Šta je novo?

Optički internet i tehnička pitanja

Isti problem sam imao sa njim u drugoj Telenor temi. Nadam se da će neko uskoro da reaguje i pobriše dezinformacije.
Hvala na upozorenju, ja vidim da nesto nije u redu i pitam se jel on nas sve Z.
Hvala drug.
Ја ти кажем проверене иформације, ако ти ниси никад разговарао или видео супервизора, има ко јесте.
Ja sam samo televizora video ne "supervizora".🤣🤣🤣
 
Isti problem sam imao sa njim u drugoj Telenor temi. Nadam se da će neko uskoro da reaguje i pobriše dezinformacije.
Друже, нема разлога да се љутиш. Ја желим да ти уштедим време и живце, а ако ти мислиш да ти неко дугује паре и да ти је противправно узео новац, у реду, бори се ако хоћеш. Не разумем што се љутиш јер те подсећам на одредбе уговора које си сам потписао. Ја би волео да могу да те подржим и да ти кажем да си у праву и да су ти узели паре без разлога, али закон је такав. Па ти изволи и провери све што сам рекао.
Прими моје извињење, нисам ни требао да ти причам да немаш права на накнаду, други корисник је то и онако рекао пре мене.
 
Друже, нема разлога да се љутиш. Ја желим да ти уштедим време и живце, а ако ти мислиш да ти неко дугује паре и да ти је противправно узео новац, у реду, бори се ако хоћеш. Не разумем што се љутиш јер те подсећам на одредбе уговора које си сам потписао. Ја би волео да могу да те подржим и да ти кажем да си у праву и да су ти узели паре без разлога, али закон је такав. Па ти изволи и провери све што сам рекао.
Pare mi još nisu uzeli, a kad isteram to što hoću, poslaću ti da vidiš... I veruj mi da sam dobro upućen u odredbe ugovora, a i zakona. (krastavac, struka).

Toliko od mene.
 
Pare mi još nisu uzeli, a kad isteram to što hoću, poslaću ti da vidiš... I veruj mi da sam dobro upućen u odredbe ugovora, a i zakona. (krastavac, struka).

Toliko od mene.
Могуће да је њихова одредба противправна, волео бих да то може да се обори. Јави каква је ситуација.
 
Valjda spada u temu :

Ako se prebacim na Telenor Hipernet L, obzirom na brzinu , da li sa vasom opremom i na primer necim ovakvim : https://www.proshop.de/Netzwerkadap...=idealo&utm_medium=cpc&utm_campaign=pricesite

mogu da postizem ,priblizno, deklarisane brzine paketa na laptopu ? Sada imam Sbb, njihov modem uredjaj vec 10 god 😁 EPC3928Sv2... i neki Logitech wifi dongle...uglavnom do 50 Mbita moze da izgura.
 
Ta USB kartica ce ti dobaciti do 200-250Mbps preko wifi-ja. Naravno ako imaš dobar signal.
 
Preporuci neku koja moze ...vise,bolje 😁.
 
@Semering
@bane_tech

Бане је у праву, ако изузмемо модеме(оне што цврче од пре сто година), код нас је увек била опрема од оператера, што је и нормално.
Искрено не разумем проблем повезивања иза своје опреме кад људи већ нуде мод за то(као што би требали сви).

Ахм пошто сада са уласком Теленора имамо 3 оператера који покривају скоро целокупно тржиште, може лепо да се каже само СББ не да ;).

Nije u pravu. PTT KDS je jedno vreme dozvoljavao da korisnik koristi svoj kablovski modem. Mislim da je i kod ADSL-a na Telekomu moglo.
Operateri hoce da 'iznajme' ruter i settopbox da bi uzeli pare, pod izgovorom bezbednosti.
Bilo je doduse nekada tih problema sa staaarim DOCSIS (gde je korisnik mogao da 'otkljuca' punu brzinu), ali je to opet lazan izgovor.
U Americi su pokusali da donesu zakon kojim korisnik moze da otkupi terminalnu opremu, ne znam da li su uspeli.
Telenor je mogao da napravi spisak dozvoljenih rutera da je hteo (mada ne vidim potrebu kad je SFP njihov).

Bahatost ide dotle da neki operateri zele kontrolu nad kucnim wifi.

i nije isto bridge mode. jer opet imas dve kutije koje se greju i zauzimaju prostor i traze dva adaptera za struju i vise kablova i imas makar malo vece kasnjenje.
 
Poslednja izmena:
Zdravo @Diamond,

Kao što su ostali članovi foruma istakli, Telenor za Hipernet usluge koristi isključivo optičku pristupnu mrežu. Naši korisnici nisu u mogućnosti da dobiju pristup internetu putem koaksijalnog kabla, čak i da žele :) Za pristup koristimo optičku infrastrukturu Telekoma Srbije. Na temi instalacija Hipernet usluga smo imali slična pitanja, gde smo odgovorili da ne koristimo ni Supernova optičku infrastrukturu, već isključivo optičku infrastrukturu mts-a, kako bismo bili u mogućnosti da našim korisnicima pružimo usluge najvišeg kvaliteta. Takođe, ne koristimo VDSL pristupnu tehnologiju koju koriste drugi operatori, niti HFC, već isključivo GPON, što znači da optičko vlakno ulazi u stan/kuću (FTTH). Na ovom videu možeš pogledati i kako izgleda proces instalacije Hiperneta u domu, gde se možeš pogledati kako tačno optičko vlakno sprovodimo i sakrivamo tako da ga nećeš ni primetiti da je tu.

@Hattala Zamoliću te da mi, zbog zaštite privatnosti, u privatnoj poruci pošalješ adresu za koju dobijaš info da Hipernet usluge nisu dostupne kako bih ovo proverio detaljnije. Što se tiče brzine interneta, verujem da znaš da ćeš putem LAN kabla dobiti brzine koje su definisane paketom, sa minimalnim odstupanjima. Što se WiFi konekcije tiče, naši ruteri emituju signal u frekvencijama od 2,4GHz i 5GHz. WiFi frekvencija od 5GHz će ti dati veće brzine, ali ima manji domet u odnosu na 2,4GHz. Mrežna kartica koju si poslao takođe može koristiti obe ove frekvencije, ali sa druge strane treba obratiti pažnju i na limite samih USB portova, kako na samoj mrežnoj kartici, tako i na uređaju na koji ga povezuješ. Kao što je @poglavicas naveo (hvala na pomoći), sa ovim uređajem bi dostigao brzine definisane Hipernet L paketom, uz niske gubitke koje zavise od jačine signala.

~Dejan
 
Искрено мени је више деловало да неки тролују на теми јер ми је нестварно да им није јасно оно што гомила људи говори, па нисам хтео да се мешам, али ајде таман сте ви одговорили сад лепо у поруци изнад моје.
Реално ја нећу прелазити код вас јер сам скоро прешао код неког другог(иако за сад и код вас имам један број моб ,-) ), али ако није проблем да и због других одговорите које лан каблове користите?
@orange47
Ок делимично си у праву у вези свега и делимично се не слажемо у вези свега.
Заиста не избегавам расправу, али мислим да би превише све отишло у ширину пошто има пуно тога за додати у вези свега поменутог.
 
@Telenor Srbija
to onda znaci da koristite IPTV i nista od CAM modula? jos jedan minus.

sto se tice 'rutera kod svih ostalih operatera'.. cak i da svi operateri na ovom svetu ne daju SFP bez rutera, to je bas prilika za jednog novog operatera da ponudi nesto bolje. isto vazi i za CGNAT ili ipv6...
SFP u ovoj prici i radi kao neka vrsta modema, a SBB na primer ima 'u ponudi' EPC3208
 
@Telenor Srbija
Izgleda da je dzaba da pisete on ce opet da neki operateri koriste i koaks i da nas lazu da koriste samo optiku.
Neka ga nek uziva ne vredi mu ni crtati, a ja i ostali cemo nastaviti da zivimo u zabludi, dok on ne zivi u zabludi tvrdeci i dalje da Telenor koristi i koaks za pristup netu.
 
ja bih zeleo koaksijalnu mrezu, odnosno dvb-c televiziju.
ako je jedina 'prednost' to sto je mreza opticka onda ste negde pogresili.
telekom je pokupovao HFC mreze NAKON sto je gomilu para spucao u tu optiku.
a hocete li imati svoju glavnu stanicu, odnosno svoje multicast strimove i svoj CAS/DRM (koji?) ili ce i to biti Telekomovo?
 
Nije u pravu. PTT KDS je jedno vreme dozvoljavao da korisnik koristi svoj kablovski modem. Mislim da je i kod ADSL-a na Telekomu moglo.
Operateri hoce da 'iznajme' ruter i settopbox da bi uzeli pare, pod izgovorom bezbednosti.
Bilo je doduse nekada tih problema sa staaarim DOCSIS (gde je korisnik mogao da 'otkljuca' punu brzinu), ali je to opet lazan izgovor.
U Americi su pokusali da donesu zakon kojim korisnik moze da otkupi terminalnu opremu, ne znam da li su uspeli.
Telenor je mogao da napravi spisak dozvoljenih rutera da je hteo (mada ne vidim potrebu kad je SFP njihov).

Bahatost ide dotle da neki operateri zele kontrolu nad kucnim wifi.

i nije isto bridge mode. jer opet imas dve kutije koje se greju i zauzimaju prostor i traze dva adaptera za struju i vise kablova i imas makar malo vece kasnjenje.
Не знам за све, али поједини оператери дозвољавају да се уз њихов рутер набави додатни модем. Мислим да би било некоректно забрањивати људима који имају интернет у кући да нпр. на другом спрату немају домет.
Проблем код своје опреме је што оператер не може да јој приступи, па ко је купи сам одговара за њу. Дакле може један рутер и један модем (на једном уговору), али може и у једној стамбеној јединици два уговора где би свако имао свој рутер и онда би провајдер могао да даљински приступи и једном и другом (нпр у случају даљинског рестартовања рутера).
 
Zdravo @Diamond,

Kao što su ostali članovi foruma istakli, Telenor za Hipernet usluge koristi isključivo optičku pristupnu mrežu. Naši korisnici nisu u mogućnosti da dobiju pristup internetu putem koaksijalnog kabla, čak i da žele :) Za pristup koristimo optičku infrastrukturu Telekoma Srbije. Na temi instalacija Hipernet usluga smo imali slična pitanja, gde smo odgovorili da ne koristimo ni Supernova optičku infrastrukturu, već isključivo optičku infrastrukturu mts-a, kako bismo bili u mogućnosti da našim korisnicima pružimo usluge najvišeg kvaliteta. Takođe, ne koristimo VDSL pristupnu tehnologiju koju koriste drugi operatori, niti HFC, već isključivo GPON, što znači da optičko vlakno ulazi u stan/kuću (FTTH). Na ovom videu možeš pogledati i kako izgleda proces instalacije Hiperneta u domu, gde se možeš pogledati kako tačno optičko vlakno sprovodimo i sakrivamo tako da ga nećeš ni primetiti da je tu.

@Hattala Zamoliću te da mi, zbog zaštite privatnosti, u privatnoj poruci pošalješ adresu za koju dobijaš info da Hipernet usluge nisu dostupne kako bih ovo proverio detaljnije. Što se tiče brzine interneta, verujem da znaš da ćeš putem LAN kabla dobiti brzine koje su definisane paketom, sa minimalnim odstupanjima. Što se WiFi konekcije tiče, naši ruteri emituju signal u frekvencijama od 2,4GHz i 5GHz. WiFi frekvencija od 5GHz će ti dati veće brzine, ali ima manji domet u odnosu na 2,4GHz. Mrežna kartica koju si poslao takođe može koristiti obe ove frekvencije, ali sa druge strane treba obratiti pažnju i na limite samih USB portova, kako na samoj mrežnoj kartici, tako i na uređaju na koji ga povezuješ. Kao što je @poglavicas naveo (hvala na pomoći), sa ovim uređajem bi dostigao brzine definisane Hipernet L paketom, uz niske gubitke koje zavise od jačine signala.

~Dejan
Хвала на детаљном објашњењу. Допао ми се видео као и начин заказивања и процедура која изгледа одлично.
 
ja bih zeleo koaksijalnu mrezu, odnosno dvb-c televiziju.
Ponoviću da Telenor pruža Hipernet usluge putem optičke infrastrukture i OTT TV i nemamo u planu korišćenje usluga putem koaksijalnih kablova niti dvb-c standarda.

Мислим да би било некоректно забрањивати људима који имају интернет у кући да нпр. на другом спрату немају домет.
Pre instalacije, naši instalateri će prvo ispitati prostiranje signala u samom domu i eventualne interferencije mreža komšija, na čega će odrediti mesto postavljanja rutera. Nakon njegovog postavljanja, vrše se dodatna merenja jačine signala u ostalim delovima kuće i na osnovu njih se korisnicima nudi postavljanje WiFi Satelita, koji će WiFi proširiti do svakog dela kuće/stana. WiFi mreža i lozinka u tom slučaju ostaju iste pa sa korisničke strane nije potrebno ručno birati onu koja ima bolji signal, već se sam uređaj automatski odabrati stabilniju konekciju, u zavisnosti od udaljenosti od rutera, odnosno satelita.

~Dejan
 
Velika steta sto nema DVB-C. IPTV (OTT Tv) i DVB-C su nebo i zemlja i ne moze nikad da bude slika kao na DVB-Cu, Naravno operateri rade onako kako njima odgovara zbog zarade i briga ih za kvalitet i sta odgovara narodu. Niko ovde ne trazi koksijalni kabl do kuce, vec naravno optiku, a preko nje DVB-C. Glupo je nametati, evo recimo ja ne zelim aplikaciju, box ili sta god (osim ako mi treba vracanje ili neki VOD servis). Zasto ugradjuju dvb-c ako niko ne koristi, daj lepo monitor sa HDMI prikljuckom i eventualno internetom i eto... stvarno velika glupost...
Imam optiku koju ne bih menjao ni za sta (ako ih telekom "ne sredi", posto su jel te kupljeni od strane telekoma ko i vecina operatera). Hvala bogu nisu kao vi, dinamicka javna adresa (mozes da koristis svoj ruter itd), korektan odnos up/down (imate malu prednost u up/down odnosu ovde je 1/3), televizija ide preko DVB-Ca, bez smaranja sa kodiranjem i bez ogranicenja (osim HBO kanala i debilne zadruge), slika je pa mozda najbolja u srbiji (nekompresovana).

Ulazite dosta kasno u igru i sve ono sto je dobro vi izbacujete i uvodite sve ono sto ljudima smeta kod drugih operatera (pogotovu to besmisleno ogranicenje i cgnat) i ocekujete da se probijete... tesko sa tom logikom. Nadjite nekog ko razume problematiku (a i slusa sta korisnicima treba) da vam lepo sredi ponudu i pomogne da budete bolji od drugih (sto je jel te cilj svake firme, zar ne?) i tako privucete nas korisnike. Zasto bi bilo ko presao kod vas i degradirao ono sto ima? Dinamicka javna adresa (IPv6), DVB-C gde bi samo ti neki dodatni kanali/paketi bili kodirani i bez ogranicenja u smislu 1 prikljucak jedan box, vece brzine (bez te booster doplate) tipa najmanja 250/125, 500/250 i 1000/500 uz korigovanu cenu (manju cenu) gde bi najjaci paket sadrzao sve i aposlutno bi dobili velike simpatije korisnika i naravno veliki broj novih korisnika. Ako jos uz to dodate i mob bili bi ste stvarno najjaci, pod uslovom da imate dobar izbor kanala uglavnom minuimum HD.

Mnogo toga je nelogicno kod vas i kod telekoma, ma bukvalno kopija njihova samo drugo ime i bolji odnos up i down (dok cena -pogotovu za tu neku boost brzinu je prenaduvana). Neverovatno da se novi operateri nikako ne ugldaju na operatere koji nude bolje resenje od drugih, vec uvek na one najgore i samo gledaju korist. Nadam se da u Telenoru postoje razumni ljudi koji zele da slusaju buduce korisnike i prihvataju sugestije i kritike.
 
Kod OTT uvek imas neko vece kasnjenje a i treba ti STB sem ako je TV kao 'smart' (dok ne promene codec ili nesto drugo).
Posto je unicast, obicno kod nekih interesantijih emisija (utakmica, nova godina itd...) kad svi navale da gledaju istovremeno bude problema.
Sve sto gledas se belezi (za razliku od dvb-c), radi 'targetiranih' reklama ili ko zna cega vec.
 
Kod OTT kad svi navale da gledaju istovremeno bude problema.
Ma jok to je tebe neko slagao
OTT ima samo jedan uslov veliki i stabilan protok interneta
Inače zahvaljujući tehnologiji koju OTT koristi ima mogućnost uvođenja kanala UHD i Super UHD za razliku od ograničenja kod drugih tehnologije.
 
Kod unicasta svaki strim dodatno opterecuje mrezu, kao youtube.

Kazes da ne mogu ti UHD kroz DVB-C? 50Mbps nije dovoljno?
 
Sirite pricu bespotrebno jer nece nikad biti DVB-C na Telenoru...

Ali moze 4K na DVB-C2...
 
Ma nije bespotrebno. Mogli bi barem da koriste DVB-IPTV (multicast) umesto OTT, ako bi im Telekom dozvolo.
A ne moze na DVB-C? pa imas SK 4K a nema ga na OTT...
edit: sad videh da su ga dodali na OTT, ali kad je bio na DVB-C, 2018!
 
Zdravo, koristimo LAN kablove CAT5e.

~Dejan
Ах помислих да сте превидели питање ,-)
Хвала на одговору, иако ваша конкуренција ради исто, и иако су "задовољавајући", морам да кажем да смета у 2022 ,-)
У сваком случају све најбоље вам желим, добро је имати додатну конкуренцију на тржишту(још једног већег провајдера).
Такође погледах онај видео инсталације, надам се да ће научити други од вас нешто о уредности/професионалности.
 
za STB ti sigurno ne treba nista bolje od CAT5e, a kabl do racunara mozes valjda i sam ako je toliko bitno?
 
Da li je vas ruter sa Wi-Fi 6 standardom ?
 
Da li je vas ruter sa Wi-Fi 6 standardom ?
Zdravo,

Kako je WiFi 6 relativno nov standard, Hipernet ruteri koje u ovom momentu izdajemo su sa WiFi 5 standardom (podržavaju opseg od 5GHz). Svakako da u budućnosti imamo u planu da korisnicima izdajemo i naprednije rutere, koji će između ostalog podržavati i novi standard. Predlažem da nastaviš da nas pratiš, gde ćemo IT zajednicu na Benchmark forumu obaveštavati o ovakvim izmenama.

~Mila
 
Izvinjavam se ako je ovo pitanje vec postavljano, ali ima li jos neko problem sa konstantnim crashovanjem Netflix aplikacije na televizoru dok pristupa preko Hiperneta?

Dok sam imao SBB (do pre 7 dana), toga nije bilo kada aktiviram drugu mrezu, niti sada kad tetherujem net s telefona. Ali cim je sa Hiperneta, odmah zamrzne i crashuje, ne spoji ni pet minuta kako treba. Televizor je OLED55CX3LA. Bilo je malo redje do prosle nedelje, npr danas je bas nepodnosljivo.

Ovo se ne dogadja samo meni, drugarica koja takodje ima LG televizor ima istu situaciju, pa se prebacuje na Telenor Home da bi gledala Netflix. :)

Edit: Meni je inace workaround da gledam sa PlayStation 5 Netflix aplikacije, tamo besprekorno radi i na LAN i na Wifi Hipernetu, pa moguce da je do LG stora/optimizacije/portova/zivota generalno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno