Šta je novo?

Prečistač vazduha

Čitam ovde pa reko, da rezimiram. Konkretno stan mi je nekako iz dve celine, oba dela po 30m2. Prvi su dnevna soba trpezarija povezano.
Drugi deo dve spavaće sobe i degažman.
Ako sam dobro shvatio deklarisana površine se odnose na povezan otvoreni prostor a ne kroz vrata hodnik pa u susedne prostorije.
Elem meni bi 3H radio posao u jednom delu stana, pa bi mi trebala ili dva komada ili da šetam taj, malo tamo malo vamo. Odnosno ne bih ništa dobio kupovinom Mi PRO.

Iz vašeg iskustva da li vam to deluje racionalno.
 
Uzmi jedan pa vidi kako se ponasa, po potrebi uzmi drugi i to je to. Pro ti svakako ne treba.
 
Povodom price o przenju, na nekom sajtu koji se bavi preciscivacima sam naisao na savet da se uredjaji obavezno gase kada se nesto przi, jer te cestice ostecuju filter i umanjuju mu radni vek. Bio je neki americki sajt, sad se stvarno ne secam koji...
 
Pozdrav svima,

evo i ja da se ukljucim u ovu temu. Naime, pre neki dan su mi bili u kuci da reklamiraju Ritello r2 uredjaj novije generacije. Svajcarsko- Nemacki proizvod sa garancijom od 20 godina, i efekat preciscavanja, efekat slane sobe, ovlazivac, usisivac, klima i etericna ulja za miris u sobi plus BEZ ikakvih filtera samo po principu vode. Sve zvuci divno jedino je cena par 1000 eura. Takodje sam zaboravio da spomenem i Purello tacnije malu spravicu od 150 eura koja radi samo po principu vode kao i Ritello r2 stim da je na vidim na sajtu njihovom koliko je to efikasno u ciscenju bilo cega, ali znam da je vazduh posle Ritella i te spravice zaista bio divan jos uz dodatu po koju kap etarskog ulja stvarno divota. Posto zivim u uzas zagadjenom gradu, resih da vidim sta postoji kao alternativa i naletih na ovaj topic ovde. Zapravo vec sam bacio oko na DAIKIN uredjaje posto vidim da se njihovi HEPA filteri menjaju na 10 godina i kostaju oko 50, 60k dinara plus imaju posudu sa vodom sto me je odmah asociralo na Ritello i mali Purello. Svakako nisam odbacio i Xiaomi kao opciju ali to je samo preciscivac koliko vidim? Zepter mi deluje previse bombasticno sa cenama i tih 5 filtera pa iskreno i nemam vise neko povrenje u njih. Pogotovo sto se na stranim sajtovima ni ne spominje a postoje i marke koje imaju idencino kuciste kao Zepter samo ne pise Zepter sto mi bas smrdi. U svakom slucaju sta vi preporucujete? Kakav je osecaj vazduha nakon sto se ukljuci Xiaomi recimo? Da li se oseca cistiji i sveziji vazduh ili samo pise na monitoru da nema stetnih cestica i to je to?:) Ne znam, taj Purello je u cenovnom rangu XIaomija, nema nikakve filtere, bazira se na vodi, prepostavljam da je i ovlazivac prostora, mogu da se sipaju et. ulja koja i dolaze uz njega da sve lepo mirise jedino sto ne znam koliko pumpa svezeg vazduha i koliko je efikasan protiv zagadjenja?
 
Mojima je stigao Xiaomi 3C juce i koliko pise na ekranu, vazduh u stanu je izuzetno cist. Kada se otvori prozor i krene da ulazi svasta od izduvnih gasova sa ulice, lozenja i slicnog, kvalitet vazduha krene da opada, ali nije ni jednom presao onih 75pmi ili kako vec. Mozda bi prozor morao mnogo duze da bude otvoren kako bi se vazduh u stanu drasticno pokvario. Kada se prozor zatvori, vrednost krene da pada posle nekog vremena rada uredjaja.
 
@vincanity84 Ako malo vise istrazis, shvatices da su te slagali za dosta stvari za Ritello koji je u stvari usisivac sa mogucnoscu preciscivanja vazduha. Garancija nije 20 nego 3 godine, nije tacno da nema filter nego je cak preporuka da se menja na 18 meseci, razne nebuloze kako uredjaj izmeri kvadraturu stana i radi koliko treba, a u uputstvu pise da je ta opcija obican tajmer, verovatno su ti rekli da je rok da odustanes 3 dana a zakon kaze da je 14 dana kada se ugovor sklapa u domu kupca. Ritello (kao i Hyla ako si cuo) je kopija Rainbow-a koji je ipak reputabilna (i skupa) americka masina. Protok vazduha je 250 kubika, dok ti najjaci Xiaomi 3h pro ima 600 za daleko manje pare. Za Ritello su ti trazili vrv 2000+ evra, a za te pare ti mozes da opremis celu kuhinju bre. Taj Purello sam sad bacio pogled na netu, nema sanse da ima protok vazduha ma ni kao petinu sto ima najmanji Xiaomi sto ljudi ovde uzimaju za spavacu sobu.

Sto se tice Daikina, ja se interesujem za Sharp jer oni tvrde da su im filteri dugotrajni do 10 godina. To jeste tacno, ali za japanski vazduh, ovde je realno vreme zamene tog filtera oko 3 godine. To su utvrdili na poljskom sajtu za preciscivace loveair.pl i potvrdili da je tako iskustvo kupaca. Tako da uporedi i istrazi dobro info za Daikin.

Za Zeptera si dobro zakljucio, nije pametna kupovina. Sacekaj da ti drugi kazu za svoja iskustva sa Xiaomi-jem i napisi za koje potrebe, tj kvadraduru ti treba. Za preciscivac ti je mnogo bitno da imas dostupne filtere za kupovinu, a zato mnogi i uzimaju Xiaomi, jos neke takve opcije su Gorenje i Tesla npr. A ako izdvajas neki veci novac i hoces dugotrajniji filter, imas i Philips kod nas.
 
Za Daikin najbolje otići kod njih u salon. Filteri se menjaju na 2-3 godine ako se dobro sećam (možda i ćešće). Nisu baš ni jeftini. Ja sam se bio raspitivao.
 
Mojima je stigao Xiaomi 3C juce i koliko pise na ekranu, vazduh u stanu je izuzetno cist. Kada se otvori prozor i krene da ulazi svasta od izduvnih gasova sa ulice, lozenja i slicnog, kvalitet vazduha krene da opada, ali nije ni jednom presao onih 75pmi ili kako vec. Mozda bi prozor morao mnogo duze da bude otvoren kako bi se vazduh u stanu drasticno pokvario. Kada se prozor zatvori, vrednost krene da pada posle nekog vremena rada uredjaja.
Evrropski standard za kvalitet vazduha je 50.

Kineski je 75. Xiaomi je naravno imao ogromnu brigu da to podesi da zavisi od regiona koji se podesi na serveru za koji de vezuju uredjaji, ili da bar napravi da bude podesivo na samom uredjaju..
 
@gpxy

Na toj prezentaciji su mi rekli da nema nikakvih filtera i da se po tome razlikuju od konkurecnije, jel kao gde ces bolji preciscivac od same prirode i vode ( Posto oni rade po principu spiranja vode u prirodi) po njihovom, a svaki HEPA filter stvara prljavstinu plus ga niko na vreme ne menja a to je zapravo gore nego bilo sta. Garancija na ono crevo je dozivotno za usisivac a na uredjaj je 20 godina i u pitanju je druga generacija R2 Ritella. Na Purello je 5 godina koliko sam razumeo.

Meni se svidelo u celoj prici to sto kad se ukljuci Rittelo ili Purello sta god, vazduh je onako fin, plus mi se MNOGO svidelo to sto moze da se ukapa etarsko ulje bilo mirisa borovine, limuna ili sta god sto dolazi uz samu spravicu i onda vazduh ne samo sto je onako svez, vec i lepo mirise, neki efekat kao da sam u shumi na planini npr. Purello je slabiji od Rittela tj manji dosta ali opet se bazira na vodi (posudica sa vodom bez HEPA gde moze da se stavlja i so, i topla voda i ulja) jedino sto nisam znao je intezitet preciscivanja vazduha u poredjenju sa konkurencijom.

Ja inace zivim u industrijskom gradu, nemam nikakve alergije, ne kasljem, ne pusim, osecam se ok, nego kapiram da je vazduh zbog industrijke zone haos. Ja bih uzimao za prostor od 30m2, stan je veci ali vidim da ljudi kombinuju 2 uredjaja radije nego sto bi sa jednim pokrili sve.

Dakle meni se svidelo da mi je vazduh mirisljav i sam taj osecaj da je cist.. Naravno da nisam uzeo Ritello s obzirom da je to ipak investicija po meni u nepoznato i ne volim te ishitrene odluke da donosim. Zbog toga sam ovde gde jesam. Xiaomi mi je zapravo super za tih nekih 10k dinara ali on samo cisti, pritom filteri se menjaju na pola godine max godinu dana i oko 5-6000 su koliko vidim. Samo po tome Daikin se odmah isplati plus je i ovlazivac, i plus je japanski uredjaj u sta jos uvek imam najvece poverenje. Jedino sto jos ne znam jel postoji neka spravica da namirise vazduh kao ritello i da li je osecaj vazduha da je onako cist posle koriscenja tih drugih spravica koje se baziraju na HEPA filterima?
 
Poslednja izmena:
Mene uvek "zainteresuju" ti uređaji koji se ne mogu kupiti u prodavnicama, već samo na tim kućnim prezentacijama, po nekim neverovatnim cenama.
Na njihovom sajtu upravo onako kako je pisao @gpxy ; dakle garancija 3 godine, a ima i hepa filter koji se treba menjati nakon 200h rada. Ima i na YT video kako se to radi.
Možda grešim, ali uređaji koji se ne mogu kupiti u prodavnicama već samo preko kućnih prezentacija meni su jako sumnjivi. Uglavnom su veoma šturi i tehnički podaci koji se mogu pronaći.
 
@vincanity84

Ma samo sto i rucak ne kuva taj Ritello... :D

Ovlazivac je upitno da li je potreban, moze i skoditi. Ako ovlazuje vazduh konstantno dok radi, a nemas neke senzore da bi mogao da pratis vlaznost, lako moze dovesti do previsoke vlaznosti i onda vise stete nego koristi.

Kako to ima efekat slane sobe? Za slanu sobu je potrebna ona so koja se rasprsuje po sobi, koristio sam je redovno dok sam isao u spa, jel ovaj uredjaj ima gde da se sipa takva so koja se rasprsuje?

Kako to HEPA filter stvara prljavstinu?

Sta podrazumeva "klima" deo?

U sustini, preciscavac moze doneti samo dobro (za razliku od ovog "cuda tehnike").

---------------------------------------

Na temu preciscavaca. Da li postoji legitiman razlog za zamenu filtera koji je "istekao" po metrici uredjaja (koji u slucaju Xiaomi radi samo na bazi radnih sati)?

Filter ima 3 dela.

1. Deo - krupne cestice. Ovaj deo se moze ocistiti cetkom, usisati na najnizoj snazi i ne ostetiti.

2. Deo - HEPA filter koji kada se zasiti moze samo biti manje efektivan, ali dok god vrsi funkciju (ako postoji merac koji potvrdjuje nizak nivo PM2.5 cestica) ne vidim zasto bi ga trebalo menjati.

3. Deo - filter od aktivnog uglja. Citam malo o aktivnom uglju jer nisam toliko informisan o tome, vidim da cisti od gasova i da uklanja mirise. Ostaje pitanje da li treba menjati ceo filter ako se zasiti ugljeni filter? Koliko utice zagadjenje od gasova i koliko je smisleno menjati filter kome je dotrajao ugljeni filter, a HEPA filter je jos uvek sposoban?
 
@vincanity84 Pa bas sam ti i rekao da pricaju svakojake lazi samo da bi to prodali, a lepo odes na internet i vidis druge informacije. U temi o usisivacima je jedan clan cak objasnio kako je majstor i da je otvarao jedan od tih skupih usisivaca koji se prodaju preko prezentacije i da u njemu nema nista specijalno sto bi opravdalo cenu.
Sto se tice mirisljavnog vazduha, to ti obavljaju aroma diffuser-i, izbacuju paru, a u vodu sipas etericno ulje po zelji. Ovako nesto je bilo u Lidlu:
I hvala sto si pomenuo Daikin, vidim da je izuzetno kvalitetan proizvod, samo jos da se raspitam o ceni i raspolozivosti filtera.
 
@ivanbass1

@gpxy


Ivane zaista ne znam, navodno se prljavstina sakuplja na filterima i onda uloga preciscivaca samog slabi i zapravo nema nikakvu funkciju.
Efekat slane sobe ima tako sto se so ubaci u posudu sa vodom i dalje se to reflektuje preko rasprsivaca, zaista ne znam :)
Klima deo, ne znam ni to, ali ta spravica je hladila kao neka slabija klima, ne znam kako? Nisam ulazio u detalje samo sam gledao.

Da li su ti aroma diffuser-i stetni zbog te pare? Ako nesto valja cisto sumnjam da je ostalo iole nesto u Lidlu, to serazgrabi odmah kod mene ako je iole neka ok cena :)

Daikin mi zaista deluje odlicno pogotovo veci model sa ovlazivacem, u njihovoj deklaraciji sa sajta pise da se menjaju dva filtera na 10 godina ako se koriste 10 sati dnevno 6 meseci u godini:) Dobra fora a osecam da se menjaju realno na 2,3 god max :D
 
Da li postoji legitiman razlog za zamenu filtera koji je "istekao" po metrici uredjaja (koji u slucaju Xiaomi radi samo na bazi radnih sati)?
Ja se isto pitam... Nemam merač čestica, preskupi su za nabavku.
Našao sam video na YT na kome je čovek uporedio nov hepa filter sa nekim starim 8 godina. Doduše na usisivaču, ali možda može bar donekle da bude uporedivo.
Rezultati su po njemu bili odlični i za taj stari filter. Ovde je LINK.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

evo i ja da se ukljucim u ovu temu. Naime, pre neki dan su mi bili u kuci da reklamiraju Ritello r2 uredjaj novije generacije. Svajcarsko- Nemacki proizvod sa garancijom od 20 godina, i efekat preciscavanja, efekat slane sobe, ovlazivac, usisivac, klima i etericna ulja za miris u sobi plus BEZ ikakvih filtera samo po principu vode. Sve zvuci divno jedino je cena par 1000 eura. Takodje sam zaboravio da spomenem i Purello tacnije malu spravicu od 150 eura koja radi samo po principu vode kao i Ritello r2 stim da je na vidim na sajtu njihovom koliko je to efikasno u ciscenju bilo cega, ali znam da je vazduh posle Ritella i te spravice zaista bio divan jos uz dodatu po koju kap etarskog ulja stvarno divota. Posto zivim u uzas zagadjenom gradu, resih da vidim sta postoji kao alternativa i naletih na ovaj topic ovde. Zapravo vec sam bacio oko na DAIKIN uredjaje posto vidim da se njihovi HEPA filteri menjaju na 10 godina i kostaju oko 50, 60k dinara plus imaju posudu sa vodom sto me je odmah asociralo na Ritello i mali Purello. Svakako nisam odbacio i Xiaomi kao opciju ali to je samo preciscivac koliko vidim? Zepter mi deluje previse bombasticno sa cenama i tih 5 filtera pa iskreno i nemam vise neko povrenje u njih. Pogotovo sto se na stranim sajtovima ni ne spominje a postoje i marke koje imaju idencino kuciste kao Zepter samo ne pise Zepter sto mi bas smrdi. U svakom slucaju sta vi preporucujete? Kakav je osecaj vazduha nakon sto se ukljuci Xiaomi recimo? Da li se oseca cistiji i sveziji vazduh ili samo pise na monitoru da nema stetnih cestica i to je to?:) Ne znam, taj Purello je u cenovnom rangu XIaomija, nema nikakve filtere, bazira se na vodi, prepostavljam da je i ovlazivac prostora, mogu da se sipaju et. ulja koja i dolaze uz njega da sve lepo mirise jedino sto ne znam koliko pumpa svezeg vazduha i koliko je efikasan protiv zagadjenja?

Mozes da kupis Xiaomi kad je na akciji i probas 14 dana pa im vratis ako ti ne radi posao, isto sam i ja uradio mada kako mi izgleda nemam nameru da ga vracam jer radi posao. Ja sam kupio 3C koristim ga vec dva dana i kroz nekih pola sata se osetila svezina u vazduhu sto su i ukucani konstatovali. Koristim ga u dnevnoj sobi od 20tak kvadrata + hodnik, jutros sam npr primetio posle kuvanja rucka da je ocistio vazduh za nekih dvadesetak minuta po zavrsetku kuvanja na automodu. Za sada mi radi posao, za ove pare sam zadivoljan cekam jos za neki dan da vidim dal ce biti manje prasine pa cu editovati post.
 
@vincanity84 Dva modela Daikin preciscivaca sto imaju kod nas u ponudi nemaju HEPA filtere nego prasinu resavaju elektrostatickim filterom. Nasao sam testiranje jeftinijeg modela MC70L i iako sjajno neutralizuje otrovne gasove, izuzetno je neefikasan za pm cestice manje od jednog mikrona. A u Srbiji su upravo te cestice najveci problem. Imaju u inostranstvu Daikin preciscivaci sa HEPA13 filterom ali ih kod nas jos uvek nema, makar ako gledamo zvanican sajt.
 
Za model MC55W piše da ima hepa filter.
Može biti problem što filter "DAIKIN KAFP080B4" košta puno. Na netu, na inostranim sajtovima, pronalazio sam cenu od 100eur do 160eur.
 
Ja se isto pitam... Nemam merač čestica, preskupi su za nabavku.
Našao sam video na YT na kome je čovek uporedio nov hepa filter sa nekim starim 8 godina. Doduše na usisivaču, ali možda može bar donekle da bude uporedivo.
Rezultati su po njemu bili odlični i za taj stari filter. Ovde je LINK.
Svi ovi Xiaomi imaju ugradjene merace, racunam da oni ne lazu. Senzor u 2S je vrh, cim se zapali cigara ili krene da se przi nesto poblesavi skroz ventilator.

U sustini, glavno pitanje je da li zasiceni ugljeni filter donosi stetu ili samo nema efekat. Ako donosi stetu - trebalo bi ga ukloniti.

HEPA koliko god da je star mora donositi neki boljitak, u odnosu na nikakvo filtriranje.

Uglavnom, logika "preciscavaci su skupi jer su filteri skupi" ne pije vodu jer je drasticno bolje imati preciscavac sa "dotrajalim" filterom nego nemati nista.

Kod mene trenutno se koristi "dotrajali" H13 filter u Mi Purifier 2S, osim sto stize notifikacija na aplikaciji da je filter za zamenu i sto se vazduh koji izlazi iz njega oseca blago na cigare (zbog tone cigara koje su prosle kroz njega), preciscavac radi isto kao i sa novim filterom.
 
@desp Hvala ti, ja sam gledao u pogresnom delu sajta gde vidim samo dva starija uredjaja. Taj filter jeste da je skup, ali traje do 10 godina po proizvodjacu, realno 3 godine.
 
Da, tako piše i na sajtu loveair.pl (3 godine)
Koliko se sećam, rekli su mi nešto slično i u Daikin prodavnici, ali je bilo davno pa sam zaboravio. U toj varijanti, u proseku košta oko 35-50eur godišnje. što nije skupo u poređenju sa npr. Xiaomi filterima. Problem je (kod nas) što treba u cugu platiti veći iznos.
 
@vincanity84 Da, to je dobar uredjaj, napisao sam vec da sam greskom gledao pogresan deo sajta gde je cenovnik koji nije azuran. Samo vodi racuna za ovlazivac da ne ostavljas vodu u rezervoaru i koristi demineralizovanu ili preciscenu vodu.
 
@vincanity84 Pa u zavisnosti koliko koristis on trosi odredjenu kolicinu vode i dosipas po potrebi, ali ako ne koristis uredjaj a ostavis vodu da stoji, mogu da se razviju bakterije i da se usmrdi filter. I obicna voda sa slavine ima kamenac koji kvari uredjaje koji rade sa vodom, to ne vazi samo za ovlazivace nego i za pegle, irigatore za zube, aroma diffusere itd...
 
U toj varijanti, u proseku košta oko 35-50eur godišnje. što nije skupo u poređenju sa npr. Xiaomi filterima. Problem je (kod nas) što treba u cugu platiti veći iznos.
I sa Xiaomi filterima je ta cena, zamenski su 30-35e i traju 6-12 meseci (a mozda i vise :D).

To sto derikoze u radnjama traze 6k (i jos gore, sto ima ljudi koji ih kupuju po toj ceni) je posebna prica :)
 
Samo da znas, to ti je vise osvezivac vazduha, nego preciscivac, pogotovo jer si rekao da hoces za prostor od 30 kvadrata. A ako planiras da drzis u spavacoj, pitanje je koliko ce zvuk rada i kretanja vode da ti smeta dok spavas. Moji rodjaci imaju tako nesto i oni to samo koriste kada imaju goste koji puse, mada i nisu nesto zadovoljni.
 
Nazad
Vrh Dno