Šta je novo?

Porez na kriptovalute

Računali su je, naravno 🙂 Doduše izašla je nešto manje nego što sam je ja izračunao preko nekog online kalkulatora.
Za druge 2 prodaje iz Jula nije isteklo 30 dana do trenutka prijave na PPDG-3R obrascu, ali do ovog trenutka jeste a rešenje mi još uvek nije stiglo, pa i mene zanima da li će da je računaju ili ne
 
To je totalni haos sa "našom" administracijom. Prave takve zakone da uvek ispadneš ti kriv a nikako oni. Kamata teče iako njihovi službenici na primer odu na godišnji odmor pa referent zadužen za tvoj slučaj polčne da ag obrađuje tek pošto dođe sa odmora i dobro se ispriča sa kolegama i razmene utiske sa odmora pa onda jednoga dana krenu da obrađuju predmet a naravno kamata teče i nikoga nije briga što kasne jer ti to sve moraš da platiš. Zakon je takav da se oni štite čak i od svoje lenjosti i nesposobnosti.....
 
Računali su je, naravno 🙂 Doduše izašla je nešto manje nego što sam je ja izračunao preko nekog online kalkulatora.
Za druge 2 prodaje iz Jula nije isteklo 30 dana do trenutka prijave na PPDG-3R obrascu, ali do ovog trenutka jeste a rešenje mi još uvek nije stiglo, pa i mene zanima da li će da je računaju ili ne
Jel si ovo prijavio porez za neku ozbiljnu sumu ili za nešto tipa 500-1000e?
 
Pa tu negde za oko 1.5k€ sve ukupno, otprilike pola po starom pola po novom zakonu. Računam za nas sitne ribe bez članskih karata zakon itekako važi, pa nisam hteo da se sutra natežem sa izvršiteljima.

Početkom naredne godine planiram možda DCA za $BTC na mesečnom nivou, taman da se stvari oko poreza malo iskristališu, ali za DCA će da bude pravi haos što se tiče mejlova i izvoda iz banke kad ga nekad budem prodavao, ima da dobiju "Rat i mir" papira ako do tad ne srede elektronske prijave. Svaki izvod banka naplaćuje 100 din. inače, samo je prvi besplatan.

I za ove prijave mi je službenica iz PU rekla: "Jao, zar to nije moglo nekako elektronski da prijavite", hehe mogu da zamislim njihov izraz lica kad bi dobili na uvid 100-ak papira. Hm, nije to tako loša ideja 👹
 
Jel stiglo nekom rešenje već?
 
Nije jos, ja sam prijavio pre par meseci (april, ali nisam 100% siguran) i uredno platio. Kada platis oni ne zure da izdaju resenje pa ga i ne ocekujem skoro :).
 
Kada nema nikakva uplata već samo dobit onda prilažem samo izvod iz banke što sam povukao na karticu ili traže i da se vidi koliko je uloženo?
 
Nije jos, ja sam prijavio pre par meseci (april, ali nisam 100% siguran) i uredno platio. Kada platis oni ne zure da izdaju resenje pa ga i ne ocekujem skoro :).
A to ti je po staron ja sam mislio za ovo od 15% posle 1 jula. U onom tekstu na ecd pise da se placa tek kad stigne resenje
 
A to ti je po staron ja sam mislio za ovo od 15% posle 1 jula. U onom tekstu na ecd pise da se placa tek kad stigne resenje
Jeste 15% na razliku tek od 1. jula. Pre toga se plaća porez od oko17% kad se sve preračuna a podnosi se poreska prijava na druge prihode.
Meni je malo nejasno to oko zastarevanja. Da li zastarevanje nastupa 5 godina od nastanja poreske obaveze ili 5 godina od saznanja poreske uprave da je nastala poreska obaveza? Pre bih rekao da zastareva za 5 godina od dana kada oni saznaju za poresku obavezu. Verujem da su se na taj način zaštitili ko beli medvedi ;)

Da li si morao da platiš i kamatu na poresku obavezu za ovu gldinu gde je rok od 30 dana istekao ili ti je nisu računali?
Zastarelost počinje da teče od 1. januara naredne godine u odnosu na godinu u kojoj je nastala poreska obaveza. Znači, nije uopšte bitno kada su saznali za poresku obavezu.
 
A ako nema razlike, tj nemam dokaz o uloženom? Dovoljno je da prodam, priložim iz banke i ecd šta stigne i odvojim 15%?
 
Pa da, kao što je više puta ovde naglašeno, ako nemaš dokaz o uloženom onda računaju 15% na ukupnu isplatu, odnosno da je nabavna cena 0 dinara. Neat 🙂
 
Zvao danas moju lokalnu poresku da pitam da li je dovoljno ecd i izveštaj iz banke… “hajde da se cujemo sledece nedelje da proucim malo to sve”
 
A ono od sledece nedelje dignuta slusalica i zauzece non-stop 🤣😉
 
Tako je rekla i ova "moja" poreska službenica, raspitala se kod kolega koji su bili na obuci za novi Zakon o digitalnoj imovini, na kraju je ispalo "daj bilo šta da se vidi o čemu se radi" 🙂
 
Zvao danas moju lokalnu poresku da pitam da li je dovoljno ecd i izveštaj iz banke… “hajde da se cujemo sledece nedelje da proucim malo to sve”
Zvao opet, ništa korisno… “podnesite prijavu pa ako bude potrebno jos nesto zvacu vas”
 
Ne znam da li sam razumeo dobro deo u tom novom zakonu gde piše, parafraziram, da novac koji se povlači i na koji se plaća porez mora biti u dinarima. Da li to onda znači da mi sa menjačnice ne možemo da povučemo evro, dolar itd?
Pitam zato što ako je tako, onda ispadne da samo sa ECD možemo da povlačimo, jer strane menjačnice koliko ja znam nemaju opciju za RSD, a ECD lupa fee od 4.7% koji je mnogo veći nego na stranim menjačnicama.
 
Ja mislim da će se to podrazumevati da ona devizna sredstva koja si ulagao kao i ona koja si povukao sa menjačnice pretvaraš po srednjem kursu NBS u dinare i tako računaš dobit u dinarima. Znam, to je lako reći, pa neka neko potvrdi ko je detaljnije upoznat.
 
Ja mislim da će se to podrazumevati da ona devizna sredstva koja si ulagao kao i ona koja si povukao sa menjačnice pretvaraš po srednjem kursu NBS u dinare i tako računaš dobit u dinarima. Znam, to je lako reći, pa neka neko potvrdi ko je detaljnije upoznat.
Upravo tako :) Računa se ili srednji kurs evra Narodne banke (ukoliko primljene devize ostanu na deviznom računu) ili kurs banke po kome je izvršena konverzija, odnosno pretvaranje dinara u devize kada kupuješ kripto ili pretvaranje deviza u dinare ako ih odmah podigneš. Valjda sam bila jasna :) Trudim se da ne pišem strogo stručnim jezikom, ali može da mi se omakne ;)
 
Nije mi jasno zbog cega bi banka radila konverziju deviznog priliva u dinare. Zasto prosto devizni priliv ne bi ostao na deviznom racunu u valuti u kojoj je primljen?
 
Mobi banka to ne radi. Preko njene Master kartice možeš čak plaćati prilikom kupovine na e bay ili Aliju i platiti direktno u evrima. Takođe kada su mi vršili povraćaj sredstava jer nisu mogli da isporuče nešto što sam platio uplate su legle na račun Mobi banke i mogao sam na bankomatu da podignem direktno evre.
 
Mobi banka to ne radi. Preko njene Master kartice možeš čak plaćati prilikom kupovine na e bay ili Aliju i platiti direktno u evrima. Takođe kada su mi vršili povraćaj sredstava jer nisu mogli da isporuče nešto što sam platio uplate su legle na račun Mobi banke i mogao sam na bankomatu da podignem direktno evre.
Kod Mobi banke je sve ok, jedino što ima master karticu, pa preko nje ne mogu da se povuku devize sa menjačnice. Ranije je moglo. Nadam se da će se i to rešiti jednog dana.
Poslednjih 12 izvoda mi je dostupno, ali unazad za nekoliko godina nije, pa sam morao preko banke da naručim izvode. Imaš pravo da za 400 din biraš 12 meseci unazad koje izvode želiš. To je zbog poreza potrebno.
 
Je l' uspeo na kraju neko da prijavi ovaj porez on-line?
 
Ljudi ako moze savet.

Imam na cex nesto ethera nije neka cifra i to na sitno kupim pa prodam sve na cexu. Nikada do sada nisam povlacio pare nazad na racun.

Od ulaganja deo je kupljen preko oglasa u ono vreme kada nigde nije moglo da se uplati direkt i mozda 500 eura uplaceno direkt na cex kasnije.
Isto tako preko oglasa kupljeno na binancu LTC i neki shit coin.

Naravno prespavao sam celu pricu oko oporezovanja pa me sada interesuje sta je savet za dalje.

Sta ja mogu u ovom trenutku da prijavim poreskoj da se "uvedem u legalne vode" a da me ne sahrane nekim kamatama, i sta dalje.

Kad kazem sta dalje meni je ovo zezancija u vidu prodam eth za eur pa kad padne opet kupim eth i tako u krug. Prosecna zarada po transakciji je smesna i ne prelazi 50eur, nije valjda da svaku tu moram da prijavim.

Kolko god da je glupo pitanje, ja sam operisan od finansija pa molim za razumevanje 😶
 
Ukoliko samo vrtiš u krug kripto-fiat na CEX-u, bez povlačenja na dinarski račun/karticu, ne moraš ništa da prijavljuješ ;)
 
Ljudi ako moze savet.

Imam na cex nesto ethera nije neka cifra i to na sitno kupim pa prodam sve na cexu. Nikada do sada nisam povlacio pare nazad na racun.

Od ulaganja deo je kupljen preko oglasa u ono vreme kada nigde nije moglo da se uplati direkt i mozda 500 eura uplaceno direkt na cex kasnije.
Isto tako preko oglasa kupljeno na binancu LTC i neki shit coin.

Naravno prespavao sam celu pricu oko oporezovanja pa me sada interesuje sta je savet za dalje.

Sta ja mogu u ovom trenutku da prijavim poreskoj da se "uvedem u legalne vode" a da me ne sahrane nekim kamatama, i sta dalje.

Kad kazem sta dalje meni je ovo zezancija u vidu prodam eth za eur pa kad padne opet kupim eth i tako u krug. Prosecna zarada po transakciji je smesna i ne prelazi 50eur, nije valjda da svaku tu moram da prijavim.

Kolko god da je glupo pitanje, ja sam operisan od finansija pa molim za razumevanje 😶
Ne plaćaš ništa sve dok ne prodaš za dinare, onda podnosiš poresku prijavu, s tim što ti je nabavna vrednost nula, ukoliko nemaš dokaz o kupovini. Ako si prodavcu (sa oglasa) platio uplatnicom i napisao da je otkup kriptovalute onda imaš i dokaz. OTC trgovanje je dozvoljeno, tako da, po mom mišljenju, to može da bude validan dokaz o nabavnoj vrednosti. Ako si platio na ruke ili nemaš dokaz onda ćeš platiti 15% poreza na ceo iznos koji budeš pretvorio u fiat valutu, odnosno konkretan novac.

I pitanje ti nije glupo :) samo nisi informisan i to je to :)
 
Za gospodju knjigovodju pitanje: da li bi mogao kao preduzetnik (PR) da trgujem samo kriptovalutama preko menjacnice do 6 miliona dinara godisnje i tako izbegao prijavu i placanje poreza na prihod? PR bi sluzio samo za trgovinu sa menjacnicom (ili vise njih), ne i za klasicno poslovanje sa lokalnim privrednim subjektima. Da li bi u ovom slucaju prosao test samostalnosti? Naravno, obaveze prema drzavi u vidu poreza i doprinosa kao redovni PR bi se izmirivalo na mesecnom nivou.
 
Imam pitanje ako neko zna da mi odgovori, npr usao sam u januaru za oko 500 dolara u kripto preko menjacnica, platio sam sa svog racuna u banci, imam sve izvode i dokaze, sad npr hocu da podignem preko ECD menjacnice isto toliko sa koliko sam usao znaci 500 dolara ni manje ni vise, dakle nemam nikakvu kapitalnu dobit. Pitanje: da li treba ikome ista da prijavljujem jer nemam na sta da placam porez?
 
Imam pitanje ako neko zna da mi odgovori, npr usao sam u januaru za oko 500 dolara u kripto preko menjacnica, platio sam sa svog racuna u banci, imam sve izvode i dokaze, sad npr hocu da podignem preko ECD menjacnice isto toliko sa koliko sam usao znaci 500 dolara ni manje ni vise, dakle nemam nikakvu kapitalnu dobit. Pitanje: da li treba ikome ista da prijavljujem jer nemam na sta da placam porez?
Mislim da treba da prijaviš svakako, a porez će ti biti nula.
 
Nazad
Vrh Dno