični proizvođači za manje para
 
Konkretno Corsair napajanja, barem kada je rec o prethodnoj generaciji i nisu nesto skuplja od konkurencije (10-20e max) a uvek su bili bolji na testovima (bolje dizajnirana, sa boljim komponentama) i pokazala se kao pouzdanija resenja od konkurencije.

Iskreno zasto bi bilo ko eksperimentisao sa nekim manjim brendom (sem ako budzet nije bas mali) ako znam da je Corsair solidna opcija i mogu lako da izvrsim reklamaciju posle 24m? (odnosno zakonske garancije i interakcije sa prodavcem)
Primera radi kada sam kupovao od modela koje sam razmatraao - Seasonic je tada imao problema sa Gold/Platinum napajanjima, BQ je za gold seriju nudio 5 godina garancije (DP je bila nova platforma), Fractal (platinum) je tada izbacio nov model (imao nekih problema, kasnije se ispostavilo i problem sa kablovima), TT je takodje sarao sa kvalitetom... ADATA,MSI i Gigabyte - necu ni da trosim reci....

Zasto bih rizikovao sa nekim proizvodjacem poput MSI-a, ADATA, Gigabyte ili precenjenog Asusa i Bequiet-a koji su izbacili tada relativno nove i nedokazane modele na trzistu?
Ili pak da uzimam Seasonic, Antec, CM, FSP, TT, Fractala za slicne pare a znam recimo da Corsair ima bolju i "tried & tested" platformu, (pri cemu za ove navedene ne mislim da su losi, ali jednostavno Corsair je imao u tom trenutku bolju platformu)

Sto ne znaci da se mozda nije promenilo zbog cele situacije sa CV-om i da je i Corsair poput Seasonica poceo da sara sa kvalitetom komponenti.
 
Svi šaraju sa kvalitetom. Kupiti corsair, BQ… ili seasonic neće biti nikakve razlike u radu PC. Sad daju 10 godina garanciju. Često se pljuvao CM a ja sam ga koristio 12god i na kraju prodao za 30€ potpuno ispravno. Tako da te “performanse” se razlikuju u 2%
 
Nije stvar u performansama, niti sam ja jurio tih 2-4% prilikom izbora napajanja, vec u i stabilnosti i kvalitetu struje koje PSU isporucuje ploci i grafickoj, sto smo imali prilike da vidimo kada se pojavila 3000/6000 serija grafickih... Tu je takodje i izbor komponenti Corsair/ CWT-a odnosno Jon Gerow-a (aka JonnyGuru) priliikom dizajna...
Postoje neke stvari na koje je Corsair vise obracao paznje od ostalih, bas zahvaljujuci Jon Gerowu, zbog cega su i njihova napajanja uglavnom i uzimana kao benchmark prilikom testiranja.

Ne bi bilo lose da procitas neki od starijih clanaka/testova jonnyGurua ako ih jos uvek ima na netu...
Ili proleti kroz onaj PSU thread na LTT-u, covek je i tamo aktivan bio.
 
Poslednja izmena:
Ja imam neko vidjenje da ima na
tržištu dovoljno dobrih napajanja u svim klasama.I većina proizvodjača ima dobro napajanje.
Po meni cena igra veliku ulogu,a i garancija.
Kad se spomenu Gerov i Aris,više sam za shvatanje stvari na strani Arisa.
Deluje ako npr jednog i drugog pitate o mišljenju istog napajanja,JGurru ce ti reći njegove negativne stvari,dok je Aris više u fazonu "sasvim dovoljno za navedenu konfu".
Naročito oko budzetskih napajanja.
 
Nije stvar u performansama, niti sam ja jurio tih 2-4% prilikom izbora napajanja, vec u i stabilnosti i kvalitetu struje koje PSU isporucuje ploci i grafickoj, sto smo imali prilike da vidimo kada se pojavila 3000/6000 serija grafickih... Tu je takodje i izbor komponenti Corsair/ CWT-a odnosno Jon Gerow-a (aka JonnyGuru) priliikom dizajna...
Postoje neke stvari na koje je Corsair vise obracao paznje od ostalih, bas zahvaljujuci Jon Gerowu, zbog cega su i njihova napajanja uglavnom i uzimana kao benchmark prilikom testiranja.

Ne bi bilo lose da procitas neki od starijih clanaka/testova jonnyGurua ako ih jos uvek ima na netu...
Ili proleti kroz onaj PSU thread na LTT-u, covek je i tamo aktivan bio.
Iskreno nema potrebe da čitam. Sa CM V850 sam imao 8086K, 9900K, 2080ti, 3080, 3080ti… i sve je radilo bez i jednog problema, čemu onda toliki elaborat oko jednog napajanja? Ako uzmeš corsair šta se dobije više nego sa seasonic, BQ, CM…?
 
Ama bas nista ocigledno, sve je to ionako isto unutra samo je razlika u natpisu brenda, cisto zbog flexa... :)
 
Toliko o kvalitetu. Zato nema potrebe za bacanjem para na corsair kad se mogu uzeti drugi odlični proizvođači za manje para
ja ne znam kako si dosao do ovog zakljucka, kod svih je isto, ko hoce dugovecnije napajanja, ne kupuje top of the line, nego workhouse medium, ili tik ispod top of the line. Halo proizvodi su uvek slabasniji po dugovecnosti/kvalitetu, ...
 
Kakvo god da je napajanje ako opušteno daje više struje nego sto komp troši a može da radi 20god bez problema, to je top napajanje šta god da piše na njemu... Ako često crkava posle 2~3god a zove se Corsair to je teško S.... koje ne treba kupovati. Da neće da torikira komp ako je napajanje možda neki kinez a radi 20god, ne radiće isto kao i sa nekim Corsair koje radi 20god.
Svi ti testovi, ta mistifikacja oko napajanje sve je to teško sranje kroz gusto granje... Korisnici nikad neće znati pouzdano koliko reklamacija ima na određeni proizvod i kakav je tip reklamacija, tako da priča o tome da ćemo mi kao koriscnici nešto da prokljuvimo šta je tu najbolje je čista zabluda... Ono što nije zabluda je garancija... 10god niko ne daja ako nije pre toga u taj proizvod ugradio komponente za koje pouzdano zna da će raditi bez problema ne 10god nego najverovatnije i 20god, tako da je broj reklamacija na proizvod sa takvom garancijom najamanji, a kupovina takvih prozvoda je najbolja kupovina.
To je sva mudrost, eventualno teba ispratiti da li ima nekih učestalih žalbi korisnika na netu jer uvek može da se desi fejl u proizvodnji sa nekom serijom kakva god da je garancija, to se brzo rešava nego čisto da nam se ne zalomi baš takvo napajnje sa 10god garancije.
 
Ono što nije zabluda je garancija..
Garancija preko 7 godina je zabluda, samo marketinski trik, nista vise, nista tebi kao korisniku ne znaci (niti govori o poverenju firme u napajanja na 12 godina recimo, niti tebi kako korisniku koliko da ce da traje 15 godina napajanje). Firma to daje zato sto je velika i moze da pokrije troskove reklamacija.

Manja firma = manja sansa za 8,10, 12 godina garanciju (cak i ako hipoteticki imaju dugotrajnije napajanje)

Ako često crkava posle 2~3god a zove se Corsair to je teško S.
i XPG najace ce tako da se ponasa, i svako drugo u rangu tom (osim jadnog Cooler Master-ovog MIJ onoj jednog, ono je bulletproof, ali takodje najveci gubitak novca za neku firmu u istoriji napajanja). I nije da crkava posle 2-3 godine, nego staticki gledano, ima 1.5% vecu sansa da se pokvari ranije (+- par delova procenta).

Poenta je statistika, ne pojedinac, niti iskustvo pojedinca.

jonnyGURU uvek savetuje ljude koji hoce napajanja da im traje najduze, da ne uzimaju AX1600i, nego RMx/RMx Shift ili HXi

u Drugim vestima, Seasonic savetuje koriscenje fena da se zagreju kablovi, pre namestanja u kuciste, da bi se lakse namestili

 
Poslednja izmena:
Ili sve zavisi oko politike odredjenog napajanja.Ima napajanja koja kvalitetom nije za tu dužinu garancije,ali podizanjem marže rešavaju reklamaciju..Sve je to matematika.
 
garancija od 7 godina znaci da firma garantuje da ce to napajanje raditi 7 godina i sve sto se nenadano desi u tih 7 godina oni resavaju na svoju stetu, jer drze do svoje reci, tj garancije... inace to nije firma vredna ulaganja (davanja svog novca njima)
 
ima li kakvih novosti na ovom polju? osim ovoga što Seasonic traži da se fenom zagreju kablovi

odlutaste samo tako 😀
 
kojim fenom? onaj za frizerske salone (dyson) ili neki obican za kucnu upotrebu?
 
Ako često crkava posle 2~3god a zove se Corsair to je teško S.... koje ne treba kupovati.
Niti ja niti iko koga znam nema ni najmanjeg problema sa bilo čim što se ima oznaku Corsair, pogotovo ne sa napajanjima. Od kad znam za sebe koristim Corsair memorije i napajanja. Oni ne prave svoja napajanja, nego brendiraju Seasonic i Superflower u zavisnosti od modela. Prvi put u životu u mojoj mašini je Asus napajanje koje je samo doterani Seasonic Focus sa nešto boljim hlađenjem i boljim kablovima. A Corsair RM850 mi je u rezervi.
I samo kratko skretanje sa napajanja, a u vezi je sa Corsair...
Što se RAM-a tiče prvi put ću MORATi da batalim Corsair RAM jer, ne znam zašto, nemaju bele stikove sa AMD EXPO podrškom, pa RAM koji sam kupio ( beli, naravno ) sa Intel XMP podrškom ne radi u XMP modu na mojoj matičnoj. I ražalostio sam se što jedino Kingston i T-Force imju bele module sa EXPO podrškom ( a da nije preskupo ), ali objasniti ljudima sa KP da mi treba T-Force Delta ram sa malim delta znakom, koji označava EXPO podršku je uzaludan napor. Ovako sam našao na IPONu Kingston RAM sa EXPO podrškom, poslao link preprodavcu i naručio odatle.
A ja i Kingston...
 
Poslednja izmena:
^ pa to i pričam celo vreme. Što si rekao brendiraju seasonic
 
Nazad
Vrh Dno