Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Malo mi je smesno da uredjaj koji bi trebalo da bude " trendseter" medju smarthome uredjajima ima problem sa povezivanjem na 5ghz, kao da je najjeftinija kineska pametna uticnica. Nema praktican razlog;)
 
Stigli ovi xiaomi ble senzori sa ekranom. Temp u 0.1 stepen sa aqara senzorom, vlažnost prikazuje 5% veću. Aqara sam okrenuo ovako jer mu je inače ulaz za očitavanje sa donje strane. Obično je zalepljen na zidove i stoji normalno, ali sam ovde hteo da budu što bliže pri poređenju. U principu, dosta upotrebljivije, jer jel, ima ekran. A cena smešna, ispod 4usd.

d35cc34be1cc88d1716c3b8cbeb9968f.jpg
Kako se vidi ekran sa neke daljine?
 
smart home, u pravom smislu te reci, zavisi od jako mnogo faktora (otvorenost sistema za programiranje scenarija, trajanje baterije, iskljucivost false ocitavanja, tehnicke obrazovanosti/interakciji korisnika...)
Sve u svemu, bacanje para za sve ostale ukucane, osim nas IT pacenika..
Yeah, I said it in 2021!
 
e-ink modeli su daleko bolji izbor. Troše mnogo manje bateriju, drastično se bolje vide, lepše izgledaju a samo su malo skuplji.
2bf6d55e2aa6c9a4c94a90ed1988e55d.jpg
I meni su lepši, mada nije mala razlika u ceni, 3x su skuplji. Ovi novi su bagatela, $3-4 koštaju.
A plus ovih starih okruglih nema više na Aliju koliko vidim..

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
e-ink modeli su daleko bolji izbor. Troše mnogo manje bateriju, drastično se bolje vide, lepše izgledaju a samo su malo skuplji.
2bf6d55e2aa6c9a4c94a90ed1988e55d.jpg
Malo skuplji od tog okruglog, 3x skuplji od ovog kvadratastog novog :)

Imam eink onaj sa satom, jeste, to je mama.

Da, Purifier 3h pokazuje malo više vrednosti vlažnosti od aqara senzora. Mislim, to mi je ne toliko bitno ali eto :)

Vidljivo je sa metar i po bez problema, ali je ugao gledanja slaba tačka. Znači treba postaviti na visinu očiju za lagano gledanje u hodu.

Kao što sam rekao, kupio sam ih jer su ubedljivo najjeftinija varijanta plus imaju bar neki prikaz temperature. Koliko god bio loš ekran lakše ćeš ga videti u hodu nego vaditi telefon iz džepa i ulaziti u aplikaciju/web.

Ta rupica sa donje strane je valjda za otvaranje za bateriju ali pronaći i tako da ga postavim, tj oba vodoravno, i pored purifiera :D

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Update: u vodoravnom položaju oba očitavanja potpuno ista na aqara i kockici. H3 malo odstupa ali on zaokružuje vrednosti.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
IoT uvek ma 2.4GHz.
Jeftinije a bolji domet. Šum ne može biti toliko da paket ne dodjes za par stotina ms što je kod ovih uređaja nebitno.

Zato i pitam coveka zasto insistira na 5ghz :) 2.4 za ovu sicu nije nista, najjace sto sam pustao kroz iot uredjaj je neki audio strim. Latencija u najgorem slucaju moze biti oko 300-400ms sto se ne oseti... volim da cujem razlicita misljenja, tako se najbolje uci :)

Sa 5g sam imao vise problema kad treba da probije vise od jednog zida (ne gipsani).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Update: u vodoravnom položaju oba očitavanja potpuno ista na aqara i kockici. H3 malo odstupa ali on zaokružuje vrednosti.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
Aquara su Zigbee, a Mi BLE, jel tako?

Ja imam okrugli, ali sam narucio malopre Zigbee Sonoff da probam (7 evra) a planiram ili Aquara ili okrugli Tuya Zigbee sa displejem, koji je oko 17 evra. Displej mi ne igra veliku ulogu.

Inace su mi Mqtt senzori pouzdaniji i brzi sto se hvatanja signala tice od BLE. HA mi mqtt prikaze maltene trenutno, dok mu za BLE inicijalno treba nesto manje od minuta na Pi4.

Cekam i Sonoff Zigbee stick za Pi, sa istim moze i Philips Hue i Ikea sistem, koji su mi u planu.



Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Aquara su Zigbee, a Mi BLE, jel tako?

Ja imam okrugli, ali sam narucio malopre Zigbee Sonoff da probam (7 evra) a planiram ili Aquara ili okrugli Tuya Zigbee sa displejem, koji je oko 17 evra. Displej mi ne igra veliku ulogu.

Inace su mi Mqtt senzori pouzdaniji i brzi sto se hvatanja signala tice od BLE. HA mi mqtt prikaze maltene trenutno, dok mu za BLE inicijalno treba nesto manje od minuta na Pi4.

Cekam i Sonoff Zigbee stick za Pi, sa istim moze i Philips Hue i Ikea sistem, koji su mi u planu.



Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk
Koji su to MQTT? Meni ovi BT prikazuju vrednosti jako brzo preko ESPHome.
 
Zato i pitam coveka zasto insistira na 5ghz :) 2.4 za ovu sicu nije nista, najjace sto sam pustao kroz iot uredjaj je neki audio strim. Latencija u najgorem slucaju moze biti oko 300-400ms sto se ne oseti... volim da cujem razlicita misljenja, tako se najbolje uci :)

Sa 5g sam imao vise problema kad treba da probije vise od jednog zida (ne gipsani).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ima jos jedna stvar, oba mobilna, televizor, risiver, media plejer rade na 5ghz i to bez greske. Samo su mi uticnice, stampac, roborock i ves masina na 2.4 ghz. I za nekaa podesavanja da radim na hub-u trazi da se prebacim n istu mreze odnosno telefon da bude na 2.4 ghz. Meni 5ghz odlicno radi u celom stanu, tako da mi je normalno bilo da i hub proradi. Zezao sam si i juce i nema sanse, jednostavno ne vidi 5ghz mrezu i to je to. Mozda ce proraditi sa nekim novim fw
 
Poslednja izmena:
Kontam da bi u kombinaciji sa hub v3 bio top izbor.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Pa nisam gledao specifikacije, tako da nisam ni znao da ima samo bt. Videh diskusiju, a deluje mi interesantno, pa pitam pre nego što ga možda uzmem.

Edit: @nightshadow hvala
 
Poslednja izmena:
Danas stigli Shellyji naručeni za black friday. Ništa nisam plaćao (ni pdv) 48€

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Ja sam izgleda baš imao sreće, meni stiglo 15ak dana nakon naručivanja za black friday

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Pa dobro, da, to i ja planiram da koristim, ali ko neće da ima hassio i ostale komplikacije.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Ja ga koristim sa hubom v3. Mozda malo sporiji refresh, ali sluzi svrsi. Preporuka za kockaste bt termometre i za aqara takodje.
 
Ovi mali xiaomi BLE senzori(LYWSD03MMC) mogu da se flashuju, imate na github, alternativni firmware, ATC_MiThermometer. Ja koristim HA docker kontejner na RPi i instalirate hacs, prebacite senzor nakon flashovanja u mi-like mode i direktno ga integrisete u HA, bez ESPhome(malo je zapinjalo sa dodavanjem, ali je prosla integracija, radi pouzdano, imate history, T, H i stanje baterije) Flashovanje radi kroz web flasher(imate na github sve) i omogucava ocitavanje BLE MAC adrese senzora u toku ukljucivanja(3 poslednja bajta), podesavanja T u C/F, stanje baterije,offset,advertising interval. Prethodna verzija senzora je radila bez bind key, tj bez enkripcije, ali to dobijete isto sa flashovanjem nove verzije.
 
Poslednja izmena:
Poenta promene firmware-a je da je info koji ovi mališani šalju kriptovan i očitava ga samo Xiaomi Hub ili Mi Home aplikacija.
Sa novim FW to see rešava i sa njima je moguće koristiti ESPHome i slično.
 
Poslednja izmena:
Moze se integrisati i bez flash, ali mora se prvo aktivirati i naci bind key.Ko koristi HA na RPi moze integrisati direktno, ne treba mu da kupuje ESP32 za ESPHome.To je poenta, plus fw donosi i dodatna podesavanja, ima 2 moda rada(mi-like i standardni bez enkripcije).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno