Šta je novo?

Prečišćivač vode za piće

Opet pokrećem ovu temu i opet razmišljam da uzmem one Vodem filtere. Probao sam Divna vodu, podigli su cenu, ima kamenca i cela ta cimačina oko skladištenja plastike, zauzimanja prostora sa uređajem, mi se baš smučila. Takođe, odustajem i od kupovine flaširane vode, jer je puna plastike, ostavlja mnogo plastike za sobom, vuci-tegli-penji, ai cena je postala zaista nenormalna, sa 50 dinara, na nekih 67 za Rosu.

U međuvremenu, jako kratko sam imao Waterdrop bokal i nekako mi nije ulivao poverenje sa onim malim filterom,a voda mi je i dalje nekako bila teška. Pre mnogo godina sam koristio Aquafor i ne sećam se zašto sam odustao.

Pre godinu dana sam isto bio naložen da uzmem ovaj Voden, al sam na kraju prešao na Divnu. Sećam se da su mi slali neke analize vode iz batuta, al je problem bio što mi nisu bili baš najjasniji. Jel neko u međuvremenu uzeo ovaj filter, možda protumačio one njihove rezultate ili ih sam uradio?
 
Svi ti prečišćivači su da poboljšaju ukus vode (pre svega da je pročiste od hlora). Inače koristim Aquaphor i definitivno je bolje nego da ga ne koristim.🤪
A flaširana voda... što manje, to bolje.
 
Posle Aquaphor bokala koji su odlični prešli smo na Barrier bokal (zbog većeg kapaciteta bokala i filtera) i odličan je. Koristimo filtere "hardness" za tvrdu vodu koji guraju 350 lit.
 
Akvafor filter spusti trvdoću vode sa 400 na 350 nekih jedinica na aparatu od 2€ sa AliExpressa. Rosa ima 70.
 
To nije tvrdoća, nego ukupno raatvorenih soli ili TDS total dissolved solids.
 
Uzeo sam juče ovaj Voden,a pre toga sam otišao da probam vodu. Voda je lakša, ne smrdi, "ukusnija" i deluje mi da ipak nešto ona 3 filtera rade.

Nisam još instalirao kod sebe, al koliko vidim nije teško, tako da ću ovih dana to da uradim.

Cela priča mi je malo više top shop, al ne mogu više da se makljam sa plastikom.
 
Najbolje od bokala što sam našao su ProOne, ali moraju da se naručuju iz Amerike. Zadržavaju minerale. Ovakve rezultate nemaju ni neki mnogo skuplji prečišćivači na našem tržištu (pogotovo rezultate third-party laboratorije).
 
Ovi su mi juče pričali kako zadržavaju više minerala od Rose,a na pitanje o PH vrednostima, nisam dobio odgovor. Sve u svemu, ne očekujem puno, al barem sam završio sa plastikom i vucaranjem.
 
Jel ima neko iskustva sa Aquaphor dwm-70s?
Poprilicno povoljan sistem za montazu ispod sudopere,.

Hvala
 
Jel ima neko iskustva sa Aquaphor dwm-70s?
Poprilicno povoljan sistem za montazu ispod sudopere,.

Hvala
Ja bih samo odgovorio , šta god postaviš ispod sudopere biće 10 puta bolje nego da piješ ovaj kamenac...
Ja sam stavio akvafor osmo sa 4 filtera i bokalom za nakupljanje vode. Kamenac u životu nisam video. Sve je super. Voda je ukusna (iako će neko reći kako voda nema ukus)
 
Pre neki dan sam zamenio filtere na Pureal/Voden, i na Aquaphor priciscivace sto imam.

Sa voden filtera sipam u Aquaphor filter, i posle pijem.

Jedino sto mogu da izmerim je PPM, jer imam onu spravicu. Sa cesme voda ima oko 230PPM.

Nakon par koriscenja kad se Aquaphor filter dobro aktivira, voda mi zavrsi sa oko 150PPM.

Ali sto se duze i vise Aquaphor filter koristi, to je veci i veci PPM u vodi. I tako ga nekako i merim kad da ga menjam. Kad mi se voda priblizi na 190-200 PPM opet, menjam Aquaphor filter.

Aquaphor sam uzeo samo zato sto Pureal/Voden filter ne smanjuje kamenac skoro uopste. Mozda za nijansicu, ali nista. I to je po dizajnu. Kad sam ga kupovao rekao mi je covek da ne smanjuje kamenac. Okay, fair enough.

A sto se tice ukusa vode, pa, ako sipem sa cesme i popijem ili pomirisem, oseca se hlor prilicno jako. Sa voden/pureal filtera, sa ili bez aquaphor filtera, nema toga. Tako da to mi je neki znak da se tu nesto ocisti, valjda. Ko ce ga znati.

Bas planiram za par sati da pozovem institut za javno zdravlje ili kako se zove u mom gradu (jug), i da pitam da li moze i koliko bi kostalo da se istestira voda. Pa onda da im odnesem uzorak i da vidim sta to pijem nakon filtriranja. A ako nije preskupo, mozda odnesem uzorak sa cesme, i uzorak sa pureal/voden, i uzorak sa pureal/voden+aquaphor. I onda cu da vidim sta izlazi iz cesme, kako izgleda posle pureal/voden filtracije, i kako izgleda na kraju posle aquaphor filtracije.

J-b-g, da moze da se kupi neki kit za testiranje vode, kupio bih. Ali kako stoje stvari, samo PPM i PH mogu ovde sam da izmerim. Nisam nasao nista drugo da kupim pa da mogu sam da testiram neke stvari.
 
Pre neki dan sam zamenio filtere na Pureal/Voden, i na Aquaphor priciscivace sto imam.

Sa voden filtera sipam u Aquaphor filter, i posle pijem.

Jedino sto mogu da izmerim je PPM, jer imam onu spravicu. Sa cesme voda ima oko 230PPM.

Nakon par koriscenja kad se Aquaphor filter dobro aktivira, voda mi zavrsi sa oko 150PPM.

Ali sto se duze i vise Aquaphor filter koristi, to je veci i veci PPM u vodi. I tako ga nekako i merim kad da ga menjam. Kad mi se voda priblizi na 190-200 PPM opet, menjam Aquaphor filter.

Aquaphor sam uzeo samo zato sto Pureal/Voden filter ne smanjuje kamenac skoro uopste. Mozda za nijansicu, ali nista. I to je po dizajnu. Kad sam ga kupovao rekao mi je covek da ne smanjuje kamenac. Okay, fair enough.

A sto se tice ukusa vode, pa, ako sipem sa cesme i popijem ili pomirisem, oseca se hlor prilicno jako. Sa voden/pureal filtera, sa ili bez aquaphor filtera, nema toga. Tako da to mi je neki znak da se tu nesto ocisti, valjda. Ko ce ga znati.

Bas planiram za par sati da pozovem institut za javno zdravlje ili kako se zove u mom gradu (jug), i da pitam da li moze i koliko bi kostalo da se istestira voda. Pa onda da im odnesem uzorak i da vidim sta to pijem nakon filtriranja. A ako nije preskupo, mozda odnesem uzorak sa cesme, i uzorak sa pureal/voden, i uzorak sa pureal/voden+aquaphor. I onda cu da vidim sta izlazi iz cesme, kako izgleda posle pureal/voden filtracije, i kako izgleda na kraju posle aquaphor filtracije.

J-b-g, da moze da se kupi neki kit za testiranje vode, kupio bih. Ali kako stoje stvari, samo PPM i PH mogu ovde sam da izmerim. Nisam nasao nista drugo da kupim pa da mogu sam da testiram neke stvari.

Pozvao sam, pricao sa nekim covekom ko je glavni za testiranje vode il sta ja znam. Kaze moj grad ima jednu od najboljih voda u Evropi. Kaze ti filteri se koriste uglavnom za neke vode koje su zagadjene, ali nema potreba sa gradskom vodom. Kaze cesto ti filteri umeju da naprave vodu da bude i gora nego sto je izasla sa cesme.

Bilo kako bilo, ja znam da voda mirise i ima ukus hlora sa cesme. Neko moze da kaze da to nema veze, to su male kolicine, nije stetno, to ispari brzo, bla bla bla. Al meni se ne svidja.

A sto se tice testiranja, neki osnovni test je 5,000+ dinara. Mogu ja sam da biram parametre da testiraju ako hocu, ali u tom osnovnom testu nema mikroplastika i svasta jos nesto. Sto znaci da ako hocu da testiram sve i svasta, i ako hocu da testiram i gradsku i filtriranu vodu, ima me iskosta boga oca.

Tako da, dizem ruke od testiranja. Neka bude kako jeste. Ukus mi je u redu, tvrdoca mi je na 150 PPM kad su filteri svezi (dok sa cesme 230 PPM). I ostaje na tome. Ako snimim neku spravicu ili metodu da mogu sam da testiram nesto, bilo sta, kupicu, probacu, pa cu da vidim.

Tolko
 
Ne treba preterivati sa time, odnosno, organizmu dozvoliti da se malo prilagodi okruženju u kome živi. Svako preterivanje je kontraproduktivno. Ja pijem ponekad česmovaču sa NBGD i nemam nikakav problem, a jedini test gde svakodnevno mogu da ispitam kako funkcioniše običan akvafor bokal je česmovača u Staroj Pazovi jer - ima karakterističan miris. Taj miris je toliko jak, da kvari sve moguće napitke, kafu, a posebno čaj, probija kroz svaki. Akvafor taj miris ukloni u potpunosti. Sada koristimo akvafor koji ima oznaku Mg i drugačiji je ukus.

Takođe na putovanjima, otvorim na guglu da li taj grad ima vodu za piće, i pijem sa česme, namerno stresiram organizam i - nemam nikakav problem. Sad sam se vratio iz Valensije, pio vodu u hotelu iz česme. Pio u Madridu, Barsi, po Nemačkoj. Pio sam u Johanesburgu, Pretoria, itd. Siguran sam da bih imao problem da sam stalno na flaširanim.

Primarno akvafor i flaša, ponekad česma, šaram i sve je ok. Za kafu koristim vodu 20 PPM koju kupujem, a i nju ponekad pocepam, meni su te ultraniskomineralne vode preukusne, ali izbegavam da pijem u većim količinama. Sve <300 PPM bi trebalo da je niskomineralno i pogodno za neograničenu upotrebu.

Naravno, ja tako radim, ne znači da to tako treba ili ne treba. :) Prečišćivač sa reverznom osmozom recimo ne bih u životu instalirao jer nema nikakve potrebe - postoje lokacije gde ima, ali na većini lokacija u Srbiji ne.
 
Reverzna osmoza može da vraća bakterije. Jedna devojka koju pratim na IG je skupila svoja i iskustva drugih ljudi na svom IG.

Ova 2 foldera:

Screen Shot 2024-02-28 at 1.41.20 PM.png
 
Ja koristim sa reversnom osmozom filtere ispod česme. Sve je super.
Da je voda tako sigurna da se pije, ne bi preporučivalo da bebe to ne piju nego isključivo rosu...
 
Ja koristim sa reversnom osmozom filtere ispod česme. Sve je super.
Da je voda tako sigurna da se pije, ne bi preporučivalo da bebe to ne piju nego isključivo rosu...
Iskoristio si duplu negaciju, ne znam da li namerno ili slucajno pa ne kapiram najbolje da li je na kraju RO dobar za bebe ili ne.
 
Da bezveze sam napisao rečenicu sad vidim :)
Hteo sam da napišem kao odgovor na neke komentare kada neko kaže kako je česmovača ok i nikome ništa ne fali.
Da je ok, bebe bi pile nju..
Ja svojoj bebi dajem vodu sa filtera još od nekih 6-7 meseci.
 
Bebe ne smeju ni na direktno sunce, ne smeju odmah žumanca, ne smeju odmah meso, koštunjavo voće. Pa da je sve to zdravo davalo bi se to i bebama odmah.
A zašto se bebama ne daje odmah da hodaju? Pa nije to služajno, hodanje je štetno po organizam, nego smo mi kao odrasli pristali na svakakve loše stvari.

Sarkazam off :)
 
Pa sad, ta preporuka za Rosu "ne pije vodu". Kako može biti zdravo za bebu da pije vodu iz plastike koja tu stoji ko zna koliko dugo? Generalno izbegavam flaširanu vodu, filtrirana ili direkt česmovača.
 
a zasto nebi jednostavno prokuvali vodu i u lonac veci pa pili,. mslm da sam skoro gledao neki klip jutub dal je neki dugovecan covek radio tako ili ne mogu da se setim probacu da nadjem,.
imao sam i ideju da odem do fruske gore pa natocim u veliki stakleni bokal za rakiju,. al opet cimanje je i ciscenje tog bokala kako bih izveo
ako neko kaze sad, pa nemas minerale itd,. pa sta, unosicu ih drugim putem kroz ishranu i sumece teblete suplementi itd,.
ima i dokumentarac bese u americi sipaju neke horomone u cesmovacu zato je sve vise znate vec cega u svetu
 
Ne moraš da kuvaš vodu, uzmi demi vodu jeftinije je. :ROFLMAO:
Rosa je izvorska voda koja se za razliku od mnogih flaširanih voda (uglavnom se crpe iz dubine) iz gomile potoka cevčugom dovodi do punionice i bez dorade flašira osim ako Coca nije nešta menjala u tehnologiji. Inače potoci su u planini gde nema žive duše osim u letnjem periodu berača borovnica u malom broju i kada nije hladna zna da ima šmek kako kaže južna pruga na "tinju".
Česmovača se testira na prisustvo teških metala i bakterija (hemijska i biološka analiza) koliko se sećam na svakih 2 sata i tek ako su analize na gornjoj granici normale se stavljaju sredstva pa i čuveni hlor.
Osnovna analiza vode (spominje se 5.000din.) je na prisustvo teških metala i bakterija a na osnovu Ph vrednosti grubo mogu reći prisustvo vrsta minerala. To su testovi samo da li je voda za piće, samo kao tehnička voda ili se zabranjuje upotreba.
Eto ja dogurah skoro do 60 god. sa beogradskom česmovačom.
 
a zasto nebi jednostavno prokuvali vodu i u lonac veci pa pili,. mslm da sam skoro gledao neki klip jutub dal je neki dugovecan covek radio tako ili ne mogu da se setim probacu da nadjem,.
imao sam i ideju da odem do fruske gore pa natocim u veliki stakleni bokal za rakiju,. al opet cimanje je i ciscenje tog bokala kako bih izveo
ako neko kaze sad, pa nemas minerale itd,. pa sta, unosicu ih drugim putem kroz ishranu i sumece teblete suplementi itd,.
ima i dokumentarac bese u americi sipaju neke horomone u cesmovacu zato je sve vise znate vec cega u svetu
Ti mislis da ako prokuvas vodu minerali naprasno nestanu? :D


Jel ima neko da preporuci neki filter sa reverznom osmozom ispod sudopere?
Sta bi bio neki bestbuy?
 
Ti mislis da ako prokuvas vodu minerali naprasno nestanu? :D


Jel ima neko da preporuci neki filter sa reverznom osmozom ispod sudopere?
Sta bi bio neki bestbuy?
 
Voda u gradskom vodovodu se transportuje u PVC cevima. Ulični razvod i kućni razvod su takvi danas. Tako da i u toj vodi verovatno ima mikro plastike.
Poslednjih godina u bogatijim zemljama forsiraju se cevi od Inox-a.
 
Zavisi gde, prvo idu betonske pa onda metalne (celik, liveno gvozdene i sad duktilne) cevi i po periferiji polietilenske cevi a u stanovima polipropilenske cevi. A voda se uzima iz dubine od 20+ metara pored reke (zavisi koji grad).
Ljudi su generalno lenji i skrti pa nece da ispiraju svoju kucnu (stambenu) instalaciju (makar jednom u 10 godina) pa kukaju na necistoce svi traze da im to neko besplatno uradi.
 
Zanima me kakav je ukus vode sa ovim filterima sto idu kroz reverznu osmozu i onda dodaju minerale ponovo. Cesto kupujem Rosu, a ova voda u kuci ne moze da se poredi sa njom.
 
Zanima me kakav je ukus vode sa ovim filterima sto idu kroz reverznu osmozu i onda dodaju minerale ponovo. Cesto kupujem Rosu, a ova voda u kuci ne moze da se poredi sa njom.
Ukus je sličan rosi. Kod mene voda ima užasan ukus ali od kako sam uzeo filtere voda je pitka i po ukusu veoma slična rosi
 
Meni ne prija ukus Rose, podseća me na česmovaču.
 
Zavisi gde, prvo idu betonske pa onda metalne (celik, liveno gvozdene i sad duktilne) cevi i po periferiji polietilenske cevi a u stanovima polipropilenske cevi. A voda se uzima iz dubine od 20+ metara pored reke (zavisi koji grad).
Ljudi su generalno lenji i skrti pa nece da ispiraju svoju kucnu (stambenu) instalaciju (makar jednom u 10 godina) pa kukaju na necistoce svi traze da im to neko besplatno uradi.
Upravo tako, a inače PPR (polipropilenske) cevi su koliko mi je poznato najmanje štetne od svih vrsta plastičnih cevi.
Mada koliko sam čitao nedavno jednu studiju, upravo hlor utiče na oslobađanje mikroplastike iz njih, tako da nam mikroplastika ne gine...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno