Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Da bi senzori funkcionisali, potreban je gateway ili moze nesta drugo? I koji tacno gateway, jel ih ima vise vrsta ?
 
Da li bi mogao da se poveze Shelly i3 sa elektromagnetnim ventilima za vodu,pa da se namesti bezicna kontrola zalivanja travnjaka.
Elektromagnetni ventil radi na 24v.Uzeo bi dva shelly i3 pa bi namestio 6 zona za zalivanje.
http://www.dodaj.rs/image/LUZvDJ
 
@glavas
Elektro magnetvni ventil radi na 24 VAC

SHelly i3
Power supply

110-240 АC and 24-60V DC. Shelly i3 is compatible with all major international voltage standards.
3 AC inputs

Shelly i3 has three inputs for every situation. You can create scenes in the Shelly Cloud app and command them all.

U prevodu, napon nije dobar tj DC vs VAC kao i Shelly i3 samo dobija "ulazne" signale koje šalje dalje (prekidač,taster,reed rele itd)


Ja sam rešio 3 zone sa 3 kom Shelly 1 + DIN trafo na 24 VAC
 
Da bi senzori funkcionisali, potreban je gateway ili moze nesta drugo? I koji tacno gateway, jel ih ima vise vrsta ?
Da, potreban je gateway za zigbee uređaje. Za bluetooth nije potreban, samo kroz mi home dodaš senzor(npr onaj th senzor sa displejom je bt).
Poslednja verzija gateway-a je v3, tako da najbolje njega uzeti(on ima USB napajanje).
Za to sa amazona nisam nikad čuo, ali svakako izgleda da je bolje od xiaomi-a, pogotovo od bt xiaomi-a, jer ima data log, export i slično.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ime li neko da je sebi ugradjivao utičnicu Broadlink TC2, onaj model koji ide bez nule? Kakva su iskustva oko kvaliteta istih i upotrebe u radu?
 
Mislis prekidac, jer tesko da je uticnica bez nule :)
 
Najbolje rešenje za pametne prekidače je Shelly u dozni (gde postoji nula). Opametiš postojeći prekidač i možeš jeftino da ga zameniš ako se polomi iz nekog razloga.
 
Poslednja izmena:
Stiže uskoro i Shelly 1 bez 0.... [emoji4]

Javiću kad bude dostupan a i utiske naravno [emoji106]

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Sta je sa onim dodatkom koji se dobije u paketu sa Broadlink TC2, onaj kao mini relej, jel neophodno da se on ugradi ili nije? Na YT recenzijama neki kazu da je obavezna ugradnja a neki to i ne spominju
 
Ima li ko da je instalirao shelly em/3em?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Shelly 1 da, dodaci još ne....

Treba u petak da stignu.

Za šta bi koristio dodatke?

Ja sam napravio solarni kolektor za bazen.
3 x 100 m lpe creva 20mm prečnika.

Tu ću da nameštam automatiku sa Shelly uređajima.
Uključenje isključenje pumpe za početak po nekim vremenskim intervalima, posle možda da eksperimentisem da po nekom principu diferencijalnog termostata uključuje pumpu...

Ako je neko zainteresovan možemo da razmenimo iskustva [emoji4]



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Stavio bi po senzor u bojler i u bafer za pocetak samo citanja radi.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
NETIO POWERBOX 3PF

Imao sam prilike da testiram malo drugačiju pametnu utičnicu, zapravo pametnu naponsku letvu sa tri utičnice, pa reko da podelim malo utiske ovde.

Realno do sada nisam nikada čuo za njih, firma se zove NETIO, ja se konkretno igrao sa POWERBOX 3PF. Fino aluminijumsko kućište, robusno, kabl debeo, releji jedno duplo veći nego u Shelly-u. E sad fora je što se ovaj model ne kači na WiFi, nego preko LAN porta. OK, ovo je i razumljivo u neku ruku zato što je namenjen za profi i industrijsku upotrebu. Npr. ima mogućnost za kačenje na šinu u rek ormanu. Cloud im je dobar ali skroman što se funkcionalnosti tiče, ali su zato nakarikali podršku za sve moguće i nemoguće standarde i API-e. Deklarisan za rad od -20 do bloody hot 65C. Drndao ga 3 dana sa opterećenjem od 1 do 2.5kW, milina.

Sve u svemu prijatno sam iznenađen kvalitetom (realno kroz ruke mi prolaze pre svega razni kinezi) a i drugačijem pristupu izrade i koncipiranju proizvoda, ali ovo nije uređaj za prosečnog korisnika, već za industriju i biznis, zbog cene pre svega. Tako da ću i ja gledati da se ratosiljam ovog primerka po principu ko koliko da.

IMG_20200629_100501.jpgIMG_20200629_100557.jpgIMG_20200629_095530.jpgIMG_20200629_095927.jpgIMG_20200629_095619.jpg
 
Dajte predlog ljudi, jutros imao havariju, puklo crevo od sudomasine i poplavili ceo stan, ali bas poplavilo, ne nakvasilo... Sreca osigurano sve ali ipak sam resio da radim neki smarthome sistem...
Dajte neki predlog za proizvodjaca i centralu da ne vrtim sad 50 strana, da podrzava senzore za poplavu, dim, bla bla, naravno i da ima ostale mogucnosti nadogradnje... Cena nebitna. Ideja je da ugradim elektroventil 12v i sl. redno na dovod vode za ceo stan i da mogu da ga okinem relejem tj da imam mogucnost podesavanja automatike da to odradi... A kad se to radi bice i sve ostalo iz smarthome..

Dakle savet proizvodjac da valja, da ima nadogradnju po mogucnosti bezicnu, i dobru app za kontrolu. Cena nebitna, ne mora najskuplje bas samo da je provereno.
 
Poslednja izmena:
Izvini, nemam odgovor na pitanje, ali imam pitanje. Gledam nešto osiguranja za stan, koje si imao, ovo sve nešto glupo, ne pokriva realnu vrednost, na primer


Izliva vode iz instalacija, odnosno neočekivanog izlivanja vode ili pare iz vodovodnih, odvodnih (kanalizacionih) cevi, iz uređaja za grejanje toplom vodom i parnog grejanja i drugih uređaja priključenih na vodovodnu mrežu čiji je uzrok oštećenje ili zagušenje, lom, prskanje ili otkazivanje uređaja za upravljanje i sigurnost ovih cevi i uređaja. Kod ovog rizika, osiguranje pokriva štete na objektima do 500 EUR i na stvarima domaćinstva do 500 EUR, u dinarskoj protivvrednosti; ...

U tom slučaju osiguranje pokriva troškove zamenskog smeštaja za 3 meseca, a ukupno do maksimalnog iznosa od 1.000 EUR u dinarskoj protivvrednosti.


Pod me košta 6000€, a da ne pričamo o svom nameštaju u slučaju poplave...
 
Osiguranje obicno ne pokriva kompletan iznos, a posebno ne na onim osnovnim paketima. Svakako je bolje da dobije bar nesto nego nista.
 
Pridružujem se pitanju za ventil onda :)

Ima ih gomila, ali sve kinesko i ne znam nikoga da to koristi, mene više strah da se to ne raspadne i napravi poplavu nego da će da me spase
 
Oko ventila ne mogu da pomognem, ali što se osiguranja stana i stvari u njemu tiče, tu treba ići na malo skuplje pakete. Premija je neznatno viša, a pokriće je nekad i višestruko veće.
Ovo oko ventila mi nije jasno šta bi time dobio? Da zatvaraš vodu svaki put kad nisi u stanu, ili...?
Inače, postoje mašine (i za sudove i za veš) sa ventilom na dolaznom crevu. Mislim da se kod Bosch-a to zove Aqua Stop.
Pozdrav
 
^ Ja sam razumeo da bi želeo da napravi nešto po principu "ako senzor detektuje vlagu, zatvori ventil".

Ni ja ne mogu da pomognem sa "opamećivanjem" ventila.
 
^Tako i ja shvatam, al' mislim da će tu biti dosta promenljivih da bi radilo pouzdano iz prve.
Pozdrav
 
Imam aqua stop, ali mi ne znaci nista ako pukne negde pre njega u dovodu bas kao sto je meni slucaj, na slavinici gde se spaja, znaci ziva voda pod pritiskom... I nema razloga da se aktivira sto puta, sta ce voda recimo ispod kuhinskih elemenata osim ako nije nesto prslo... A tada zatvaraj glavni ventil...

Za osiguranje ne znam sad koje mi je, moram nadjem papire sve, a za stetu cemo tek da vidimo...
 
Jel moguće dodati nekako NFC ili RFID za otvaranje vrata na vrata koja se već ugrađena elektronska brava koja se otključava putem interfona? Da li je moguće nekako prespojiti tu antenu/čitač na postojeću elektroniku?
 
Jel moguće dodati nekako NFC ili RFID za otvaranje vrata na vrata koja se već ugrađena elektronska brava koja se otključava putem interfona? Da li je moguće nekako prespojiti tu antenu/čitač na postojeću elektroniku?
Teoretski da. Po kom principu beše funkcioniše takav sistem, kad su vrata zatvorena onda ima napona, pritiskom na dugme se prekida kolo i vrata se otvaraju?
U principu, trebao bi ti neki shelly da se poveže na interfon, a posle kroz tasker možda da se čita NFC, i telefon šalje neki intent shelly-ju da prekine kolo i otvori vrata.
Iskreno ne znam kako bi se shelly povezao na interfon tačno, ovo pričam teoretski.
Zapravo nije loša ideja staviti shelly na interfon, uvek možeš da otvoriš ako nisi u stanu.
Ako je neko pokušavao, kažite može li, i kako se povezuje ;)

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Blago vama ako imate samo jedan glavni ventil, meni voda u stan ulazi na 3 mesta. Još kad dodam i cevi od grejanja, trebalo bi mi jedno 20 ventila.
Pozdrav
 
Razmisljam o elektromagnetu na ulaznim vratima, kao dodatni layer zastite, povezan na shelly npr...
 
Jel moguće dodati nekako NFC ili RFID za otvaranje vrata na vrata koja se već ugrađena elektronska brava koja se otključava putem interfona? Da li je moguće nekako prespojiti tu antenu/čitač na postojeću elektroniku?
To zavisi koji interfon imas.
Ip interfoni vec imaju sve to, NFC i RFID, kameru, cloud...
Na ulazna vrata se uvek postavljaju fail secure magnetni prihvatnici. Kad dovedes 12v onda otvara. U slucaju kad nestane struje ostaju zatvorena.

Poslato sa FRD-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno