Šta je novo?

Posta net dugovanje od pre 4 godine

Weasel, o cemu pricas kada ti papiri/postupci ne vrede nista?
Imas advokata, cist slucaj, sve dokaze da nisi duzan i opet moras da platis 60.000 din nepostojeceg duga kao nas kolega (ne bih imenovao)?
 
Pa ajd da kažemo
Po nekoj slobodnoj proceni...
A procena je npr dug za vodu ne plaćan 20 god,nema tužbi,nema prinudne naplate...ništa ,samo njihove cedulje sa opomenama godinama,i godinama..
Čim se sklopio reprogram(zakon kaže priznat dug),od tog trenutka za kašnjenje plaćanja računa 2x ide na prinudnu naplatu u roku od 2 god.
I?
Zašto nije majstor izvršitelj išao na prinudnu naplatu predhodnih 20god?
Meni je dovoljno jasno...kome nije.
 
Moraces da platis.
Tako je nas kolega sa foruma prosao, dobio je tuzbu za nepostojeci dug, kamata na kamatu itd...
Dzaba je prikazao sve uredno placene racune na sudu, opet je morao da plati.
Citam i ostale slucajeve ovde i mislim se - braco moja, sto pre to bolje put pod noge...
Ovo je van svake pameti...
Pitanje je da li ce "morati da plati", ja na caletovom stanu imam nekih 15k dinara, slicna situacija samo sto mene niko ne dira povodom tog duga. Nikakvi izvrsitelji, pretnje, nista samo pise dug iz prethodnog perioda sa svakim racunom. Kada sam bio u Infostanu da to platim sluzbenica na salteru mi je rekla da ne placam i da je to zastarelo i da "nema od toga nista" samo nije znala kako da ga se resim ali kaze da mi oko toga ne mogu nista, sta znam, valjda sam joj bio simpatican.

Koliko sam ja pogledao zakon, to jeste zastarilo sad vec uveliko jer je ova anegdota iz Infostana iz 2015. a od tada nista od strane Infostana nije pokrenuto, moracu da proverim da li caletu nesto stoji na eSanducetu. Kasnije sam ponovo zvao Infostan i tada mi je manje prijateljski raspolozena sluzbenica rekla da taj dug "ne moze da se skine" tj. da niko u Infostanu nema ovlascenje da taj dug otkloni sto bi reklo moraju da dobiju neku direktivu izvan firme, to je jedino sud. Ni ona nije pominjala da to "mora da se plati" mada ja mislim da je cale tu ispao "talija" jer su zaboravili na vreme da pokrenu bilo sta i sada je to cardak ni na nebu ni na zemlji. Ja sam na mom stanu imao "dugove" po istom principu ali tu su naplacivali dugove sa mojim redovnim uplatama pa je ispalo da dugujem za poslednjih godinu dana ili nesto jace pa onda jelte nije zastarilo. To je ukinuto kasnije, sada to nemaju prava da rade vec moraju da knjize onako kako je uplatnica uplacena, ako pise avgust 2021. ne mogu da podmiruju oni septembar 2012. kao sto jesu u mom slucaju. :/
 
Weasel, o cemu pricas kada ti papiri/postupci ne vrede nista?
Imas advokata, cist slucaj, sve dokaze da nisi duzan i opet moras da platis 60.000 din nepostojeceg duga kao nas kolega (ne bih imenovao)?
Meni je to u najmanju ruku čudno.Tako je presudio sud?
 
Da vam objasnim, onako laicki, posto nije jasno: nakaleme ti nepostojeci dug, po ekspresnom postupku si tuzen i vec ti izvrsitelj kuca na vrata.
Ti moras da platis inace gubis mnogo vise.
Posle ih tuzis i slucaj se vuce godinama na sudu, koji verovatno nikad neces zavrsiti/dobiti.
Lepo rece Djole, kome nije jasno...
 
Ako si tuzen, ocigledno ima onih koji nisu tuzeni kao moj cale. Nikada nista nije preduzeto, samo dug stoji, sto bi rekli ameri "slipped thru the cracks". Nije svaka situacija identicna.

Meni su retroaktivno namirivali dug tada aktuelnim racunima i time pomerali dugovanje kao da je trenutno a ne staro, bez ikakvog obavestenja, i kada sam bio pred tuzbu morao sam da platim i platio sam.
 
Kao i sve u ovom propalitetu od države, ko je bezobrazan, ali baš, baš bezobrazan i troši nešto nemilice sa tendencijom da ne plati ništa, prođe super, a oni koji plaćaju i omakne im se da se neki put zeznu i ne plate, nahebu.
 
Upravo tako.
 
Uglavnom ko je pun para ne plaća.Plaćaju samo porez 😀 i to na rate...
Sistem je kao i država...truo.
 
Weasel, o cemu pricas kada ti papiri/postupci ne vrede nista?
Imas advokata, cist slucaj, sve dokaze da nisi duzan i opet moras da platis 60.000 din nepostojeceg duga kao nas kolega (ne bih imenovao)?
Iskreno ne razumem na koji deo mislis. Sve sto sam napisao je nesto sto je tako po zakonu i sa cim se srecem svakodnevno vec 11 godina.
 
Kao i sve u ovom propalitetu od države, ko je bezobrazan, ali baš, baš bezobrazan i troši nešto nemilice sa tendencijom da ne plati ništa, prođe super, a oni koji plaćaju i omakne im se da se neki put zeznu i ne plate, nahebu.
Nazalost, da. Kum sa namerom nije placao infostan dobrih 3-4 godine, zena bez posla pa "nije imao za taj trosak" iako je isao i na letovanje i na zimovanje. Sad mu stiglo pre par meseci samo da plati poslednjih godinu dana i sada mu je dug 0.00. Realno, katastrofa.
 
Pa ajd da kažemo

Po nekoj slobodnoj proceni...
A procena je npr dug za vodu ne plaćan 20 god,nema tužbi,nema prinudne naplate...ništa ,samo njihove cedulje sa opomenama godinama,i godinama..
Čim se sklopio reprogram(zakon kaže priznat dug),od tog trenutka za kašnjenje plaćanja računa 2x ide na prinudnu naplatu u roku od 2 god.
I?
Zašto nije majstor izvršitelj išao na prinudnu naplatu predhodnih 20god?
Meni je dovoljno jasno...kome nije.
Ne po slobodnoj proceni vec po zakonskim odredbama.
Predlog/podnesak se odbacuje iz zakonskih razloga kao sto je neblagovremen, neuredan, nepotpun, nerazumljiv, nedozvoljen...

U postupku izvršenja postoji načelo dispozicicije odnosno ne moze javni izvršitelj da ide na prinudnu naplatu kad on hoce, vec kad izvršni poveirlac podnese predlog za izvršenje. Kada ce da podnese to je njegovo pravo ne obaveza. Moze i posle 10 godina.
 
Pitanje je da li ce "morati da plati", ja na caletovom stanu imam nekih 15k dinara, slicna situacija samo sto mene niko ne dira povodom tog duga. Nikakvi izvrsitelji, pretnje, nista samo pise dug iz prethodnog perioda sa svakim racunom. Kada sam bio u Infostanu da to platim sluzbenica na salteru mi je rekla da ne placam i da je to zastarelo i da "nema od toga nista" samo nije znala kako da ga se resim ali kaze da mi oko toga ne mogu nista, sta znam, valjda sam joj bio simpatican.

Koliko sam ja pogledao zakon, to jeste zastarilo sad vec uveliko jer je ova anegdota iz Infostana iz 2015. a od tada nista od strane Infostana nije pokrenuto, moracu da proverim da li caletu nesto stoji na eSanducetu. Kasnije sam ponovo zvao Infostan i tada mi je manje prijateljski raspolozena sluzbenica rekla da taj dug "ne moze da se skine" tj. da niko u Infostanu nema ovlascenje da taj dug otkloni sto bi reklo moraju da dobiju neku direktivu izvan firme, to je jedino sud. Ni ona nije pominjala da to "mora da se plati" mada ja mislim da je cale tu ispao "talija" jer su zaboravili na vreme da pokrenu bilo sta i sada je to cardak ni na nebu ni na zemlji. Ja sam na mom stanu imao "dugove" po istom principu ali tu su naplacivali dugove sa mojim redovnim uplatama pa je ispalo da dugujem za poslednjih godinu dana ili nesto jace pa onda jelte nije zastarilo. To je ukinuto kasnije, sada to nemaju prava da rade vec moraju da knjize onako kako je uplatnica uplacena, ako pise avgust 2021. ne mogu da podmiruju oni septembar 2012. kao sto jesu u mom slucaju. :/
Ja ti tvrdim da to nije zastarelo. Infostan dobro pazi da do zastarelosti ne dodje.
 
@weasel Pa dobro nećemo ovde da pričamo pravnim rečnikom.Objasni ljudima iz kog razloga nije došla prinudna naplata posle 20god?
Evo ja ću,zato što bi na sudu dobili 1 god. prosečne potrošnje ili ti 5000 rsd.
Sve može da se tuži i posle 100g,a da li ceš da dobiješ?
Ako se baviš time jasno znaš šta hoću da kažem..
Da li si video neku prinudnu naplatu za starije dugovanje od 1 god a da dužnik nije priznao dug na bilo koji način?
Šta je bilo sa strujom?Ništa!Status quo.
 
Na desetine hiljada.
Ako oces slikacu ti 100 predmeta i okaciti samo moram da annimiziram podatke.
 
Jedino po principu već navedenog "dužnik nema pojma,presuda stigla"
Samo nemoj da plašiš ljude,jer to su gluposti.
Prošao sam ja te igranke sa njima,i dobili su ono što su tražili.0
 
Ja ti tvrdim da to nije zastarelo. Infostan dobro pazi da do zastarelosti ne dodje.

Po ZOO zastarilo je jer je cela anegdota iz 2015. i jos tada je od strane sluzbenice nezvanicno receno da je zastarilo. Od tada je proslo 6 godina, svaki racun izmedju placen, nista nije pokrenuto ni tuzba ni naplata, nista. Dakle sada da uzmu da tuze, mogu, naravno, ali ja isto tako mogu da se pozovem na zastarelost ako do te tuzbe dodje.

@weasel, gresim li?
 
Jedino po principu već navedenog "dužnik nema pojma,presuda stigla"
Samo nemoj da plašiš ljude,jer to su gluposti.
Prošao sam ja te igranke sa njima,i dobili su ono što su tražili.0


Ne postoji presuda. Kad je u pitanu komunalna delatnost kao sto je posta izvršenje se pokreće na osnovu verodsotojne isprave podnošpenjem predloga za izvršenje sudu do 2012 a od tada javnom izvršitelju. Ako dužnik ne prigovoru u zakonskom roku predmet postaje pravnosnažan i kreće se u postupak izvršenja( od 2012 do 2016 prigovor nije odlagoa izvršenje i kretalo se u postupak sprovođenja pre pravnosnažnosti a po izvršnosti rešenja ( isteku paricionog roka za dobrovljnu uplatu ))

hahaha ja plasim ljude ? O cemu pricas.
Poverilac moze da podnese predlog kad god on zeli. Na duzniku je da se pozove na zastarelost. Ak one primi, primi pa ne prigovori predmet se sprovodi nema zastarelosti. A dal postoje takvi predmeti . Postoje na stotine hiljada.

Mislim ne možemo voditi diskusiju jer ne znas osnovne stari .Duznik nema pojma, presude stigla a ovde pricamo o komunalnoj delatnosti .Ne postoje presude.
 
Ako dužnik ne prigovoru u zakonskom roku predmet postaje pravnosnažan i kreće se u postupak izvršenja( od 2012 do 2016 prigovor nije odlagoa izvršenje i kretalo se u postupak sprovođenja pre pravnosnažnosti a po izvršnosti rešenja ( isteku paricionog roka za dobrovljnu uplatu ))
E pa to je ono...gde je problem.
Mufljuzi madrljaju i ne stigne do dužnika tužba il šta već i gotova stvar.
Dal je tako i u ostalim državama nem pojma,ali ovakav način da se obavesti neko kačenjem po tabli suda il gde već je van svake pameti.Ko se setio toga mislim sve najlepše.
Ali dobro...biće bolje.
 
Takav je zakon.
Ja pisem onako kako je jeste po zakonu. Ovde da komentarisme zakone niti sam strucan niti je to mesto za tako nesto.
Pisao sam kakaav je zakon i sta ljudi mogu da urade ne bi li nekome pomogao.

KOmentari : Drzava je propala, podkrada nas, ne vaze zakoni za bogate samo za siromašne, sudstvo kao da ne postoji, ne možeš ti protiv države to niko ne može dobije država je najjača, to je samo na papiru tako, znam ja mene su pokrali... Takvi komentarsi su realno za kurir, blic, nova ,b92, informer i slicne. Nemaju nikakvu poentu na ovom forumu niti ikome pomažu.

Ko se setio OT ? Neko malkice "pametniji" od onoga ko se setio > Ne primam postu , ne mogu da mi uruce, ne mogu mi nista.
 
Neko malkice pametniji od onoga ko se setio > Ne primam postu , ne mogu da mi uruce, ne mogu mi nista.
Znam i da ima toga.
Nadji ga bato...ili bar da su proširili to na užu familiju da može da primi.
Nego se neko setio da zalepi na tablu.
Sad ti stavi paralelu izmedju ta dva.
Ovaj beži,a tona njih nema pojma da stoji na tabli.
 
Ne može da se prošiti na užu familiju nešto na šta imas pravo pravnog leka.
Nađi ga bato ?
Nazalost tako ne funkcionise nista.


PPC ne gresis sigurno.
 
  • Like
Reagovanja: PPC
Kažem da bi bilo bezbolnije,i logičnije.
Složićemo se da imamo različite poglede na logiku.
Ne mogu ja da izmišljam najbolji način za uručenje tužbe ili naplate.
Ako je svuda po svetu taj princip onda im svaka čast.Ako nije prepiši od nekog pametnog.
 
Kakav god da je zakon, napisan je loše, a sa namerom.
Pitanje sprovođenja ovako loše napisanog zakona ne bih da komentarišem, jer ćemo zaglibiti u političarenje, a to mi nije namera. Samo bih da podvučem još jednom, zakon jeste da se poštuje, ali ga na žalost sprovode hulje.
 
kakva je situacija sa fantomskim dugovima infostanu (BG) i informatici (NS) ?

na sajtu https://esanduce.rs/prijava mi stoji da su svi računi od 2011 plaćeni, a sigurno su plaćeni i svi stariji.

ipak, u računima mi stoji i "DUG" od preko 30.000 din , sa opomenom pred utuženje,
koji su pomenute firme "nabildovale" preko kamata na kamatu, a sve to na račune stare preko 20 godina, koji su kasnili par dana sa plaćanjem.

vrv. i sami znate o čemu pričam. zanima me kako da postupim, jer pomenute zločinačke organizacije konstantno prete


Kao drug ti kažem da odeš da se dogovoriš sa njima. Da probaš da platiš samo "dug", i izbegneš troškove izvršitelja, nagradu i sudske troškove. Možda ti daju i neko umanjenje. Većina vas na forumu a i građana ne može da shvati moj opravdani strah a pre svega nemoć. Situacija da mogu da te sjeb_u bez obzira da li si kriv je KRIMINALNA !!!

Ako ima pravnika na forumu neka napiše da li imamo neka prava, ako odrade slučaj tako gde si zakasnio za sve žalbe i pravne lekove.
Zašto nije majstor izvršitelj išao na prinudnu naplatu predhodnih 20god?

Zato što ovi paraziti postoje svega nekoliko godina
 
Poslednja izmena:
Po ZOO zastarilo je jer je cela anegdota iz 2015. i jos tada je od strane sluzbenice nezvanicno receno da je zastarilo. Od tada je proslo 6 godina, svaki racun izmedju placen, nista nije pokrenuto ni tuzba ni naplata, nista. Dakle sada da uzmu da tuze, mogu, naravno, ali ja isto tako mogu da se pozovem na zastarelost ako do te tuzbe dodje.

@weasel, gresim li?
Infostan, bas da ne bi doslo do zastarelosti, pokrece neku radnju, posalje opomenu, obavestenje o dugu i sl. Uvek su to radili. To sto je neko tebi rekao nesto, nista ne znaci. A kazes - "samo pise dug iz prethodnog perioda sa svakim racunom". ;)

Ono sto se mozda jednom, eventualno par puta desilo, je da je vlast oprostila dugove Infostanu - donela takvu odluku. (mada mislim da je to vazilo samo za kamate, nisam bas siguran) A ako je to o cemu pises bilo 2015, definitivno takvih odluka o oprastanju nije bilo, tako da dug postoji 1000%.

A da li ce i kada Infostan da te preda izvrsitelju, to je na njima.
 
A sta sam ja drugacije rekao? Nista. Obavestenje o dugu nije dovoljno za produzenje roka zastarevanja, moraju da te tuze.

Sada pratim, kada i ako predaju tuzbu ulozicu prigovor i pozvacu se na zastarelost prema ZOO i to je to. Sve jasno kao dan. Jedino sto ne smem da propustim to je pokretanje postupka da se taj postupak odvije bez moje blagovremene intervencije i dodje pred izvrsenje. Ako to dozvolim da se desi onda moram da odresim kesu.

Pogresno si ti mene shvatio tj. ne citas sta pisem vec teras neku svoju. Time sto sam ja rekao da je dug "zastario" ne mislim "ma ne mogu mi nista" vec da ako nesto pokusaju ja prema clanu ZOO o zastarevanju imam "get out of jail for free card". Znaju to i oni pa verovatno nece pokretati postupak vec ce cekati da cale zavrsi pa ce me primoravati da platim to da bih preveo nekretninu. U toj situaciji ja moram njih da tuzim da bih se tog duga oslobodio tj. da sud mora da presudi zastarelost ali na moju inicijativu, ne njihovu. Verovatno racunaju da kada do toga dodje da ce mi biti lakse da to platim nego da se cimam sto odma da ti kazem, grese. :)
 
Jedino sto ne smem da propustim to je pokretanje postupka da se taj postupak odvije bez moje blagovremene intervencije i dodje pred izvrsenje. Ako to dozvolim da se desi onda moram da odresim kesu.
Ovo što je kolega napisao je ključno, a na tu foru pokušavaju (i uspevaju) da nahvataju ljude koji im duguju, a period zastarevanja odavno prošao.
 
Naravno, pravo i sud su procesi, "pravda" je marketing slogan. Svi oni ljudi po televiziji kojima izvrsitelji uzimaju kucu vicu "pa jel to pravda?!" a "pravda" nema veze s tim.

Sud je proces, sve ima pravila i rokove. Kao sto je weasel izneo sud ne razmatra zastarelost po sluzbenoj duznosti, dakle ako oni predaju tuzbu, ti se oglusis na istu ili jednostavno ne odreagujes u propisanom vremenskom roku ta tuzba ide dalje kao da je dug od juce a ne od pre 10 godina. Kada se donese da si kriv i da moras da platis ja mislim da prvo dobijas od suda presudu da to platis, ako ne platis tek onda to ide izvrsitelju na izvrsenje i on odatle "krlja" nagrade i dodatne troskove ali za ovo nisam siguran, mozda mogu i odmah da te bace izvrsitelju nakon presude. Svakako ne moze infostan odmah kod izvrsitelja direktno bez suda, zato se i zovu sudski izvrsitelji. Sud doduse moze o svemu da odluci bez ikakvog saslusanja vas i bez rocista ako je predmet 1/1 cist a ovakve stvari uglavnom jesu.

Problem je sto ljudi dobiju obavestenje da su tuzeni, onda misle da ko u filmovima tu sad mora da se desava neki veliki "grand jury" proces i kao "ma bavicu se time tada", sud odluci u njihovom odsustvu jer nema ni potrebe da ih saslusava i nakon toga izvrsitelj na vratima i onda krece kuknjava. Da se prosecan covek upusta u poznavanje zakona koliko se upusta u recimo poznavanje premier lige ili farme 75% ovih stvari se ne bi desavalo ali avaj...
 
Kucam sa mobilnog al ukratko ne funkcioniše tako. Nisu sudski nego javni izvršitelj is sve što je komunalno ide direktno njima. I oni donose rešenje o izvršenju a ti prigovorpm postupak pretvara u parnični. U prevodu nema suda bez tvog prigovora. Tako je od 2012.

Sudski izbrsitelji su lica sa srednjom školom koja su zaposlena u sudu i postupaju po naredbi sudije
 
Nazad
Vrh Dno