Šta je novo?

Porez na kriptovalute

A sa druge atrane zbog razlike u kursu kada si kupovao i prodavao USD imaces razlike (duga prica, i to se gleda :()
 
Imam pitanje ako neko zna da mi odgovori, npr usao sam u januaru za oko 500 dolara u kripto preko menjacnica, platio sam sa svog racuna u banci, imam sve izvode i dokaze, sad npr hocu da podignem preko ECD menjacnice isto toliko sa koliko sam usao znaci 500 dolara ni manje ni vise, dakle nemam nikakvu kapitalnu dobit. Pitanje: da li treba ikome ista da prijavljujem jer nemam na sta da placam porez?
Mozda bolje da prodas uzivo, nije neka cifra, manje ces se cimati sigurno... Imas na forumu podgrupu za to
 
Uvek treba da se prijavi porez bez obzira da li ste u plusu ili minusu. Poreska određuje tzv kapitalnu dobit pa plaćate porez ili kapitalni gubitak pa ne plaćate porez...čak ako se radi o akcijama možete da prebijete posle sa tim neku buduću kapitalnu kapitalnu dobit...ne znam kako je sa kriptom.
 
Ne verujem da je isto. Ako bi bilo isto, to znači da bi trebao da prijaviš ne samo prenos preko bankovnog računa na menjačnicu, nego i tačno šta si kupovao i po kojoj ceni, a tako i za prodaju. Ne znam ko može da isprati sve te ulaze u koine i izlaze iz koina. Šta drugi misle ?
 
Ja mislim da je nas narod to sa ovim porezom koji je nametnut olako prihvatio. Trebalo je to da ide na bojkot, pobunu, da se traze bolji uslovi, podrska i stimulacija novih tehnologija, niza stopa ili cak neoporezivo do nekog iznosa, min god dana drzanja bez prodaje da bi bilo nepoporezivo...da se ugledamo na neke pametne zemljem, pa da vidite kako bi privukli strani kapital. Srbija je trebala da iskoristi sve ovo i da bude jedna od prvih zemalja koja bi prihvatila BTC kao valutu, merilo vrednosti, rezervu, uz EUR i RSD. Ovako, sa ovolikim kamatama, zatucanim i digitalno nepismenim poreskim sluzbenicima, nema puno toga da se kaze...
 
Očekivati bilo kakvu pametnu poresku politiku od trenutne vlasti i birokratije, uzevši u obzir njihovo dosadašnje ponašanje, je blago rečeno naivno...
Generalno, države širom sveta se ponašaju vrlo destruktivno po ovom pitanju, osim ponekog izuzetka tu i tamo, uglavnom kod manjih državica koje moraju da budu fleksibilne da bi preživele.
To je i jedan od razloga za postojanje kripto-a. Ako postaviš sistem tako da državne službe jednostavno ne mogu da ga kontrolišu, već samo da sarađuju sa njim ili da propadnu (kao što je slučaj sa Internetom npr.), onda postoji šansa da obični ljudi povrate svoju finansijsku nezavisnost i moć odlučivanja u svoje ruke.
 
Ja mislim da je nas narod to sa ovim porezom koji je nametnut olako prihvatio. Trebalo je to da ide na bojkot, pobunu, da se traze bolji uslovi, podrska i stimulacija novih tehnologija, niza stopa ili cak neoporezivo do nekog iznosa, min god dana drzanja bez prodaje da bi bilo nepoporezivo...da se ugledamo na neke pametne zemljem, pa da vidite kako bi privukli strani kapital. Srbija je trebala da iskoristi sve ovo i da bude jedna od prvih zemalja koja bi prihvatila BTC kao valutu, merilo vrednosti, rezervu, uz EUR i RSD. Ovako, sa ovolikim kamatama, zatucanim i digitalno nepismenim poreskim sluzbenicima, nema puno toga da se kaze...
Pa pazi kome treba veći iznos legalne love nije 15% baš toliko strasno.
Ne znam koje zemlje uopšte nude bolje uslove kad se crypto prebaci u fiat?
 
Koliko znam u Sloveniji je 10% i mislim da ga plaćaju samo pravna lica. Neka me neko ispravi ako grešim.
Pa pazi kome treba veći iznos legalne love nije 15% baš toliko strasno.
Ne znam koje zemlje uopšte nude bolje uslove kad se crypto prebaci u fiat?
 
Evo ja ovde da javim kako ide isplata preko AdvCash. Imam verifikovan nalog na Binance i na AdvCash, oba verifikovana i sa pasosem iz Srbije i sa brojem telefona iz Srbije.
Prodao sam na Binance nesto sitno BTC samo da probam kako funkcionise, dakle trgovina BTC/EUR i ne znam tacno koliko sam prodao ali za to sam dobio ukupno 41.01 EUR na spot Wallet-u, odatle sam prebacio na AdvCash (pise 0% provizija), na AdvCash mi je stiglo 40.92 EUR (umanjeno je za za 0.09 EUR i to se naplacuje 0.1 USD za SMS notifikaciju koju sam dobio na telefonu, to sam naravno posle iskljucio u podesavanjima da mi se bez veze ne naplacuje posto mi je vec email notification ukljucen).
Onda sam tih 40.92 EUR prebacio na MasterCard karticu Postanske stedionice (kartica vezana i za dinarski i za devizni racun) i morao sam da platim proviziju za transfer 2.5% ili min 5 EUR u mom slucaju je naplaceno ovo drugo, to je bilo za vikend tj subota uvece i evo danas utorak mi je povecano za stanje na deviznom racunu za 35.92 EUR.

Dakle iz Srbije dosta fino funkcionise povlacenje na devizni racun uz proviziju 2.5% za sume preko 200 evra (za sume ispod 200 evra provizija je 5 evra).

E sad sta je glavno pitanje, kako poreska uprava vidi ovaj prihod iz inostranstva? Nigde ne pise da je Crypto, sredstva su povucena na MasterCard karticu ali opet sredstva su legla na devizini racun u banci u Srbiji pa verovatno treba platiti neki porez npr povucete ovako 10.000 evra i to mora nekako da alarmira poresku, zar ne ?

P.S.
Inace AdvCash nudi i svoje VISA i MC kartice. Ova koja je meni bas zanimljiva zove se "Europe EUR" Visa contactless kartica (Maintenance: Free, 0.95% Load fee, ATM withdrawal €1.99) ali meni za nju pise: Not available in your country :(

Pisao sam u drugoj temi kako sam testirao povlacenje evra sa Binance -> AdvCash -> MasterCard kartica (Postanska stedionica). Sredstva sam povukao na MasterCard karticu ali stanje na deviznom racunu u Postanskoj stedionici je uvecano za toliku sumu. Kako ovo tretira poreska uprava? Za njih je pretpostavljam ovo sve vidljivo (nije nesto sto je ispod radara) i kako naplacuju ovo tj po kom osnovu moram da prijavim porez (ako moram?) i po kojoj stopi?
 
Imam pitanje ako neko zna da mi odgovori, npr usao sam u januaru za oko 500 dolara u kripto preko menjacnica, platio sam sa svog racuna u banci, imam sve izvode i dokaze, sad npr hocu da podignem preko ECD menjacnice isto toliko sa koliko sam usao znaci 500 dolara ni manje ni vise, dakle nemam nikakvu kapitalnu dobit. Pitanje: da li treba ikome ista da prijavljujem jer nemam na sta da placam porez?
U dolarima nemaš nikakvu dobit, ali u dinarima sigurno postoji neka razlika jer se u poreskim prijavama prikazuje dinarska protivvrednost. U svakom slučaju podnosiš poresku prijavu sa dokazima o nabavnoj vrednosti u dinarima i prodajnoj vrednosti takođe u dinarima. Poreska prijava se podnosi u papirnoj formi, još uvek nije moguće predati prijavu elektronski (juče sam popunjavala poreske prijave)
Sveža informacija za rudare, juče sam je dobila direktno u poreskoj upravi. Kada je rudarenje u pitanju plaća se porez na kapitalnu dobit, nabavna vrednost je nula, znači samo na vrednost koja se proda plaća se porez po stopi od 15%.
Prvobitno je bilo tumačenje da se izrudarena vrednost oporezuje kao drugi prihodi, a onda se na razliku (ukoliko kripto stoji na walletu) plača porez na kapitalnu dobit. Sada toga nema, samo porez na kapitalnu dobit. Shvatili su da traže nebulozu :D
 
Da li će biti uveden neki neoporezivi iznos na mesečnom/godišnjem nivou?
 
Poreska prijava se podnosi u papirnoj formi, još uvek nije moguće predati prijavu elektronski (juče sam popunjavala poreske prijave)
Sveža informacija za rudare, juče sam je dobila direktno u poreskoj upravi. Kada je rudarenje u pitanju plaća se porez na kapitalnu dobit, nabavna vrednost je nula, znači samo na vrednost koja se proda plaća se porez po stopi od 15%.
Prvobitno je bilo tumačenje da se izrudarena vrednost oporezuje kao drugi prihodi, a onda se na razliku (ukoliko kripto stoji na walletu) plača porez na kapitalnu dobit. Sada toga nema, samo porez na kapitalnu dobit. Shvatili su da traže nebulozu :D
Baš smaraju sa tim odlaganjem mogućnosti elektronske prijave...
Može neki link za uputstvo za podnošenje prijave u papirnoj formi? Nisam nikada to radio.
Takođe, da li je moguće podneti jednu prijavu za više manjih prodaja ili mora svaka posebno?

Ovo za rudare je dobra vest.
 
A da li postoji mogucnost pravdanja troskova za rudarenje, mislim da je bilo prica oko toga, racuni za graficke kartice i slicno?
 
Baš smaraju sa tim odlaganjem mogućnosti elektronske prijave...
Može neki link za uputstvo za podnošenje prijave u papirnoj formi? Nisam nikada to radio.
Takođe, da li je moguće podneti jednu prijavu za više manjih prodaja ili mora svaka posebno?

Ovo za rudare je dobra vest.
Evo link: https://ecd.rs/blog/kako-platiti-porez-na-kriptovalute-detaljan-vodic-u-nekoliko-koraka/
Kad se kolega već potrudio da napravi objašnjenje ja neću da izmišljam toplu vodu :)
A da li postoji mogucnost pravdanja troskova za rudarenje, mislim da je bilo prica oko toga, racuni za graficke kartice i slicno?
Stav Poreske uprave je da se ne priznaju nikakvi troškovi jer se rudarenje obavlja po ekonomskoj ceni struje koja je mnogo jeftinija od industrijske. Mislila sam da je industrijska struja ukinuta kao kategorija pre dvadeset godina, ali očigledno su se setili da je nisu zvanično ukinuli :(
Trudio sam se da ispratim sve vezano za temu, sto ovde, sto na drugim mestima, ali mi i dalje sve ovo vezano za porez na kripto predstavlja spansko selo. Jako malo preciznih instrukcija i informacija od strane PU, i ovo malo sto postoji je sturo i nejasno.

Ne mogu da pronadjem informaciju kako ce se npr. utvrdjivati vrednost digitalnih tokena kao sto je NFT. Primera radi, pre nekoliko meseci sam ulozio nesto sitno (oko 15$) na jednoj NFT platformi, od prodaje nagurao do nekih 200$ i sada hocu to da unovcim.

S obzirom da je platforma koncipirana na USDC valuti, odredjeni iznos menjam u fiat na Coinbase ili CEX i povlacim na bankovnu karticu.

Jasno mi je da sam duzan da platim porez na kapitalnu dobit, ali na koji nacin ja dokazujem vrednosti tokena prilikom kupovine i prodaje, a da je to legitimno za poresku? Jedino sto mogu dostaviti jesu screenshotovi silnih aktivnosti i transakcija sa NFT platforme, menjacnice i eventualno jedne transakcije iz banke pri prvoj kupovini.

Negde sam naleteo na informaciju da PU prima samo pecatirane i potpisane potvrde, da ne uvazava izvestaje izvucene sa inostranih platformi, sto je suludo. Doduse, sumnjam u tacnost te informacije.
Prihvataju i screenshot
Verovatno je vec bilo reci, ali da pitam. Da li se ovaj zakon isto odnosi na kladionice? Mislim ima mnogo onih online.
Ne, klađenje ima svoja posebna pravila.
Par pitanja, da li mogu da prijavim prihod od prodaje kriptovaluta od kog je prošlo više od 30 dana, početkom ove godine tačnije, i čemu da se nadam u tom slučaju? One između 2017-2020 svakako niko nije prijavio, a razmišljam da prijavim samo poslednji iz prethodnog meseca.
Postoji li mogućnost da neko iz PU preuzme spisak transakcija od ECD-a i da lepo krene po tom spisku da proverava ko je (ne)platiša? 🙂
Kakve su kazne u ovom konkretnom slučaju?

Pozdrav svima
Ako ne prijaviš porez time direktno ukazuješ nameru izbegavanja poreza, a to je već krivično delo. Ne bih ti preporučila da se igraš sa tim.
Poreska uprava može da traži spisak transakcija od bilo koje registrovane kripto menjačnice.
Imam nameru da prijavim povlačenje novca od prodaje kriptovaluta sa početka godine, od čega je naravno prošlo 30 dana, zanima me šta je na kraju ispalo, koja je šifra uplate: 601, 603 ili 618? Evo čitam uputstvo za popunjavanje OPO obrasca i za sve ove šifre piše da se doprinosi plaćaju, dok se ovde po forumu često navodi da se ne plaćaju, kako ja onda njima da objasnim da se ne plaćaju ako ih navedem?
Koliko sam razumeo za uplate posle 1.7. ide PPDG-3R obrazac a ne OPO?
Generalno, mislim da je pametnije prijavu izvršiti elektronski, ovi u lokalnoj PU mi i za prodaje i posle 1.7. daju OPO obrazac...
Doprinos za PIO se definitivno ne plaća, a nije se podnosila prijava OPO već PP PD za porez na druge prihode do 30.06.2021.
Uz izvod iz banke planiram da priheftam i kopiju email-a sa potvrdama o kupovini/prodaji, pošto je tok išao preko ECD-a, pa kako bude.

Što se kamate tiče, da li se za osnovicu uzima ukupan porez ili ukupni prihod? Nađoh neki kalkulator na http://www.propisionline.com/Utils/CalculateTaxInterest pa imam dilemu
Uzima se ukupan porez
 
Poslednja izmena:
Za gospodju knjigovodju pitanje: da li bi mogao kao preduzetnik (PR) da trgujem samo kriptovalutama preko menjacnice do 6 miliona dinara godisnje i tako izbegao prijavu i placanje poreza na prihod? PR bi sluzio samo za trgovinu sa menjacnicom (ili vise njih), ne i za klasicno poslovanje sa lokalnim privrednim subjektima. Da li bi u ovom slucaju prosao test samostalnosti? Naravno, obaveze prema drzavi u vidu poreza i doprinosa kao redovni PR bi se izmirivalo na mesecnom nivou.
Kao preduzetnik koji prodaje kriptovalute imaš isti tretman kao i fizička lica, u Poreskoj upravi su mi rekli da i preduzetnici podnose poresku prijavu za porez na kapitalnu dobit, kao i fizička lica. Znači, jedino što nećeš da platiš je godišnji porez na dohodak, pod uslovom da pređeš limit od 3 miliona. Ostale poreze moraš da platiš.
 
Stav Poreske uprave je da se ne priznaju nikakvi troškovi jer se rudarenje obavlja po ekonomskoj ceni struje koja je mnogo jeftinija od industrijske. Mislila sam da je industrijska struja ukinuta kao kategorija pre dvadeset godina, ali očigledno su se setili da je nisu zvanično ukinuli
A da li postoji mogucnost pravdanja troskova za rudarenje, mislim da je bilo prica oko toga, racuni za graficke kartice i slicno?

Kratko uputstvo za RUDARE (kripto inžinjering):

0. prijavljuj trgovanje (da nebi plaćao 15% na celokupan kripto)
1. uzmeš dinare i uplatiš zvanično na berzu (100.000din)
2. kupiš zvanično USDC (1000 usdc)
3. imaš sada dokaz o nabavci kriptovalute
4. zameniš ETH koji si iskopao za USDC (0,3 eth => 1000 usdc)
5. prodaš USDC zvanično na berzi i povučeš u dinare (99.000din)
6. imaš sada dokaz o prodaji kriptovaluta
7. podneseš prijavu poreza na kapitalnu dobit od -1000 din i platiš 0 din. jer si u kapitalnom gubitku

Za sve detaljnije savete i komentare molim vas samo u DM, nikako drugačije.
 
Kratko uputstvo za RUDARE (kripto inžinjering):

0. prijavljuj trgovanje (da nebi plaćao 15% na celokupan kripto)
1. uzmeš dinare i uplatiš zvanično na berzu (100.000din)
2. kupiš zvanično USDC (1000 usdc)
3. imaš sada dokaz o nabavci kriptovalute
4. zameniš ETH koji si iskopao za USDC (0,3 eth => 1000 usdc)
5. prodaš USDC zvanično na berzi i povučeš u dinare (99.000din)
6. imaš sada dokaz o prodaji kriptovaluta
7. podneseš prijavu poreza na kapitalnu dobit od -1000 din i platiš 0 din. jer si u kapitalnom gubitku

Za sve detaljnije savete i komentare molim vas samo u DM, nikako drugačije.

Znači, uplatim 100.000 din na berzu, gde već imam 0.3 ETH (znači u tom trenutku imam na berzi vrednost 200.000 dinara), kupim od sebe 0.3 eth, platim 99.000 dinara i? Povučem tih 99.000 dinara na tekući, ok, kapitalni gubitak.

Šta radim sa ostalih 101.000 dinara?
 
Platiš porez 15% kada ih povučeš? :unsure:
 
Znači, uplatim 100.000 din na berzu, gde već imam 0.3 ETH (znači u tom trenutku imam na berzi vrednost 200.000 dinara), kupim od sebe 0.3 eth, platim 99.000 dinara i? Povučem tih 99.000 dinara na tekući, ok, kapitalni gubitak.

Šta radim sa ostalih 101.000 dinara?
Ideš na OTC ili ostaneš u kripto...po želji.
Suština je da umesto 15% na ceo kripto (15.000din) izađeš sa (o din.) na 50% kripta.
Naravno ovaj rudarski inženjering može da ti reši samo 50% na belo.
A drugih 50% ti preostaje OTC (na crno) ili da platiš na njega svih 15% (7500 din.)
 
Znači, uplatim 100.000 din na berzu, gde već imam 0.3 ETH (znači u tom trenutku imam na berzi vrednost 200.000 dinara), kupim od sebe 0.3 eth, platim 99.000 dinara i? Povučem tih 99.000 dinara na tekući, ok, kapitalni gubitak.

Šta radim sa ostalih 101.000 dinara?
Ne tako.
Ovako: rudariš 0,6 ETH, zameniš 0,3 na OTC, staviš tih 100.000din u kupovinu USDC na berzi, uzmeš potvrdu, prodaš na berzi drugih 0,3 ETH, sad imaš 2000 USDC, prodaš 1000 USDC i dobiješ potvrdu, prijaviš kapitalni gubitak, porez 0 din. , tebi legalno 50% od onog što si izrudario za 0 din.
A ima i dalje.... može da se dođe do 100% ...samo ko malo razmisli :)
 
Ne tako.
Ovako: rudariš 0,6 ETH, zameniš 0,3 na OTC, staviš tih 100.000din u kupovinu USDC na berzi, uzmeš potvrdu, prodaš na berzi drugih 0,3 ETH, sad imaš 2000 USDC, prodaš 1000 USDC i dobiješ potvrdu, prijaviš kapitalni gubitak, porez 0 din. , tebi legalno 50% od onog što si izrudario za 0 din.
A ima i dalje.... može da se dođe do 100% ...samo ko malo razmisli :)

Aha. Znači, izrudarim 0.6 eth (200.000 din) i to mi je na berzi. Ubacim legalnih 100.000 din, onda na berzi imam 300.000 din. Povučem legalnih 100.000 din, znači na berzi mi ostaje 200.000 din (0.6 eth).
I šta sam ja u stvari uradio?
 
Poslednja izmena:
Aha. Znači, izrudarim 0.6 eth (200.000 din) i to mi je na berzi. Ubacim legalnih 100.000 din, onda na berzi imam 300.000 din. Povučem legalnih 100.000 din, znači na berzi mi ostaje 200.000 din (0.6 eth).
I šta sam ja u stvari uradio?
Nisi dobro pročitao druže i preskočio si prvi glavni korak.
Pri tome ono što rudariš treba da ti bude na privatnom walletu a ne na berzi.
 
Ne razumem, ali neka ostane da sam priglup i/ili neinformisan, pošto mi ništa nije jasno.
 
Ne tako.
Ovako: rudariš 0,6 ETH, zameniš 0,3 na OTC, staviš tih 100.000din u kupovinu USDC na berzi, uzmeš potvrdu, prodaš na berzi drugih 0,3 ETH, sad imaš 2000 USDC, prodaš 1000 USDC i dobiješ potvrdu, prijaviš kapitalni gubitak, porez 0 din. , tebi legalno 50% od onog što si izrudario za 0 din.
A ima i dalje.... može da se dođe do 100% ...samo ko malo razmisli :)
Pokusavam da skontam ali mi slabo ide. Jer ako zamenim 0,3 OTC to mi je vec kao da sam uzeo kripto bez poreza....
Jer ako imam u pocetku 0.6 ETH ~ 2000 USDC (na berzi). Zamenim 0.3 OTC znaci te pare su vec kod mene 100 000din (ne treba da placam porez na to).
Na berzi mi ostaje 1000 USDC.

E sad po ovoj tvojoj racunici imam 0,6 ETH od kojih 0,3 ETH OTC i uzmem 100 000din, koje uplatim na berzu. I onda zamenim preostalih 0.3 ETH na berzi za 1000 USDC.
Znaci sad imam 2000 USDC na berzi od kojih 1000 USDC povucem bez poreza zbog kapitalne dobiti 0 i ne platim porez. I opet mi ostane na berzi 1000 USDC.

Ispravi me ako gresim.
 
Ja se bukvalno naglas smejem zadnjih 15 postova ( ne klipu)
Ne razumem, ali neka ostane da sam priglup i/ili neinformisan, pošto mi ništa nije jasno.
Barem nisi sam. Racunaj i mene da sam tu.

Lik ako ne troluje onda svaka mu cast kako njegov mozak "funkcionise".
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno