Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Nepotrebno mi je toliko, bukvalno mi treba par desetina megabajta mesečno. Ima jeftinije, npr VIP prepaid 300 din, ima 1gb za surf..

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
Ako imaš mogućnosti, pozajmi od nekoga VIp karticu i proveri kako to radi na tvojoj lokaciji. Prošle godine je moj drug radi kontrole alarma, grejanja i kamera na vikendici u Krčedinu uzeo Vip karticu i ugovor, kod njega na lokaciji je bilo više bagova i prekida nego što je radilo. potom je prešao na telenor i za sada je sve u redu, što ne znači da na nekoj drugoj lokaciji ne bi bilo obrnuto.
 
I kod mene. Poručeno u četvrtak pred Black Friday. Standard shipping im je krš. :)
 
Meni je juče uručena poslednja od 3 pošiljke poslate DHLom 01.12.og

U njoj je bio i RGBW2 kontroler koji sam čekao pošto je danas trebao da se postavi. Nemam mnogo iskustva sa controller apps, ali mi se za sada sviđa.

9378f5f014adff66b611af0501d905f8.jpg
 
Ja sam bas zadovoljan sa Home Assistantom na Pi 4, i jos po kojim ESP32 sa senzorima, plus Xiaomi BLE senzor.

Sada planiram da ukljucim i ESP32 CAM i ostale senzore Xiaomia, samo da nabavim Zigbee stick, pa potom i Ikea steker i jos po nesto.

b97ca83e8bf6507b5a77beb9b3fa0869.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jel HA vrtis kao docker? Kod mene se nesto posle nekog vreme stopira.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Da, na Dockeru je.

Prvo sam imao cist Image HA na Pi4, ali mi je trebao i Raspbian pa sam presao na Docker.

Inicijalno sam imao HA Supervised, ali sam ga zamenio sa HA klijentom, a addonove instaliram manuelno, nemam ih mnogo.

Supervised zahteva NetManager, koji skroz sludi Pi WiFi konekciju, stabilan je samo na mreznom prikljucku, dok samo klijent radi bez NetManagera i Wifi je stabilan.

Vec 2 nedelje radi bez problema.

Inace sam ga instalirao i na Win VirtualM cisto iz radoznalosti, i tu nije bas najstabilniji.

Sledeci je Zigbee2Mqtt stick i integracija sa Ikea uticnicama i Xiaomi senzorima temperature, pokreta, vrata, bez centrale, plus Esp32Cam uz Telegram sliku kada detektuje pokret.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da, na Dockeru je.

Prvo sam imao cist Image HA na Pi4, ali mi je trebao i Raspbian pa sam presao na Docker.

Inicijalno sam imao HA Supervised, ali sam ga zamenio sa HA klijentom, a addonove instaliram manuelno, nemam ih mnogo.

Supervised zahteva NetManager, koji skroz sludi Pi WiFi konekciju, stabilan je samo na mreznom prikljucku, dok samo klijent radi bez NetManagera i Wifi je stabilan.

Vec 2 nedelje radi bez problema.

Inace sam ga instalirao i na Win VirtualM cisto iz radoznalosti, i tu nije bas najstabilniji.

Sledeci je Zigbee2Mqtt stick i integracija sa Ikea uticnicama i Xiaomi senzorima temperature, pokreta, vrata, bez centrale, plus Esp32Cam uz Telegram sliku kada detektuje pokret.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Xiaomi Hub koji ima i BT i Zigbee us Wifi može da završi sve umesto ESP32 za BLE I ceo Zigbee posao.
Samo treba naći ili rešiti odgovarajući firmware.
Jeftin je i lepo izgleda.

HA na Rpi radi lepo dok nema zahtevnih stvari. Ipak, kad krene integracija kamera ili veće baze počinje zezanje.
Pravo rešenje je NUC. Svaki Celerom ubija bilo koji Rpi. Opet, izgleda bolje od Rpi kutijice.
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam vec Mi Hub i gomilu senzora, doduse V2 bez BLEa, ali mi je cilj napredniji sistem koji mi pruza HA i Node Red, database i sl.

Xiaomi je dobar kao celina, i odlican vecini normalnih korisnika, ali za iole kompleksnije algoritme, email, i sl. ipak je potrebno drugacije resenje koje moze da koristi sve te elemente.

Ako Pi pocne da štuca, ide HA na Ubuntu server, mada se nadam da nece morati.

Inace Pi 4 sam preselio sa SD kartice na USB 3 stick koji je par puta brzi u Raspbianu, i osetna je razlika. Uskoro ide na SSD, i tu je nebo i zemlja u odnosu na osnovnu SD karticu, prema onima koji su migrirali, tako da verujem da ce uspeti da se izbori.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
V2 nema veze sa ovim novijim. A ni V1.
 
Ima li neko iskustva sa robotskim kosačicama za travu ?

Prošle godine sam dosta pratio i tražio odgovarajući, ali nažalost nedovoljno je korisnika pa i nema nekog iskustva zajednice.
Da li neko koristi ili ima iskustva sa istim ?

Uzeo bi sad još, dok nije krenula sezona.
 
Moze neka preporuka za led trake? Ima li nesto bolje od onih Xiaomi?
 
Ne znam da li je pravi topic, ali mi je najlogičnije da bude ovde.
Dobio sam Google nest hub Max iz Engleske. Problem je što ne mogu da ga povežem na 5 GHZ WiFi kućnu mrežu. U pitanju je TC cga 2121 router koji savršeno radi sa svim uređajima koje imam na 5ghz, jedino ga hub ne vidi. Setovan mi je na 52 kanalu, menjao sam od 36 pa na više..ništa. U jednom momentu mi je prepoznao 5ghz mrežu ali nije hteo da se poveže. Sada neće ni da prepozna 5ghz, samo 2.4.

Naravno, da sam sve živo probao da resetujem, jedino što još nisam uradio factory reset na TC.

Ima li neko ideju?

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
 
^ Vrlo verovatno da je problem u samom ruteru. Ja imam 6 Google Home uređaja (Home Mini i klasičan Google Home), i svi bez problema rade na 5GHz. Možeš li da pozajmiš od nekoga drugi ruter, pa probaš i vidiš da li se povezuje na njega?
 
Probaću prvo da napravim fabrički restore rutera.
Čudno mi je jer je i Pixel 3 a sada i Pixel 5 radi kao sat na ovom ruteru, a to je ista firma[emoji3].
A vidim da je net prepun ove vrste problema sa Nest-om.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk
 
Stigli ovi xiaomi ble senzori sa ekranom. Temp u 0.1 stepen sa aqara senzorom, vlažnost prikazuje 5% veću. Aqara sam okrenuo ovako jer mu je inače ulaz za očitavanje sa donje strane. Obično je zalepljen na zidove i stoji normalno, ali sam ovde hteo da budu što bliže pri poređenju. U principu, dosta upotrebljivije, jer jel, ima ekran. A cena smešna, ispod 4usd.

d35cc34be1cc88d1716c3b8cbeb9968f.jpg
 
Poslednja izmena:
Stigli ovi xiaomi ble senzori sa ekranom. Temp u 0.1 stepen sa aqara senzorom, vlažnost prikazuje 5% veću. Aqara sam okrenuo ovako jer mu je inače ulaz za očitavanje sa donje strane. Obično je zalepljen na zidove i stoji normalno, ali sam ovde hteo da budu što bliže pri poređenju. U principu, dosta upotrebljivije, jer jel, ima ekran. A cena smešna, ispod 4usd.

d35cc34be1cc88d1716c3b8cbeb9968f.jpg
Gde si kupio, daj link .
 
Na aliju pogledaj, ima milion prodavaca.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Meni su lepsi oni okrugli BL od tih cetvrtastih, ali dobro, nisu ni oni losi. ;)
Jeste bolje zbog ekrana, plus je idealno da se poveze na home assistant pa da mozes i remotely da pratis temp ;)
 
To i jeste ideja, trenutno u hassio koristim ove aqara, sad će oni na oglase i zameniće ih ovi. Samo da mi stigne ble usb dongla.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Koji laže za vlagu? Meni ovaj sa ekranom pokazuje u procenat istu kao xiaomi purifier 3h.
 
Ne znam da li je pravi topic, ali mi je najlogičnije da bude ovde.
Dobio sam Google nest hub Max iz Engleske. Problem je što ne mogu da ga povežem na 5 GHZ WiFi kućnu mrežu. U pitanju je TC cga 2121 router koji savršeno radi sa svim uređajima koje imam na 5ghz, jedino ga hub ne vidi. Setovan mi je na 52 kanalu, menjao sam od 36 pa na više..ništa. U jednom momentu mi je prepoznao 5ghz mrežu ali nije hteo da se poveže. Sada neće ni da prepozna 5ghz, samo 2.4.

Naravno, da sam sve živo probao da resetujem, jedino što još nisam uradio factory reset na TC.

Ima li neko ideju?

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Nije pomogao ni FR rutera...moracu da probam na nekom drugom ruteru, mada mi je strepnja dublja od nade ;)
 
Sto insistiras da IoT bude na 5ghz? Ja sam stavio iskljucivo 2.4, nemam nikakvih problema iako ima 30 drugih mreza u okolini... ima li neki praktican razlog ili? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto insistiras da IoT bude na 5ghz? Ja sam stavio iskljucivo 2.4, nemam nikakvih problema iako ima 30 drugih mreza u okolini... ima li neki praktican razlog ili? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
IoT uvek ma 2.4GHz.
Jeftinije a bolji domet. Šum ne može biti toliko da paket ne dodjes za par stotina ms što je kod ovih uređaja nebitno.
 
Stigli ovi xiaomi ble senzori sa ekranom. Temp u 0.1 stepen sa aqara senzorom, vlažnost prikazuje 5% veću. Aqara sam okrenuo ovako jer mu je inače ulaz za očitavanje sa donje strane. Obično je zalepljen na zidove i stoji normalno, ali sam ovde hteo da budu što bliže pri poređenju. U principu, dosta upotrebljivije, jer jel, ima ekran. A cena smešna, ispod 4usd.

d35cc34be1cc88d1716c3b8cbeb9968f.jpg

Probaj da staviš ovaj sa ekranom da ekran gleda u plafon. Sa donje strane ima jedan otvor. Kada ga prekrijem odoše i temp i vlaga na gore.
 
Ima li neko iskustva sa robotskim kosačicama za travu ?

Prošle godine sam dosta pratio i tražio odgovarajući, ali nažalost nedovoljno je korisnika pa i nema nekog iskustva zajednice.
Da li neko koristi ili ima iskustva sa istim ?

Uzeo bi sad još, dok nije krenula sezona.

Kada sam gledao pre nekoliko godina, jedina opcija kod nas je bila jedna Bosch, bila je skoro 300.000 dinara.

Predpostavljam da je sada veći izbor i niže cene. Ako nađeš nešto interesantno, javi. Na proleće me čeka sređivanje nekih stotinak kvadrata trave, pa ću ih organizovati tako da ih mnogo lakše kosim nego ranije. Ali ako kosačica bude sa prihvatljivom cenom, što da ne. Nije da mi je potrebno, ali imam na drugoj lokaciji veliku zelenu površinu, pa imam i traktorsku kosačicu, samohodnu motornu, Stihl trimer, električna kosačica, električni trimer... I zapravo sve to koristim... Samo mi robot fali da sve kompletiram :d
 
Nazad
Vrh Dno