Šta je novo?

onLive i cloud gaming uopste

Užas!
 
Ovo mi je toliko bezveze na mnogo nivoa. Streamovanje igrica na vas tv, nevidjena glupost. Ugasio sam klip posle 3 minuta.

O kojim brzinama interneta mi ovde pricamo da bi ovo radilo kako treba. Ovo zvuci sve lepo u teoriji ali ne vidim da ce ikada zaziveti. Stari nacin je sasvim dobar kakav jeste. Piraterija ne treba ovako da se suzbija, samo je veca zastita potrebna. PS3 je zivi dokaz toga.
 
Pa da si pogledao klip video bi na koji nacin i kako funkcionise.. Sa tehnicke strane veoma sam zadivljen kako si resili mnoge stvari.
 
Ideja jeste primamljiva ali kolko vidim to prvo planiraju u Americi? Iskreno ne gleda mi se 45 minuta koliko traje klip. Da li je ovo ograniceno koliko si udaljen od tih servera, u prevodu da li ti serveri moraju da budu i u Evropi?

Ovde ti treba dobar upload jel da? Ti svaku svoju akciju koju uradis moras da posaljes nazad to servera? Ovo je dovoljno losa situacija sa standarnim mmo igrama, kako ce to izgledati kada streamujes celu igru.. Ja jednostavno ne vidim da ce ova cela stvar zaziveti cak i za 10 godina, ako uopste zazivi. Obicno nisam ovoliki pesimista ali ovakva ideja o gamingu mi se ne dopada.
 
Ne dopada se i meni, jel se gubi kontrola, onemogucava se piraterija i jos neke stvari.
Ali koliko sam citao utiske beta testera, prosto je sjajno. Sto se tice razdajine od servera maksimalno je 1000 milja ili 80ms od trenutka od kada pritisnete dugme neko do kada vidite reakciju, i to je vreme koje ljudsko oko registruje... a sto se tice brzina za hd je potreno 5mps a sd 1.5 sto nije strasno.

Sad treba gledati drugu stranu price, prosecan korisnik koji kupuje igre. Ovako za manje para dobija igru koja mu radi na maksimalnim detaljima uvek i + jos neke mogucnosti. Ima na hiljade demoa koje moze da proba, da iznajmi igru na neki period. itd.. Iako mi se ne svidja ovo je buducnost definitivno.. A kada konkurencija krene ko zna mozda budemo iali pakete za xx dolara mesecno neograniceno se igraj.. itd..
A sto se tice klipa pogledati barem prvih 15-20 min tu je dosta stvari objasnjeno.. :p
 
Bice gore nego sad. Ima da ti prodaju pakete igrica, kao pakete kanala na kablovskoj televiziji... a mogu samo da zamislim sta ce se desiti kada se server preoptereti, pokvari ili ostane bez struje/veze ka netu.
 
Takva vrsta igranja postoji i sada delimicno...Mozete skidati demo verzije, cak i full igre preko PSN-a ili Xbox Live-a!
Sto je meni i dovoljno, vise od toga mi ne treba...radije bih da imam na disku a s vremena na vreme nesto skinem i na hard preko PSN-a ukoliko je povoljno/dobro.
 
@Marko-Dj, nisi shvatio poentu OnLive servisa. Nema tu nikakvog skidanja igara nego igraš direktno na njihovim serverima dok sa tvoje strane je dovoljan i Celeron sa web browserom.

temu već imate.

A da li će zaživeti? Čisto sumnjam ako pogledamo samo primer YouTube-a koji od svog postanka posluje u minusu baš zbog ogromne cene održavanja servera i bandwith-a a YouTube bi po ovome kako je zamišljeno trebalo da bude dečija igračka. Verovatno će biti limitirano na malo područije, par američkih država i to je to.
 
@Marko-Dj, nisi shvatio poentu OnLive servisa. Nema tu nikakvog skidanja igara nego igraš direktno na njihovim serverima dok sa tvoje strane je dovoljan i Celeron sa web browserom.

temu već imate.

A da li će zaživeti? Čisto sumnjam ako pogledamo samo primer YouTube-a koji od svog postanka posluje u minusu baš zbog ogromne cene održavanja servera i bandwith-a a YouTube bi po ovome kako je zamišljeno trebalo da bude dečija igračka. Verovatno će biti limitirano na malo područije, par američkih država i to je to.

Shvatio sam ja poentu, ja sam i otvorio tu drugu temu...zato sam i rekao delimicno!
Meni je bolje da skinem pa da igram nego da stream-ujem, barem je to moje misljenje!
 
Mislim da se proizvođači hardvera neće tako lako složiti sa tim, s obzirom koliko industrija igara ipak još uvek pumpa potražnju za boljim mašinama.
 
Meni je i dalje teško da poverujem da oni mogu da pokriju potreban bandwith za tako nešto.
Koliko meni recimo treba protoka da bih igrao tokom 4-5 sati nešto u 1920x1080@60 FPS bez seckanja i zastoja i koliko njima treba jaka mašina da bi sve to računala i enkodirala u realnom vremenu? (dobro, ajd' za enkodiranje sigurno postoji neki specijalizovan čip koji nije toliko skup)
Da ne pominjem 120 FPS za nove monitore sa 120Hz osvežavanjem i eventualnim 3D-om.
 
Ajd cloud computing nekako, al cloud gaming... nikako. Ping, protok, kvalitet veze.... nece to nikad zaziveti.
a ni cloud computing nije zaziveo niti hoce po mom misljenju... PC je s razlogom bio poslednji ekser u kovcegu server\terminal paradigme i tu se nece nista drasticno menjati u skorije vreme.
jedini scenario koji mi pada napamet je razvitak nekakve nano ili sl. tehnologije koja bi bila dovoljno bolja od ovoga sto sada imamo ali i dovoljno skuplja da opravda vracanje starog modela u racunarstvo. pa ni tome ne mogu da predvidim neki duzi opstanak - kad tad ce i ta imaginarna, nova tehnologija da "sidje" na PC i eto vam opet piraterije kol'ko volite. :d
 
Logičan tok evolucije. O ovome sam pričao pre dve godine.
Možda nekome izgleda kao neostvarivo rešenje ali verujem da će se kroz pet godina bar 50% igara ovako distribuirati. Na stranu tehnički detalji, jer ko je odgledao ceo video video je koliki trud i koliko vremena je uloženo u razvijanje ovog sistema. Ono što će odgovarati i developerima i korisnicima je cena. Kreatori igara će imati odličnu zaradu jer će svaki korisnik moći da isproba svaku igru pre kupovine bez potrebe za download-om demoa i patchovanjem sistema, novih drivera ili nečeg drugog što će privući dobar korisnika. Drugo, jako bitno, smanjenje piraterije. Svi smo se smejali PS3 protection sistemu pa smo na kraju krenuli da menjamo pređene igre. Sledeće, uniformnost platforme. Jedan engin za sve. Onda, smanjenje marketing i publishing troškova (oglasi, diskovi, rabati e-tailerima). Na kraju, cena godišnje pretplate će sigurno biti jeftinija od cene kvalitetnog računara koji bu trebao da gura sve te igre + dumb free setup za neiskusne korisnike (kojih, jelte, ima mnoooogo više od nas geek-ova) a da ne govorim o troškovima održavanja (neiskusni, opet), struje (u belom svetu gde je skupa) i nadogradnje sistema.
 
Znaci za u Srbiji ce da se izigramo sas Cvetka posto i ovo malo interneta sto imamo radi ko ratni veteran koji je gazio po protiv-tenkovskim minama :d
 
Pa sve je objasnjeno u videou, ne razumem ove sto postuju a da nisu ni pogledali. Ima jedna dobra izreka: "You have two ears and only one mouth for a reason" :)

Lik igra krizu na fullu preko laptopa i 1 MB konekcije bez ikakvog laga, ne znam cemu filozofiranje oko potrebnog protoka i laga ...

btw super stvar :)
 
Ok... progutao sam svoje predrasude i pogledao video.
Priznajem da je tehnologija jako solidna i impresivna, ali recimo u prezentaciji kaže da je potrebno 5Mbit-a za HDTV, što je opet prilično nedefinisano. Šta je to onda? 720p? Koliko fps?
Na stranu to što sam ja još uvek alergičan na sisteme koji me uslovljavaju da budem online da bih igrao nešto, jer je 99% igara koje igram ili single player ili ih igram u LAN-u i želim da ih igram i u vikendici gde nemam ni telefon npr.
Biće nešto od ovoga sigurno, ali nimalo mi se ne sviđa ideja da igre počnu da se izdaju samo ovako.
 
Pa sve je objasnjeno u videou, ne razumem ove sto postuju a da nisu ni pogledali. Ima jedna dobra izreka: "You have two ears and only one mouth for a reason" :)

Lik igra krizu na fullu preko laptopa i 1 MB konekcije bez ikakvog laga, ne znam cemu filozofiranje oko potrebnog protoka i laga ...

btw super stvar :)

Losi su nama ping i jitter, dok svi ne dobijemo opticke kablove (a muka je i telefonsku zicu da dobijes na pojedinim mestima :d ) ovo ce za nas biti utopija.

Protok ti ne treba veliki za igranje ovakvih stvari, server mora da bude monstruozno brz a sa klijent strane je dovoljno da mozes obican video materijal da reprodukujes u zadovoljavajucem kvalitetu.

Znaci lepo izgleda ali ako zazivi onda ce samo normalne drzave da vide neku vajdu od toga a mi sa 'jeftinijim ulaznicama' cemo da ostanemo i bez single player naslova :D
 
Nisam pogledao video, ali vidim da i dalje ljudi brojeve frejmove i pričaju u rezoluciji. Ceo sistem bi trebalo da funkcioniše kao da gledaš TV, a to malo podataka što ti vraćaš kroz upravljanje je skoro aznemarljivo. Igrač sa servera dobija gotov, obrađen video, moći će da se igra i na TV-u sa UTP-om i USB-om da zakačiš joypad ili čime već upravljaš.

Kašnjenje internet konekcije se neće manifestovati time da se lik kojim upravljate nije odmah pomerio (kao u trenutnim online igrama), već će cela slika kasniti (i likovi i okruženje). Dakle nema više poligona, već potpuna slika (dobro, ovo će zavisiti od video kodeka).
 
Ovo u teoriji zvuchi fantastichno ...otprilike mi je i jasno shta ce nama trebati od hardware-a ali mi nikako nije jasno shta ce tachno njima trebati da svakoga od nas usluzhe ....e ovo drugo je skoro pa utopija!
A zashto...e pa zato shto nabavka i odrzhavanje tako mocne opreme koshta milijarde $ .....a dvd ih koshta recimo 0.02 centa....znam ...sada ce mnogi reci a koliko gube zbog piraterije...da,gube dosta...ali je to josh uvek manje negoli ulaganje vishe milijardi $...i onda izadje Crisys 7 i oni mogu ovo da bace u zapecak...i Jovo nanovo...

















4
 
Poslednja izmena:
Nisam pogledao video, ali vidim da i dalje ljudi brojeve frejmove i pričaju u rezoluciji.
Pa naravno da pričamo o frejmovima i rezoluciji. Zašto bih recimo koristio njihovu uslugu za igranje igre u nižoj rezoluciji i 30fps-a sa eventualnim artefaktima kompresije videa umesto u full hd i barem 60fps-a na kućnom računaru.
 
To je ono sto mi se najvise svidelo u celoj prici.

Ljudi se sluze mozgom, umesto novcanikom i resursima. Kada resursi ili cpu power ili protok postane problem ... oni smisle nacin kako da ga zaobidju, umesto da kazu ovo je nemoguce. To je ono sto odavno nedostaje ovoj industriji, malo razmisljanja ... uemsto krkanja sirove snage.
 
Poslednja izmena:
Upravo taj pristup će u startu osuditi ovu vrstu igranja na prosečnost. Mada... već vidim lite, regular i premium korisnike koji će se razlikovati po količini resursa koji će im biti rezervisani. Ako hoćeš veće detalje i FPS, plati više...
 
^ I na kraju ce prica doci na isto, jeftino se igras sa manje detalja ili skupo sa vise detalja u vecoj rezoluciji. Iskreno, i don't give a damn :p samo da bude dobrih igara i kakvog takvog zivotnog standarda ovde kod nas, mozda je i lakse placati mesecni racun za gaming nego skupljati pare na gomilu i kupovati hardver. Mada onaj osecaj kad dodjem kuci sa brdom sarenih kutija tesko da ista moze da zameni :D
 
Sve je to lepo... ali.. vise volim original u ruci nego pretplatu na tamo neki servis.
Ja licno necu koristit OnLive Gaming servisa, ma koliko bio dobar.
 
A ja odoh da patentiram bravicu za žetone za plazma/LCD televizore, da preskočimo PayPal u plaćanju usluge online igranja :d

Verujem da se endžini velikog broja igara mogu toliko optimizovati, da bi smo se prosto zbunili na kakvim konfiguracijama bi sve to radilo bez problema.

Nisam neki Gamer, ali sa teorijskog aspekta nikada nisam shvatao prednost 108 naspram 55 fps u nekoj igri :)

Nemam nameru da tvrdim da je ovo budućnost igranja i da će kompletna industrija igara preći na ovako nešto, ali ne vidim razlog da budem toliko odbojni.
Mnogo veći problem vidim u smanjenju potražnje za hardware-om tipa grafičke karte i sl i pobuni proizvođača istih, nego u kvalitetu igranja.
 
Ako bude ovo zazivelo za koju godinu, cini mi se da je Svica najlogicnija lokacija za evropski data centar. Kod nas mnoge stvari neće jako dugo zaživeti jer to nije u interesu pojedinaca koji se trude da imamo ovakav net kakav imamo. Mene su gledali kao kretena proslog Februara kada sam predlozio da projektujemo data centar za korisnike u Srbiji. Ne bi trebalo toliko vremena da se izgubi dok se izadje na teren. Svi ''inženjerčići'' su ti na toj lokaciji i svo vreme prate opremu i samim tim sve optimalnije funkcioniše. Daleko smo mi od nekog evropskog rezona i proteći će jako puno vremena pre nego što se svest promeni.
 
Pogledao sam prvih 25 minuta i mislim da ovo ima budućnost, ali za sada samo na području Amerike. Meni je diskutabilno kog će kvaliteta biti taj video koji stiže do korisnika, na snimku se to ipak ne može lepo videti zbog kompresije (igre i nekako ali hd video po meni izgleda loše). Mislim da je svetla budućnost ove tehnologije, ali malo verovatno da će zameniti klasičnu kupovinu igara.
 
Nazad
Vrh Dno