Šta je novo?

Prestigio MultiPad PMP5080B

Tablet je odličan. Jedino ne vidim gde se isključuje obaveštenje o mogućem ažuriranju sistema?
Kakce novine inače donosi udate 1.0.18?
 
U dilemi sam između ovog modela i huawei ideos slim, šta mislite, sličnih su cena (s tim što bi se ideos gledao polovan)???

Koristio bi se dosta za surf, da li bi i koliko značio veći ekran i rezolucija kod 5080, nisam siguran koliko to ima uticaja.
Napominjem da mi je do sada odlično služio netbook 10˝.

Скоро да се може рећи да је већа резолуција осмице долази управо од чињенице да њен екран има додатну површину екрана по висини мада је екран осмице и мало шири. Закључак: већа резолуција не игра велику улогу осим што тих 120 додатних тачкица много значи приликом коришћења интернета, читања књига и стрипова. Ипак мислим да је седмица мала за такву намену.
 
Poslednja izmena:
Meni je sedmica vise nego fenomenalna za citanje knjiga i internet, dobra je i za stripove, ali tu bi 10ka bila bolja definitivno.

Slazem se, razlika u rezoluciji izmedju njega i Ideosa je potpuno potrosena u dijagonali, neces osetiti u kvalitetu slike.

Ipak, meni je Ideos ostavio gorak ukus u ustima jer sam ga probao kad i SGT prvi put (da naglasim, taj SGT je imao Froyo, a ne GB koji ga drasticno ubrzava). Osecao sam lag i vise nego razliku u kvalitetu ekrana dok stoje jedan pored drugog. Isto vazi i za razliku u kvalitetu, nije on los, ali se videlo kolika je razlika u klasama... Tako da bih ja uvek, mozda neopravdano, uzeo ovaj Prestigio.

Veoma znacajna stvar inace, Huawei ima i GPS i 3G. Prestigio ga nema. Ne mozes da nadjes jeftiniji model sa ovim karakteristikama. Ali je meni i dalje mozda i neopravdano ostavio utisak potpunog krsha...
 
Значи у за сурфовање је приметно боље користити овај модел од ideosa.
Какви су у погледу распложиве меморије, колико је расположивог простора за инсталирање апликација???

Који су још неки аргументи за и против једног и другог?
 
Gps imam na android i na symbian telefonu, pa mi možda ovde ne bi bio od presudnog značaja.
Što se tiče 3G, to je svakako prednost, mada neko gore reče da je ovaj Prestigio moguće koristiti u kombinaciji sa usb 3g modemima, tako da su i na tom polju donekle izjednačeni.
Opet čini mi se će prevagnuti šta je bolje i udobnije za surf.
E da, bitno mi je da na oba modela funkcionišu video pozivi (Skype ili nrki drugi), negde sam pročitao, može neko još jednom da potvrdi?
 
Gps imam na android i na symbian telefonu, pa mi možda ovde ne bi bio od presudnog značaja.
Što se tiče 3G, to je svakako prednost, mada neko gore reče da je ovaj Prestigio moguće koristiti u kombinaciji sa usb 3g modemima, tako da su i na tom polju donekle izjednačeni.
Opet čini mi se će prevagnuti šta je bolje i udobnije za surf.
E da, bitno mi je da na oba modela funkcionišu video pozivi (Skype ili nrki drugi), negde sam pročitao, može neko još jednom da potvrdi?

moguce je koristiti 3G modeme, tu opciju donosi najnoviji FW. Samo da potvrdim da i Skype radi.
 
moguce je koristiti 3G modeme, tu opciju donosi najnoviji FW. Samo da potvrdim da i Skype radi.

Који Скајп си пробао па ради? Скајп са Андроид Маркета фукционише али само у случају аудио позива. Видео позиви не раде. У оном Скајпу који се може скинути са XDA и оног италијанског форума све ради али се микрофон усред разговора утиша и то насумично па је потребно прекинути везу да би вас чула особа са друге стране жице.
И још нешто. Има и у НС да се купи тај адаптер тако да није потребно наручивати га из иностранства али ја са ВИП модемом нисам успео да натерам таблет да га пронађе. Не знам које операције треба претходно урадити да таблет препозна флеш и модем.


@Johnnny
Наравно да може да се и седмица искористи за читање стрипова. Неки моји другари су то радили и на телефонима који имају микроскопски екран у поређењу са таблетом. Али, мислим да то баш и није угодно а ни практично. Ево на пример стрипови попут Дилан Дога и сличног формата ја читам у лендскејп формату тако да су лева и десна ивица стрипа, наравно, развучене до краја екрана. Таман пола странице попуни екран. Међутим дешава се да постоје слике које су велике и да не могу да стану на екран. Могу само да замислим како би недостатак тих 120 тачкица утицало на овај проблем. А да не говорим да постоје стрипови чије странице су по формату много веће од Дилан Дога. И на осмици оне делују мало мање него што би требало а тек на седмици. Једно решење овог проблема на седмици је зумирање и скроловање мада не знам колико је то практично.
Десетка је наравно већа и боља за читање али она има (ако тако може да се каже) додатне тачкице са стране у односу на осмицу (као и у претходном случају) што баш и не помаже при читању стрипова. За стрипове су потребне тачкице по висини а не ширини и најбољи би био екран А4 формата. Већи екран носи са собом и смањену преносивост, па ко воли...
 
I rekao sam da se ja zaklinjem u 7", ali da je definitivno 10" mnogo bolje za ovu svrhu. Inace, Comic Reader Mobi (i Marvel ko zeli da kupuje od njih) olaksava citanje na manjim ekranima drasticno. Mora da se zumira da bi se citalo, pa bar neka ga zumira kako treba.
 
И још нешто. Има и у НС да се купи тај адаптер тако да није потребно наручивати га из иностранства али ја са ВИП модемом нисам успео да натерам таблет да га пронађе. Не знам које операције треба претходно урадити да таблет препозна флеш и модем.[/QUOTE je napisao(la):
Gde u NS, i koiko kosta? Baci PM ako je zabranjeno reklamiranje? Jesi probao prvo da ga podesis kao usb(skrolujes ekran od taskbara nadole pa aktiviras opciju usb sa connect pa onda 3g network settings)?
 
Do jaja tablet zaista.U ovoj klasi zaista nema boljeg.U pocetku sam bio skeptican u vezi njega jer pripada low klasi ali je zaista sjajan.Super sve klizi i lepo radi sve.Svidja mi se zaista :) Samo jedino steta sto nema vise interne ali opet za te pare nema boljeg.U emmiju ima vec za 16 500 din-a i zaista ne vidim sta bi mogao pametnije da kupim za te pare.Mozda i best buy tableta dok ne dodju A1 i sire.

Jedino mi zao sto kod nas ne moze da se uzme HP touchpad i blackberry playbook.Citao sam na blicu i b92 da se prodaju napolju po smesnim cenama.Mislim da je HP bio 150 dolara a BC neka fora kupis 1 dobijes 2 ili 3.Zaboravio sam tacan podatak al znam da je smesno niska cena i bukvalno ga dele ljudima.Al to kod nas nikad nece biti.....Smrc :(
 
Do jaja tablet zaista.U ovoj klasi zaista nema boljeg.U pocetku sam bio skeptican u vezi njega jer pripada low klasi ali je zaista sjajan.Super sve klizi i lepo radi sve.Svidja mi se zaista :) Samo jedino steta sto nema vise interne ali opet za te pare nema boljeg.U emmiju ima vec za 16 500 din-a i zaista ne vidim sta bi mogao pametnije da kupim za te pare.Mozda i best buy tableta :(
Da li misliš na internu memoriju tableta ili je malo ram memorije stvarno na raspolaganju.
Koliko je uopste interne memorije raspoloživo za instalaciju programa?
 
Da li misliš na internu memoriju tableta ili je malo ram memorije stvarno na raspolaganju.
Koliko je uopste interne memorije raspoloživo za instalaciju programa?

Mislim na bas internu memoriju za install programa.Ram memorije ima 512 mb sto je sasvim dovoljno.Interne memorije ima 250 mb.Ovaj ostatak memorije vidi kao microSD karticu koja je fabricki ugradjena.Nije to samo slucaj na ovom tabletu.Isto je i kod galaxy tab P1000 medjutim tamo je interna memorija 2 gb a ostatak od oko 14 gb je kao ugradjena microSD kartica.Mislim nije da je 250 mb premalo ali da je bar 512 mb ili 1 GB to bi bilo super.Medjutim onda ne bi verovatno bila ta cena koja je sad.Ja sa 150 free na HTC-u muku mucim jer imam samo 32 mb free a realno mogao bi to lako da popunim.Treba imati interne oko 1 GB da imas onako bas da se baskaris.512 mb bi meni bilo mozda taman a sve ispod toga je meni realno malo.Ali opet kazem za ovu klasu tableta ovo sve sto se nudi je fantasticno :)
 
Galaxy tab ima 1,6GB, od tih 2GB oko 400MB uzme sistem. Svejedno bash mozes da se baskaris. Postoji li za 5080 custom kernel koji podrzava A2SD? To moze da resi probleme mnogima koji se ne plase da rootuju.
 
Dosta je i 1 gb interne.Na HTC HD2 ima 1 gb interne i drug je natrpao gomilu programa i ima bar jos 512 mb.Sa 512 mb mozes takodje da imas sasvim dovoljno.Ja sa mojih 150 mb mogu da kazem da mi je malo.Sa telefonom sam 100% zadovoljan a jedino sto me nervira je interna memorija.Mislim imam ja 32 mb free ali to je zato sto sam izbacio neke programe.I nervira me sto se interna memorija stalno smanjuje i uvek od nekud vuce neki update i smanjuje se.Da imam 250 mb bilo bi naravno bolje ali opet nakupi se i to brzo.

Fora nije ta da je to malo da ne mozes nista da instaliras.Ali stalno moras da brises cash , da prebacujes app na karticu i.....Sa 1gb brate ne mislis o nicemu i bas te briga.A preko 1 gb je i vise nego dovoljno.Ko oce da igra igrice neke malo zahtevnije jasno mu je da je 250 mb malo.Medjutim ovaj tablet koliko sam ga drzao u rukama zaista nisam primetio ni 1 jedinu manu.Cinilo mi se kao da drzim galaxy tab.E sad normalno da galaxy ima gsm , gps i jos dosta stvari vise i gorilla glass i jacu bateriju ali opet ponavljam cena tab-a novog je 420 evra a ovog je 165 evra tako da mislim da nije tolika razlika kolika je u ceni.
 
Čisto da se zna, kod huawei ideos slim je nešto oko 2gb interne memorije na raspolaganju, mogli su komotno ovde malo više da ostave.
 
Nije cena taba 420 evra bila ni u avgustu kada sam ga ja kupio. Osim ako si ga kupovao u Samsung shopu, koji je i dalje drzao nenormalnu cenu. Ili u Comtradeu, koji gaje cenio nekih 900 tada ako se dobro secam... Mislim da sada vec moze da se nadje za nesto iznad 300. I moguce je napuniti i njegovu memoriju, samo ja imam toliko stvari koje mi apsolutno ne trebaju... I manje od 400MB prazno :)

U svakom slucaju, kakva je ponuda customizacija za ovaj tab? Kome nije problem da se malo igra sam, ako postoji kernel koji podrzava A2SD, moze da drasticno poveca upotrebljivi prostor sam. Ni tako se ne prebaci cela aplikacija na karticu, ali bar veci deo automatski zavrsava na kartici. A cak i ako ne postoji takav kernel, uvek moze da se napravi neka kombinacija na taj fazon. Ne secam se koji od raznih App2SD programa je podrzavao rad i sa FAT32 particijom, ali sam koristio jedan, pa sam siguran da i to resenje postoji.
 
Андроид 2.3 тј. већ верзија 2.2 подржава пребацивање дела апликација на картицу.
Што се тиче меморије, мислим да људи бркају два појма: internal storage који је на овом таблету 250MB и internal memory који на овом таблету износи 2GB. Практично се делови апликација (не и целе апликације) преносе из интерног складишта у интерну меморију а не на картицу.
 
Govorim o A2SD skripti. Napravis zasebnu EXT2,3 ili 4 particiju na mem. kartici i zahvaljujuci ovoj skripti, posmatrace ga kao deo Data particije. I dalje ce deo programa zavrsavati na internoj memoriji telefona, cak i kada stavis da automatski instalira na spoljnju i pojma nemam zasto, ali ce veci deo aplikacije biti instaliran na katicu. A sigurno postoji na Marketu program koji mi je omogucio da ovo isto uradim sa FAT particijom (u kratkom periodu kada sam koristio stock rom na telefonu - izbor custom kernela za Legend je uzas).
 
Има и у НС да се купи тај адаптер тако да није потребно наручивати га из иностранства али ја са ВИП модемом нисам успео да натерам таблет да га пронађе. Не знам које операције треба претходно урадити да таблет препозна флеш и модем.

Kupio adapter, hvala na pomoci. Medjutim, adapter ne vidi usb flash, tako da nije ni cudo sto tebi ne vidi usb modem. Neki feler je sa adapterima, jer moj adapter, koji sam dobio uz NetCat-a, vidi fleseve kao od sale, jedino je malo duzi pa sam to hteo da eliminisem ovim maleckim. Jbga.
 
hmmm neko je spominjao da treba adapter podrzavati usb host :trust:
 
hmmm neko je spominjao da treba adapter podrzavati usb host :trust:

U pravu si, nama su potrebni OTG USB host adapteri... guglajuci, primetio sam da su oni, iako jeftini(7-8 USD), bar 3 puta skuplji od obicnih USB adaptera(1-3USD). Neka ideja o nabavci, ali da ne bude kreditna nego debitna kartica (internet)?
 
Dodjoh i ja do ovog tableta, imam odmah par pitanja.
Oni senzor-dugmici (back, menu,home i search) cesto u mraku ne mogu da se pogode, zasvetle tek kada se pritisne neki od njih. Postoji li neka aplikacija koja ce ih drzati ukljucenim, s obzirom da imaju pozadinsko osvetljenje?
Neko je pomenuo da skype radi za video pozive, sto nije slucaj sa onim sa Marketa. Pominjana je neka verzija sa italijanskog sajta koja radi, pa ako moze neki link bicu vro zahvalan posto mi je ovo dosta bitno.
 
Neko je pomenuo da skype radi za video pozive, sto nije slucaj sa onim sa Marketa. Pominjana je neka verzija sa italijanskog sajta koja radi, pa ako moze neki link bicu vro zahvalan posto mi je ovo dosta bitno.


Mislim da je ovo u pitanju.
http://www.megaupload.com/?d=D0CB2XJ1

To je modifikovana verzija i koliko sam razumeo radi je neki lik sa xda foruma. Spominjano je da ce odraditi i ovu novu verziju Skajpa (koja ima i mogućnost prebacivanja fajlova) pa malo potraži da li je izbacio i tu novu verziju.
Italijanski forum se, inače, zove Androidiani a model tableta je Mediacom 810c.
 
Poslednja izmena:
Ovo je sjajna stvar i ja sam ovo trazio:)
hvala za ime sajta i model uredjaja
 
Danas sam uzeo tablet, i ponudio mi je update koji evo bez preterivanje vec 2.5 sata skida a dosao je do 50%

a na zvanicnom sajtu sam video linkove firmware-a svih pa jel neko probao daih tako ubaci?

http://www.prestigio.rs/products/personal-computers/Tablet_PC/MultiPad_PMP5080B
Ја сам пробао. Све је исто осим што после скидања са сајта мораш да фајл отпакујеш и пребациш га на таблет. А то што споро скида се дешава. Али у исто време им и скидање сајта споро иде.
Пробао сам ову нову верзију 1.0.21 и могу рећи да не примећујем неке веће разлике у односу на 1.0.18 осим што је додата могућност приказивања иконице за модем.
 
Ја сам пробао. Све је исто осим што после скидања са сајта мораш да фајл отпакујеш и пребациш га на таблет. А то што споро скида се дешава. Али у исто време им и скидање сајта споро иде.
Пробао сам ову нову верзију 1.0.21 и могу рећи да не примећујем неке веће разлике у односу на 1.0.18 осим што је додата могућност приказивања иконице за модем.

Zanima me jos jedna stvar. Nekako je uspeo da skine update i po pokretanju se pojavila poruka da ce pri update-u svi podaci i aplikacije korisnika biti isbrisane. Ja nisam nista instairao pre update-a ali me zanima da li je to tacno?
 
Nazad
Vrh Dno