Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Sve te brave su nenormalno skupe i medjusobno nekompatibilne.

izbusis vrata, posle crkne ili se raspadne brava i ne mozes nista drugo posle toga da stavis jer ti ostane rupa.
Posle treba menjati vrata zbog glupe pametne brave...
 
Je l moze da se u smart home app ubace ovi xaomi uredjaji, kamere, senzor za temperaturu i vlaznost itd...

Nesto me zeza app xaomi, ali ne uspevam da dodam u smart home...
 
pametne brave za sigurnosna vrata ne postoje?
Uh, nisam znao da postoji takva problematika 😢. Inače proizvođač ulaznih vrata ima i smart rešenje za koje traži doplatu od, pazite sad, 3000€. Kad mi je žena rekla telefonom mislio sam da je nisam dobro razumeo.
 
A to je u stvari cena pretplate na godišnjem nivou :D
Jel' to rešenje uključuje i sopstveni satelit za konekciju prema toj prametnoj bravi?
 
mislim da se postavlja na samu kljucaonicu. on uhvati kljuc i otvara ga...

bilo bi dobro da neki vlasnik opise kako to radi :) ja se plasim da sa tim univerzalnim ne mogu da ubacim kljuc sa spoljne strane i otvorim vrata u slucaju problema...
 
mislim da se postavlja na samu kljucaonicu. on uhvati kljuc i otvara ga...

bilo bi dobro da neki vlasnik opise kako to radi :) ja se plasim da sa tim univerzalnim ne mogu da ubacim kljuc sa spoljne strane i otvorim vrata u slucaju problema...
Tako je. Uhvati kljuc i otkljucava vrata.
Imate ovde installation check, pa mozete da proverite da li su vam vrata kompatibilna.

U sustini, ako se kljuc ubacuje sa obe strane, neophodno je da mozete da otkljucate vrata spolja dok je ubacen kljuc sa unutrasnje strane. Ako ovo nije moguce, mozete da zamenite cilindar samo.

Druga opcija je ako imate leptir sa unutrasnje strane kao ja, tj ne zakljucava se kljucem. Onda postoje neki adapteri koji idu na leptir, ali mora da moze da se da se skine vrh leptira.

Elem, nemam Nuki jos uvek, ali bacio sam oko odavno :D krastavac treba tipa 300e sa sve keypadom koji ima fingerprint..
 
Uh, nisam znao da postoji takva problematika 😢. Inače proizvođač ulaznih vrata ima i smart rešenje za koje traži doplatu od, pazite sad, 3000€. Kad mi je žena rekla telefonom mislio sam da je nisam dobro razumeo.
Definitivno postoji, ja nisam našao model koji pasuje na moja ulazna vrata (relativno čest model, puna ih je Srbija). Nailazio sam na dva tipa pametnih brava: sa zamenskim cilindrima i "nadrgradne" koje hvataju polugicu za otključavanje s unutrašnje strane vrata. Ovaj drugi tip možda može da se postavi na sigurnosna vrata koja imaju tu unutrašnju polugicu, ali kod mene ide ključ i iznutra.

Mislim da su generalno sigurnosna vrata vrata u "međunarodnoj zajednici" (znate valjda svi mapu) popularna jedino u Italiji, pa nije dovoljno veliko tržište da neko razvije posebne modele.
 
ja sam jedno vreme trazio smart bravu za mottura double bitted kljuc... ali izgleda da ni jedna ne podrzava takav kljuc...
 
Ja imam Mottura bravu 84971 i Atos Lux sigurnosna vrata u stanu u Beogradu https://www.ferramentatrea.com/it/s...gi-a-cilindro-europeo-per-porta-blindata.html i Aqara A100 Zigbee bravu koju sam uzeo pre još godinu dana iz Singapura. Mislio sam da može nešto da se iskombinuje, ali mnogo je teško prilagoditi jer je Mottura pločica u vratima mnogo veća od Aqarine, a još gore je jer su vrata i štok metalni pa je teže iseći ili pak popuniti prostor gde bi išla nova brava, treba je fiksirati u metalnoj šupljini.

Razmišljao sam možda da nađem nekog da mi uradi 3D model i laserski iseče custom made pločicu koja bi bila veličine motturine samo sa drugačijim otvorima za šipove jer nisu na istoj lokaciji niti su istog oblika. Isto treba i u štoku da se uradi. Ili da se kasapi originalna pločica od mottura brave sečenjem (isto u štoku), jer su rupe fiksacije srećom na istoj razdaljini, uspeo sam da je zašrafim na Aqara bravu - džabe kad se ništa drugo ne gađa.

Ovde treba neki bravar mađioničar zapravo, da sve fabrikuje od metala i prilagodi Aqara bravi - ako znate takvog javite. Drugo rešenje je da se promene cela ulazna vrata i štok i stave neka drvena normalna ne-sigurnosna, ali to je skupa rabota i downgrade u smislu sigurnosti zarad pametne brave. Problem je što nisam u Srbiji da mogu da se pozabavim tim, tako da sam ostavio kako jeste, a pametna brava mi bleji u fioci :)
 

Prilozi

  • PXL_20230121_101516802.jpg
    PXL_20230121_101516802.jpg
    115.9 KB · Pregleda: 67
  • PXL_20230121_101524874.jpg
    PXL_20230121_101524874.jpg
    89.5 KB · Pregleda: 46
  • PXL_20230421_061006905.jpg
    PXL_20230421_061006905.jpg
    85.8 KB · Pregleda: 71
Generalno su citave brave losa resenja, traze razne modifikacije a cesto i ne pasuju bas najbolje.
Tako je. Uhvati kljuc i otkljucava vrata.
Imate ovde installation check, pa mozete da proverite da li su vam vrata kompatibilna.

Elem, nemam Nuki jos uvek, ali bacio sam oko odavno :D krastavac treba tipa 300e sa sve keypadom koji ima fingerprint..
Ne znam kakav je nuki, deluje mi preskupo 300e za tako nesto, ja sam uzeo lockin g30 i geypad i kostalo je sve zajedno ispod 200e a vrhunski radi posao. Nuki je verovatno izvikanije verzija ovoga sto ja imam.

Zar ne postoji dupli cilindar pa da moze i spolja kljucem da se otvori kada je kljuc unutra?
 
Postoji, ali ako ga po defaultu nemaš, moraš da zameniš cilindar.
Gde si kupio to čudo? Ne postoji integracija sa HA koliko vidim?
 
Postoji, ali ako ga po defaultu nemaš, moraš da zameniš cilindar.
Gde si kupio to čudo? Ne postoji integracija sa HA koliko vidim?
Ne znam dal ima integraciju sa HA, ne znam ni koji su benefiti u odnosu na fabričku aplikaciju ili Alexu, pošto ja koristim Alexu za sve, a za ulazak Keypad. Na amazonu sam uzeo, sad je paket još jeftiniji nego sto mene koštalo ukupno.
 

Prilozi

  • SmartSelect_20240214_102335_Amazon Shopping.jpg
    SmartSelect_20240214_102335_Amazon Shopping.jpg
    153.5 KB · Pregleda: 50
Dobra cena, ali po meni veliki minus sto nema HA integraciju. Sutra kad zatvore firmu mozes da bacis to u kantu :D
A sajt im je ocajan, nema nikakvu dokumentaciju, how-to za instalaciju, koji tipovi brava su podrzani itd..
 
Bas ce da zatvore sutra, o cemu ti razmisljas :D
Necu da bacim jer radi preko keypada, a i da bacim za 10 godina ako zatvore firmu, prezivecu.
Uputstava ima na YT, a i u kutiji dobijes, jako se lako namesta, i ne treba uputstvo.
Nekako cu pre platiti 2, 3 puta manje za uredjaj koji isto radi i istog je kvaliteta a da ima losiji sajt nego da bacam pare. Imam skoro godinu dana, prezadovoljan sam, sve radi kako treba.

 
Ne bi bila ni prva ni poslednja smart home firma koja bi se zatvorila u kratkom roku. Uzasan sajt mi govori o neprofesionalnosti i o tome da nece da plate nekoga da im uradi normalan sajt. Mogu da zamislim kakav je support tek.
Mene licno odbija sve sto ne radi sa HA.

Elem, gledam sad oko instalacije, mislim da ovo ne bi moglo kod mene svakako..
Ne uklapa mi se ovaj djavo sa njihovim adapterima. Mozda bi ovaj 'A' radio, ali pitanje je..
 

Prilozi

  • 1707906206709.png
    1707906206709.png
    114.6 KB · Pregleda: 43
  • 1707906258504.png
    1707906258504.png
    80.4 KB · Pregleda: 29
Ne provaljujem sta je na tvojoj slici. U sustini ovo samo hvata kljuc, okrece ga i to je to. Nisu neke pare pa se ne bih cimao mnogo oko toga. Radi lepo, a support im je svakako beskoristan kao i bilo koji drugi. Placamo jednu firmu 50000 USD godisnje za uslugu i support im ja za lomachu, a ne za ovo od 150e one-time fee :D
 
Kod mene unutra ne ide kljuc, nego onaj leptir. Taj leptir kad se skine, ostaje ovo na desnoj slici. Na to treba da ide adapter, neki od ova 3 na levoj slici - od kojih ni jedan nije kompatibilan sa mojim vratima koliko vidim :D
 
Moze da se ubudzi bilo sta pa da ovo uhvati, malo mu treba da bi okrenulo. Da me ne mrzi i da imam vremena da skidam, dao bih ti da probas.
 
Ima li nekog za malu pomoć oko Tailscale?
HA mi radi preko WSL2 na starom lap topu, njemu sa drugih uređaja pristupam preko Tailscale mreže jer iz nekog neobjašnjivog razloga WSL ne preuzima IP adresu uređaja nego dodeljuje neku novu, tako da tom serveru preko te IP adrese mogu pristupiti samo sa tog lap topa na kom je instaliran Linux.

Ono što meni treba je da ubacim novi uređaj u Tailscale mrežu (mobilni telefon) bez instaliranja Tailscale aplikacije. Tačnije - da mogu sa tog telefona da pristupim HA koristeći IP koji je Tailscale dodelio tom lap topu. Koliko sam shvatio, to je moguće uz subnet ili exit node, ali ne mogu da se snađem, probao sam i jedno i drugo i nešto ne radim dobro. Pa ako je neko voljan da ukratko objasni pre svega da li to zaista može i kako.
 
Da li imate predlog za zigbee smart prekidace, hteo bih da zamenim mehanicke prekidace za kupatilo, trenutno mi stoje aling conel prekidaci u modularnoj kutiji 7. Potrebno mi je da mogu da ubacim bar 6 modularnih smart prekidaca kompatibilnih sa HA, nesto popub oblo living prekidaca ali po mnogo nizoj ceni. Nasao sam nesto najslicnije tome
https://www.zigbee2mqtt.io/devices/K4003C_L4003C_N4003C_NT4003C.html

Da li je neko probao i ako imate predloge sa alija mada nigde nisam uspeo da nadjem nista slicno, jedino kod italijana vidjam slicne modularne prekidace.
 
Ima li nekog za malu pomoć oko Tailscale?
HA mi radi preko WSL2 na starom lap topu, njemu sa drugih uređaja pristupam preko Tailscale mreže jer iz nekog neobjašnjivog razloga WSL ne preuzima IP adresu uređaja nego dodeljuje neku novu, tako da tom serveru preko te IP adrese mogu pristupiti samo sa tog lap topa na kom je instaliran Linux.

Ono što meni treba je da ubacim novi uređaj u Tailscale mrežu (mobilni telefon) bez instaliranja Tailscale aplikacije. Tačnije - da mogu sa tog telefona da pristupim HA koristeći IP koji je Tailscale dodelio tom lap topu. Koliko sam shvatio, to je moguće uz subnet ili exit node, ali ne mogu da se snađem, probao sam i jedno i drugo i nešto ne radim dobro. Pa ako je neko voljan da ukratko objasni pre svega da li to zaista može i kako.
Pozdrav, što se tiče dodele IP adresa na starom laptop-u koji sam isto koristio za HA sve probleme je pravio WIFI adapter tj. veza preko WIFI. KAd sam prešao na kabl sve je bilo ok. Ne znam jel to problem kod tebe al možeš pokušati.
 
Da li imate predlog za zigbee smart prekidace, hteo bih da zamenim mehanicke prekidace za kupatilo, trenutno mi stoje aling conel prekidaci u modularnoj kutiji 7. Potrebno mi je da mogu da ubacim bar 6 modularnih smart prekidaca kompatibilnih sa HA, nesto popub oblo living prekidaca ali po mnogo nizoj ceni. Nasao sam nesto najslicnije tome
https://www.zigbee2mqtt.io/devices/K4003C_L4003C_N4003C_NT4003C.html

Da li je neko probao i ako imate predloge sa alija mada nigde nisam uspeo da nadjem nista slicno, jedino kod italijana vidjam slicne modularne prekidace.
ako je modularni set, onda verovatno imas veliku doznu. Imas li mesta da ubacis prekidac za doznu koji ide iza prekidaca? Tako bi sacuvao postojece module.
 
ako je modularni set, onda verovatno imas veliku doznu. Imas li mesta da ubacis prekidac za doznu koji ide iza prekidaca? Tako bi sacuvao postojece module.
Ima razvodna dozna 100 iznad, ali ne moze igla da stane, propust veliki prilikom renoviranja. Ako ovo ne uspem da nadjem po nekoj razumnoj ceni uvek ostaje opcija da se doda neki ormaric na doznu pa da se sve prespoji i da se ubace zigbee releji, to ce isto da odradi posao. A ponuda za modularne smart prekidace je bas nikakva.
Hvala na predlogu.
 
Ima razvodna dozna 100 iznad, ali ne moze igla da stane, propust veliki prilikom renoviranja. Ako ovo ne uspem da nadjem po nekoj razumnoj ceni uvek ostaje opcija da se doda neki ormaric na doznu pa da se sve prespoji i da se ubace zigbee releji, to ce isto da odradi posao. A ponuda za modularne smart prekidace je bas nikakva.
Hvala na predlogu.
Mislio sam na samu doznu za prekidace. To je oko 15cm sirine recimo, mozda i sire
 
Pozdrav, što se tiče dodele IP adresa na starom laptop-u koji sam isto koristio za HA sve probleme je pravio WIFI adapter tj. veza preko WIFI. KAd sam prešao na kabl sve je bilo ok. Ne znam jel to problem kod tebe al možeš pokušati.

Vrlo zanimljiva info... Linux server sad ima taj dodeljen IP kad sam instalirao WSL... to bi značilo da moram da odradim reinstalaciju celu na kablu..? Šta sad koristiš za HA?
 
Mislio sam na samu doznu za prekidace. To je oko 15cm sirine recimo, mozda i sire
Razmisljao sam i o tome, skoro sam i otvarao da vidim sta bi moglo da se ugura, ali je tesno kao u kobasici sa 6prekidaca. Verovatno uz malo bolji cable management moze da se napravi malo prostora, ali mislim da cu se pre odluciti da preko razvodne montiram ormaric koji ce u buduce biti i laksi za odrzavanje.
 
Nazad
Vrh Dno