Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Ne znam sta se blamiraju sa 1000mAh. Da ide jedna AA baterija, stavio bi covjek 2700mAh. Evo na xbox series X ne pamtim kada sam punio ove zivota mi.

image.png
Stvarno je očajna baterija na Dualsense 5.
Nisam odavno koristio i igrao sad Last of Us za 20h igre mislim da sam punio 3,4x
One Lada U Xbox mi traju nekad 2 meseca
 
Pozdrav svima! Pitanje je sledece. Imao sam PS4 Pro koji sam prodao pre 2 godine, na njemu sam koristio US nalog na kojem imam 10-15 igara.
Ako bih kupio konzolu sa igrom (GoW Ragnarok bundle iz Madjarske), da li bi taj kod koji je evidentno EU radio na tom nalogu koji sam koristio ranije?

Drugo pitanje da li konzole koje su 1216 imaju te novije dzojstike i da li se i dalje desava taj drift problem na njima.

Iskreno bih radije sacekao da se pojavi PRO verzija kad sam vec ovako dugo bio bez konzole, ali ko zna kada ce to da se pojavi na trzistu...

Hvala unapred za pomoc!
 
Ako mislis na PS5 Pro nece se pojaviti sigurno jos 3 godine, jos uvek nemaju krstenu igru da PS5 pokaze svoju pravu snagu i da izvuku iz nje zadnji atom snage tek tada kada izvuku maksimum koji moze konzola da prikaze onda ocekuj da ce da izbace PS5 Pro.

A da izvuku zadnji atom snage iz PS5 morace da prodje vise od 3 godine ako ne i 5 godina od danas.
 
@serbianx
Kodovi se mogu aktivirati samo na nalozima istog regiona.
Svakako se može dodatno napraviti EU nalog, aktivira se GoW kod, čekira da konzola bude primarna (obično ovo ide automatski) i može se igrati sa (primarnog) US naloga.
Postoji čak mogućnost da se kasnije proda taj EU (GoW) nalog.
 
Ako mislis na PS5 Pro nece se pojaviti sigurno jos 3 godine, jos uvek nemaju krstenu igru da PS5 pokaze svoju pravu snagu i da izvuku iz nje zadnji atom snage tek tada kada izvuku maksimum koji moze konzola da prikaze onda ocekuj da ce da izbace PS5 Pro.

A da izvuku zadnji atom snage iz PS5 morace da prodje vise od 3 godine ako ne i 5 godina od danas.
Druže stiže najava za PS5 Pro već ove ili naredne godine. Za 3-4 ćeš već čekati PS6.

Da PS5 nije pokazao punu snagu nije tačno, ne može da iznese RT ni na ovom osnovnom nivou na više od 30fps. I sve je više naslova koji imaju samo 30fps mod.

A dovoljno je pogledati Unreal Engine 5. Čim krenu punokrvni naslovi koji će koristiti ono što nudi i stabilnih 30 će biti problem za PS5 😃
 
Ove godine stiže najava za novi model PS5, ali ne Pro već model bez diska drive-a i gde će dodatak za disk drive moći da se dokupi. Do kraja godine bi trebalo i da se pojavi na tržištu.
 
Druže stiže najava za PS5 Pro već ove ili naredne godine. Za 3-4 ćeš već čekati PS6.

Da PS5 nije pokazao punu snagu nije tačno, ne može da iznese RT ni na ovom osnovnom nivou na više od 30fps. I sve je više naslova koji imaju samo 30fps mod.

A dovoljno je pogledati Unreal Engine 5. Čim krenu punokrvni naslovi koji će koristiti ono što nudi i stabilnih 30 će biti problem za PS5 😃
RT nije pokazatelj snage al ni malo. To je samo dodatak koji mozes a ne moras da koristis. Necu uopste da zalazim u pricu 30, 60 ili milion fps-a u igri jer jednostavno nemaju svi istu potrebu a velika vecina ni ne vidi razliku pa im je sve jedno. A PS5 Pro sigurno neces videti naredne 3 godine jer koliko ima igara koje su napravljene nextgen za PS5?
 
Ne znam što se bilo ko opterećuje time, kupi ono što je dostupno, ako ti se igra, jer tom logikom uvek će izaći novi model i nikad nećeš odigrati ništa. Kad i ako izađe Pro, eto i 6-ice iza ćoška, pa što ne bi nju čekali, pa kad ona izađe eto 6 Pro...

U najgorem slučaju, uvek može da se proda stara i dokupi nova.
 
Za PS4 Pro se ništa nije znalo do konferencije na kojoj je najavljen. Zar ne? Očekivalo se da će na toj konferenciji biti najavljen samo slim. A uleteli i PS4 Pro i HDR, itd, itd... Na samo tri godine od izlaska PS4. Imaš ovde na forumu, vrati PS4 temu na tu najavu i videćeš kako dobar deo piše kako ne vide razlog i kako je to nepotrebno. A itekako je bilo.

Ako Pro verzija ako ne bude najavljena ove, biće sigurno naredne. Tri godine nema šanse da čekaš, kao što rekoh za tri godine će već polako početi priprema za PS6.

Granice između generacija se brišu, nećeš imati više onakve skokove kakve si imao do PS4 ere. Sledeći skok donosi UE5 i možeš da vidiš kako se konzole nose sa njime u Matrix demou, gde se propisno muče i gde osim kola nemaš ništa skriptovano što bi dodatno opteretilo sistem.

A kao drugi razlog zašto neće čekati previše je inflacija. Cena konzola će morati gore kako bi sačuvali očekivani profit, a ne možeš tražiti više para ako ne ponudiš nešto novo. I ovo povećanje od 50€/$ koje su nekako progurali nije dovoljno da isprati inflaciju, a pitanje da li će im slim varijanta doneti dovoljnu uštedu. I da li će im proizvodnja slim varijante omogućiti da uštede ono što im je inflacija pojela.

I kao treće, rafovi postaju puni, valja pokrenuti novi krug. A valja smisliti razlog za guranje 8k televizora u masu.
 
Poslednja izmena:
Bas lepo ce ostariti ovi postovi. Kao legendarni post jednog strucnjaka sto je pre 6 godina odvalio da ce se "GTX 1080Ti uskoro tesko boriti sa mnogim igrama u 1080p rezoluciji".
 
A kao drugi razlog zašto neće čekati previše je inflacija.
Baš ovaj argument može biti i kontra argument zašto će se sačekati sa Pro modelom. Nije sve tako jednostavno, postoje odeljenja koja rade analizu tržišta i na osnovu čijih će se analiza odlučiti da li je isplativo ulaziti u proizvodnju Pro modela. Jer sve to košta poprilično, a ako jednostavno nema tržišta i publike za Pro konzolu, nemaju razloga ni za izbacivanje iste.

Znamo vrlo dobro kolike su zarade i pre bile na hardveru, mizerne. Sad kada bi grunuli mass proizvodnju Pro konzola, a ispostavi se da tržište nije spremno za istu (ekonomska kriza, nezainteresovanost igrača usled nedostatka igara...), bili bi na većem gubitku nego sad sa trenutnim konzolama i njihovim cenama.

Da ne pričamo o tome da je prošla generacija pala u nezgodno vreme, kada je krenula 4K revolucija, danas toga nema, 8K televizori su retkost. A konzolna publika za 4K60fps slaba, pa još kad se u obzir uzme nedostatak igara, još je i manja zainteresovanost. Ljudi zaboravljaju da je konzolna publika sušta suprotnost PC publike, koja bi zasigurno bila zainteresovana za broj fps, rezoluciju... Ovde toga nema.
 
Necu uopste da zalazim u pricu 30, 60 ili milion fps-a u igri jer jednostavno nemaju svi istu potrebu a velika vecina ni ne vidi razliku pa im je sve jedno.
Slažem se da ne treba očekivati pro verziju još barem 2 godine, ali moraš biti slep da ne vidiš razliku između 30 i 60 FPS.
Ja lično odbijam da igram igre koje su ograničene na 30fps na PS5. Čak je i 40fps na podržanim televizorima mnogo bolje iskustvo, samo šteta što je potreban TV od 1000+ evra za taj užitak.
 
A konzolna publika za 4K60fps slaba, pa još kad se u obzir uzme nedostatak igara, još je i manja zainteresovanost. Ljudi zaboravljaju da je konzolna publika sušta suprotnost PC publike, koja bi zasigurno bila zainteresovana za broj fps, rezoluciju... Ovde toga nema.
Da je tako PS4 Pro se ne bi prodavao onako dobro kako se prodavao. To je ipak pokazalo da bi konzolu publiku ne čine mazohisti koji vole da se igraju u 30 fps, već da je to prinuda u nedostatku izbora. Iste ove teme smo prošli i kada je PS4 Pro najavljen.

Verujem da je PS4 Pro bolje prošao nego što je i Sony očekivao.

U ostalom to potvrđuje i Xbox Series S, koji se od starta može naći na policama i za koji nije postojala tolika navala kao za PS5 i XSX.
 
Da je tako PS4 Pro se ne bi prodavao onako dobro kako se prodavao. To je ipak pokazalo da bi konzolu publiku ne čine mazohisti koji vole da se igraju u 30 fps, već da je to prinuda u nedostatku izbora. Iste ove teme smo prošli i kada je PS4 Pro najavljen.

Verujem da je PS4 Pro bolje prošao nego što je i Sony očekivao.

U ostalom to potvrđuje i Xbox Series S, koji se od starta može naći na policama i za koji nije postojala tolika navala kao za PS5 i XSX.
Prodavao se dobro, upravo zbog činjenice da je u to vreme bila aktuelna 4K revolucija na tržištu televizora. Da su tada ponudili PS4 Pro samo sa 1080p/60fps, malo sutra bi prodali toliko primeraka. A to bi definitivno bio sad slučaj sa Pro konzolama, pošto izuzev većeg fps-a teško da mogu da ponude nešto više. Biće Pro vrlo verovatno u nekom trenutku, ali tek kad procene da je tržište spremno za to (a čini mi se da je u trenutnim ekonomski uslovima izuzetno nepovoljno).

Poenta priče je da uopšte ne treba razmišljati o tome, kupite konzolu sad ako vam se igra. Pošto od čekanja nema vajde.
 
Poenta priče je da uopšte ne treba razmišljati o tome, kupite konzolu sad ako vam se igra. Pošto od čekanja nema vajde.

Tu se slažem. Konzole su trenutno poprilično jeftine kada se uporede cene sa telefonima, oled televizorima, laptopovima, računarskim komponentama... Čekanje sa konzolom od kada se krenulo sa backwards compatibility pričom nema bilo kakvog smisla.

To najbolje pokazuju i cene polovnih konzola, i ove i prethodne generacije. Tako da se i uvek može prodati bez prevelikog gubitka.
 
Druže stiže najava za PS5 Pro već ove ili naredne godine. Za 3-4 ćeš već čekati PS6.

Da PS5 nije pokazao punu snagu nije tačno, ne može da iznese RT ni na ovom osnovnom nivou na više od 30fps. I sve je više naslova koji imaju samo 30fps mod.

A dovoljno je pogledati Unreal Engine 5. Čim krenu punokrvni naslovi koji će koristiti ono što nudi i stabilnih 30 će biti problem za PS5 😃
Kad se misli na tu "punu snagu" ja kapiram da vecina misli na odnos sta graficki dobija i performanse kroz buducu optimizaciju, brute forcing doticnog efekta nema nikakve veze sa tim vizuelnim skokom. RT i 30fps su problem na dev strani a ne konzole, najgora moguca stvar koju mozes da uradis je da nakaradno ubacis RT efekat cisto da kazes da ga ima i jelte dobije status next iliti sad current gen a sto se performanse raspadaju nikom nista.

Matrix UE5 demo je i neoptimizovan pokazao u kom smeru treba da se ide za buduce naslove a vec Fortnajtu i novijoj reviziji endzina se dobio poprilican performance skok i smernica za buducnost sa ogromnim skokom u geomtriji (lod), RT GI, AO, refleksijama, TSR upscalingu u odnosu na last gen i to sve vec radi na 60fps na konzolama (PS5 i XSX). Nije ni cudo sto vecina dev studija prelazi na UE5 jer im se R&D i razvijanje endzina za takav vizuelni skok mozda i ne isplati.
 
Pozdrav svima! Pitanje je sledece. Imao sam PS4 Pro koji sam prodao pre 2 godine, na njemu sam koristio US nalog na kojem imam 10-15 igara.
Ako bih kupio konzolu sa igrom (GoW Ragnarok bundle iz Madjarske), da li bi taj kod koji je evidentno EU radio na tom nalogu koji sam koristio ranije?

Drugo pitanje da li konzole koje su 1216 imaju te novije dzojstike i da li se i dalje desava taj drift problem na njima.

Iskreno bih radije sacekao da se pojavi PRO verzija kad sam vec ovako dugo bio bez konzole, ali ko zna kada ce to da se pojavi na trzistu...

Hvala unapred za pomoc!
Najvjerovatnije ce se Sony oglasiti u Aprilu vezano za novu verziju konzole. Neki govore da ce biti PRO ali ja ipak ne vjerujem. Pa ti je moj savjet, sacekaj da se oglasi Sony ako si vec do sada cekao. Vjerujem da ce nova konzola biti najavljena April-Maj a da ce biti spremna za praznike. Pa ako ne bude PRO, onda uzmi postojeci PS5. Disk ili digital, nebitno je.
 
Ako je uvek 30 ili uvek 60 onda se oko privikne koliko toliko. Ali probajte samo jednu rotaciju 30-60 i to je nebo i zemlja. Moj slučaj npr. gde sam igrao Forbidden West na pefromance vrr i u jednom trenutku probao quality. Nije ni za poredjenje.
 
ND je rekao da neće raditi novi Uncharted. Ovo komotno može da bude neki novi IP koju vuče na Uncharted.
 
Matrix UE5 demo je i neoptimizovan pokazao u kom smeru treba da se ide za buduce naslove a vec Fortnajtu i novijoj reviziji endzina se dobio poprilican performance skok i smernica za buducnost sa ogromnim skokom u geomtriji (lod), RT GI, AO, refleksijama, TSR upscalingu u odnosu na last gen i to sve vec radi na 60fps na konzolama (PS5 i XSX). Nije ni cudo sto vecina dev studija prelazi na UE5 jer im se R&D i razvijanje endzina za takav vizuelni skok mozda i ne isplati.

Istini za ruku Fortnight je dobio samo vizuelni fejslift, još uvek je osnova ista, odnosno takva da može da radi i na tetrisu. Ne koristi ni 10% potencijala koji omogućava UE5.
 
Ako mislis na osnovu kao kolicinu geometrije i slicno, cinjenica je i da je tu dobio ogroman boost, pogledaj bilo koji video kako izgleda lod u igri sa sve virtual shadows. Istina je da mene, tebe i mnoge druge igra uopste ne interesuje i tragedija je da je ovo prvi predstavnik UE5 u punom svetlu sa svim najavljivanim featuresima u 60 fps na konzolama, a ne neki Unreal kao nekada. Sa druge strane opet je i cinjenica da mnogi endzini mogu samo da mu zavide i polako padaju u zaborav jer donosi tu optimizaciju za koju mnogi gaming visuals gurui (DF minus John i slicni) su svojevremeno tvrdili da je nemoguca sa ovim specsom konzola.
 
Poslednja izmena:
Planiram da u narednih par dana kupim slušalice za ps5...
Da li neko koristi Sony Pulse 3D slušalice? Ima ih na kp oko 90e...
Da li imate preporuku za bolje u istom cenovnom rangu?
 
Nazad
Vrh Dno