Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Ova izjava (30fps mi je negledljivo, minimum 40fps mi je ok) me je baš nasmejala jer da ne piše ne bi ni primetio tu razliku RL...
A mene pa ova izjava nasmejala. Ljudi, evo je jos 2022. godina.
30fps i 60fps (pa i tih 45 min) su vise nego vidljivi. Da, verujem da ima ljudi koji ne primecuju razliku. Ali to su ljudi koji treba da posete oftalmologa. Ili su pak ceo zivot na 30fpsa.
Onaj ko je imao malo dodira sa vecim refresh rateom odmah vidi razliku, ali bukvalno odmah. Pogotovo neko cije je oko naviknuto na veci refresh rate (kao ivanbass kome su telefon, tablet, monitor, bukv sve 120+). Verujem i da ovima koji ne vide razliku, da budu neko duze vreme na high refresh rate, da im se oko navikne, da bi i oni posle primetili kad bi se vratili na 30fpsa.
 
Na konzolama nikada nece 120fps postati standard. Nece ni 60fps. Sada vam samo cine "magarecu uslugu" (mislim pre svega na ljude koji ceo zivot igraju konzole na <=30fps, pa su sada progledali na 60fps), a to ce se videti kroz dve-tri godine.
Kroz dve-tri godine će doći PS5 Pro koji će u tim naslovima nuditi 60fps, a nadam se da će i rudarenje da crkne. Ako ne, konzole ostaju jeftin način za igranje.

Hvala bogu da su se setili da i u konzolnom svetu izbrišu granice između generacija, uvedu međugeneracije i BC. Te biblioteke
igara više nisu rezervisane samo za jednu generaciju.

MS je trenutno daleko jači u toj BC priči, gotovo svi stari naslovi generacijama unazad rade, i to u 120/60 fps. I ne naplaćuju te patcheve...
Drago mi je što su počeli da koriste grafičke presete, performance i quality modove. Pa da čovek ima izbor da li da se muči ili ne.

Inače fps je bitniji od rezolucije i grafičkog prikaza. 30 fps je uvek bilo mučenje.
 
Ja bukvalno odbijam da igram u 30fps.
Na primer, kada sam uzeo PS5 presao sam Uncharted 1,2 i 3.
Igrao mi se i cervrti deo ali nisam hteo da ga igram u 30fps, upalio, video kako to izgleda par minuta i obrisao. Cekam PC izdanje koje uskoro izlazi, ili PS5 remaster, nesto od ta dva.

Zatim sam probao Spidermana u 30fps i 60fps i meni licno je 30fps neigrivo.
Pre cu da spustim rezoluciju nego da gledam taj stutter.

Ok, ja razumem ljude koji nisu naviknuti na PC, i sve do sada su igrali na konzolama u 30fps i ok im je. Fora je sto kad znas da to moze mnogo bolje, onda ces tesko da pristanes na komprimise.

Ako PS5 igre za godinu-dve prestanu da nude 60fps opciju (usled bolje i zahtevnije grafike) odmah cu i da prodam konzolu i vracam se na PC.
Mada tada ce verovatno da izadje neki PS5 pro pa cemo da predjemo na njega.
 
Upravo to, za sve godine je tu PS5 Pro za te probleme. Na svu sreću PS4 Pro se odlično prodavao i ljudi su svojim novčanicima glasali da ne žele više 30 fpsa :)
 
Ja bukvalno odbijam da igram u 30fps.
Na primer, kada sam uzeo PS5 presao sam Uncharted 1,2 i 3.
Igrao mi se i cervrti deo ali nisam hteo da ga igram u 30fps, upalio, video kako to izgleda par minuta i obrisao. Cekam PC izdanje koje uskoro izlazi, ili PS5 remaster, nesto od ta dva.

Zatim sam probao Spidermana u 30fps i 60fps i meni licno je 30fps neigrivo.
Pre cu da spustim rezoluciju nego da gledam taj stutter.

Ok, ja razumem ljude koji nisu naviknuti na PC, i sve do sada su igrali na konzolama u 30fps i ok im je. Fora je sto kad znas da to moze mnogo bolje, onda ces tesko da pristanes na komprimise.

Ako PS5 igre za godinu-dve prestanu da nude 60fps opciju (usled bolje i zahtevnije grafike) odmah cu i da prodam konzolu i vracam se na PC.
Mada tada ce verovatno da izadje neki PS5 pro pa cemo da predjemo na njega.
Pa nudice i 60fps opciju jer su sami postavili takav trend kao i konkurencija, samo nece uvek biti na max grafickim podesavanjima (i rezoluciji). To je rezervisano za 30fps.

Naravno, ne pricam za PS4 igre preko BC.
 
Za rezoluciju je bitno da usavrše checkerboard, barem na nivo približan nvidia dlss-u, gde je već daleko teže primetiti razliku između upscale i nativne verzije. Mada uvek je bitniji fps od rezolucije. Manje zlo. :)
 
Odigrao sam Gow i TLOU2 na ps4 pro. Nije mi toliko smetalo dok nisam raspalio na ps5 u 60fps. Totalno drugo iskustvo...
 
Takodje na 4 pro probao god of war i sada na ps5 mnogo bolje iskustvo gameplay 60fps..
 
Inače, to kad fps prosto padne na 30 ili je to maksimum koji možeš da izvučeš na pc-u nema veze sa onim na konzolama,pa me i ne čudi što se ljudi koji nisu probali konzole zgade.

Za slično 30 fps iskustvo mora ograničenje fps-a na 30 u rtss-u zbog frame pacing-a i forsiranje half refresh rate vsync-a (kad se igra na 60hz). Tek tad to počinje da liči na nešto i to u određenom broju naslova.

Plus što 30 fps nije za miša nikako.

Kad je dobro rešeno, kao što to radi Insomniac recimo, 30 fps u nekim naslovima može da deluje prikladnije za određenu igru. Neki cinematic efekat (kao kod spidermana recimo) se gubi kad je ultra glatko. Motion blur pomaže, ali često i on bolje deluje kad je fino podešen za 30 fps. I ne, ne mislim na glupu priču koliko vidi ljudsko oko, nego prosto na estetiku koja se dobija i bolje se uklapa u određenim slučajevima.

Što se osećaja I odziva tiče, tu nema dileme, veći fps je uvek bolji.
 
Poslednja izmena:
30 fpsa je gadno gde god igrao i ma kako stabilno bilo.

Naravno da je stabilan fps bitan, ma koliki on bio. Ja recimo primetim razliku i između savršeno stabilnih 60 i savršeno stabilnih 144, gde nema ni jednog stuttera ili pada. Ali to danas košta 3000 evra.

Lepa je ona fora što su uradili sa Ratchetom sa 40fps u 120hz modu kako bi se zadržao sync. Ali i tu se oseti debelo tih 40fps-a. I ostaje pitanje zašto Sony još uvek nije pustio vrr.
 
Tebi jeste, nije svima. I ja vidim razliku koji god frame rate da je u pitanju, samo to nije poenta gaminga za mene. Verovatno bih isto rekao da i dalje igram mp naslove na mišu i brojim headshotove.

Za ovo kako danas igram, može da prođe i opravdanih 30 fps u nekim naslovima,a opet imamo više 60 fps igara nego ranije i pojavili su se performance modovi. Pogotovo što nešto što je jedva izvučenih 30 fps na konzolama nove generacije uopšte ne znači da to 'ladno izvlačiš na pc-u kao nekad. Možda bude kasnije...

Kako god, nije u tome poenta. Na taj način će razmišljati oni koji su uzeli konzole samo zato što ne mogu pc ili Im je preskupo, pa onda kreće ta standardna priča. Ostali uživaju u igrama na neki drugi način.

Valjda je Sony čekao finalizaciju nekog standarda za vrr, ali tek sad sa ovom novom hdmi 2.1 pričom mi nista nije jasno.
 
Imam par pitanja u vezi PS5. Hteo sam da kupim polovan ps4 pre nove godine ali nema ispod 350e pro verzije polovne(ima brdo prodavaca sa oglasima ali ne i sa konzolom na stanju), nema ni novih pro verzija. Elem na kraju cu mozda kupiti PS5 jer sam video da mogu da se igraju PS 4 igre na njemu. Najverovatnije Disk verziju i to u Gig....nu zbog onog ddor osiguranja ali mislim da je to neka fina fora da ti ne pomognu ako dodje do kvara kao sa kaskom i kradjom kola (ako nisu original kljucevi cao osiguranje)...
Ne vidim smisao kupovati od madjara klot konzolu za 650-700e kad vec toliko dajem dodacu jos 100e i kupicu u radnji i daju makar neke cd-ove pa mu dodje na isto (cena).

Kako rade igre sa PS4, interesuju me naslovi stari npr 2-3 godine, nije mi toliko bitno dal rade u 4k, bitno da ne baguju i ne seckaju makar u full hd (imam 55 4k samsung i ok mi je soni 4 obican)? Igre koje me zanimaju pes 20/21, crash (sve verzije) i neke trke mozda npr nfs ili GT,

Da li neki zamenski dzojstik za sony 4 radi normalno sa ps4 naslovima (znam da na 5 ne radi)?

Da li mogu ako kupim digitalnu verziju na storu da delim sa ps4 nalogom sa bratom naravno neku PS4 igru?>
 
Naslovi koji nemaju nadogradnju za PS5 rade isto kao na cetvorci pro ( opet bolje nego na obicnom ps4) a koji imaju nadogradnju u 60fps to je sasvim novo iskustvo , ako ti je ok obicna cetvorka nema sta da razmisljas uzimaj ps5.
dzojstik sa Ps4 ce raditi u igrama za ps4 cerikica i ja igramo njoj sta vise odgovara ps4 dualshock manji je od istog na ps5
 
Kakav je domet dzojstika?
Da li ce da radi bez problema na 3,5m i drveni radni sto izmedju?
 
Hoce, ja nekad igram sa drugog kraja sobe koja je 6m. Samo betonski zid izmedju nece da moze :D
 
Vidim da se na nekim mestima (vezano za igre po akcijski cenama) pominje Steam, Epic...

Jel to znači da igre na pomenutim servisima mogu da se igraju i na PS-u ili je nešto drugo u pitanju? Ako jeste, jel se zbirka na tim servisima može koristiti na PS-u ili je potrebno pre kupovine igre označiti na kojoj platformi će se igrati, čime bi igra bila vezana samo za nju?
 
Ne razumem šta tačno pitaš, ali ne - igre kupljene na Epic i Steam se ne mogu igrati na Playstation konzoli.
 
Da li neko može detaljno da napiše postupak deljenja igara? Konkreno za ovaj moj primer?
Naime drugar ima PS4 pro i hoće da podeli njegove igre samnom. Šta ja konktetno treba da uradim na mojoj PS5 i da li on na njegovoj konzoli treba nesto da menja u svom profilu?
 
Ne razumem šta tačno pitaš, ali ne - igre kupljene na Epic i Steam se ne mogu igrati na Playstation konzoli.
Hvala, onda sam ja loše shvatio.
Vidim recimo da EA play trenutno nudi godišnju pretplatu za 12,49€ za nove korisnike i da je za Steam, PS, Xbox...
Isto videh ponudu za Borderlands 3 (besplatno, dijamantski ključ - nemam pojma šta je, niti da li sam dobro preveo termin. Šta je ovo?) koji se može iskoristiti na više platformi.
Još iskoči i igra na PS Store-u "Raji: An Ancient Epic" gde sam to Epic pogrešno sinoć protumačio :censored:

Zato rekoh možda nešto propuštam, možda mogu igre sa streaming servisa na PS-u da se igraju.

P.S. Šta je taj "dijamantski ključ" i čemu služi?
I jel vredi EA Play, 12,49€ je jeftino?:censored:
 
Ako ti se svidjaju igre koje nudi, vredi...
 
P.S. Šta je taj "dijamantski ključ" i čemu služi?
Odavno sam igrao Borderlands 3, još na izlasku. Verovatno je ključ za kovčeg u igri, koji da loot sa boljim statsima. Nije ključ za igru, ako si na to mislio.

Ne znam kako funkcioniše pretplata na EA Play servis, da li važi za više platformi u isto vreme. Nije me zanimalo, ne volim pretplate. 😄
 
Hvala, onda sam ja loše shvatio.
Vidim recimo da EA play trenutno nudi godišnju pretplatu za 12,49€ za nove korisnike i da je za Steam, PS, Xbox...
Isto videh ponudu za Borderlands 3 (besplatno, dijamantski ključ - nemam pojma šta je, niti da li sam dobro preveo termin. Šta je ovo?) koji se može iskoristiti na više platformi.
Još iskoči i igra na PS Store-u "Raji: An Ancient Epic" gde sam to Epic pogrešno sinoć protumačio :censored:

Zato rekoh možda nešto propuštam, možda mogu igre sa streaming servisa na PS-u da se igraju.

P.S. Šta je taj "dijamantski ključ" i čemu služi?
I jel vredi EA Play, 12,49€ je jeftino?:censored:
Gde si našao EA play gosišnju pretplatu za 12,49? Ako je toliko vredi. Ali sumnjam da je tako jeftino. Inače EA play važi samo za jednu platformu
 
Hvala na odgovorima.

@almoust evil665
Još jednom da naglasim da ta pretplata važi za nove korisnike.
Ne znam zašto te ponude nema na sajtu kada se ode "peške", ali je ima preko linka: https://store.steampowered.com/subscriptions/ea#SaleSection_77945
Ako link ne radi idite preko linka sa ovog sajta: https://www.mydealz.de/deals/ea-play-pc-12-monate-uber-steam-nur-neukunden-1917287
- Ne znam jel igra ulogu lokacija, našao sam na ovom nemačkom sajtu za popuste, a ponuda važi do 5. januara.

Nadam se da neće izbacivati iz ponude trenutne igre, jer trenutno imaju dobre igre za lokalno/kauč igranje u paru: It takes Two i A way out koje bih baš da probam.
Inače, It Takes Two je na popustu na nemačkom Amazonu za 18€.
 
Jel postoji neka mogucnost da se aktivira EA play na ps5 kod nas u Srbiji? Cuo sam da pravi problem oko nasih kartica da ne prihvata i ne moze da se linkuje. Inace imam americki nalog za psn. Jel ima neki fazon mozda da se napravi americki nalog i za EA play pa da se tako poveze na ps5?
 
koliko sam pratio iz walleta ga kupis, wallet dopunis kao sto inace radis
 
Redirekcija sa EA Play sajta ka PS Store-u izbacuje poruku "Not available for purchase" (sve sam radio bez VPN-a iz Nemačke). Ako idem u privatnom tab-u, bez logovanja na PS store, izlazi cena od 25€ i nema gore opisane poruke.
Direktna pretraga na PS store-u izbacuje EA play i kada sam ulogovan, pa je možda u tome caka. Pretpostavljam da onda fali samo dopuna wallet-a kao što @emaremare reče kako bi mogla da se kupi.

- Da li može EA pretplata da se kupi kao i PS+ sa ovih sajtova (vidim da ima u ponudi) i da se aktivira na PS Store-u?
Jel ima neke veze što piše PS4 za nju? Evo linka: https://www.eneba.com/psn-ea-access-pass-code-12-months-ps4-psn-key-united-states

I još 2 pitanja vezana za dodatni džojstik:
1. Jel može drugi džojstik (po prvi put) da se poveže uz pomoć kabla (zbog ažuriranja softvera)?
2. Pri povezivanju drugog džojstika, jel treba/mogu da ga povežem na isti nalog ili treba praviti novi profil/nalog za tog drugog korisnika? Šta je najpametnije ovde uraditi ako će igrati samo ukućani?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno