Šta je novo?

PSU noviteti

^ jedna od najboljih napajanja na tržištu
 
GBoEiuTWcAAO3dw


 
Ne pominju se japanski kondenzatori za mid-tier seriju...hmmm.
 
^ jedna od najboljih napajanja na tržištu
Jeste, ali uzeci u obzir da je rebrand OEM-a, ne vidim razlog da se placa "premium" za BQ! brend u odnosu na recimo ponudu Corsaira ili Seasonica koji su u najmanju ruku podjednako dobri i jeftiniji.

Ja sam bas razmatrao BQ DP12 kada sam sklapao masinu, cak sam razmisljao na full BQ build (kuciste/napajanje/cpu i case fans) ali jednostavno nije bilo razloga pored Corsaira i Noctue.
Uvek su negde pri vrhu (top 3-4) i uvek im "nesto malo zafalI" da budu najbolji izbor. A iz nekog razloga imaju cene kao da su uvek najbolji produkt na trzistu.


Cak i za kuciste, neke stvari mi se nisu svidele ali to sam video tek kada sam krenuo da sklapam.
I mislim da bih bolje prosao tj bio vise zadovoljan da sam izabrao Fractal ili Corsair.
Ali svakako imaju odlicnu podrsku, brzo resavaju problem i bili su izuzetno korektni.
 
pa to isto i Cors radi :)

inace BQ je 80+ titanium, a Cors 80+ platinum, nije isto
mislim ako govorimo o top tier BQ i Cors

Seasonic je drugo :)
 
da, ali je razlika. nek stavi i Cors titanium cisto zbog psiholoskog efekta :) ako sme :)

edit: izmedju gold i platinum je isto 2%
 
Jeste, ali uzeci u obzir da je rebrand OEM-a, ne vidim razlog da se placa "premium" za BQ! brend u odnosu na recimo ponudu Corsaira ili Seasonica koji su u najmanju ruku podjednako dobri i jeftiniji.

Ja sam bas razmatrao BQ DP12 kada sam sklapao masinu, cak sam razmisljao na full BQ build (kuciste/napajanje/cpu i case fans) ali jednostavno nije bilo razloga pored Corsaira i Noctue.
Uvek su negde pri vrhu (top 3-4) i uvek im "nesto malo zafalI" da budu najbolji izbor. A iz nekog razloga imaju cene kao da su uvek najbolji produkt na trzistu.


Cak i za kuciste, neke stvari mi se nisu svidele ali to sam video tek kada sam krenuo da sklapam.
I mislim da bih bolje prosao tj bio vise zadovoljan da sam izabrao Fractal ili Corsair.
Ali svakako imaju odlicnu podrsku, brzo resavaju problem i bili su izuzetno korektni.
Previše ulazite u nepotrebne detalje kao da pokrećete mašine do 60kw. Ja sam koristio CM 12 godina i nikad nisam imao ni jedan problem a uvek sam imao zadnji hardver. Isto je bilo i za ATX 3.0 da jedino može da tera 4090 zbog nekih skokova od 2000w što je na kraju ispalo totalno lupanje gluposti.
 
bequite nije samo pakovanje, imaju daleko vise mozga od vecine, na primer za pci-e kablove na napajanju su koristili 10 pin konektor za kabl sa 2x 6pin dok drugi stavljaju 6pin na 2x 6+2 to se 1000000% istopi na napjanju ako ubodes na 1 grafu od 250w, sto samim tim gubi smisao takvih kablova
ja inace perferiram semi modular nazlaost nema ga niko, 12pin NV konektor modular je zestoka GLUPOST i samo je pitanje koliko ce ih biti istopljenih na obe strane
 
Sumnjam da bi kompletna PSU industrija stavila te kablove da nisu sigurni da će raditi...
 
Sta imas da sumnjas kupi bilo koje novije i dobices sliku gde pise da na jednu jacu grafiku ma sta to bilo ide iskljucivo po 1 kabl, drugi konektor mozes makazama iseci, jer je to samo debil neki mogao smisliti, ja sam inace ima par istopljenih konektora zbog toga, iskreno svojom greskom sto tada nisam znao da su inzinjeri bez mozga uglavnom
(ovo se odnosi samo na modularna napajanje gde je na strani napjanja 6pin, a ne kao kod bequita 10pin konektor) na napajanja koja nisu modularna slobodno mozes sa jednog kabla vuci 300W + zato sam i sad kupio ne modularna napajanja za 7900 xtx

Evo za antec 1000w platinum
 

Prilozi

  • 20231218_215032.jpg
    20231218_215032.jpg
    129.9 KB · Pregleda: 32
Poslednja izmena:
^ to si u pravi, uvek se koristi jedan kabl za jedan konektor. Ako imaš 3x8pin stavi se tri kabla a onaj patrljak što kažeš treba odseći makazama
 
@illidan

Kada smo uzimali komponente ja i drugar bila je ona nestasica, nije bilo bas puno izbora a cene su bile vrlo nasvirane.
Kao sto si naveo razlika izmedju titanium i platinum je bila mala a razlika u efikasnosti a u ceni je bila 80-90e, ja sam komotno mogao da uzmem i gold (190e vs 145e), ne bih primetio razlike.
Drugar je uzeo Seasonic prime titanium, kasnije ga zamenio za Corsair AX jer mu je 3090ti suprim resetovala sistem... :D

Inace od modela koje sam tada gledali - razmatrali bili su u opticaju Seasonic Prime titanium, Corsair AX titanium (koji je vec bio na starijoj platformi i pred EOL bas kao i moje HX) i BQ DP12.
BQ DP je bio skuplji i od SS-a i od Corsaira...

Skapirao sam da nije vredno doplate, i uzeo ovo platinum ispred gold-a zbog manjih dodatnih tvikova u dizajnu (i nesto kvalitetnijih komponenti) u odnosu na gold.

Btw za ovo moje je bilo i na preporuku JonnyGuru-a, na LTT-u covek ima nalog i uglavnom odgovara ljudima tj direktno se obraca u onoj temi za PSU listu.
Cak je i gold bilo vise nego dovoljno, no hajde, bolji fan, par kvalitetnijih kondezatora i filtera...
kolega @jurodivi i @Djolekg znaju.

+edit
Licno bih uvek prvo uzimao Corsair, onda mozda SS ispred BQ-a.
Ne znam kakva je sada situacija jer ne pratim toliko stanje, ali Corsair je u gold standard segmentu uvek imao za klasu bolje napajanje od konkurencije.
Mozes slobodno da bacis na netu koliko uvek imaju dobro odradjen dizajn. (doduse uglavnom bude poboljsan dizajn SS-a)
Pritom daju 10g garancije dok je BQ davao 5 (za pure power/gold) sem ako nesto nisu menjali
 
Poslednja izmena:
Zanimljiva je ova tema o kablovima, Naponski kabl koji se smatra kvalitetnim ima 3x0,75mm, a PCI-e koji je 6/8x1mm nije dobar? Cisto neko moje razmislajnje...
 
Ne bih ja rizikovao bez razloga. Ako 3080ti ima 3x8 pin stavi se tri kabla i ne boli glava.
nema sta da se rizikuje, razlozi su ogromni i neoborivi zasto radi na Corsair-u, i svako ko ima alata i znanja moze da proveri. Corsair koristi vece/deblje zice u kablovima, terminale boljeg kvaliteta (zavrsne pinove), radi skupocena testiranja dugotrajnosti, postuje Ohm-ov zakon. Corsair napajanje i sve vezano za njih je toliko over-dizajnirano, da PCI-SIG i Intel uzimaju Corsair best-practices da stavljaju kao guidelines u njihove zvanicne dokumente, za razvitak i proizvodnju napajanja.

Industrija prati sta Corsair radi xD


Idi u bilo koji kvalitetniji Discord, pogledaj review na bilo kojem kvalitetnijem sajtu, ili od bilo kog kvalitetnije youtuber-a, i sto svi govore.

Njihovo sve ide na daisy-chain, kad kupis odredjena napajanja, ni nemas opciju osim da radis daisy-chain, nema dovoljno kablova u kutiji.

To sto neke firme stede i sto su pravile su inferiorne proizvode, tik iznad granice kvarova, i onda morale da se vade ogranicenjima, upozorenjima i marketingom, to je druga prica
 
Poslednja izmena:
Ovde je stvar u vezi konektora/pinova,ne kablova ili debljini žice.
 
Ovde je stvar u vezi konektora/pinova,ne kablova ili debljini žice.
Sve je to povezano, i sve sto sam napisao stojio, koliko i sta mogu da izdrze pinovi (terminali u konektoru) zavisi od debljine zice, i duzine kabla. Kada se menjaju ta dva menja se i max specifikacija za terminale.

Naravno najbitnije da su kvalitetniji terminali.

Pogledaj jonnyGURU-ov blog gore, objasnije je sve mit-ove, i greske koje pravi ljudi, ne-inzinjerski zaposleni a i ponekad cak i inzenjeri u odredjenim kompanijama, kad racunaju i pretpostavljaju koliko koji konektor i kabl moze da izdrzi.



Adekvatno dizajniran 8-pin kabl moze da izdrzi i radi na ~273.6W bez problema (prvi link iznad), bilo da je CPU-EPS, bilo da je 8-pin PCI_E, a sam pig-tail, moze u teoriji da odradjuje ~348W bez problema (drugi link iznad)
 
Poslednja izmena:
Da,ali gore problematika mi tako deluje.
Prvi na udaru je konektor,pin i njegov kvalitet,i tu je slaba tačka.
 
Evo kod mene ax1600i zreo za reklamciju potvrdili mi ljudi iz Corsaira ali moram u proceduru da idem i mozda ce biti problem zato sto nemam racun. Gasio mi 980Ti par puta na vazduhu je gasio i to sam mislio neki bug sta ti ja znam, posle na azotu krene da gasi ali ja sve mislio to je OCP kad ono promenim napajanje mnogo manje gasi kartu. Posle toga dodje 7900XTX koja sa kojom se sistem gasi cim treba da pogkene 3dmark vratim stari cooler master 1500w m2 sliter pro radi kao doxa.
 
Evo kod mene ax1600i zreo za reklamciju potvrdili mi ljudi iz Corsaira ali moram u proceduru da idem i mozda ce biti problem zato sto nemam racun. Gasio mi 980Ti par puta na vazduhu je gasio i to sam mislio neki bug sta ti ja znam, posle na azotu krene da gasi ali ja sve mislio to je OCP kad ono promenim napajanje mnogo manje gasi kartu. Posle toga dodje 7900XTX koja sa kojom se sistem gasi cim treba da pogkene 3dmark vratim stari cooler master 1500w m2 sliter pro radi kao doxa.
Koliko staro AX1600i ?

Takodje neces se usreciti sa zamenom mnogo, nema vise te garancija dugotrajnosti i smanjene sanse za reklamacije, sva nova napajanja danas su losijeg kvaliteta nego pre 5,6+ godina. (Zbog ekstremnih nestasica i dugo-godisnjih redova za cekanja na dostavu eletro-mehanickih komponenti) + zbog zelene agende. Jer Kvalitet, dugotrajnost i tisina prave zagadnjenje i zahtevaju otrovne materije (materije koje preko noci dobiju promenu klasifikacije tako xD)

Evo na primer, za RMx (2024) seriju jonnyGURU se izborio da se smanji efikasnost kad je napajanje 2% optereceno, odstupanje od zelene agende (da bi se smanjila buka). Alternativa je bila da se posle review-a iskljuci kolo koje daje bolju efikasnost, kao sto rade neke kompanije.

Takodje RMx (2024) ce biti prvo napajanje na svetu u PC sferi sa debljinom stampane ploce od 6 slojeva, sto je minimum za 12v-2x6 kablove za najmanji rizik. Pogotovo kad na istom napajanju ima prikaceno 2,3,4 graficke sto vuku 600W svaka
 
Poslednja izmena:
nema sta da se rizikuje, razlozi su ogromni i neoborivi zasto radi na Corsair-u, i svako ko ima alata i znanja moze da proveri. Corsair koristi vece/deblje zice u kablovima, terminale boljeg kvaliteta (zavrsne pinove), radi skupocena testiranja dugotrajnosti, postuje Ohm-ov zakon. Corsair napajanje i sve vezano za njih je toliko over-dizajnirano, da PCI-SIG i Intel uzimaju Corsair best-practices da stavljaju kao guidelines u njihove zvanicne dokumente, za razvitak i proizvodnju napajanja.

Industrija prati sta Corsair radi xD


Idi u bilo koji kvalitetniji Discord, pogledaj review na bilo kojem kvalitetnijem sajtu, ili od bilo kog kvalitetnije youtuber-a, i sto svi govore.

Njihovo sve ide na daisy-chain, kad kupis odredjena napajanja, ni nemas opciju osim da radis daisy-chain, nema dovoljno kablova u kutiji.

To sto neke firme stede i sto su pravile su inferiorne proizvode, tik iznad granice kvarova, i onda morale da se vade ogranicenjima, upozorenjima i marketingom, to je druga prica
Znači kod seasonic ne može a oni prave napajanja a kod corsair može koji ne pravi napajanja?
 
Znači kod seasonic ne može a oni prave napajanja a kod corsair može koji ne pravi napajanja?
bas tako, Seasonic je tek sa najnovijim serijama prestao da skrtari na konektorima, pinovima (terminalnima) i kablovima. I to samo zato sto su naljutili jonnyGURU-a pa je pokrenuo pricu o njihovim falinkama svuda, pre toga je cutao, zarad postovanja konkurencije. Seasonic je bio Apple napajanja

Sve lepo moze, svi dokazi mogu da se vidi u Cybenetics/HWBusters,Tomshardware i Techpowerup review-ovima, barem za velicine zica u kablovima. Ima tokom godina i par clanaka sto proveravaju kvalitet i tip terminala

ima i drugih sajtova proveravaju velicine zica u kablovima.

A to da Seasonic pravi sve svoje je mit, opste je poznato u industriji da uzimaju stampane ploce od trece partije i da nisu nekog kvaliteta. Corsair sa druge strane, ima pristup najvecoj Fabrici za PC napajanja, i sve sto trazi dobije na tacni.

Dok MSI recimo ce uvek prvi izbaciti nove konektore i revizije, kao 12v-2x6 zato sto ima najprisniju saradnju sa Altron kompanijom, i drugi moraju da cekaju ako imaju saradnju sa Atron-om dok se MSI ne podmiri. ili da ide kod neke druge kompanije (a Altron je uglavnom najbrzi).

Ali zato MSI skrtari na proizvodnim pogonima i nece da plati CWT da koristi najnovije, nego samo placaju za starije alatke, dok XPG/ADATA recimo samo najnovije koriste.
 
Poslednja izmena:
^ ja ne verujem da corsair pravi bolja napajanja od seasonic. Sve te vesti i YT recenzije u njih više ne verujem dok se sam ne uverim. Isto vest u Kini nema više prodaje grafičkih kartica 4090 i pre neki dan u Šangaju u ROG prodavnici možeš da kupiš bez ikakvih problema.
 
@Lema
Nemas sta da verujes, pogledaj par testova i teardown-a Corsaira i Seasonica, pogledaj i neki intervju sa jonnyGuruom - upoznaj se malo vise sa materijom, pa proceni sam i vrati se u diskusiju.
Ne znam da li je jos izvorni sajt jonnyGurua, dok nije presao da radi za Corsair, jos u opticaju. Na kraju dana ne moras da verujes nama, baci pogled na testove.

Napomenuo sam vec da je drugar imao problema sa SS prime titanium (novo) kojeg je tripovala 3090 suprim i da je zamenio za Corsair AX...
A isto je drzao monolog jedno 5min kako nema sanse da Seasonic radi losija napajanja od Corsaira...
 
Poslednja izmena:
Sve te vesti i YT recenzije u njih više ne verujem dok se sam ne uverim.
Svaka firma veruje Cybenetics, i stavljaju ih stavlja kao reklamni materijal, a ti ne verujes ?

stotine, stotine ljudi na discord-ima razvuklo kablove i adaptere da proveri, par godina u nazad, i imas treceg najpopularnijeg lika koji pravi custom kablove sa etsy-a kojeg mozes da pitas, mozes da pitas jonnyGURU direktno, i ako imas srece i pukne mu film ponekad mozes da dobijes naucni materijal, od naucnog testiranja od najpoznatijih labaratorija na svetu ?, sa sve skenovima od elektronskih mikroskopa, itd, ...

I svako absolutno svako moze licno da izmeri debljine zica izmedju corsair i seasonic kablova, i izvuce terminale i proveri jel kvalitetna bronza, ili je krs unutra jeftini. Malo veci cim za terminale, , zahteva poznavanje materijala/ruda, al za debljinu zica, kompletno trivijalno.
e znam da li je jos izvorni sajt jonnyGurua, dok nije presao da radi za Corsair, jos u opticaju.
HWbusters, Cybenetics je duhovni naslednik, Cybenetics radi kao agencija za sertifikaciju, zamena za 80+, skoro svaka firma im salje napajanja na testiranje. jonnyGURU je bio mentor za Aris-a koji ih drzi
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno