Šta je novo?

Platne kartice za Online internet placanje (FAQ u prvom postu)

Zadrzi te Vise u Intesi, nista te nece kostati. Nema bolje, ako ti bude i eithdrawal na kartice trebao.
Ako je samo placanje, Telenor Banka je kao stvorena za to, ako imas ATM njihov blizu.


BTW, izgleda da dodatna Visa Platinum nije free u KomBank, iako je uz depozit!:( Provericu sutra, ali koja bedara sto mi se onda vise isplati Raiffeusenu da platim 120e godisnje!

Zadrzacu ja svakako Vise ako ne bude bilo naplate za izdavanje novih posto mi isticu, aktivne su, tj imam novca na njima i bude par transakcija mesecno, ali ako budu trazili za electron ili internet da platim novu (sto ne bi trebao da bude slucaj, mada ono)

Otvorih ja Telenor banku, ovo je stvarno 3 koraka ispred onoga sto ostale banke nude, kurs je skroz korektan u online appu, sajt pregledan, nema nikakvih zezancija kao sa drugim bankama, svidja mi se i ono sto skenira kod pa mozes bankomat da koristis, da ne duzim, Start racun je prava opcija za nekog ko samo prima uplate i trosi online, a i bankomati su mi svi relativno blizu.

Jos jedno pitanje oko njihovih bankomata, prima sve novcanice u EUR, tako? Nije bilo problema da nekom proguta a ne proknjizi i ne vrati novcanicu?
 
Tako je. Koliko znamo nije :D

Ono sto jeste problem kod TB je ako imas problem - pre ces beduinu objasniti kvantnu fiziku nego li dobiti odgovor iz podrske.
 
Da li ima neka banka koje ne rezervise vise od sume koje je za naplatu(u inostranstvu)? Znam da inteza rezervise nekih 10% vise..... a zanima me da li imaa eka banka koje to neradi, nego skine onoliko koliko je placeno?
 
Intesa je jedna od retkih koje to rade. SocGen ne radi, TB ne radi, Unicredit ne radi.
 
Ne vidim da je vec spomenuto: Raiffeisen banka u Srbiji je uvela mPay aplikaciju, za beskontaktno placanje pametnim telefonima.
Pozdrav
 
  • Like
Reagovanja: M J
Intesa je jedna od retkih koje to rade. SocGen ne radi, TB ne radi, Unicredit ne radi.
Nije tacno.
TB definitivno rezervise vise nego sto je cena. Tek kada se obradi transakcija se skine prava suma - ISTO kao i kod Intese.
Intesa je pocela da mnogo manje rezervise za strana placanja negde od novembra, barem za MC, nisam mogao da ispratim za Visa Electron :(
Sve banke rezervisu vise, to ce svaka banka raditi. Niko nije lud da ne rezervise, i rizikuje da izgubi na kursnim razlikama pa se juri sa klijentom i objasnjava im zasto im duguje ;)

Ko misli drugacije, ne prica o istoj stvari ili nije video dobro.
 
Da za internet kartice ali ja kad plaćam kreditnom (revolving) VISA istog trenutka mi skidaju pare, dobijam SMS o izvršenoj transakciji i to je to. Nema rezervacije ni slično.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Cija i koja revolving Visa?
 
Upravo plaćeno
7b4c9e97ecc5213923a47c6eb62f6200.jpg




PS

Ovo konkretno sad verovatno većini nepoznata Jubmes

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ali kako znas da ti je to krajnja suma?
I ja sam imao to sa dinarskim karticama, medjutim vidim na izvodu drugu sumu, a i posto proveravam razlike, sada kada imam po 100-500 transakcija mesecno, vidim da se za jednu posle nje ne slaze Raspolozivo od prethodne - iznos te, i novo Raspolozivo. Sto ce reci, kada se proknjizi, drugi je iznos.

Kako mislite da se to izvede kada na dan placanja uopste nije poznat Visa kurs? Taj kurs se zna tek nakon saldiranja Vise za sve transakcije tog dana. Isto vazi i za MC.
 
Ovo nije dinarska kartica već i dinarska i devizna. Kako znam pa tako što je ista ta suma na izvodu samo pretvorena u evre. Sad na homebankingu pogledaš transakciju pise cifra u dolarima, kurs $/€ i cifra u evrima :) i to se više ne menja

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Moze se desiti da bude ista cifra jer ispadne isti kurs (tj. dovoljno slican da druga decimala bude ista u evrima).
Jedino ako oni automatski ne menjaju USD-EUR, ali onda ne bi bio dobar kurs.

Na onoj slici vidim samo iznos 11.67$, ali tek sledeceg meseca (sem ako presenk nije posle 10 u mesecu) mozemo biti sigurni da ce to biti ... koliko EUR kaze?
 
@ZAP

Pa videćeš i sam na izvodu da nije isti iznos kad se proknjiži (11.67 USD odnosno 9.48 EUR) već nešto uvećan. Demantuj slikom ako nismo u pravu :d
 
Nije tacno.
TB definitivno rezervise vise nego sto je cena.

TB to možda radi za transakcije koje nisu u evrima, tj. rezerviše po malo višem kursu, pa posle rasknjiži po stvarnom. Ali ako je u transakcija u evrima, ne radi. Isto tako i druge banke koje sam napisao.

Jedino Intesa rezerviše viši iznos u evrima čak i za transakcije koje su u evrima. Ne razumem zašto to rade, ali rade.
 
Poslednja izmena:
Radi TB i za EUR, imao sam rezervacije za Wizz (Dortmund-Nis, karta u EUR) i RyanAir, rezervisano vise.

@Zap, mozda i jeste tako, ali daj neku transakciju od ranije sa datumom transackije, iznosa u poruci i datumom knizenja.
Stvar je u tome da i da se padnu sve transakcije koje si imao tako, to nije dokaz da jeste tako, mada je sansa mala da ne bude onda :)
 
Poslednja izmena:
To za Wizz onda nisu bila čista posla, boga pitaj u kojoj valuti je stvarno Wizz to rezervisao. Avio-kompanije vole da prikazuju cene u dinarima i tako rezervišu pare, pa onda na kraju povuku evre kao novu transakciju. Meni je to jednom uradila Alitalija, pa me bacila u minus dok nisam tražio od banke da stornira dinarsku rezervaciju.
 
Poslednja izmena:
evo kako izgleda

03.png

02.png

01.png
 
poruka koju sam prvo stavio tj transakcija od danas 11.67$

1111.png

2222.png

9.49€ x 118.0576 rsd (srednji kurs NBS na 09.03.2018.)=1120.366624 RSD

:-devil-:
 
@ZAP

Pa videćeš i sam na izvodu da nije isti iznos kad se proknjiži (11.67 USD odnosno 9.48 EUR) već nešto uvećan. Demantuj slikom ako nismo u pravu :d

hoce na dan knjizenja ali nema vece rezervacije!!! vec iskljucivo onoliko koliko i jeste transakcija. pogledaj post iznad
 
Poslednja izmena:
TB to možda radi za transakcije koje nisu u evrima, tj. rezerviše po malo višem kursu, pa posle rasknjiži po stvarnom. Ali ako je u transakcija u evrima, ne radi. Isto tako i druge banke koje sam napisao.

Jedino Intesa rezerviše viši iznos u evrima čak i za transakcije koje su u evrima. Ne razumem zašto to rade, ali rade.
Potvrđujem sve ovde napisano. Istina, dugo nisam plaćao TB u $, pa ne znam da li rezervišu više. Za € nisu nikad, ali nisam kupovao avio-karte.
 
hoce na dan knjizenja ali nema vece rezervacije!!! vec iskljucivo onoliko koliko i jeste transakcija. pogledaj post iznad
Ali gde si video koliko je rezervisano?
U Poruci samo imas dolare. A ovo sto si postavio potkrepljuje sto ja kazem, delimicno, ali ne kontradiktuje ostatak.
Ti nemas nigde u EVRIMA ili DINARIMA koliko je naplaceno u poruci? 1.3. ti je naplaceno, ali tebi se oba datuma na eBankingu vode kao 2.3., i kurs nije za 1.3. kao sto si video?
 
To za Wizz onda nisu bila čista posla, boga pitaj u kojoj valuti je stvarno Wizz to rezervisao. Avio-kompanije vole da prikazuju cene u dinarima i tako rezervišu pare, pa onda na kraju povuku evre kao novu transakciju. Meni je to jednom uradila Alitalija, pa me bacila u minus dok nisam tražio od banke da stornira dinarsku rezervaciju.
Meni dolaze poruke sa valutom rezervacije, ne sa valutom "moje zelje" :) Kada uzimam karte iz Srbije, oni u RSD rezervisu i naplate, kada iz Bugarske, u levima rezervisu (naplata TBa u EUR), kada je iz Nemacke onda je sve u EUR.
RyanAir sve u evrima naplacuje (sem iz UK valjda).

Sve karte placam TB karticom iz nekog razloga, sem AirSerbia i skupljih koje idu Intesinim MCom. Vise rezervisu u svim valutama.
 
Treba li da nacrtam [emoji16]

U drugoj poruci vidiš koliko je rezervisano za transakciju od 11.67$ rezervisano 1120.xxx dinara što je tačno $/€ konverzija vize dan na transakcije pa po srednjem kursu nbs na dan transakcije

Sent from my MI 5s using Tapatalk

PS

mozda se sad bolje vidi :)

3333.png

kad bude ucitana transakcij bice u evrima visa kurs $/€ na dan ucitavanja (prva poruka transakcija 7.xx $) i to je to. Banka u obracunskom periodu skida € ako imas na racunu ako ne onda srednji kurs NBS na dan placanja a ti mozes da platis kad god hoces tj pre obracuna sve u dinarima (sr. kurs NBS)
 
Poslednja izmena:
Treba li da nacrtam [emoji16]
Moraces, jer ja ne vidim to nigde?

U drugoj poruci vidiš koliko je rezervisano za transakciju od 11.67$ rezervisano 1120.xxx dinara što je tačno $/€ konverzija vize dan na transakcije pa po srednjem kursu nbs na dan transakcije
A gde vidim koliko je NAPLACENO za tu transakciju?
Ona od 2.3. ti je rezervisano - koliko, nigde se ne vidi? Nema u poruci, ne vidim sliku sa eBankigna gde je rezervacija za nju, samo knjizenje.

EDIT: Aha, u stvari shvatam, ovde je poenta da se ne REZERVISE vise, a ti vec vidis da je tacno po srednjem rezervisano.
Sto bi imalo smisla kada bi ti vec tog dana znao da je kurs Vise bio toliko, ali to NE ZNAS do sledeceg dana.
Ali opet: 96.004284490145672664952870608398 - opet je vise od srednjeg kursa rezervisano i opet vise od trzisnog tokom 9.3. koji je bio iznad 1.23USD/EUR.
Interesantno je ako uvek bude 0 razlike izmedju rezervacije i krajnjeg knjizenja doduse.
 
Poslednja izmena:
"ja u klin on u ploču" :D

poenta je da se ne rezervise ni pare tj eurocenta vise nego sto jeste transakcija. Nemam pojma koje kurseve ti koristis a kao sto vidis kurs je vizin za 09.03.2018. ($/€). Banka tu sumu u € rezervise u din po srednjem NBS/€ takodje 09.03.2018.g. i sve se poklapa na dve decimale tj srpsku paru!

kad proknjize a to je obicno sutradan tj kad viza banci posalje fajl sa transakcijom Banka me zaduzi u € po vizinom kursu $/€ na dan knjizenja! i to je kraj. Mogu da sacekam da Banka na kraju obracunskog perioda naplati sa mog deviznog racuna (ili dinarskog ako nemam valute) ili da sam izmedju obracuna i naplate sve izmirim u din po srednjem kursu NBS na dan uplate.

PS
mislim da ti ubacujes srednji za $ u dinarima? to se nigde ne koristi iskljucivo vizin $/€ i NBS srednji za evro!
 
Poslednja izmena:
Oba srednja i trzisna sam gledao kao zasebne procene. Znaci i srednji dolara (u dinarima) na 9.3. i trzisni dolara 9.3. (EUR/USD) pa onda srednji EUR/RSD.

Ako uvek ostane ovako, sa strane da rezervacija i naplata budu tacna si skroz u pravu.


Samo sto si skroz zaboravio da 1.3. kada si platio ti NISI mogao NIKAKO znati koji ce kurs biti 2.3. kada je proknjizena ;)
A za tu transakciju koristis datum transakcije (9.3.) dok za onu prethodnu koristis datum knjizenja (2.3.). Ne koristis iste kurseve znaci, nego sta ti odgovara da bi dosao do te cifre.
Javi u ponedeljak ili kada vec proknjize koliko je naplaceno, posto za prethodnu nemamo koliko je rezervisano.
 
Poslednja izmena:
Pa ne mogu da ti kažem koliko je rezervisano 01.03.2018. jer tog podatka nemam više - tj ne vidi se - tj vidi se samo do knjiženja. Zato je i stavljena ova druga od 11.67$ gde se vidi rezervacija.

Ali pročitaj ponovo!
Rezervisana nece biti ista kao i knjižena! Jer nisu isti dan ali i jedna i druga su prema vizinom kursu $/€ za taj dan!!!

Rezerviše se u RSD ali isključivo prema kursevima za taj dan a knjiži u €

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Ali pročitaj ponovo!
Rezervisana nece biti ista kao i knjižena! Jer nisu isti dan ali i jedna i druga su prema vizinom kursu $/€ za taj dan!!!
Rezerviše se u RSD ali isključivo prema kursevima za taj dan a knjiži u €
OK, i to je pomak, ali nerealno je da nemaju nikakvu zastitu.
Mozda kao u RFu nekada, sto jesu rezervisali po srednjem, ali uvek na racunu mora ostati 20eur posle rezervacije (i AIK je tako). Znaci i u tom slucaju mora da se "rezervise" vise.
Za kreditnu bi ovo bilo ili po principu da ne mozes iskoristiti do kraja limit, ili da eventualno mozes prekoraciti limit (na sta onda ide po tarifniku kazna za prekoracenje limita).
 
nema kazna za prekoracenje limita. to je nihova stvar da stite limit. ako predjes zbog kursne razlike ali ti u trenutku placanja nisi presao a posle toga se oprasta :-devil-: nije to dozvoljeni minus :smash:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno