Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Upravo htedoh isto da napišem.

Na kraju moraš da završiš na HA ili alternativi odakle ćeš sve da kontrolišeš.
Previše je brendova/primena da bi čovek opušteno mogao da se veže samo za jedan brend uređaja.
Da, znam za ove opcije ali nisam hteo da imam 'jos jednu smart aplikaciju'. Obzirom da mi je vecina na Shelly hteo sam sa njima nesto da slozim .. ma ok .. i ovakav setup mi je skroz ok i zadovoljava skroz

Pogledaj onda ovaj Shelly addon da li bi radio sa tvojom sondom.
Ja preko njega (v1) merim temp u bojleru i odlično mi se pokzalo za automatizaciju.
 
A gde ti se tacno nalazi sonda? I sta si uradio sa radnim termostatom?
 
Na kraju moraš da završiš na HA ili alternativi odakle ćeš sve da kontrolišeš.
Verujem da tako bude. Imam HA podignut na QNAP nas-u i pokusao sam malo da se poigram ali treba vremena da se udje u pricu sa tim. Trenutno nemam vremena da ulozim u to.
Shelly ekosistem mi za sada radi posao - samo to i koristim. Pored toga imam ONECTA app za Daikin klime i Mi home za preciscivace. I to je to .. nisam neki napredni korisnik za sada. A videcu koliko ce Shelly uredjaji da traju pa kasnije ako budem krenuo da miksam protokole verovatno cu morati HA.

Pogledaj onda ovaj Shelly addon da li bi radio sa tvojom sondom.
Video sam to .. samo je pitanje da li moja sonda daje isti signal kao i DS18B20. Mozda bi mogao da narucim ovo pa da istestiram. Al nesto mi se ne dira to jer i ovo mi fino radi ..

A gde ti se tacno nalazi sonda? I sta si uradio sa radnim termostatom?
Sonda je ispod plocica, postavljena kada i podno grejanje pre lepljenja plocica, tako da je to nezamenjivo :). Termostat mi i dalje fukcionise jer output ide iz termostata, Shelly mi je samo switch koji pusti napon kada zelim.
 
Izvini ali pitanje je upuceno bbK1ng u vezi bojlera
 
pozdrav svima,
kupio sam shelly 1PM plus relej i nakacio na prekidac za bojler (modularni prekidac od 16A sa indikatorom,pored njega prekidaci za sijalicu i ventilator) po nekim dijagramima koje sam nasao na netu sam povezao i trenutna situacija je da preko aplikacije sve radi ok,ali na zidni prekidac nema nikakvu funciju prilikom paljenja...jedino mu se pali i gasi lampica indikatora ali bojler ne reaguje na njega.
ima li neko semu kako bih trebao da povezem shelly uredjaj kako bi radio i preko prekidaca i preko aplikacije?
 
Kako si povezao prekidac?
Dolazna faza treba da napaja shelly i da ide na prekidac. Zatim 'izlaz' sa prekidaca treba da ide na SW na shelly. I onda sam bojler kacis na 'O' ulaz na shelly
 
Zavisi kakav je prekidac, ja sam kod mene mogao da skinem, ili da prevezem kako ja hocu.
Znam da tinjalica na nekim prekidacima nije dostupna, tj ne mozes da je skines..
 
Zavisi kakav je prekidac, ja sam kod mene mogao da skinem, ili da prevezem kako ja hocu.
Znam da tinjalica na nekim prekidacima nije dostupna, tj ne mozes da je skines..
bice da ja imam taj sto je tesko skinuti...zato i pitam da li bi drugi prekidac bez tinjalice resio problem?
 
Da, ja sam imao isti problem kad sam kacio 1PM na bojler pre 3 i po godine. ;)
 
A gde ti se tacno nalazi sonda? I sta si uradio sa radnim termostatom?
Nalazi se između kazana i izolacije.
Malo ispod onog blesimetra sa kazaljkom. Sam Shelly ispod poklopca bojlera. Ne u dozni.

Veza je
prekidač -> Shelly napajnje - sigunrnosni termostat -> radni termostat -> Shelly 1pm relej (sa addonom)

Prednost sve ručne komande i dalje rade.
Prekidač gasi bojler, ručni termostat takođe. Sigurnosni svakako.

Mana je prekidač gasi Shelly, ali smo se dogovorili u kući da ga niko ne dira.

Idealno bi bilo još jedan Shelly u doznu ali me mrzi.
 
  • Like
Reagovanja: Ira
Da, ja sam imao isti problem kad sam kacio 1PM na bojler pre 3 i po godine. ;)
hvala na informaciji i izdvojenom vremenu. ;)
 
Pozdrav, trebao bi uzet 2x led rasvjetu za sobu i dnevni boravak (i da mogu palit/gasit svijetlo kad sam izvan kuce, u slucaju lopova jel..) i led traku (koja ce mi bit pozadinsko osvjetljenje za monitor, tj. bude iza stola), htio bi da bude nekaj kaj je kompatibilno sa mi home posto imam jos par stvari koje kontroliram prek toga..
 
Ako ces samo da otvaras vrata uzmi bilo sta sto ima jedan relejni izlaz da moze da ukljucuje nesto, i podesis ga da radi kao taster da drzi 5,10,15s izlaz.
Ovo jako lepo izgleda, backup baterija svasta nesto, ali ako ti treba samo to da otvoris vrata uzmi bilo sta dostupno u HA, neko neka predlozi nemam iskustva sa HA.
Po ovoj dokumentaciji za interfon povezes na mesto Entagen taster.
Ja licno bi uzmeo Wemos, relej shield, ako hoces da imas banacicu za npajanjae da ne lemis zice i powershield i neko napajanje 5V ili moze i veci napon sa powershieldom to je to, nadjes mu mesto negde da ga sakrijes. Preuslov naravno da lemis :) ako ne uzmi nesto gotovo.
 
Odjednom mi Tuya app ne pokazuje statistiku potrosnje (sve nule), ali pokazuje dobro u realnom vremenu. Je l' se susretao neko sa tim, i sta bi moglo biti? Radilo je nekih 10ak dana.
 
Nema veze to sa trialom. Ispali su im neki sistemi iz funkcije, da li će, kada i kako biti osposobljeni videćemo.

Sada proverih, kod mene se povratili 5/6, jedan plug nije ni ispadao iz funkcije.
 
jel ima ovakav prekidac na aliexpresu?
ja nisam video

 
Na žalost, sve ima svoju cenu. Tako i rešenja poput Mi i sličnih služe da se delimično koriste prednosti automatike...
Na kraju, vremena i živaca čovek izgubi dok podesi da sve radi kako treba i kako je zamislio. O problemima da ne govorim.
Za one koji vole da sami naprave/podese SmartHome sistem, ovo su definitivno rešenja koja su preporučljiva za učenje i neke osnovne primene.

Pratim SmartHome industriju već neko vreme (poslednje 4 godine) i mogu da kažem da "koliko para, toliko muzike" i ovde radi svoje.
Ispod ostavljam link sistema koji košta ko sam đavo, ali daje višestruko. Što se tiče mogućnosti za automatizaciju - nema mu ravnog.
Integriše se sa svime. Imaju vrhunsku tehničku podršku i konstantan Update softvera.
I da, nema čuvanja podataka u Cloud-u - ko drži do privatnosti i bezbednosti.
 
Sta tacno daje ovaj sistem? Malo sam procesljao sajt i izgleda mi kao veoma ogranicen sistem. U asortimanu imaju koliko - 5 proizvoda?
Reci jedne nema o tome kako zaista rade ti proizvodi, kako se ugradjuju, koji protokol koriste.
Sta ces ako ti zatreba neki proizvod koji oni nemaju u asortimanu(sto je vrlo moguce, jer su veoma ograniceni sa proizvodima koliko vidim)? Sta ako hoces da integrises npr Xiaomi preciscivac vazduha u svoj smart home sistem? Ili roomba usisivac koji si kupio i hoces da ga kontrolises preko svog smart home sistema?
 
Hocu da uzmem adaptere kako bih pratio potrosnju za nekoliko uredjaja. Dve opcije su 16A i 20A, predpostavljam da to nista ne menja akonuzmem 20A ista je cena. Ne verujem ni da mi je potreban 20A ali ako je vec ista cena kontam bolje da uzmem 20A. Jel gresim?
 
Ne grešiš, samo uzmi u obzir da ti je većina potrošača 16A i da vrlo verovatno nemaš nijedan potrošač i osigurač od 20A (4600W) na jednoj fazi.
 
Nazad
Vrh Dno