Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

maca diskrecija ili mala digresija?
U ovom slucaju diskrecija jer se ne udaljavam od trenutne "PS5 power" teme (diskresija) vec skrecem paznju, vodim racuna, o tome sta je tacno kolega Gdin rekao ;)

Diskresija, kupio sam neki dan novi dualsense. Isti kodovi isto sve na poledjini kao prethodna dva sto sam koristio ali mi je ovaj pod rukum malo drugaciji, gornja plastika malo hrapavija, nije tako glatka (tipujem da su se prva dva izlizala) ali su palice prejake. Slomise mi palčeve. Sa starim sam mogao igrati satima, sa novim odigram partiju BF 5 ..aaand I'm done.

image.png


Vise me umara nego kada sam tek kupio konzolu a PS5 mi je prva moderna konzola. I da, palice su kvalitetnije dosta. Prve su imale nekog malog pucketanja dok oba kontrolera imaju out of the box stick drift na 1% deadzone, sto je normalno. Ovaj evo par dana igranja i dalje nema ni sekunde driftanja na 1%. Mislim da tripujem da je drugaciji ali cim sam ga poceo koristiti nesto mi je bilo malo drugacija plastika pod rukom. Ne znam kako da opisem. Posebno ova s gornje strane.

Jel moguce da je ovo neka rev 2 ? Ali opet, pise 2021.
 
Mala diskrecija ali nije DLSS must na PCu. Ja ga nikada ne palim, cak ni na 2077 jer je TAA obavezan u tom slucaju i to je ono sto mene nervira kod 4K price. TAA je unistio danasnju generaciju igara jer se prosipa prica da je najbolji AA, jer trosi manje ili nikako resursa, dok u stvarnosti TAA radi downscale rezolucije. Zato ne uzima resurse. Svaku igru zbog toga gonim preko 100% scalinga. I onda dobijes isto, kao da ima MSAA. Mislim da je RDR2 jedina moderna igra koja daje vise opcija za kada je AA u pitanju. Na svim modernim igrama je TAA forsiran jer je forced in engine, kao recimo u Frostbite. 4K bi tu dobro dosao. Recimo BF5 igram na konzoli sve ok, alio kada nasviram resolution scale na 140%, tek vidim koliko je konzolaska verzija zakinuta. Ne mislim na nivo detalja vec na ostrrinu i detaljniju sliku u daljini.

Long story short, istina je da grafika na PS5 nije #1 problem ali daleko od toga da ne fali snage. Evo u mom drustvu svi imaju televizore vece dijagonalenego ja (kod mene je 55Q65T, 55") i sada mozes mislioti razlike izmedju nativne 4K slike i skalirane kada igras na 75".

Ja se i dalje nadam da ce PRO izaci kroz godinu dana.
Nije poenta da li je DLSS must have ili da li TAA muti sliku, poenta je sto se razvoj AA u endzinima i od strane grafickih vendora okrenuo u smeru rekonstrukcije i native rezolucija odavno nije prioritet ako rekonstruisana slika moze da bude skoro pa transparentna u pokretu. Zato i kazem da je prica o 4k60fps, 4k120fps itd samo prica o outputu (bukvalno HDMI standard i limit) a sama prica o grafickoj prezentaciji mnogo, mnogo kompleksnija nego kada smo nekad imali samo resolution i par MSAA opcija.
 
Ok sve stoji, ali nije isto TAA na 4K rez na 4K tv-u i TAA na varijabilnoj, ili 1440p rez, na 4K tv-u. Ipak je nativna rezolucija nativna rezolucija. Nekad imas opciju i FXAA na konzolama kao na PUBG.

Poenta je da ona zamisljena 30FPS grafička opcija, koja izgleda fantasticno (GT7, 2077, Forbidden West itd) bude 60FPS. To je to.
 
Nece biti 60fps, zato sto ce opet standardno da guraju max mogucu grafiku u 30fps "target". Kao i prethodnih 20-30 godina. :)
 
Ok sve stoji, ali nije isto TAA na 4K rez na 4K tv-u i TAA na varijabilnoj, ili 1440p rez, na 4K tv-u. Ipak je nativna rezolucija nativna rezolucija. Nekad imas opciju i FXAA na konzolama kao na PUBG.

Poenta je da ona zamisljena 30FPS grafička opcija, koja izgleda fantasticno (GT7, 2077, Forbidden West itd) bude 60FPS. To je to.
Pazi, ovde pricamo da ti finalnu sliku koja je jelte na 4k outputu deluje poprilicno ostro i detaljno i ti ne znas kako je doslo do nje, iz koje je rezolucije rekonstruisana/upscaleova-na, a to moze biti daleko manja rezolucija. Ne pricam o tome da skaliranje monitora/TV-a to radi, to uopste nije poenta. Jednostavno nekadasnja prica o rezolucijama polako ulazi u teritoriju detaljnosti i ostrine slike sa novim metodama AA i SS, pogotovo u pokretu koji je oduvek bio najveci problem sa ghostingom i ostalim artefaktima.
Nece biti 60fps, zato sto ce opet standardno da guraju max mogucu grafiku u 30fps "target". Kao i prethodnih 20-30 godina. :)
I to je zanimljivo sto Sonijevi 1st party su taj target vec podigli na 40fps (i otkljucan fps) i sve njihove udarne igre imaju te modove zbog 120hz i VRR koji su vec postali standard za obe konzole. Naravno za one koji nemaju pogodan display target ce i dalje biti 30fps, dakle cak ispod render fps targeta za fidelity/quality modove koje je sam dev postavio. Problem i dalje ostaju ostali studiji, kao recimo prica o Cyberpunk i 30fps, to jednostavno i ti studiji trebaju da prihvate jer sada imaju i sredstva od strane oba proizvodjaca konzola.
 
Uzimam sinu Fifa 23 za ps5.Radio bi se share naloga i on bi bio nosilac da li to znaci da nema potrebe da se uzima ultimate edition jer sve beneficije istog se vezuju iskljucivo za nalog na kome je kupljena igra.
 
Uzimam sinu Fifa 23 za ps5.Radio bi se share naloga i on bi bio nosilac da li to znaci da nema potrebe da se uzima ultimate edition jer sve beneficije istog se vezuju iskljucivo za nalog na kome je kupljena igra.
Ne znam koje su beneficije Fifa 23 ultimate edition (ne igram fuzbal), ali kako si opisao beneficije ostaju gostu (to je onaj koji igra sa tog naloga na koji je kupljena igra), dok nosilac igra sa svog orginalnog naloga...
 
Poštovanje i izvinjenje forumasima na pitanju koje je verovatno postavljeno već :) Zanima me da li postoji tema o sherovanju ( deljenju) naloga igrica ili to saljem ovde kao upit? Hvala 🍻
 
Poštovanje i izvinjenje forumasima na pitanju koje je verovatno postavljeno već :) Zanima me da li postoji tema o sherovanju ( deljenju) naloga igrica ili to saljem ovde kao upit? Hvala 🍻
Probaj ovde. Mada uglavnom se razmenjuju diskovi.
 
Uzimam sinu Fifa 23 za ps5.Radio bi se share naloga i on bi bio nosilac da li to znaci da nema potrebe da se uzima ultimate edition jer sve beneficije istog se vezuju iskljucivo za nalog na kome je kupljena igra.
Sa ultimate editionom dobijas i PS5 i PS4 verziju igre, kao i neke iteme za FUT (koji ako ne igras su potpuno nebitni)
 
Poštovanje i izvinjenje forumasima na pitanju koje je verovatno postavljeno već :) Zanima me da li postoji tema o sherovanju ( deljenju) naloga igrica ili to saljem ovde kao upit? Hvala 🍻
Pritom postoji i ovde u temi objasnjeno kako funkcionise share na PS4.

Pretpostavljam da je slicno ili pak isto i na PS5, ali ima vec objasnjeno negde u ovoj temi.
 
Ajde da pitam ovde pošto je najčitanija PS tema.
Pitanje je pomalo notorno, da li kad proveravaš u nalogu u connected devices naloga treba da bude registrovana samo konzola nosioca, obzirom da gost igra direktno na nalogu bez registracije konzole?
 
Da li kupovinom FIFA23 na američkom PSN store-u može da se igra sa igračima iz Evrope ili moram da kupujem EU verziju? Ispadne oko 1000 RSD jeftinije kad se uzima na američkom store-u.
 
Moze, Fifa matchmaking radi po principu da dobijas protivnike sa najmanjim pingom, tako da je region naloga nebitan
 
Tzv model "zima 2022" zbog restrikcija struje 😁
 
Cao ljudi. Ima li neke razlike da li je starija ili novija konzola? Tj nere revizije verzije itd...da li ima nesto sto treba da izbegavam?
 
Cao ljudi. Ima li neke razlike da li je starija ili novija konzola? Tj nere revizije verzije itd...da li ima nesto sto treba da izbegavam?
Ako hoces da kupis novo i nemas izbora, konzola ima jako malo i skoro uvek mozes da kupis samo poslednju verziju
 
Uzimaj sta ima.
Potpuno nebitno pogotovo sto kako rece kolega iznad, premalo ima da bi birao bilo kakvu reviziju.
 
A da li je neko uspeo da plati PSN tj PS Plus za Turski nalog? S obzirom da je to osetno jeftinije...
 
Meni uspeva i vec imam Deluxe preko turskog naloga do kraja avgusta 2025. Godina me kosta oko 30€ (sa troskovima konverzije i prenosa).

Vec sam pisao o tome - kljuc je CryptoPay virtuelna Viza kartica i vise detalja imate na videu sa sajta https://www.jdgaming.info/

Potrebno je otvoriti novi nalog sa Turskom adresom i CryptoPay karticom kao sredstvom placanja. Vazno je da bude CryptoPay zato sto Crypto.com karice rade samo u UK. Naravno, postoji jedno veliko ali - sve je radilo bez problema do pre par meseci ali je sada problematicno dodati karticu kao nacin placanja - nekome prolazi a nekome ne, nema pravila.

Onaj ko je dodao karticu zakljucno sa junom 2022 uglavnom moze da placa mada se javljaju ljudi koji kazu da mogu da kupuju igre ali ne i da dopunjuju wallet ili da kupuju PS+ pretplate. Meni za sada sve radi bez problema ali je veliko pitanje koliko ce dugo raditi. Zbog toga svaki mesec kupujem po jos godinu PS+ pretplate i tako cu raditi dok god bude funkcionisalo.

Kao sto sam vec rekao, nema pravila oko toga da li ce dodavanje kartice kao sredstvo placanja funkcionisati. Mislim da se isplati probati jer je usteda stvarno ogromna
 
Kod turskog naloga, u okviru PS+ i "store" interfejsa, može li jezik da se promeni na engleski?
Trenutno koristim holandski, mogu da biram samo između holandskog i francuskog jezika. Malo nervira.
 
Turski store na engleskom je https://store.playstation.com/en-tr/ (en - engleski, tr - zemlja, u ovom slucaju Turska)

Ovaj trik vazi i za ostale PS prodavnice ali ako postoji engleski. Npr. ne postoji nemacki ili austrijski store na engleskom
 
To znam. Nisam precizno postavio pitanje. Mislio sam na store i ps+ aplikacije u konzolama.
 
Ako se dobro secam, podesavas jezik na profilu pa to onda vazi i na konzoli i na webu. Npr, u PS Plus aplikaciji na mobilnom imas opciju Storefront Language i mislim da se izabrani jezik onda sinhronizuje i sa konzolom.
 
Nazad
Vrh Dno