Šta je novo?

Porez na kriptovalute

Ja sam rudario na sitno, nakopao neke bzvz koine, pa im je skočila vrednost, pa sam sam ih prodao za eth, pa im je pala vrednost i opet sam ih kupio, onda ponovo porasla, itd. Preprodajom tih koina došao sam do neke sume u eth. Unovčavao eth povremeno, kako mi je trebalo, za poslednje 2 godine možda ukupno oko 1.000 eur preko edc.rs.

Šta bi ja po zakonu sada trebao da uradim, ima li neko ograničenje iznosa, datum posle kog se računa taj porez?
 
Ja sam rudario na sitno, nakopao neke bzvz koine, pa im je skočila vrednost, pa sam sam ih prodao za eth, pa im je pala vrednost i opet sam ih kupio, onda ponovo porasla, itd. Preprodajom tih koina došao sam do neke sume u eth. Unovčavao eth povremeno, kako mi je trebalo, za poslednje 2 godine možda ukupno oko 1.000 eur preko edc.rs.

Šta bi ja po zakonu sada trebao da uradim, ima li neko ograničenje iznosa, datum posle kog se računa taj porez?
Po Zakonu o porezu na dohodak građana trebalo je da podneseš poresku prijavu za porez na druge prihode i to u roku od 30 dana od dana prodaje. Ovo pravilo važi za sve prodaje do 30.06.2021.

Na žalost, ne postoji nikakav datum pre koga ne treba da se plati porez.
 
Trudio sam se da ispratim sve vezano za temu, sto ovde, sto na drugim mestima, ali mi i dalje sve ovo vezano za porez na kripto predstavlja spansko selo. Jako malo preciznih instrukcija i informacija od strane PU, i ovo malo sto postoji je sturo i nejasno.

Ne mogu da pronadjem informaciju kako ce se npr. utvrdjivati vrednost digitalnih tokena kao sto je NFT. Primera radi, pre nekoliko meseci sam ulozio nesto sitno (oko 15$) na jednoj NFT platformi, od prodaje nagurao do nekih 200$ i sada hocu to da unovcim.

S obzirom da je platforma koncipirana na USDC valuti, odredjeni iznos menjam u fiat na Coinbase ili CEX i povlacim na bankovnu karticu.

Jasno mi je da sam duzan da platim porez na kapitalnu dobit, ali na koji nacin ja dokazujem vrednosti tokena prilikom kupovine i prodaje, a da je to legitimno za poresku? Jedino sto mogu dostaviti jesu screenshotovi silnih aktivnosti i transakcija sa NFT platforme, menjacnice i eventualno jedne transakcije iz banke pri prvoj kupovini.

Negde sam naleteo na informaciju da PU prima samo pecatirane i potpisane potvrde, da ne uvazava izvestaje izvucene sa inostranih platformi, sto je suludo. Doduse, sumnjam u tacnost te informacije.
 
Bukvalno je tako 😇
 
Par pitanja, da li mogu da prijavim prihod od prodaje kriptovaluta od kog je prošlo više od 30 dana, početkom ove godine tačnije, i čemu da se nadam u tom slučaju? One između 2017-2020 svakako niko nije prijavio, a razmišljam da prijavim samo poslednji iz prethodnog meseca.
Postoji li mogućnost da neko iz PU preuzme spisak transakcija od ECD-a i da lepo krene po tom spisku da proverava ko je (ne)platiša? 🙂
Kakve su kazne u ovom konkretnom slučaju?

Pozdrav svima
 
Kazne su ti kamata na mesece koje nisi platio.
Kada pises poreaku prijavu, za sve preko 30 dana imas poseban odeljak kamate (elektronski mislim da sam obracunava).

Ako mogu od payoneera da dobiju ko sve ima racun, verujem da mogu i od ECDa samo je pitanje koliko su ozbiljni u trazenju i koliko novca fali u budzetu.
 
Ja očekujem uskoro dilere po ulicama koji prodaju kripto, kao devize 90-ih :p
 
Oni koji imaju ozbiljne prodaje svakog meseca moraju da pocnu sa placanjem da ne bi upali u problem. Sitni igraci neka rade preko kartica ili prodaja licem u lice. Ako drzis kripto 10 godina onda si osloboljen poreza, mozda ce da smanje ovaj period nekom novom izmenom zakona, a mozda i uvedu neoporezivi deo ... Kod nas su godinama unazad najbolje prolazili oni koji su cekali, ako za pet godina ne dobijes opomenu porez zastareva. Tako su i freelancer-i radili, nisu nista placali , pa im je veliki deo poreza oprosten.
 
Imam nameru da prijavim povlačenje novca od prodaje kriptovaluta sa početka godine, od čega je naravno prošlo 30 dana, zanima me šta je na kraju ispalo, koja je šifra uplate: 601, 603 ili 618? Evo čitam uputstvo za popunjavanje OPO obrasca i za sve ove šifre piše da se doprinosi plaćaju, dok se ovde po forumu često navodi da se ne plaćaju, kako ja onda njima da objasnim da se ne plaćaju ako ih navedem?
Koliko sam razumeo za uplate posle 1.7. ide PPDG-3R obrazac a ne OPO?
Generalno, mislim da je pametnije prijavu izvršiti elektronski, ovi u lokalnoj PU mi i za prodaje i posle 1.7. daju OPO obrazac...
 
Mala korekcija, za šifru 603 stoji da se doprinosi ne plaćaju. Za 601 i 618 se navodno plaća doprinos za PIO
 
Na ePorezima jos uvek nema opcije za prijavu poreza na prodaju digitalne imovine. Ja krenuo da popunjavam PPDG-3R obrazac, medjutim nema odgovarajuce opcije medju ponudjenim za vrstu prijave.
 
Na ePorezima jos uvek nema opcije za prijavu poreza na prodaju digitalne imovine. Ja krenuo da popunjavam PPDG-3R obrazac, medjutim nema odgovarajuce opcije medju ponudjenim za vrstu prijave.
I šta?
Ceniš da će drljava država tebi "oprostiti" što porez nisi prijavio, jer su oni drljavi i nefunkcionalni?
Obaveza prijave je na tebi, a vala i dovijanje kako ćeš porez da prijaviš.
 
Ne cenim ja nista, kazem coveku iznad da elektronski trenutno nije moguce.
 
Ima ovde uputstvo:

Ovde obavestenje:

Znaci jos ne moze elektronski vec mora "peske".

Kao dokaz o ulogu sem izvoda iz banke da je izvrsen depozit ne znam sta bi moglo jos biti validno. Nema jos uputstva o tom delu tako da prilozite sta imate a oni nek onda vide sta ce.
 

Imas ovde obrazac, mogu da se popune polja i da se odstampa. Ja popunio, zakacio izvode iz banke + mejlove sa potvrdama od menjacnice, pa cu nositi u ponedeljak/utorak u lokalnu poresku. Videcemo kako ce reagovati. 😁
 
Javi kako si prošao.
Sada sam pogledao taj obrazac, pa to je stari obrazac za kapitalnu dobit. Zar je moguće da nisu izbacili ništa za kriptovalute?
 
Javljam.
Koliko ja znam, ne. Isti taj obrazac je koriscen i u ovom uputstvu sa sajta ECD-a iznad.
 
Platih danas nekako državi porez na prodaju kripta sa početka godine, prijave su išle na PP OPO obrascu pošto ih ne hvata novi zakon o digitalnoj imovini, a interesantno je da je kao šifra plaćanja unet kod 999, pa na taj način nisu tražili da platim i doprinose. Obračun naravno 20/20. Kod plaćanja preko ebanking aplikacije je 254. I ovde su iz PU tražili odštampane majlove od ECD-a i overene izvode iz banke, kažu daj bilo šta gde se vidi šta je u pitanju. Ne može da se plati odmah, već mora da se dobije poziv na broj.

Druge 2 prijave za prodaje izvršene nakon 1.7.2021. sam popunio u papirnatoj formi na novom PPDG-3R obrascu prema uputstvu koje je dao ECD, link je negde u prethodnim postovima, za njih čekam potvrdu poštom i nakon toga plaćam 15% na zaradu. Kao dokaz takođe odštampani mejlovi od ECD-a i overeni izvodi iz banke.

Nadam se da je nekom korisno.
 
A koliko % ćeš platiti za prodaju od početka godine do 1.07?
Doprinosi se pretpostavljam ne plaćaju ni od 1.07?
 
A koliko % ćeš platiti za prodaju od početka godine do 1.07?
Doprinosi se pretpostavljam ne plaćaju ni od 1.07?
Pre 1.7. ih ne zanima da li si zaradio ili izgubio, na iznos od prodaje imaš 20% neoporezivog iznosa a na ostatak računaju 20%.
Što se prodaja nakon 1.7. tiče ne mogu ništa još uvek da potvrdim, još mi nije stiglo rešenje, ali mislim da se jedino plaća 15% na profit.
A koliko % ćeš platiti za prodaju od početka godine do 1.07?
Doprinosi se pretpostavljam ne plaćaju ni od 1.07?
Pre 1.7. ih ne zanima da li si zaradio ili izgubio, na iznos od prodaje imaš 20% neoporezivog iznosa a na ostatak računaju 20%.
Što se prodaja nakon 1.7. tiče ne mogu ništa još uvek da potvrdim, još mi nije stiglo rešenje, ali mislim da se jedino plaća 15% na profit.
 
Imam nameru da prijavim povlačenje novca od prodaje kriptovaluta sa početka godine, od čega je naravno prošlo 30 dana, zanima me šta je na kraju ispalo, koja je šifra uplate: 601, 603 ili 618? Evo čitam uputstvo za popunjavanje OPO obrasca i za sve ove šifre piše da se doprinosi plaćaju, dok se ovde po forumu često navodi da se ne plaćaju, kako ja onda njima da objasnim da se ne plaćaju ako ih navedem?
Koliko sam razumeo za uplate posle 1.7. ide PPDG-3R obrazac a ne OPO?
Generalno, mislim da je pametnije prijavu izvršiti elektronski, ovi u lokalnoj PU mi i za prodaje i posle 1.7. daju OPO obrazac...
Popunjava se PPDG-3R, doprinosi se ne plaćaju.
 
Uz izvod iz banke planiram da priheftam i kopiju email-a sa potvrdama o kupovini/prodaji, pošto je tok išao preko ECD-a, pa kako bude.

Što se kamate tiče, da li se za osnovicu uzima ukupan porez ili ukupni prihod? Nađoh neki kalkulator na http://www.propisionline.com/Utils/CalculateTaxInterest pa imam dilemu
Kamata se obračunava na porez, a visinu poreza će ti pokazati portal poreske uprave, ako prijavu podnosiš elektronski. Potrebno je samo da uneseš datum prodaje i datum kada plaćaš, pojavljuje se iznos kamate koji samo prepišeš.
OTC je jedino rešenje :)
OTC je jedino rešenje :)
Verovatno je vec bilo reci, ali da pitam. Da li se ovaj zakon isto odnosi na kladionice? Mislim ima mnogo onih online.
Na kladionice se primenjuje Zakon o porezu na dohodak građana, kao posebno poglavlje oporezivanja.
 
Oni koji imaju ozbiljne prodaje svakog meseca moraju da pocnu sa placanjem da ne bi upali u problem. Sitni igraci neka rade preko kartica ili prodaja licem u lice. Ako drzis kripto 10 godina onda si osloboljen poreza, mozda ce da smanje ovaj period nekom novom izmenom zakona, a mozda i uvedu neoporezivi deo ... Kod nas su godinama unazad najbolje prolazili oni koji su cekali, ako za pet godina ne dobijes opomenu porez zastareva. Tako su i freelancer-i radili, nisu nista placali , pa im je veliki deo poreza oprosten.
Meni je malo nejasno to oko zastarevanja. Da li zastarevanje nastupa 5 godina od nastanja poreske obaveze ili 5 godina od saznanja poreske uprave da je nastala poreska obaveza? Pre bih rekao da zastareva za 5 godina od dana kada oni saznaju za poresku obavezu. Verujem da su se na taj način zaštitili ko beli medvedi ;)
Platih danas nekako državi porez na prodaju kripta sa početka godine, prijave su išle na PP OPO obrascu pošto ih ne hvata novi zakon o digitalnoj imovini, a interesantno je da je kao šifra plaćanja unet kod 999, pa na taj način nisu tražili da platim i doprinose. Obračun naravno 20/20. Kod plaćanja preko ebanking aplikacije je 254. I ovde su iz PU tražili odštampane majlove od ECD-a i overene izvode iz banke, kažu daj bilo šta gde se vidi šta je u pitanju. Ne može da se plati odmah, već mora da se dobije poziv na broj.

Druge 2 prijave za prodaje izvršene nakon 1.7.2021. sam popunio u papirnatoj formi na novom PPDG-3R obrascu prema uputstvu koje je dao ECD, link je negde u prethodnim postovima, za njih čekam potvrdu poštom i nakon toga plaćam 15% na zaradu. Kao dokaz takođe odštampani mejlovi od ECD-a i overeni izvodi iz banke.

Nadam se da je nekom korisno.
Da li si morao da platiš i kamatu na poresku obavezu za ovu gldinu gde je rok od 30 dana istekao ili ti je nisu računali?
 
Nazad
Vrh Dno