Šta je novo?

Načini za povlačenje u fiat (ne služi za prodaju kriptovaluta)

Cuo sam za tu menjacnicu ali nisam ih nikad posetio, mozda i bolje nego da se jurim sa likovima. Jel zna neko do koliko hoce da otkupe, recimo za 2-3 hiljade?
 
Interesuje me da li je neko povlacio sa Advcasha na Master u skorije vreme? Da li se samo placa provizija na Advcashu - 2.5%, koja je vec obracunata pri transferu (ne racunam nepovoljniji kurs pri promeni EUR - RSD)?

Pokusavam da izvucem novac iz kripta, probao sam preko CEX->devizni, ali je Komercijalna blokirala priliv, pa mi je druga opcija Binance->Advcash->Mastercard (fee na transfer USDT je 1USDT).
 
Pozdrav, nov sam u priči kripto valuta, otvorio sam nalog pre 2 dana na Binance i Advcash (za transfer para).
Jasno mi je kako se prodaju coini, ali imam problem pri izvlačenju para...
Naime, koliko vidim, Advcash daje mogućnost za građane Srbije samo izvlačenje na MasterCard karticu.
Može li neko potvrditi da ovo zaista radi, tj da neće biti "Your country is not supported" ili slično?
 
Da bi drzava uzela, moraš sam prijaviti priliv i osnov priliva.
Po iskustvu od PayPal uplata sa Paypal naloga na Visa karticu, nikada nije bilo stopirano od strane banke ili bilo šta slično (nije rađen transfer na osnovu prodaje kripto valuta već neki drugi prilivi, turizam itd).

Ne verujem da je ovde drugačija priča. Samo čekam da mi neko potvrdi da to radi, kako bih podneo zahtev za Mastercard...
 
Da napisem iskustvo, Binance ne daje mogucnost izvlacenja Fiat na Advcash, makar moj nalog nema tu mogucnost. Tako da sam prebacio USDT na Advcash i prodao u EUR. Jedina opcija je transfer na Mastercard, uz proviziju od 2.5%.

Ja i dalje cekam priliv na karticu, iako su evo proslo ta famozna 3 dana od izvrsene transakcije, mada pretpostavljam da nece biti problema iz dva razloga:
1) Novac ide direktno na karticu, pa je vise do Mastercarda nego do banke,
2) A cak i da je do banke, advcash nije kripto menjacnica, pa da blokiraju priliv (kao sto mogu sa Cexa).

Kao sto sam u prethodnom postu napisao, opcija Cex->Swift ne radi u Kombank, gde mi novac stoji zaglavljen u rasknjizavanju. Iskreno, malo mi je cudno, s obzirom da NLB ne pravi problem vezano za kripto priliv, ali ko ce znati.

Jos jedna opcija, i iskustvo https://forum.benchmark.rs/threads/razmena-kriptovaluta.482918/post-6446322. Kao sto se moze videti na pocetku teme, OTC je u skladu sa novim zakonom, a ja sam imao pozitivno iskustvo sa ovim clanom (ne reklamiram, posto sam i tamo napisao isto, ali pretpostavljam da znaci nekome da postoji i ova opcija).
 
Da napisem iskustvo, Binance ne daje mogucnost izvlacenja Fiat na Advcash, makar moj nalog nema tu mogucnost. Tako da sam prebacio USDT na Advcash i prodao u EUR. Jedina opcija je transfer na Mastercard, uz proviziju od 2.5%.
Zar nije bilo lakse prodati na Binance neki coin u EUR (npr BTC -> EUR) ili sam taj USDT u EUR, i onda te EUR koji ti sede u tvom Spot walletu prebacis na Advcash uz 0% provizije, a odatle direktno na Mastercard (za tih 2.5%).

Uglavnom, javi kada ti legne, obicno traje 2-4 dana, bar je tako bilo sa PayPal na Visu.
 
Zar nije bilo lakse prodati na Binance neki coin u EUR (npr BTC -> EUR) ili sam taj USDT u EUR, i onda te EUR koji ti sede u tvom Spot walletu prebacis na Advcash uz 0% provizije, a odatle direktno na Mastercard (za tih 2.5%).

Uglavnom, javi kada ti legne, obicno traje 2-4 dana, bar je tako bilo sa PayPal na Visu.
Naravno, tako sam inicijalno planirao (jos je bolji kurs na binance USDT->EUR), ali meni je zakljucana opcija za transfer na Advcash, iako je do do skoro bilo ok.
 
Zar nije bilo lakse prodati na Binance neki coin u EUR (npr BTC -> EUR) ili sam taj USDT u EUR, i onda te EUR koji ti sede u tvom Spot walletu prebacis na Advcash uz 0% provizije, a odatle direktno na Mastercard (za tih 2.5%).

Uglavnom, javi kada ti legne, obicno traje 2-4 dana, bar je tako bilo sa PayPal na Visu.
Evo konačno je legao novac, da ne spamujem temu više, začudo mi je Komercijalna obračunala priliv po boljem kursu (119.7, nije mi najjasnije zašto), tako da mi je konačna provizija negde oko 1%.
 
Zar nije bilo lakse prodati na Binance neki coin u EUR (npr BTC -> EUR) ili sam taj USDT u EUR, i onda te EUR koji ti sede u tvom Spot walletu prebacis na Advcash uz 0% provizije, a odatle direktno na Mastercard (za tih 2.5%).

Uglavnom, javi kada ti legne, obicno traje 2-4 dana, bar je tako bilo sa PayPal na Visu.
Evo ja ovde da javim kako ide isplata preko AdvCash. Imam verifikovan nalog na Binance i na AdvCash, oba verifikovana i sa pasosem iz Srbije i sa brojem telefona iz Srbije.
Prodao sam na Binance nesto sitno BTC samo da probam kako funkcionise, dakle trgovina BTC/EUR i ne znam tacno koliko sam prodao ali za to sam dobio ukupno 41.01 EUR na spot Wallet-u, odatle sam prebacio na AdvCash (pise 0% provizija), na AdvCash mi je stiglo 40.92 EUR (umanjeno je za za 0.09 EUR i to se naplacuje 0.1 USD za SMS notifikaciju koju sam dobio na telefonu, to sam naravno posle iskljucio u podesavanjima da mi se bez veze ne naplacuje posto mi je vec email notification ukljucen).
Onda sam tih 40.92 EUR prebacio na MasterCard karticu Postanske stedionice (kartica vezana i za dinarski i za devizni racun) i morao sam da platim proviziju za transfer 2.5% ili min 5 EUR u mom slucaju je naplaceno ovo drugo, to je bilo za vikend tj subota uvece i evo danas utorak mi je povecano za stanje na deviznom racunu za 35.92 EUR.

Dakle iz Srbije dosta fino funkcionise povlacenje na devizni racun uz proviziju 2.5% za sume preko 200 evra (za sume ispod 200 evra provizija je 5 evra).

E sad sta je glavno pitanje, kako poreska uprava vidi ovaj prihod iz inostranstva? Nigde ne pise da je Crypto, sredstva su povucena na MasterCard karticu ali opet sredstva su legla na devizini racun u banci u Srbiji pa verovatno treba platiti neki porez npr povucete ovako 10.000 evra i to mora nekako da alarmira poresku, zar ne ?

P.S.
Inace AdvCash nudi i svoje VISA i MC kartice. Ova koja je meni bas zanimljiva zove se "Europe EUR" Visa contactless kartica (Maintenance: Free, 0.95% Load fee, ATM withdrawal €1.99) ali meni za nju pise: Not available in your country :(
 
evo poruka od Crypteriuma

Dear customer,
Regarding important notice of regulatory changes in the European Union that affected the card programs, we kindly request you to fill your TAX ID number.

If you fail to complete your TAX ID number, we will be forced to shut down or block your card.
We sincerely hope that this will not happen, but we are forced to comply with this requirement, as it is mandated by the law.​
 
I meni je stiglo. Znaci to je to sto se tice Crypterium kartica, po tome je sad isplativije povuci sa menjacnice direktno na karticu, mislim da je manja provizija kad se sve sabere, a porez svakako mora svuda da se plati
 
Da li je iko probao onu advanced cash karticu vidio sam da se opet moze poruciti, nije bas povoljna kao prije, ali sta je tu je.
 
evo poruka od Crypteriuma

Dear customer,
Regarding important notice of regulatory changes in the European Union that affected the card programs, we kindly request you to fill your TAX ID number.

If you fail to complete your TAX ID number, we will be forced to shut down or block your card.
We sincerely hope that this will not happen, but we are forced to comply with this requirement, as it is mandated by the law.​
Za nas koji nismo u EU ne treba Tax id vec da se posalje JBMG
 
Evo odgovora njihove podrške, maznuo sam sa Telegrama...

Screenshot_20210922-173535_Telegram.jpg
 
A sta to znaci, da li ce oni slati nesto Poreskoj?
 
Pa slaće odgovore na upit.
Poreska R.S. : Da li taj i taj ima nalog sa ovim JMBG? Kada su bile isplate i na koji račun?
Oni: Taj i taj sa tim i tim JMBG-om imao je isplate tog i tog datuma na taj i taj račun.
 
aha crypterium ima i na bankovni racun da se povuce? U tom slucaju na zahtev poreske mogu da posalju transakcije tog korisnika kao sto rece perafilozif.

Ja sam mislio da ima samo njihovta crypto viza, sto trosi direkt iz walleta coine, kontam ako koristis samo nju, mislim da tu poreska nema sta da tazi, cak s nje moze i na bankomatu da se unovci, ne vezivati nikakvu bankovnu karticu za njih i miran si? Ako sam dobro razumeo :)
 
Iskreno ne znam zašto se svuda piše, po raznim temama, da je novac koji se dobija i skida preko kartica nedodirljiv za poresku.

Da bi jedan bankomat izbacio keš, taj keš banka koja je napunila bankomat mora da zna na šta je isplatila i od koga da traži transfer iste količine digitalnog novca. Da bi servis koji će banci vratiti novac znao da ga banka ne vara mora imati od banke tačne podatke koja kartica, kada i gde je povukla novac. A da bi servis znao kome da smanji saldo na računu svi podaci tog računa moraju biti u vezi sa tom karticom.

Svaki račun ima vlasnika tako da svaka transakcija preko bankomata ostavlja trag kartice, servisa i na strani servisa osobe koja je vlasnik računa sa koga je novac podignut. Tako da sve što poreska treba da uradi je da od banaka uzme listing isplata tog nekog X servisa na bankomatima i da od tog servisa traži podatke osoba koje su vlasnici računa sa kojih je skinut novac. Posle toga samo saberu 2 i 2 i eto vama poreskog rešenja.
 
A jel ti stvarno mislis da ce oni za svaku transakciju da traze izvod banke? To rade samo za freelancere koji primaju devize na racune domacih banaka. Ja mislim da poreska ni ne zna da crypterium postoji.

E sad jedan fun fact: Zakonom je zabranjeno da fizicko lice iz republike Srbije ima racun u stranoj banci, a obzirom da Crypterium jeste strana firma koja saradjuje sa Visa karticama i ima prepaid usluge i fakticki ima prepaid Visa racun, to znaci da svi vi koji ste uneli JMBG fakticki krsite zakon.

Iskreno za mene je Crypterium zavrsena prica, gasim karticu.
 
Tacno tako. Ja stalno pricam da nije dozvoljeno da fizicko lice koje je rezident RS ima otvoren devizni racun bilo gde preko sem u tacno propisanim siruacijama
 
CoinMetro radi bez problema povlacenje, bez provizije. Prebacivao s binancea..ftx..i legne kroz dan ipo. Vise puta. Pritom su fully regulated, nema zemlje gde nisu autorizovani da posluju. Treba KYC i compliance, ali su bez premca, live chat isto.

Ako nekom treba ref link zbog popusta, moze na PM, da ne spamujem ovde ako je protiv pravila.
 
Gledam koje su mi opcije kod povlačenja u fiat i došao sam do sledećeg:

CEX -> erste devizni račun

- provizija banke + konverzija u dinare + 15% porez na srednji kurs primnjenog novca u eur

CEX -> ecd
- provizija menjačnice koja je oko 7% + 15% poreza na dinarsku vrednost

OTC trgovina mi zvuči neprovereno pa mi nije opcija.

Slanje novca direktno na devizni račun koliko sam razumeo će zahtevati da to banci prijavim i čitao sam da su ljudi imali dosta problema u tom procesu. U smislu da ume jako dugo da traje sam proces slanja novca i da novac nekada ni ne stigne.

Dakle ako želim brzo doći do novca i bez puno komplikacija onda mi je najbolja opcija da koristim domaću menjačnicu koja je nešto skuplja opcija ali sigurnija. Tako?

Ako imate još neki predlog slobodno napišite, ili ako mislite da nisam u pravu za bojaznost kod direktnog slanja novca na devizni račun ispravite me.
 
OTC F2F P2P trgovina je po meni najbolja varijanta ja tako kupujem, a tako i prodajem.
Nema 15% poreza, sve brzo završim i ispadne dosta povoljnije. Ako nekog ne znam nađemo se negde na javnom mestu, popijemo čaj ili ko šta voli i završimo posao.
Ako neko prodaje slobodno neka se javi, imam potrebu da kupim određenu količinu.
Što je najvažnjije OTC trgovina je dozvoljena zakonom, tako da ste i sa te strane bezbedni.

Svako slanje na račun bilo sa domaće menjačnice, bilo sa neke strane povlači obaveznu poresku prijavu. Mnogi se hvale kako ništa nisu prijavljivali i nemaju problema, al' samo je pitanje vremena kada će država početi da šalje rešenja. Zakon postoji i kazne su velike.
Primer su "radnici na internetu".
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, zanima me koja je najpovoljnija opcija za povlačenje novca trenutno?
Mislio sam da to uradim preko advcash-a, na mastercard karticu, ali kada sam pitao u banci da otvorim devizni račun rekoše mi da oni zavisno od iznosa imaju proviziju.
Jel može u nekoj banci bez provizije, kako vi povlačite?
Hvala puno.
 
Evo danas bio do Jagodine, verifikovao nalog na ecd, upravo sam podneo zahtev za prodaju i prebacio ltc sa binanca na ecd. Dobio potvrdu da je prodato po zagarantovanoj ceni i da ce uplata leci za najkasnije jedan radni dan.
Uradjeno zbog probe, cisto da se ima alternativa ako zatreba, inace sve vrlo prosto funkcionise.
Ovih dana cu da pokusam i sa advcash na mastercard u eur.
Ecd je korektan sa cenama, bukvalno kao na binancu, ne vacare.
 
Nazad
Vrh Dno