Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Da, za HA jedina prava prednost je set intervala updateovanja, koliko sam razumeo.

Inace ja se selim sa BLE na Zigbee koji radi po Mesh principu, pa i udaljeni senzori mogu lepo da dodju do Pi-a.

Sada BLE koji je u trecoj sobi ne dobacuje kroz nekoliko zida do HA.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Od svih Xiaomi smart gadgeta koje sam uzeo u poslednje vrijeme, najviše sam oduševljen grijalicom :D

Priceless je momenat kad u toku noći osjetiš da je malo zima pa je upališ telefonom bez dizanja iz kreveta i onda staviš da se ugasi sama posle pola sata/sat recimo.

Znam da može da se uveže sa temp monitorom da se pali i gasi sama u odnosu na temp ali jednostavno subjektivno nekad bude hladnije/toplije nego šta piše na monitoru. :)

Sent from my Mi 10T Pro using Tapatalk
 
Da, za HA jedina prava prednost je set intervala updateovanja, koliko sam razumeo.

Inace ja se selim sa BLE na Zigbee koji radi po Mesh principu, pa i udaljeni senzori mogu lepo da dodju do Pi-a.

Sada BLE koji je u trecoj sobi ne dobacuje kroz nekoliko zida do HA.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nece ni Zigbee ako ne dodas repeater(e).
Zigbee uređaji koji rade na bateriji ne reemituju poruke tj. ne povećavaju domet.
Potvrdjeno i u teoriji i praksi.
 
Jel imao neko problema da integriše MI home u Google Home? Nalog se poveže međutim uređaji se ne vide..
 
Nece ni Zigbee ako ne dodas repeater(e).
Zigbee uređaji koji rade na bateriji ne reemituju poruke tj. ne povećavaju domet.
Potvrdjeno i u teoriji i praksi.

Nisam znao, ali ima resenje i za to.

U Ikei ima Zigbee signal repeater za 10 evra i plus usb izlazom :) Na netu sam video da to koriste za Zigbee i HA na Pi.

Mada planiram Ikea uticnicu i sijalice, tako da bi oni trebali da prave mesh.

abedd9ea51246e8d79793b1b372eb4cb.png



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Naravno.
Znam za to, ali ja imam averziju za gadgete u uticnicama, nula, ne podnosim :).
Tražim neki los profile koji mogu staviti u zid/plafon/drugu način sakriti.
 
Od svih Xiaomi smart gadgeta koje sam uzeo u poslednje vrijeme, najviše sam oduševljen grijalicom :D

Kad si već spomenuo, imam ja jedno pitanje. Dok sam imao samo Mi grejalicu, uredno sam imao očitavanje sa njenog senzora za temperaturu. Od kako sam dodao Mi Air Purifier, vidim isključivo njegovo očitavanje.

Kako da ponovo pristupim očitavanju sa grejalice? Različite su prostorije, različite i vrednosti, bitno mi je da imam očitavanje i sa grejalice.
 
Imam roletne sa motorom i klaisscan prekidac za njih sa dva dugmeta, gore/dole. Hteo sam stavim Wise wifi prekidac, ali tu postoji problem. Na mojim prekidacima su povezane tri zice ( braon, plava i zeleno zuta ) i vidm da je unutrasnjosti zica kojom je nestp prevezano ( odvojeni kontakti ). Wise prekidac ima N ( nulu ), L ( fazu ) i L1.L2 i zahteva cetiri zice. Prodavci ne znaju kako i da li to moze da se poveze. Da li neko zna da li postoji mogucnost da povezem moje motorne roletne bez nekih velikih poduhvata ;)
 
Realno i trebaju 3 žice da budu
Untitled.png
 
Dobro, da li mozes da mi das konkretan savet kako da povezem tri zice sa motoa na prekidac sa N L L1 L2 prikjluccima .
 
Dao sam ti konkretnu šemu povezivanja motora za roletne na Shelly 2.5 uređaj.

Ne poznajem Wise prekidač nažalost, ali bi trebalo da je identično.
 
Dobro, da li mozes da mi das konkretan savet kako da povezem tri zice sa motoa na prekidac sa N L L1 L2 prikjluccima .
Tvoj sadašnji prekidač kao ulaz ima fazu (braon), nulu (plava) i uzemljenje (zeleno žuta). Moraš da vidiš kako je sa njih dalje veza prema motoru. Najverovatnije da izlazi nula, možda uzemljenje i dve žice koje služe za podizanje odnosno spuštanje roletni (L1 i L2). Taj wise prekidač ima samo dve žice za ulaz, nulu i fazu, I dva izlaza L1 i L2 koji su opet ekvivalent podizanja odnosno spuštanja roletne. Dodatno moraš povezati nulu na motor. Ako motor ima na sebi priključak za uzemljenje, treba ga povezati svakako, iako taj priključak ne ide na prekidač.

Ovde je važnije koji je motor i njegova šema za povezivanje.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Hvala vam obojici, ali to prevazilazi moje znanje, a pored toga to bi znacilo da bih morao da otvaram onu kutiju sa motorom. Mislio sam da li je moguce nekako na laksi nacin to uraditi. S obzirom da imam 4 roletne, sacekacu godinu dve kada krenem u krecenje pa cu da se pozabavim time. Hvala jos jednom
 
Meni više liči da ta žuto-zelena i nije uzemljenje vec majstora mrzelo da provlači druge kablove tj iskoristio to što ima. Ne tvrdim samo pričam da sam vidjao takve slučajeve i to često. Ne vidim razlog da uzemljenje ide na prekidač.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Imam roletne sa motorom i klaisscan prekidac za njih sa dva dugmeta, gore/dole. Hteo sam stavim Wise wifi prekidac, ali tu postoji problem. Na mojim prekidacima su povezane tri zice ( braon, plava i zeleno zuta ) i vidm da je unutrasnjosti zica kojom je nestp prevezano ( odvojeni kontakti ). Wise prekidac ima N ( nulu ), L ( fazu ) i L1.L2 i zahteva cetiri zice. Prodavci ne znaju kako i da li to moze da se poveze. Da li neko zna da li postoji mogucnost da povezem moje motorne roletne bez nekih velikih poduhvata ;)

Po meni do prekidaca je dovedena samo faza,i odlaze dve faze do motora jedna za dizanje a jedna za spustanje.Nula je verovatno direktno dovedena na motor kao i uzemljenje.Verovatno nije spustao nulu i uzemljenje do prekidaca.
 
Poslednja izmena:
Meni više liči da ta žuto-zelena i nije uzemljenje vec majstora mrzelo da provlači druge kablove tj iskoristio to što ima. Ne tvrdim samo pričam da sam vidjao takve slučajeve i to često. Ne vidim razlog da uzemljenje ide na prekidač.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
Sigurno.
Do motora ide nula i dve faze.
To znači da moraš da imaš dva prekidača odnosno jedan dupli.
Na L1 staviš crnu, na L2 plavu žuto zelenu nastavis.
Uključenje jednog prekidača će roletne tereti gore, drugog gore.
Samo je jedno važno, NIKAKO ne smeš istovremeno da ulalis oba tj da ide i gore i dole, spalices motor.
 
Pozdrav forumasi, citam sve ove postove pa mi je nesto palo na pamet da pitam. Vidim da dosta vas koristi neka cloud resenja raznih proizvodjaca.
Po vasem misljenju da li je bolje recimo, imati kompletno svoje resenje, recimo RPi sa HA ili Node Red-om ili nekim slicnim softverom, i sve urdjaje prilagoditi njemu, npr, flashovati Sonoff sa Tasmota ili ESPEasy firmwerom da radi sa MQTT protokolom, Shally napraviti da radi sa MQTT takodje i tako imati kompleto svoje resenje, ili se ipak osloniti na neke cloud servise i fabricka resenja raznih proizvodjaca?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Pozdrav forumasi, citam sve ove postove pa mi je nesto palo na pamet da pitam. Vidim da dosta vas koristi neka cloud resenja raznih proizvodjaca.
Po vasem misljenju da li je bolje recimo, imati kompletno svoje resenje, recimo RPi sa HA ili Node Red-om ili nekim slicnim softverom, i sve urdjaje prilagoditi njemu, npr, flashovati Sonoff sa Tasmota ili ESPEasy firmwerom da radi sa MQTT protokolom, Shally napraviti da radi sa MQTT takodje i tako imati kompleto svoje resenje, ili se ipak osloniti na neke cloud servise i fabricka resenja raznih proizvodjaca?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Kako kome :)

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Ok to se slazem, vidim da ovde ima malo naprednijih korisnika pa sam mislio da cujem njihova misljanja.
Jer ja sam licno za kompletno privatno resenje koje ce potpuno biti pod mojom kontrolom. Da ne zavisim od nekih stranih cloud-a i aplikacija. A i gde cu imati mogucnost da na jednoj aplikaciji imam sve.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Pa šta pitaš onda :).

I ja sam, ali je to najteže i često bez kraja.
Poslednjih 6 godina od renoviranja stana, kad je krenulo, cenim da trošim u proseku 10 sati nedeljno na sve oko stana. I par desetina eura.
Nekome zvuči malo, nekom mnogo, ima mnogo satisfakcija i uživanja ali i nerviranja. O negodovanju žene i nerazumevanju okruženja ne bih :)

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Pa da cujem i druga misljenja. [emoji3]

Pa to oko zene, nwrazumevanja i okoline koja to ne razume, tu se potpuno slazem.
O utosenom.vremenu za sve to sto pominjes, za renoviranje, za ugradnju, programieanje za to i ja trosim jako ouno vremena nedeljno. I nikako nema kraja.

Ali eto da se malo razmene misljenja razna [emoji3]

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Bolje rpi i HA. Ja planiram uskoro da ga uzmem i da dignem HA, ne mogu za svakog proizvođača po jednu aplikaciju. Najbolje kad je sve lepo centralizovano na tvom serveru, wifi, bl, zigbee, ne razmišljaš.
Ali slažem se da je to rupa bez dna kad jednom počneš da se zanimaš celim smarthome konceptom ;)

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 
Ako se gleda cilj, upotreba, mogućnosti - hassio dominira. Ali, *mjau**mjau**mjau*, neko može da kaže da je previše vremena potrebno za njega. Meni je to više neki vid hobija i zanima me, tako da - sviđa mi se što sam krenuo sa njim.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Mislim da HA nema premca.
Mogućnost i podrška su odlicni, najvažnije.
 
P.S. kad imaš hassio ne zavisiš od gomile servera pa ni od interneta. Tvoja interna mreža završava posao. Neće raditi samo ako nestane struje.
Sigurnije je, informacije su tvoje. Uvek možeš svoj hassio server da pogledaš preko nekog VPNa (tipa zerotier) i da u svakom momentu sa telefona možeš da vidiš šta se dešava kući.

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Tako je i meni hobi ovo rakodje. S' obzirom da sam radio velike SCADA sisteme za upravljanje kompletnim postrojenjima, pa mi ovo dodje kao hobi, da malo stan opametim [emoji3]

Generalno, sve je komplikovano kad se krene ali cim se sve postavi na svoje mesto, covek shvati da i nije tako tesko. Ali naravno potrebno je posvetiti puno vremena ovom hobiju.

Hassio nisam nikad koristiomoa ne mogu da tvrdim, HA jesam i stvarno ima jaku i veliku zajednicu i podrsku.

ja sam se odlucio za Node Red, mozda ne toliko jednostavan ali barem meni jako pouzdan i funkcionalan.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
HA = hassio, praktično :)

Nodered samostalno? Ne mogu zamislim, niti vidim poentu ?!
 
Btw ja sam se nakon "uspeha" kući, sad namerio na PLCove, ne SCADA, "male" mašine. Oduvek su ne zanimali PLC ali pre pozitivnog iskustva i znanja koje su došli sa HA nisam mogao ni da nacnem ovu priču.
Sad "kidam" po TIA I SoMove ;)
 
Nazad
Vrh Dno