Šta je novo?

PRESTIGIO 5197Dx ULTRA vs 5097CPro

djape08

Slavan
Učlanjen(a)
29.08.2009
Poruke
1,752
Poena
245
Koja je razlika izmedju ova dva taba osim sto ovaj prvi ima vecu internu memoriju i kameru?

Sta se vise isplati kupiti?
 
Veca memorija
Kamera: 2.0 Megapiksela napred i nazad
Jaca baterija

Pa ti sad proceni da li ti ova poboljsanja znace
 
Nije više isti ni procesor, PRO ima Rockchip RK2918, a Ultra ima Allwinner A10.

Najveća razlika je po pitanju grafike, pošto RK2918 ima Vivante GC800, a A10 ima Mali 400, koji bi trebao da bude nešto kompatibilniji s igricama.

Ipak ne očekuj neku razliku, oba su single core Cortex A8 na 1GHz.

Takođe, ultra ima 16GB, a PRO ima 8GB NAND-a.

Generalno pošto Ultra koliko vidim u Giga****ima cenu 27K tj. skoro 230€, tako da je pitanje koliko je za preporuku. Ako ga porediš samo sa PRO modelom koji je 2000 dinara jeftiniji, vredi doplate.

Ipak, imaj na umu da već ima dosta kineza oko 200-250$ sa mnogo boljim performansama i da će oni kod nas doći kao neki Prestigio, Wayteq i sl:

http://www.cube-tablet.com/cube-u30gt-peas-dual-core-rk3066-android-4-0-tablet-pc-10-1-inch.html

http://www.wayteq.com/M100.html

Takođe, ako ne juriš 10 inča tablet, možda ti bude zanimljiv i Nexus 7, koji je po svim najavama kod nas u septembru, ako ne slažu.
 
Poslednja izmena:
Ovo je pravo objasnjenje :), po meni vredi uzeti 5197
 
Kad se pojavio ovaj wayteq M100? :S
 
Poslednja izmena:
Nije se još pojavio Wayteq M100 u Evropi, ovo je link ka Wayteq u Kini, tj. samom proizvođaču. Deluje zanimljivo, videćemo za cenu i kvalitet izrade.
 
Grafika je mnogo bolja, probao sam ga kratko ali se odmah primeti razlika.Mislim da vredi svaku paru razlike udnosu na 5097.Naravno dodatno jaca baterija i memorija koja je na kraju usvakom slucaju ljudimkupe katicu
 
Sad sam bio u prilici da se malo duze poigram sa 5197 i mogu vam reci da se razlika odmah primecuje.
Grafika koja je dosta bolja, prijatelj koji ga je uzeo kaze da igre prosto lete.
Baterija koja dosta, dosta znaci.
Dodatnih 8Gb vece memorije koja znaci ali nije presudna.
5097 sam koristio i sam neko vreme i odlican je tablet, ali nekako mi se cini da kod ovog jos bolje sve izgleda nekako se primecuje da je brzi.
Ako se pogleda specifikicija obe ne bi se reklo da je nesto ultra brzi ali ja sam pri osnovnom radu primetio razliku.
 
Ja cu sacekati sa kupovinom dok ne vidim kako se ponasa sa malo zahtevnijim igricama tipa gta ili max payne( ako njih pokrene onda je super)... inace dvoumim se da li da uzmem ovaj prestigio ili vodafone smarttab, ako imate predlog pisite plz :)
 
Nisam video ali mi je prijatelj koji ga koristi rekao da max payne pokrece i da radi OK.GTA nije probao
 
Za to isam siguran, moj prijatelj ga nista nije cackao u tom smislu.Ako ima neko od korisnika da nam kaze.Plairam da ga uzmem za zenu mozda( da zamenim njen 5080) tako da mi znaci vise informacija od ljudi koji ga koristenmalo aktivnije
 
Da li neko ima ovaj tablet, ako ima bilo bi super kad bi neko mogao da okaci review na jutjub posto za sada nema nijedan
 
Da prijavim da sam ga video u comtrade-u u uscu za vikend :) Postavili su pult za prestigio proizvode i ima par tableta medju kojima i ovaj novi 5197Dx. Ja sam ga malo pogledao ali kako nemam ama bas nikakvog iskustva sa tabletima nisam mogao nista pametno da zakljucim. Posto u uscu ima i istyle koji prodaje apple pogledao sam i izlozene ipad-e. I mogu reci da sam kao android korisnik(S2) i kao neko ko nema iskustva ni sa apple-om ni sa ipad-om a ni sa android tabletima ipak primetio da je onaj izlozeni ipad, mada ruku na srce ne znam koji model, ipak delovao drasticno zivlji od ovog prestigia. Tu mislim da odziv ekrana, i na brzinu rotacije ekrana, kada npr. okrenem tablet. E sad,moguce je da je mozda stara verzija androida na prestigiu pa da zato nije mozda brz ali mozda sam i ja bio u zurbi pa mi se ucinilo. I ja razmisljam o kupovini tableta, i nebih da dajem neke vece pare, a nesto mi se ne ide na ios, ali izgleda ovako na prvu loptu da je pad dosta brzi. Cak koliko se secam pre nekog vremena kada sam malo probao drugarev ipad 1 da sam se zacudio koliko je to brzo, a verovatno po hardveru ne verujem ni da je blizu mom S2 pr., pozdrav
 
Pa normalno da je dosta brzi kad je 2x skuplji.. Uzmi i bilo koji android tablet u cenovnom rangu ipada i bices zadovoljan. Prestigiovi tableti su ipak za korisnike sa plicim dzepom.
 
Pa normalno da je dosta brzi kad je 2x skuplji.. Uzmi i bilo koji android tablet u cenovnom rangu ipada i bices zadovoljan. Prestigiovi tableti su ipak za korisnike sa plicim dzepom.

Potpuno se slazem. Ja nikad nisam drzao Apple uredaj u rukama ali po svemu sudeci deluje mi da su daleko kvalitetniji od bilo kog Android tableta (bez obzira na cenovni rang). Jel ima neko ovaj tablet pa da napravi snimak na youtubu, za sada nema ni jedan za ovaj model, bio bih mu veoma zahvalan :)
 
E sad, da je Apple uredjaj daleko kvalitetniji, nije. pogledaj samo 5097, aluminijumsko kuciste, odlican ekran, po kvalitetu parira iPadu (a cena je nebo i zemlja). softver je druga prica.
 
Poštovani

Pre par dana sam kupio doticni tablet. Prvi utisci su bili katastrofa sto se tice softvera dok je izrada ok metalno crno kuciste spojevi su ok nema ugibanja ali je zadnji poklopac po meni previse tanak pa moze da se ugiba ako se dovoljno jako stisne prema sredini tableta. nije strasno samo detalj koji malo smeta. displey je ok. nije bas kao na ipad-u malo su boje ispranije ali samo za nijansu (imao sam prilike da se igram sa ipadom).

E sad sto se tice softvera posto je ovo moj prvi android uredjaj. Znaci kupio ga on poceo da brljavi da ne detektuje rotacije dobro, sporo se kretao kroz meni i tesko je pokretao aplikacije, zamrzavao se itd. Posto sam bio spreman da ga vratim (a imam iskustva i sa one strane pulta nekada davno) proverim ja sve sta moze da se uradi da nije nesto do mene. i poronadjem update na prestigio.com update izdat 20.08 instaliram i greske poput rotacije i tromosti sistema su ispravljene. Znaci tab je vise krs u smislu verzije i optimizacije androida nego sam hardver koji je pristojan za ove pare. Moglo je da bude dual core ali...

Baterija i nije nesto nisam ga recimo mnogo cackao danas i vec je na 25%. Verovatno ce i to optimizovati vremenom ili sam ja lose formirao bateriju u to sad nisam siguran. Skype radi ali zvucnik je toliko los da nema smisla da ga koristis inace to je po meni najveca mana tableta (zvucnik) previse shuma stvara aluminiumsko kuciste prosto krci kad ga pojacas do max. i stvara vrlo jak eho sagovorniku valjda mic hvata vibracije... tako da su slusalice moranje. Video igrice tipa max payne ili sve ostalo sto je zahtevno 3d nije po meni igrivo tj sece, stuca. tako da ako hocete da se igrate go dual core. mada mozda gresim i u vezi igrica.

Unapred se izvinjavam na konfuznom pisanju ipak je kasno. stvarno bi voleo da uradim review ili neki test/video/sta ja znam ali nemam sad vremena za to. javaljam ako rikne :)
 
Poslednja izmena:
sad si me zbunio.
Koliko vidim na prestigio sajtu je update 1.0.8 sto i jeste verzija u mom tabletu. Obzirom kako je tek oko 20 poceo da se prodaje, koja verzija je bila u tvom tabu?
Sad ovo sto si napisao i ja dozivljavam, ali u nekoj manjoj meri, tj. podnosljivo je. Toliko i ocekujem od ovog hardvera.

Inace tablet nije los. Hoce pomalo da stucne, u zahtevnijem videu zavisno od programa hoce da kasni slika za tonom, ali orginalni plejer sa manje funkcija radi korektno. Browser naravno na zahtevnijim sajtovima malo duze otvara stranicu, ali je podnosljivo. Prosek je od 4 do 10 sekundi, ali kad je otvori posle sve ide dosta brze, stucne povremeno i tera dalje. Za nekoga ko je navikao na desktop + brzi net to malo nervira, ali moze se preboleti.
Ekran je najsvetlija tacka i to je i razlog zasto sam ga ja pazario. Razlike u odnosu na ipad2 ili transformer su zaista mizerne, posto sam uporedjivao uzivo sa oba. Ekran je dosta precizan i nije mu los odziv. Naravno opet treba imati u vidu hardver koji sve diktira. Za sada bez mrtvih piksela ili nekih problema. (koliko god ovo smesno izgleda napomenuti, drugar je pre 2-3 god kupio apple laptop cca 1500e i cim je dosao kuci otkrio mrtvi piksel. Naravno nije bilo pokriveno garancijom...kako je u novom zakonu ne znam.)
Orginalni zvucnici su losi. Sa dobrim (iskljucivo) slusalicama, kvalitet zvuka je podnosljiv, ali ne treba ocekivati neku udobnost prilikom slusanja.
Kamere su katastrofa, tako da i pored 2mpix nema razlike od vga kamera. Po slabom svetlu su prakticno neupotrebljive.
FullHD filmove otvara skoro trenutno (mozda lag 1-2sec), velike fotografije (18mpix, oko 8mb) bez ikakvog problema otvori i zum, skrol po njima radi trenutno.
Ipak mislim da se doplata u odnosu na pro isplati zbog memorije i hardvera koji ukoliko se u prestigiu potrude mogu bolje optimizovati.
Ne bi ocekivao podrsku kao za pro, posto kada se on pojavio bio je veoma povoljan za ono sto nudi, prevashodno IPS. Sada je situacija drugacija i milsim da ce uskoro IPS+dual core po ovoj ceni, sto ce umanjiti popularnost, a samim tim i podrsku zajednice ovom modelu.
Baterija je tu minimum 5-6 sati konstantnog rada, sa kontrastom od 50-100%, wifi, filmovi, net(mozda izdrzi malo vise, nisam probao posto sam ga punio na oko 10%). Upaljen je po 7-8 sati u zadnjih desetak dana od kako je kupljen. Instalirano, deinstalirano brdo programa, strimovano sa desktopa, prikacen DSLR aparat, dete se igra i sve to bez ijednog restarta, bez gasenja i nikad se do sada nije desilo da je zakucao, tako da mogu reci da je dobro optimizovan. Naravno sve od hardvera dobro radi (naravno ne u smislu kvaliteta, posto sam vec rekao za zvucnike kameru). Po njegovom monitoringu vidim da je wifi konstantno radio bez prekida i nije do sada pokazao ni najmanji problem sto se tice stabilnosti. Sto ne mogu reci za kucni racunar u istom periodu :)
Zahtevnije igre nisam ni probao, ali ni na nabudzenom desktopu toga nemam, tako da tu nemam odgovor.Svi ostali programi rade bez problema i deluje da je hardver dovoljan za normalan rad. Naravno da ne bude zabune vise puta sam ponovio, hoce povremeno da stucne ali na par sekundi i to se desava zaista retko. Znam da nije naucna metoda ali recimo za par sati maltretiranja to se desava na 15-20 minuta. Nekad sekund dva, nekad do 5 sec i to je to.
Mislim da uz dobru optimizaciju se moze dobiti jos barem 20%, a to je recimo magicna cifra koja meni nedostaje.

Da sumiram. Ja sam dobro razmislio. Para nikada dosta, ali sam mogao priustiti nesto i za 500+e da je zaista postojala potreba. Za mene licno nije. Dete moze bez problema da se igra, surf, programcici i ne zahtevne igre rade bez problema, ekran odlican, sto mi je zbog DSLR aparata bio prioritet. Memorije i sasvim dovoljno za sve sto bih mogao pozeleti na tabletu i iako kvalitet periferija nije na vrhunskom nivou, sasvim su upotrebljive za moju upotrebu.
Da stalno zameni desktop, barem meni ne moze, ali kada je guzva pored kompa (dete ili zena), ova spravica savrseno ubije vreme. Za putovanja i rad van kuce, nudi apsolutno sve sto bi meni bilo potrebno. Npr. u instranstvu su za skype i kamera i zvucnici vise nego dovoljni. Zaista nemam potrebe da sagovornika gledam i fullHD kvalitetu, a kada vidim ljude da znamenitosti slikaju tabletom dobijem blagi fras.
Za kraj iskreno jeste kompromis, ali sa ustedjenih minimum 25000. Sa jacim hardverom bi zaista dobio samo malo vise, ali to meni u situacijama u kojima ga koristim zaista ne igra bas nista. Po meni je velicina ekrana ogranicavajuci faktor i za bilo kakvu vecu udobnost bi mi trebala veca dijagonala, zbog cega kakav god hardver unutra gubi svoju funkciju.

Izvinjavam se na opsirnosti. nadam se da sam nekome barem malo pomogao u razmisljanju.
 
Ja upravo uzeo 5197, ali ga još nisam ni otpakovao :-D. Javljam utiske za par dana...
 
Pitanje, kako da znam koju verziju FW imam trenutno? Na sajtu stoji da je poslednji 1.0.8, a u About stoji sledeće:

Android Version 4.0.3
Basebeand 1.2
Kernel 3.0.8
Build PMP5197DULTRA V1.0.1 4.0.3IML74K

Po ovome, rekao bih da je 1.0.1 i da treba da ga update-ujem, ali kad odem u OTA, on kaže da je uređaj up to date. E sad, verovatno se to odnosi samo na verziju androida, ne i na FW?

U slučaju da treba, da li stvarno moram da ga radim preko prazne mSD kartice i čitača kartica, ili može i putem PC USB konekcije? Imam čitač (doduše multi čitač je, što pet nije preporučljivo), mogao bih da iskopam i neku karticu, ali nemam adapter, negde sam ga zagubio... :( Mogu da odradim na Win7 x64 ili x32. Što mi je činiti :)?
 
Uspeo sam da ga flešujem, sad je 1.0.8, i sad kreće istraživanje...
 
nvukelic, Koliko si ga platio ikakav mu je ekran i brzina za te pare?

Hvala.
 
26.999 košta, ista je cena svuda. Za sada još ništa ne mogu da kažem, tek sam počeo da se igram, ali su prvi utisci sasvim dobri. Ekran je odličan, boje, kontrast, odziv... a za sada je brz, ali to ću tek videti kad ga budem duže drndao.
 
Hm... Bez SU aplikacije:

uploadfromtaptalk1347184188141.jpg
uploadfromtaptalk1347184243229.jpg

Izgleda da je fabrički rootovan :eek:!

Edit. Sorry na obrnutoj slici, ali poenta se vidi - Market Unlocker radi :)!
 
Poslednja izmena:
A evo i nakon instaliranja SU, pošto Lucky Patcher nije mogao bez njega:

uploadfromtaptalk1347186177701.jpg
 
Inače, tek za sada su utisci odlični, ekran je stvarno sjajan, a što se tiče brzine, ume ponekad da štucne, ali je sve u svemu ok. Igrice nisam probao još jer me ne zanimaju, tako da tu neću biti od pomoći.

Da dodam, upravo sam instalirao SetCPU. Tablet fabrički radi na 1008Mhz, a otključan je do 1488Mhz :D.
 
Poslednja izmena:
Pre dva dana sam kupio 5197 ULTRA i više sam nego zadovoljan. Kvalitet ekrana, brzina rada i sve ostalo što je meni bitno radi besprekorno. Jedini nedostatak koji sam za sada primetio je kada tablet ode u sleep mode, pa ga probudim osvetljenje ekrana je na nekom minimumu (recimo oko 10%), pri čemu ekran blago treperi. Dovoljno je da uđem u settings/display/brightness i da samo malo pomerim onak klizač na bilo koju stranu i osvetljenje se vrati u normalu i radi bez problema do sledećeg odlaska u sleep. Pretpostavljam da nije problem do ekrana već da je problem softverske prirode. Ima li neko ideju kako da rešim problem?
 
Nazad
Vrh Dno