Ovlazivac vazduha

ivanbass1

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poena
63
Posto imamo sada podforum, mislim da vredi odvojiti temu za ovo cudo, da se ne spamuje tema za preciscavac.

Elem, koristim Mi Smart Antibacterial Humidifier, nekoliko nedelja nije radio jer nije bilo potrebe, bilo je toplije napolju i manje se grejalo, pa nije padala vlaznost. Iako sam citao da ne treba ostavljati vodu u uredjaju, zaboravio sam da pustim da istera svu vodu pre iskljucivanja i krenula je budj da se stvara. Nikako ne ostavljajte vodu u ovlazivacu koji se nece koristiti neko vreme :D

PJ

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.09.2000
Poena
63
Imam isti model, kod mene je voda ostala sve ove dane, kao što kažeš dok je bilo toplo, ali nema budji. Koristim demineralizovanu vodu. Jeste smor kada krenem da vučem kantice, ali nekako računam da to dišem. Kada radi na maks, kantica traje nešto manje od 24h.
Ali ima smisla da bi ga trebalo čuvati suvog.

Imam i neki Gorenje, malo stariji model, ako zanemarimo to što gruva 500+ ml na sat i drastično brže podiže vlažnost prostora, sve ostalo je katastrofa. Počev od načina punjenja, zatvaranja, upravljanja preko njegovog panela...

Na Mi gospodski naspem vodu i zatvorim. Kod Gorenja, skini rezervoar, okreni naopako, voda već curi, odvrni, napuni, zavrni, sad okreni nazad, pa ga zakači.
Post automatically merged:

Dopuna: ipak Gorenje ima jednu jednostavnu, a korisnu foru koja je bolja. Na mestu gde izbacuje paru se nalazi poklopac sa usmerivacem, pa možeš da okreneš da duva na bilo koju stranu.

M J

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.10.2013
Poena
83
Imam DeLonghi UH700M.

Palim ga u ovom periodu godine svaki dan, recimo 2 sata dnevno. U 7 dana jednom ga napunim čistom česmovačom :)

Lak je za punjenje, skine se deo gde se puni, natoči i zavrne sve za minut.

lFOpJMJl.jpg

mylo85

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poena
18
Kolika je preporučena vlažnost u prostoriji u procentima?

ivanbass1

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poena
63
@PJ

Ja sam koristio demi vodu ranije, pa sam odustao zbog neisplativosti, mada mozda se vratim ako se ovo bude ponovilo. Trenutno koristim vodu iz Akvafor bokala. Zasto ne koristis automatiku, ne radi senzor kako treba ili?

Odrastao sam u kuci gde je veca vlaga (60-70% sve vreme). Sa vlagom na 30% jedva mogu da disem, drzim na 50.

ivanbass1

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poena
63
@PJ

Zaboravih da napomenem, meni se budj javila u donjem delu, ne u rezervoaru za vodu.

PJ

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.09.2000
Poena
63
Ispod rezervoara? Sad sam probao da ga otvorim, da pogledam, ali je pun vode, pa ga nisam cimao. Otvoriću ga večeras.

ivanbass1

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poena
63
Da, ispod rezervoara. Ne bi trebalo nista da cimas, rezervoar se ne kaci za donji deo, samo ulegne. Mada, i meni je nakon nekog vremena bilo teze da ga odvojim od donjeg dela, verovatno se prasina zavuce pa otezava.

Evo kako to izgleda u ekstremnim slucajevima:humidifier-mold.jpg

PJ

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
03.09.2000
Poena
63
Vau!
Otvorio sam juče, zaboravio da javim.
Na onoj gumici je bilo blago ljigavo, ali ne vidljivo, već na kontakt. I zaista blago.
Obrisao sam sve, osušio i tokom tog procesa sam shvatio da sam prstima dodirnuo nekoliko mesta na bazi i da sam povećao šansu da se na tim mestima pokrene neka reakcija. Koliko god da su mi prsti bili čisti, ipak imaju svoju masnoću.

Moj uređaj je relativno nov, do sada je progura oko 100 litara vode. Demi vodu sam imao nekoliko kantica, a poslednjih 15ak sam kupio u Lidl, manje od 90 dinara.

Ne držim automatiku, jer on meri pored samog uređaja. Da bih nagurao 45 u prostoru, na njemu moram da držim 60.
Kuća mi je u dva nivoa, sa otvorenim stepeništem i veći deo prostora je jednozapreminski. Vlagu merim na 4 mesta u kući i kada je napolju minus, grejanje radi više sati, ovlaživač može da radi 24/7.

Što se tiče preporučene vlažnosti vazduha, ja se držim onoga 40-60%. Zavisi od temperature vazduha.
Inače, ko ima problema sa pucanjem/razilaženjem parketa, sasvim je realno da mu je vlažnost van tih okvira, koji zapravo odgovaraju i nama za disanje.

Dantes

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.11.2010
Poena
8
Gorenje H50DW odlično radi ali je potrebno da se koristi samo demineralizovana voda ( u Lidlu je povoljna cena). Probao sam da koristim vodu iz Brita Fill&Enjoy Flow ali su se u samom rezervoaru pojavile neke braon fleke... Iz tog razloga sam mislio da kupim MI ovlaživač jer on koristi UV-C za uništavanje bakterija.

M J

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.10.2013
Poena
83
Meni je treca sezona, samo koristim zimi ovlazivac par meseci. Takodje samo cesmovaca. Radi sve ok.

Zeleni

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
26.11.2020
Poena
18
I ja zimi,zbog klima. Slične su cene Gorenje i taj tvoj,almje gorenje do 35 m2 a tvoj do 75. Mada ja svoj koristim za 80m2 i radi posao .

Dantes

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.11.2010
Poena
8
Ovo mi je treća zima, u stanu je podno grejanje i vlažnost pada na samo 20%.
Dok sam koristio demineralizovanu vodu sve je bilo ok, ali godine+V sprat bez lifta, uglavnom računao sam da će voda iz Brite (bukvalno je ista cena) biti jednako dobra.
Jbg, možda zavisi i od kvaliteta same česmovače

Dimitry86

Flash Drive
Učlanjen(a)
18.08.2017
Poena
1
Šta mislite da je bolje uzeti, ovaj Gorenje H50DW ili Xiaomi ovlaživač?

ziher

Flash Drive
Učlanjen(a)
16.06.2016
Poena
3
sta uzeti pre, preciscac ili ovlazivac vazduha?
Zavisi sta ti treba?

Ako je vazduh zagadjen i imas problema sa tim preciscivac. Ukoliko ti je niska vlaznost u prostorijama zbog grejanja ili nekog drugog razloga onda ovlazivac.

Ja koristim ovlazivac bas dugo i za spavanje je milina jer odrzava vlaznost pogotovo kad je grejanje malo jace, nema glavobolje niti budjenja nocu (barem u mom slucaju). Takodje, ukoliko imas malu decu video sam na netu da se preporucuje ovlazivac u prostorijama za spavanje.
Generalno preporuka za Xiaomi i ovlazivac (antibakterijski onaj) i preciscivac.

Vrh Dno