Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Ja bih uzeo x86 hardver, i ne bih instalirao HAOS već neko Linux okruženje sa kontejnerima ili Proxmox ili nešto tog tipa, jer su velike šanse da ćeš pre ili kasnije poželeti još nešto od svog kućnog servera (Plex, Frigate, neki downloader itd.) a to je malo teže sa HAOS. S druge strane, uz HAOS dobijaš lakše upravljanje i addon-ove. Takođe, uzeo bih neko regularno kućište ako prostor u stanu/kući nije preveliki problem, zbog lakšeg proširivanja i servisiranja. Ne znam koliko su današnji mini PC zgodni za to, ali sigurno ne možeš da uđeš u prvu kompjutersku radnju i kupiš napajanje ili veći hard disk.

Ukoliko ipak odeš na RPi varijantu, ne savetuje se korišćenje memorijskih kartica jer brzo crkavaju zbog velikog broja upisa tokom rada HA. Mislim da RPi ima neki dodatak za M.2 ili SATA, pa uzmi to.
 
HAOS preko Proxmoxa sam ja hteo da uradim, ali sam negde našao da može da ima problema sa USB uređajima (recimo sa mojim Zigbee dongle).
Što se tiče formata, meni je mini PC za sada bolje rešenje od velikog kućišta. Imam dovoljno veliki SSD i ne verujem da treba da proširim za još jedan. Bilo koji dodatni uređaj mogu da dodam reko USB-a, ali ne vidim za sada potrebu za tim. Takođe, manje troši, manje se greje i ne pravi buku.
 
Baš na linku koji sam okačio piše kako se prosleđuje USB uređaj u VM na Proxmoxu. Kod mene Sonoff Zigbee dongle radi tako bez ikakvih problema.
 
Preporuka naravno za isti način realizicije ka kojem trebaš razmišljati... Proxmox pa HA, a onda polako dodavati možda i docker ili druge VM, biće tu još puno servisa vremenom. Prosleđivanje USB portova najnormalnije funkcioniše, Zigbee sa 50+uređaja najnormalnije radi, prosleđujem i Z-Wave dongle, RFLink za 433mhz uređaje...
 
U redu je razmišljati o budućnosti, ali ni tu ne treba preterivati. Generalno mač sa dve oštrice.
Ja bih rekao da je većina nas prošla kroz evoluciju kućnih servera i rpi rešenja pre nego što smo uzeli pravi računar.
N100 računari su sjajna x86 alternativa za rpi. Sada čak i prvo preporučujem tako nešto umesto rpi. Dok ne dođe potreba za NAS diskovima, tih nekoliko USB na njima su sasvim dovoljni.
Dakle, N100 pc sa 32gb rama i nvme, proxmox pa na njega HAOS. Osim toga, DDNS i VPN za pristup od spolja. Dodatne stvari za server su već druga tema.
 
Koji tablet je u pitanju i kako si napravio okvir?
Da li korisniš neki Kiosk ili je običan dashboard? Da li držiš ekran uvek upaljen?
Trenutno isprobavam najjeftinij tablet od 7" koji sam mogao da kupim da vidim kako bi izgledalo i mislim da će biti OK. Deluje mi da je 7" dobra dimenzija da stoji u svakoj sobi pored prekidača za svetlo. Možda na centralnom mestu da uzmem neki 10".
 
Koji tablet je u pitanju i kako si napravio okvir?
Da li korisniš neki Kiosk ili je običan dashboard? Da li držiš ekran uvek upaljen?
Trenutno isprobavam najjeftinij tablet od 7" koji sam mogao da kupim da vidim kako bi izgledalo i mislim da će biti OK. Deluje mi da je 7" dobra dimenzija da stoji u svakoj sobi pored prekidača za svetlo. Možda na centralnom mestu da uzmem neki 10".
Da li si uopste kliknuo na link koji je okacen? Covek dokumentovao sve redom.
Samsung Galaxy Tab S5e
LineageOS 21 that runs Android 14
For the dashboard part, I ended up going for WallPanel instead of FullyKiosk as a solution for the fullscreen HA, the screensaver, etc
3d print okvir, obrada nekih drugih okvira.

Zanimljivo stivo, treba manje od 5 min da se procita.
 
Moja greška. Nisam shvatio da je link. Samo sa gledao slike direktno odavde sa foruma.
 
Ja bih uzeo x86 hardver, i ne bih instalirao HAOS već neko Linux okruženje sa kontejnerima ili Proxmox ili nešto tog tipa, jer su velike šanse da ćeš pre ili kasnije poželeti još nešto od svog kućnog servera (Plex, Frigate, neki downloader itd.) a to je malo teže sa HAOS. S druge strane, uz HAOS dobijaš lakše upravljanje i addon-ove. Takođe, uzeo bih neko regularno kućište ako prostor u stanu/kući nije preveliki problem, zbog lakšeg proširivanja i servisiranja. Ne znam koliko su današnji mini PC zgodni za to, ali sigurno ne možeš da uđeš u prvu kompjutersku radnju i kupiš napajanje ili veći hard disk.

Ukoliko ipak odeš na RPi varijantu, ne savetuje se korišćenje memorijskih kartica jer brzo crkavaju zbog velikog broja upisa tokom rada HA. Mislim da RPi ima neki dodatak za M.2 ili SATA, pa uzmi to.

Trenutno imam WSL2 + HA docker container, ne bih ni prelazio na HAOS. Prostora u kući baš i nema, ali su mi bitnije performanse/cena u odnosu na to, naći će se već nekako mesta.

U redu je razmišljati o budućnosti, ali ni tu ne treba preterivati. Generalno mač sa dve oštrice.
Ja bih rekao da je većina nas prošla kroz evoluciju kućnih servera i rpi rešenja pre nego što smo uzeli pravi računar.
N100 računari su sjajna x86 alternativa za rpi. Sada čak i prvo preporučujem tako nešto umesto rpi. Dok ne dođe potreba za NAS diskovima, tih nekoliko USB na njima su sasvim dovoljni.
Dakle, N100 pc sa 32gb rama i nvme, proxmox pa na njega HAOS. Osim toga, DDNS i VPN za pristup od spolja. Dodatne stvari za server su već druga tema.

Hvala na odgovoru, N100 deluje kao nešto što mi baš paše, mada samo sam bacio pogled, još nemam pojma ništa o celom to delu o hardveru za HA. Za NAS mislim da neće skoro biti potrebe, a za pristup spolja koristim Tailscale (ne mogu da otvaram portove na ruteru).
 
Poslednja izmena:
Dopisivao sam se ovih dana sa Gledopto (imaju gomilu Zigbee stvari, posebno led kontrolera što mene zanima) i dogovorio da dodaju Aliexpress Standard Shipping, tako da sad imamo free shipping za Srbiju.
Dobar je Gledopto, imam 3 kontrolera od njih, malih pljosnatih, i u HA su super integrisani.
 
Jel uzimao neko senzore temperature i vlažnosti vazduha poput ovih i kako su se pokazali? Zanima me koliko im traju baterije, s obzirom da ide dve AAA?

Vidim da ima raznih senzora, pa čak i onih sa displejem, a rade na CR2032, tu verujem da je trajanje dosta kraće.

 
Uzeo sam ja i zadovoljan sam. Naručujem još. Zigbee verzija. WiFi ne znam kako se ponaša.

Stavio sam 2 AAA punjive baterije (Eneloop) i prepoznaje da su 25% pune odmah kada ih stavim skroz pune. To je zato što su 1,2V a ne 1,5V,
Za 10 dana korišćenja vidim da je 24%. Trebalo bi da mesecima traje pre nego što ih ponovo napunim.
Ako staviš alkalne pisaće ti 100% i trajaće ti verovatno još duže, ali pre bih punio svaka 3 meseca, nego bacao baterije svakih godinu dana.

Sa displejem ne bih uzimao bez obzira koje su baterije u pitanju. Senzore kupujem da vidim podatke u HA, a ne da gledam u njih.
 
imam ja gomilu tih wifi senzora temperature
sa alkalnim baterijama traju nekoliko meseci, ali sada trenutno imam vecu kolicinu obicnih baterija sa isteklim rokom trajanja :cool: pa njih koristim
Sa njima izdrzi oko 2 nedelje.
sa 2032 baterijama nisam probao ali ne bi trebalo sa njima da traje krace vec duze,
ali posto imam jako puno ovih wifi senzora izbegavam da kombinujem tipove baterija zbog lakse nabavke.

zigbee senzori definitivno duze drze baterije, sa ostim ovim krs obicnim non alkaline baterijama kojima je istekao rok trajanja evo vec mesec i po drzi 100% i to na door senzoru koji se ceo dan koristi.
Potpuno sam sokiran kako drzi i to sa jednom AA baterijom, niti gore baterije niti frekvetnijeg koriscenja, a radi.

LCD display bih preskocio ne treba ti to
 
Jel uzimao neko senzore temperature i vlažnosti vazduha poput ovih i kako su se pokazali? Zanima me koliko im traju baterije, s obzirom da ide dve AAA?

Vidim da ima raznih senzora, pa čak i onih sa displejem, a rade na CR2032, tu verujem da je trajanje dosta kraće.

Dobri su senzori sa displejem jer ne moras da otvaras apk da bi znao temperaturu, vlaznost vazduha i/ili stanje baterije, a sama baterija drzi preko godinu dana.
 
Dobri su senzori sa displejem jer ne moras da otvaras apk da bi znao temperaturu, vlaznost vazduha i/ili stanje baterije, a sama baterija drzi preko godinu dana.
+1, ja imam one aqara sa displejom, BLE, rade koliko hoces sa jednom baterijom(cr2032, ona mala okrugla).


EDIT: evo sad sam bas proverio, 28.08.2023 promenjena baterija, trenutno je na 46%.
 

Prilozi

  • 1716992473213.png
    1716992473213.png
    77 KB · Pregleda: 15
Moji Xiaomi temp & hum monitor 2 (5 kom), menjane baterije marta 2023, sada im je napon 2.85-2.9V (3V cr2032) Flesovan custom firmware (pvvx) - Displej je bas koristan kada hoces brzu proveru temp/vlaznosti u prostoriji. Sa custom fw moguce im je iskljuciti displej, ali nema potrebe.
 
Hvala svima. Jel mislite na ove senzore ili još bolje ako možete linkovati koje ste konkretno uzeli? Pitam da ne bih prošao kao sa switch-em gde sam morao ja da pišem custom quirk za ZHA. :)



Koliko ste okvirno plaćali te sa displejom? U suštini, htedoh da uzmem ove senzore bez displeja za prostorije gde mi nije bitno da vidim temperaturu, već samo da je beleže za kasniju automatizaciju. Ali ako kažete da vam baterija traje po godinu dana, onda ću dodatno uzeti i par tih sa displejom.
 
Ovaj sto si linkovao su kod mene. Evo vise o custom firmware (sa originalnim Xiaomi ne vrede): https://github.com/pvvx/ATC_MiThermometer

Izvorno su BLE, ali mogu da se prebace na Zigbee (nisam probao!) https://smarthomescene.com/guides/convert-xiaomi-lywsd03mmc-from-bluetooth-to-zigbee/

Placani oko 3-4eur po komadu na aliju.

Ja sam ga prebacio na Zigbee, i pojeo ke CR2032 za nedelju dana, pa sam ga lemljenjem vratio na originalbi firmware, evo vec 4 meseca i jos ne popusta baterija.


Imam i kedan ovaj odozgo Tuya Zigbee na AAA, i temperatura mu nije tacna tacno za 1C, pa sam morao u HA da ga korigujem, zato ga vise ne kupujem. Drzim se proverene Aquara kockice :)

Stoji mi u frizideru sa NiMH iz Lidla vec par meseci i jos traje baterija :)
 
@ikac2000 misliš li na ove što sam ja linkovao?

Razmišljam da uzmem i sonoff utičnicu, pa se dvoumim između s60 i s26. Zna li neko može li da se koriste u HA bez nekog cloud rešenja i pravljenje naloga? Za s26 postoji esphome, verovatno i tasmota, ali za s60 izgleda da nema, jer je novija, ali ima esp32 za čip.
 
@ikac2000 misliš li na ove što sam ja linkovao?

Razmišljam da uzmem i sonoff utičnicu, pa se dvoumim između s60 i s26. Zna li neko može li da se koriste u HA bez nekog cloud rešenja i pravljenje naloga? Za s26 postoji esphome, verovatno i tasmota, ali za s60 izgleda da nema, jer je novija, ali ima esp32 za čip.
Da, Mi Thermometar sam flesovao na zigbee pa pojeo bateriju.

Apropo smart uticnice, uzeo sam skoro u Ikei Tretakt novu, odlicna je. Za 10 evra je sa Rodret tasterom, i lepo se uparuje u HA.

Za oktobar Ikea je najavila novu smart uticnicu koja prati potrosnju, kao Shelly sto ima.
 
Ovaj mi izgleda zanimljivo jer moze da sa nabudzi na postojecu instalaciju. Samo me zanima zna li neko cemu sluze x y z zice?
U redu mi je da ima jednu L i N kako bi dobio napajanje za funkcionisanje, ali cemu 3+0, a po nekom dijagramu i 4 na osiguracima.
 
Mora da ima 3 žice + 0 da bi mogao da meri trofaznu.
Kada sam sličan merač, za jednu fazu, povezao pogrešno, tako da meri jednu fazu a napaja se sa druge, radio je, ali su bila pogresna merenja. Tako pazi kako pobezuješ. Lepo su objasnili kako. Ovaj model mi se ne sviđa pošto kažu da ne radi sa ZHA nego mora Zigbee2MQTT.
 
Da, Mi Thermometar sam flesovao na zigbee pa pojeo bateriju.

Apropo smart uticnice, uzeo sam skoro u Ikei Tretakt novu, odlicna je. Za 10 evra je sa Rodret tasterom, i lepo se uparuje u HA.

Za oktobar Ikea je najavila novu smart uticnicu koja prati potrosnju, kao Shelly sto ima.
Moja greška, trebao sam citirati deo. Mislio sam na ovo gde si rekao da tuya senzor sa AAA baterijom nije tačan za 1C. To misliš na ove što sam linkovao prve?

I ja htedoh da uzmem tretakt, ali preskočih zbog nedostatka merenja potrošnje, što mi u suštini jedino i treba. Ostaje da se čeka ta druga.
 
Nazad
Vrh Dno