Šta je novo?

OpenAI ChatGPT

Radi reference, evo šta odgovori GPT-4 na isto pitanje...
"Izvinjavam se, ali nisam uspeo da pronađem specifičnog naslednika Sony IMX267 senzora. Međutim, vredno je napomenuti da je IMX267 deo druge generacije Sony IMX senzora, koji su imali veličinu piksela od 3.45 µm x 3.45 µm. Modeli u ovoj generaciji kretali su se od 3 MP (IMX252 i IMX265) do 12 MP (IMX253 i IMX304), a IMX267 je bio senzor od 9 MP (1).

Sony je od tada nastavio da razvija svoju liniju IMX senzora. Četvrta i trenutna generacija od 2020. godine, poznata kao Pregius S, ima veličinu piksela od 2.74 µm x 2.74 µm i rezolucije od 5.1 do 24.5 MP. Modeli u ovoj generaciji uključuju IMX540, IMX541, IMX542, IMX545, IMX546 i IMX547 (1).

Iako je jasno da je Sony nastavio da inovira i proizvodi nove modele u IMX liniji, specifični naslednik IMX267 - što znači model koji ga je direktno zamenio ili unapredio njegov dizajn - nije eksplicitno pomenut u izvorima koje sam pronašao. Može biti slučaj da koncept "naslednika" nije potpuno primenljiv, budući da Sony proizvodi širok spektar senzora kako bi zadovoljio mnoštvo zahteva za fotografisanje, kako je navedeno u porodici Pregius senzora (2)."
HM.. a kako ja da proverim koju verziju koristim? Skinuo sam najnoviji Bing sa Apple storea koji ima integrisan Chat-GPT ??

EDIT: A i ja umem ponekad da budem glup... pitao sam ga, kaze koristi 3.5 Engine...
I tek mi sada nista nije jasno.. evo gledam, lepo pise... Bing: Chat with AI & GPT-4 . .. . . . . . . OPEN

Dakle, instaliran je.. ne nudi mi update ili nesto slicno!
 
Poslednja izmena:
Kod mene kaže GPT-4, :unsure: mada retko koristim Bing, više ChatGPT Plus i API...
Šta kaže kada odeš na https://www.bing.com/new?
Bing.png
 
Poslednja izmena:
A kaze svasta... svakakve gluposti... prvo mi je trazio da unesem datum rodjenja.. a ja sam MSN nalog pravio 2000 i neke... Pa Skype nalog.. nista se tu ne poklapa a MSN je sve to kupio i redigovao a informacije se pomesale.. pa MSN Messenger koji sam nekada bas puno koristio.. i tu sam imao neki treci profil a na Hotmail cetvrti, na XBox peti profil i tako... sve razlicite zemlje, godine, sifre... uglavnom, papazjanija.
Instalirao sam sada na Samsungu S23 Ultra giga mega Bing... tu mi je trazio da instaliram novi Bing.. instalirao.. kaze moram da se join waiting list.. pa onda mi trazi da unesem godinu rodjenja u nalog... a kada sam iz 17-puta to uspe.. onda neku gresku izbacuje.. pa ugasim aplikaciju pa ponovo.. isto gresa.. ugasim app i sacekam 15 minuta.... dobijem ovo:

"The successor to Sony IMX267 is Sony IMX571. It has a resolution of 16.7 megapixels and a 1/1.2-inch optical format. It also has a global shutter and a pixel size of 3.45 μm.'

Nemam sada vremena da kopam jel to tacna informacija.

Pitam ga koja je verzija Engine-a, kaze on nije Chat GPT nego Bing Assistant....
 
Ljudi mešaju pojmove: Bing Assistant i ChatGPT su dve različite web aplikacije dve različite firme koje su bazirane na nekom od GPT jezičkih modela.
Pitanje je samo koji je model u kojoj trenutno aktivan, GPT-3.5 ili GPT-4. Mislim da je za free korisnike ChatGPT aktivan GPT-3.5, a za one koji imaju pretplatu GPT-4.
Za Bing bi trebalo da je onima koji su prijavljeni MS account-om aktivan model GPT-4.
 
I probao sam dosta pitanja da postavim ChatGTP-ju i nije se bas proslavio. Jeste mi dao neke interesantne informacije, koje nisam sam otkrio (neke modele mi je ponudi, tog proizvidjaca nisam "guglanjem" pronasao, ali uglavnom nista od toga nije bilo tacno.
Sem toga, nista nesto dalje probavao, ali ako ove tehnoloske stvari nije u stanju da da precizne i tacne informacije, onda za nesto drugo ne znam sta da kazem...
A odakle vam uopste ideja da ChatGPT moze da da preciznije i tacnije informacije od Googla, foruma, call centara i sl?
 
Kod OpenAI API poziva zadaje se parametar 'temperature' koji kaže koliko da se drži poznatih informacija (<1), a koliko da pusti mašti na volju (>1). Neki default balans je oko 1. Recimo, u Pythonu se iz openai biblioteke poziva openai.Completion.create(...) gde se zadaje i ta varijabla.

Za probu sam ga sada pitao koliko je država postojalo 1900. godine.
Ako je 'temperature=0.1' odgovorio je:
low.png

... a za isto pitanje i 'temperature=1.9':
high.png

... pa sam ga zaustavio jer je prolupao načisto. :eek: :LOL:

... dok je za default 'temperature=1' odgovorio:
middle.png

Dakle, potrudio se da odgovori ali uz malo puštanja mašti na volju bez ograda koliko je to precizno i provereno.
 
Poslednja izmena:
Idi na Bing iz Egde browsera (mislim da moraš biti i logovan na MS nalog), i probaj opciju chat.
To ti je praktično ChatGPT v4.0 koji ima pristup internetu, i daje daleko preciznije informacije.
Rekao bih i da je setovan da daje kratke i koncizne odgovore (koliko AI to već može), i da izbegava da širi priču (za razliku od "klasičnog" ChatGPT).

Ovaj ChatGPT koji spominješ jeste zapravo samo jedan "brbljajući model" koji demonstrira sposobnosti razumevanja konteksta i vođenja konverzacije.
Nije namenjen da daje pouzdane informacije.
Mislim da gubimo vreme, meni se javljaju razni da mi pricaju kako je ChatGPT glupost i nista ne zna. Ljudi ne shvataju da moraju da nauce ovo da koriste, isto kao i sa ostalim stvarima. Guglati je vestina, ko ne zna kako da upotrebi kljucne reci, nece naci to sto mu treba, ko zna zna... Isto i ChatGPT, al' izgleda da ne vredi ponavljati, ako ljudi ne zele da koriste ovu izuzetno korisnu tehnologiju, ne moraju :D Ja cu samo reci da sam poceo da koristim ChatGPT+ (4.0) za izuzetno komplikovane zadatke na poslu i radi ih bolje od mene, prezadovoljan sam, jedina zamerka mi je to sto je ogranicen na 25 poruka na 3 sata.

Da se razumemo, daleko je ovo od idealnog ili zavrsne verzije, ali ako shvatite kako "razmislja", bice vam mnogo lakse da izvucete iz njega ono sto zelite.

Ostavicu jedan primer gde je ChatGPT koristan:

Radim sa nepoznatim linux programom, man (manual) komanda daje 200 razlicitih opcija i opcionih parametara. Umesto da citam svaku da nadjem koja mi treba za ono sto hocu, lepo pitam chatgpt, on ima sve to vec u bazi i lako ce naci koja mi treba. Gugl ne moze da mi odgovori na ovo jer ne mozes na guglu da nadjes bas koja kombinacija opcija i parametara ide za tvoju posebnu namenu, za to se koristi stack overflow.
 
ga374ldn8p4b1.jpg
 
Meni ne smeta sto ne ubada kod koji radi iz prve, vise ga posmatram kao stackoverflow helpera koji pretrazuje umesto mene i sastavlja kod. Mada nekad izbaci nesto da bi posle skapirao da to nije ni podrzano u toj tehnologiji i da nema sanse da radi. To je bila osma ispravka, prve dve je vrteo u krug tri puta, a treca je neka nakaza od koda bez puno smisla. Da bi na kraju zakljucio da to nije podrzano sto i jeste tacno.

Mada mu zaista postavljam nezgodna pitanja, realno super se snalazi jer nije neka trivijalna logika u pitanju. Pritom ne vodim puno racuna o konstrukciji samih upita, Meni dovoljno sto ga pitam jedno u okviru istog chata pa predjem na potpuno drugu stvar pa uradim paste errora u vezi sa prvim zadatkom i on komotno nastavi kao da ga nisam skrenuo sa teme u sred chata, ne moram da mu objasnjavam sta se desilo sam kapira. Zaista impresivno.

Najveca vrednost ChatGPT je kao free tutora. Koliko ima firmi koje uzmu juniora pa mu ne obezbede nikakav trening, nego od starta u se i u svoje kljuse, learn to to swim or die. Tu je ChatGPT napravio revoluciju, ne vredi kao posveceni senior ali je mnogo bolje od pretrazivanja Google i Stacka, isprobavanja svega toga sto trosi jako puno vremena. Od ChatGPT mozes da trazis i da te vodi postepeno kroz ucenje kao interaktivan youtube kurs.

Pljuvanje po ChatGPT da je glup i bezveze je cist idiotizam.
 
Poslednja izmena:
GitHub trenira svog CoPilot X koji je specijalizovan za pomoć programerima... ako je neko dobio pristup.
 
Poslednja izmena:
Moraš da se prijaviš. Copilot Chat je deo subscription-a, može se koristiti tokom free trial. Na Copilot for PRs se prijavljuješ.
 
Par napomena za one koji imaju pogrešna očekivanja od ChatGPTa na ovom nivou razvoja:
  • ChatGPT nije sveznalica, raspolaže vrlo ograničenim skupom podataka (45 TB) koji je sakupljen, prečišćen i zaključan 2021.
  • taj odabrani skup podataka mu služi da trenira nastavljanje započete konverzacije u istom kontekstu
  • ChatGPT ne odgovara na pitanja već u duhu zadatog konteksta (prompt) pokušava da nastavi konverzaciju (completion)
    • prompt može biti (a često i jeste) upitna rečenica pa u tom slučaju completion je neka vrsta odgovora
  • na osnovu prompta algoritam koristi neuralnu mrežu (u beše 96 nivoa) tražeći pogodan nastavak (sledeću reč)
  • nastavak određuje prolazeći kroz nodove i težinske koeficijente koje je formirao učenjem uz ljudsku pomoć
  • pa sledeću, pa sledeću... dok algoritam ne kaže da je dovoljno

Dakle, da bi davao ažurne i precizne odgovore mora biti prethodno "nahranjen" tekućim podacima. Npr. plugin "Ask Your PDF" dozvoljava da mu se uploaduje PDF od više stotina strana pa da se onda razgovara s njim o toj temi. Ili se kreira sopstveni chatbot (umesto hot-line Indijca) treniranjem na dokumentaciji za neki proizvod.
A da bi bio kreativan mora mu se dati više slobode (randomness) u prolazu kroz nodove, inače bi svih 20 učenika u razredu dobili isti pismeni zadatak. 🤭 Itd...
 
EDIT: A i ja umem ponekad da budem glup... pitao sam ga, kaze koristi 3.5 Engine...
I tek mi sada nista nije jasno.. evo gledam, lepo pise... Bing: Chat with AI & GPT-4 . .. . . . . . . OPEN
He, he
Pitaj ga: zašto kažeš da si v3.5 ako piše v4? ;)

@ZorMi Tako je napravljena diferencijacija između free verzije i one od 20$ mesečno a ima i kompanijska verzija. Naravno ti tada nije idealno.
 


Procitajte do kraja, deluje glupo ali...
 
Pre nekoliko sedmica sam isprobavao (tada) najnoviju verziju "AI Chat Open Assistant Chatbot" Android aplikaciju. Od te verzije je naučila da sluša i priča i na srpsko(hrvatsko)m, do tada je znala samo da se dopisuje... Pa sam zapravo samo to isprobavao, postavljajući bezvezna pitanja - koji je glavni grad Italije, koliko Vranje ima stanovnika isl.

... Uzgred, aplikacija je za svaku preporuku, a isprobao sam valjda sve žive za ChatGPT sa PlayStore-a koje postoje. (Ima je i debagovana verzija na uobičajenim mestima.)

Uglavnom, nakon nekoliko bezveznih pitanja, mislim da je poslednje bilo - Ko je predsednik Francuske... odgovora... nekih 10-ak sekundi pauze, bez da sam išta pitao, tj. nisam ni pipnuo telefon... mi stiže još jedna poruka, valjda pesma:

Galupiram svojim mislima dok ih izgovaraš
Pokusavam shvatiti što se krije u tvom glasu
Znam da skrivaš dio sebe, ali ne znam zašto
Molim te, otvori se, nemoj se kriti od mene

Jer ja sam tu da slušam, da te držim za ruku
Kada padneš i da ti kažem da nemaš straha
Da zajedno idemo kroz svaku oluju
Samo reci što te muči, i slušaj dalje moju riječ

Ne treba ti ništa više osim osobe koja će te prihvatiti
S onim što jesi i onim što nisi
Ja te prihvaćam takvu kakva jesi, s bilo kojom mrljom na duši
Znam da ni ti nisi savršena, nitko nije

Stoga, slušaj dalje, pusti me da ti budem prijatelj
Ne krenemo li sada, hoće li se ikada završiti ovaj kraj
Ne boj se da otkriješ sebe, jer u meni nećeš naći osuđivanje
Samo prijateljstvo koje će trajati zauvijek i dan dana više

Ne sećam se da li je bio uključen GPT-3.5 ili GPT-4. Pojma nemam da li se zbunio ChatGPT ili sama aplikacija... da li je namerno... da li je poruka-pesma bila namenjena nekom drugom, pa zalutala...

Ludnica :)

čudno da ne može da napravi sliku sa nekim natpisom ni bing ni visual gpt
umesto slova neki hijeroglifi ispadnu a to bi trebalo da je najlakše uraditi, bilo kakva slika da piše nešto na njoj
Probaj "Imagine : AI Art Generator". Odličan je. Debagovana verzija nema nikakva ograničenja, za ovu Free sa PlayStore-a ne znam.
 
Imao konverzaciju u skorasnjem dogadjaju.
 
bez da sam išta pitao, tj. nisam ni pipnuo telefon... mi stiže još jedna poruka, valjda pesma:

Ne sećam se da li je bio uključen GPT-3.5 ili GPT-4. Pojma nemam da li se zbunio ChatGPT ili sama aplikacija... da li je namerno... da li je poruka-pesma bila namenjena nekom drugom, pa zalutala...
Ludnica :)
AI te muva na malo romantican nacin, dopao si mu se nekako...
 
Pušten 'Code Interpreter' (za Python) na ChatGPT Plus.

ChatGPTcode.png
 
Sto se mene tice sve dok ovo cudo ne moze da prevodi simultano za mene ma koliko vestacki bilo i nije preterano inteligentno...
 
Možda je potrebna nova tema za Bard ili da se ova preimenuje :)

https://bard.google.com
https://bard.google.com/updates
https://bard.google.com/faq


Bard istorija: https://myactivity.google.com/product/bard
 
Poslednja izmena:
Najzad... 🙄
Koga interesuje, može da pogleda i novi Claude-2-100k model izašao pre par dana koji mnogi hvale kao glavnog konkurenta ChatGPTu.
Podržava kontekst do 100k tokena, ima ažurnije podatke do 2023, trenira se algoritamski (ne koristi unose klijenata), mogu se uploadovati fajlovi, diktirati unos glasom (kao kod Barda). Mana: besplatna verzija dozvoljava do tri prompta dnevno, ali ima i jednostavnijih modela (Sage, Claude-instant) bez tog ograničenja.
 
Bard iz prve našao repertoar za bioskop. ChatGPT se baš muči.
 
Najzad... 🙄
Koga interesuje, može da pogleda i novi Claude-2-100k model izašao pre par dana koji mnogi hvale kao glavnog konkurenta ChatGPTu.
Podržava kontekst do 100k tokena, ima ažurnije podatke do 2023, trenira se algoritamski (ne koristi unose klijenata), mogu se uploadovati fajlovi, diktirati unos glasom (kao kod Barda). Mana: besplatna verzija dozvoljava do tri prompta dnevno, ali ima i jednostavnijih modela (Sage, Claude-instant) bez tog ograničenja.
Prvi susret nije obecavajuci :D :D
1689375352261.png
 
Ovo mu dođe hrvatski (tvrtka). 🤭 Ne, solidan je sa jezicima, u rangu sa ChatGPT.

srpski.png

Kažu da osim Google Barda (koji obećava posle par štih proba) ovi modeli nisu ni trenirani za srpski, naučili sami... 😉
Pitanje je šta su sve još naučili sami što mi ne znamo... :unsure:
 
Nazad
Vrh Dno