Šta je novo?

problem sa novom matičnom pločom?

balls2yousir

Cenjen
Učlanjen(a)
21.09.2010
Poruke
143
Poena
180
Nažalost, loša vest.

Naišao sam na problem sa matičnom pločom, Gigabyte B550 Gaming X V2 1.4.

Stavio Ryzen 5600 CPU, GPU, RAM, svi kablovi povezani bez greške, 20 puta proverio, kada upalim PC, ništa se ne dešava, jedan FAN koji je nakačen na ploču (na SYS Fan pin) uopšte se ne okreće. Ni GPU ne radi. Samo RGB svetli i to je to. Sve sam moguće probao. Žestoko sam se smorio. Imate li neku ideju?
 
@balls2yousir Moguće je da nisi gurnuo ram do kraja. Veoma čest uzrok. Izvadi, i ponovo stavi unutra. Pažljivo. Treba da čuješ dva klika (jedan za levu stranu i drugi za desnu stranu). I stavljaš ih u A2 i B2 slotove (drugi i četvrti, sa leva na desno kad se gleda).
 
Gurnuo do kraja 100% sa obe strane se čuo klik, gornji i donji, do kraja ušle. A2 i B2 da, za dupli kanal. 10 puta sam to proverio. Na to sam se odmah fokusirao, na samom početku.

Nema mi logike da ventilatori od vodenog hladjenja ne rade, GPU isto ne reaguje.
 
Izvadi van kucišta sve i ponovo sklopi pažljivo.
Mozeš i procesor da izvadiš i vratiš iz ležišta,bez skidanja paste,samo podigni i spusti...i proveri da je lego dobro
 
I da dodam, veoma bitno.

Vratio sam nazad moju B450 Tomahawk, ubacio novi RAM, Ryzen 5600, upalio i sve radi uredno, ventilatori se okreću, mogao sam u Bios da udjem.
Izvadi van kucišta sve i ponovo sklopi pažljivo.
Mozeš i procesor da izvadiš i vratiš iz ležišta,bez skidanja paste,samo podigni i spusti...i proveri da je lego dobro
Radio to dva puta, makao kuler, pasta ostala, povukao onu kukicu, podigao CPU, vratio pažljivo, tačno je lepo legao, ćošak soketa se gadja sa onom strelicom na ćošku CPU, vratio nazad ka dole kukicu, vratio kuler. CPU 8pin ubacio u ploču od napajanja, takodje 24 isto u ploču, sve dobro leglo. RAM do kraja legao. Upalim i ništa. Povezao CPU fan pin takodje.
 
Poslednja izmena:
Sada idem na finale, jovo na novo, izvadim sve iz kućišta, pa tako. Ali isto mi to dodje, radio sam već. Pa javljam.
 
Ne vidim ništa drugo no da je ploča neispravna.
Jel svetli nešto na tim led lampicama,cpu,dram,vga itd....
 
E to isto, ništa ne svetli. Toliko sam se udubio, nijednu lampicu da svetli nisam video.
 
Stavi tvoj 1600x cpu,čisto da vidimo dal ima pomaka...Mada da je cpu ili bios svetlelo bi cpu.
Ovako samo jos jednom van kucista da ne zeza kontakt neki u kucištu i vrv je ploča mrtva
 
Problem je što bukvalno ništa ne svetli na ploči. Ni za cpu ni za ram ni vga itd.
"Radi" a nista ne pokazuje
 

Prilozi

  • 20230610_084522.jpg
    20230610_084522.jpg
    167.9 KB · Pregleda: 43
Dzaba i kada sve ponovo ubacim i spojim, sistem se upali ali samo se vrte ventilatori koji su nakačeni na kontroler od kućišta. Ostalo ništa. Mrtvo. Nema led lampice za upozorenje. Ništa na ploči ne svetli.
 
Vrni nazad i tvoju ploću koristi..Sasvim dobra ploća za 6/12 cpu.Ja je lićno ni ne bih menjao...ne vidim poentu.
 
Probaj da flashujes najnoviji BIOS, nebitno ako je vec najnoviji na ploci, trebalo bi ploca da ima qflash
 
Odradio i to na kraju. Izvadio, Cpu, ram i gpu, skinuo najnoviji bios, prebacio na fat32 usb, rename fajl u GIGABYTE.bin, ubacio u usb bios, pritisnuo qflash, odradio i nista. Isto sve
Vrni nazad i tvoju ploću koristi..Sasvim dobra ploća za 6/12 cpu.Ja je lićno ni ne bih menjao...ne vidim poentu.
Prodao sve već
 
I clear CMOS sam odradio, i držao dzampere sa vrhom šrafcigera, power dugme takodje, izvadio pre toga kablo za napajanje. Ma baksuz sam i eto. Idem da je reklamiram, uskoro otvaraju.
 
Bas si se namucio, javi kako prodje. Ovo je 1.4 revizija, pa koliko mogu da je krpe/usavrsavaju...
 
Ako ne znaš, svako prvo startovanje AMD procesor/matična može da potraje i do 4-5 minuta a da se ništa ne dešava a i da ništa nije u kvaru. Samo čipset "mapira" konfiguraciju.
Ma kako glupo zvučalo, probaj sa jednim štapom RAM memorije u prvi slot (A1). Ako se posle tri minuta ništa ne desi, staviš drugi štap u isti slot i opet čekaš bar 3 minuta. Isprobaj svaki slot tako, a ako ništa ne uspeva moguće je i da je memorijski kontroler na procesoru vrisnuo, što nije ništa neuobičajeno.
Mnogo štošta sam video i kod Grega Salazara na Fix or Flop ima dosta tih "no post" situacija i kako ih je rešavao.
 
Au pa to bi bio vrhunac. Juče pokupio sve novo, i da odmah vrisne.

To za memorisjki kontroler na CPU me buni, jer sam ja ranom zorom stigao da ubacim ryzen 5600 u moju staru B450 Tomahawk i sa novim Ramom, i mogao sam u bios da udjem.
Posle par sati je došao momak i kupio sve, pa nisam stigao onda na predlog @Djolekg da ubacim 1600x kao test.

I kako napisah ranije, nijedna Led lampica na ploči ne svetli, da izbaci makar error neki.
Ako ne znaš, svako prvo startovanje AMD procesor/matična može da potraje i do 4-5 minuta a da se ništa ne dešava a i da ništa nije u kvaru. Samo čipset "mapira" konfiguraciju.
Ma kako glupo zvučalo, probaj sa jednim štapom RAM memorije u prvi slot (A1). Ako se posle tri minuta ništa ne desi, staviš drugi štap u isti slot i opet čekaš bar 3 minuta. Isprobaj svaki slot tako, a ako ništa ne uspeva moguće je i da je memorijski kontroler na procesoru vrisnuo, što nije ništa neuobičajeno.
Mnogo štošta sam video i kod Grega Salazara na Fix or Flop ima dosta tih "no post" situacija i kako ih je rešavao.
Hvala za sugestiju. Veruj mi da sam držao sigurno 4 minuta da vidim šta će biti i ništa.
 
Reklamirao sam ploču. Pa ćemo da vidimo. Hvala svima na sugestijama.
 
Javi kako je prošlo :)
 
1600 i ne bi trebalo da radi ako je ubacen bios za 5600 nevezano za situaciju.
 
Ako ne znaš, svako prvo startovanje AMD procesor/matična može da potraje i do 4-5 minuta a da se ništa ne dešava a i da ništa nije u kvaru. Samo čipset "mapira" konfiguraciju.
AMD AM5 DDR5 platforma ispoljava takve "probleme" gde se prvi post ceka nekoliko minuta. AM4 nema takvih problema. Cipset nema nikakve veze sa ovim, memorijski kontroler na procesoru se "dogovara" sa memorijom pri prvom butovanju.
 
Isti je slučaj i sa AM4, jeste da se ne čeka 5 minuta, ali je PO PRVOM POKRETANJU posle sastavljanja mašine potrebno najmanje minut za post. I opet od zavisnosti koji procesor i koja matična, Kad sastavljaš, na primer, Ryzen 3 3200G sa A320 matričnom i nekom buđavom patriot memorijom da vidiš koliko će ti trebati za prvi post. Znam jer sam sastavio najmanje 30 takvih kancelarijskih krševa.
 
Koliko god da čekaš na post, ploča mora da daje znake života. Rekao bih da kod kolege to nije bio slučaj.
 
Ploča u mom slučaju, nije ništa pokazivala. Nijedna led lampica se nije upalila, GPU nije reagovao, nijedan Sys Fan se nije vrteo, što bi trebalo da se desi jer su direktno bili nakačeni na ploču. Ostali koji su bili nakačeni direktno na kontroler od kućišta, vrteli su se. Imam Kingston Fury Beast RGB, i jedino što je radilo, dok je napajanje radilo jeste RGB na RAM-u, to mi je zapalo za oko, ali ponavljam nijedna lampica se nije upalila na ploči.
 
Znači truba! Baš mi je krivo što je ispalo ovako. To je prva komponenta u skoro 22 godine, koju sam "kupio" (zapravo sam je dobio novu u zameni za staru koja se pokvarila), a da je DOA.
Izvadio sam je samo iz kese da je fotografišem i vratio nazad. Nisam hteo da je isprobavam da bih na kontu nove, nekorišćene ploče povratio što više novca od kupovine ASUS-a kojeg koristim. Konačno se javio neko da je kupi, sve se dogovorio s kolegom balls2yousir, pošaljem mu ploču, a onda se ispostavi da je mrtva. Šajze, i to žešće.
Nadam se samo da će u VIPHausu biti brzi u rešavanju reklamacije kao u mom slučaju.
 
Gigabyte nije nikad moj izbor bio za ploče ali ovo mi se učinilo dobro jer je 1.4v, a pogledao sam dosta recenzija, pa je to odlučilo, kao i malo povoljnija cena preko kolege sa foruma. Ali eto, baksuz...
 
Gigabyte nije nikad moj izbor bio za ploče ali ovo mi se učinilo dobro jer je 1.4v, a pogledao sam dosta recenzija, pa je to odličilo, kao i malo povoljnija cena preko kolege sa foruma. Ali eto, baksuz...

Dešava se. Ja mislim da će sve da se završi dobro.
 
Nazad
Vrh Dno