Šta je novo?

Nvidia Ampere

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Playstation 5 I Unreal 5 demo - video si o čemu se radi? Texture streaming će ići preko ultrabrzog storagea, neće biti potrebe da se sve trpa u VRAM same grafičke u toj količini kao danas da bi sve radilo kako treba. Takodje se preskače CPU u toj transakciji I sve će ići preko PCI-e magistrale (a koja u PCI-e 4.0 ima dovoljnu propusnu moć).

Što će dalje zahtevati i dobre matične ploče, moderne CPU dizajne itd itd.

Znači li do ta Vram postoje irelevantan pošto se uvek može kupiti veći Nvme (PCI-e 4.0 ploču već imam)?
 
Znači li do ta Vram postoje irelevantan pošto se uvek može kupiti veći Nvme (PCI-e 4.0 ploču već imam)?
Ne, zato što je moderna G6X memorija naravno daleko brza i kao takva i u serijskom vezivanju svako bliža samom GPU.

Ali se potreba samih igara smanjuje na razumnu veličinu, tako da je nVidia pogodila i količinu memorije, nema razloga da se brine o tome.

Posebno će profitirati multiplatform naslovi koji će tu tehnologiju imati po defaultu.
 
Ukratko receno treba ploca sa 4.0 standardom i nista vise
Mora se ići i na CPU sa dovoljno PCI-e lane-ova, da ne bude kao sa izvesnim Intel modelima koji namerno to disable-uju kako bi naplatili mnogo više.

Ne toliko zbog GPU-a već zbog storage-a. Ali je defakto zbog ovoga potrebno držati obe komponente u PCI-e 4.0 modu za max performanse.

Ukratko, mnogo toga je držano u tajnosti i odjednom nešto što je do juče bilo high-end više to nije.

Svakako nam slede neke fantastične ploče, ali videćemo da li će se i to naplatiti, a ja verujem da hoće.

Ali ovog puta benefit će biti real. Sledi nam istorijsko ubrzanje across the board, da ne kažem paradigm shift.

Šamo što će 90% ovoga imati i obe konzole za $499.
 
R5 3000 ima dovoljno lejnova i R5 4000 ce imati dovoljno lejnova,znaci ostaje samo 4.0 ssd da se dokupi ili je on nebitan u celoj prici
 
Pozitivna stvar je i takođe što mislim da će ove karte baš dugo trajati, barem 5 godina sa vrhunskim performansama, tako da, ko kupi biće jako dugo miran.

Ovo je po mom misljenju daleko od istine.
Nove konzole ce imati 16GB RAM-a... od toga verovatno ~ 13-14GB za VRAM raspolozivo i to ce obilato da se koristi - tako da ce recimo 3070 sa 8GB da fejluje samo tako. Mnogo je pohlepna nVidia: 1070 je imao 8GB VRAM, pa onda 2070(S) isto toliko, a sad i 3070 - tri generacije i ista kolicina VRAM-a. Mislim da je ovo prvi put u istoriji GPU-a.
 
Ovo je po mom misljenju daleko od istine.
Nove konzole ce imati 16GB RAM-a... od toga verovatno ~ 13-14GB za VRAM raspolozivo i to ce obilato da se koristi - tako da ce recimo 3070 sa 8GB da fejluje samo tako. Mnogo je pohlepna nVidia: 1070 je imao 8GB VRAM, pa onda 2070(S) isto toliko, a sad i 3070 - tri generacije i ista kolicina VRAM-a. Mislim da je ovo prvi put u istoriji GPU-a.
Konzole i jesu planirane za narednih 5 godina - end-gen naslovi će standardno izuvati tehnikalijama, tako da je ta količina tu iz tog razloga. PC će lako to optimizacijama i drajverima da reši taj problem.

1070 nije koristio G6 memoriju, tako da ni poređenju tu nije mesto.

A da ne pričam da je nVidia zamislila 3070 kao 1080p kartu a ne 4K.

Otuda jači modeli u ponudi.
 
Ovo je po mom misljenju daleko od istine.
Nove konzole ce imati 16GB RAM-a... od toga verovatno ~ 13-14GB za VRAM raspolozivo i to ce obilato da se koristi - tako da ce recimo 3070 sa 8GB da fejluje samo tako. Mnogo je pohlepna nVidia: 1070 je imao 8GB VRAM, pa onda 2070(S) isto toliko, a sad i 3070 - tri generacije i ista kolicina VRAM-a. Mislim da je ovo prvi put u istoriji GPU-a.

Ne može se samo količina gledati, 3090 i 3080 imaju bržu GDDR6X dok PS5 i 3070 imaju sporiju GDDR6 memoriju.
 
Gledam Linusa, kaže, poslednji put kada je x70 serija bila brža od x80-Ti serije je GeForce 6600 generacija iz 2004. 1070 je bila brža od 980-Ti (ili bar ista po performansama). 379 (mada nikada nije koštala toliko). Nije loš bio ni GeForce 970 u odnosu na 780-Ti. $330 (pa minus 20 dolara u USA zbog 3.5GB).

Rekao je treca karta odozgo po redu. A do sada je svaka druga odozgo iz srednjeg viseg segmenta koji je izlazio prvi bila brza od flagship modela prethodne generacije.
Ovo je preokret nakon duzeg vremena da koriste hi-end chip za xx80 a da nije Ti. Titan je generalno preuzeo nomenklaturu 3090, 3080 je ono sto bi Ti trebala da bude.
E sad ove price oko toga, vise rama, manje rama, to je jako diskutabilno. Svake godine su povecavali po malo kolicinu. 2080 ima 8gb VRAM, 3080 10GB. Mislim da se tu nece nista menjati.
Ako se to i desi to nece biti skoro da izadju modeli sa duplo vecom kolicinom jer nVidia ipak mora da proda i 3090 koja je im je adut po tom pitanju.
 
Poslednja izmena:
^
Zar nije do skoro bila prica "kome jos treba ploca sa PCI-e 4.0 standardom?! uzmi jeftinu b550..." :)
Tako sam ja skoro sa kumom uzimao "3600" i neku bzvz b550, pa sam dosao do jedinog logicnog postupka, da uzmemo 3700x i x570.
Uz prosli komp drugaru dao i stari 960 evo, spreman da uzmem novi 4.0 nvme.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Rekao je treca karta odozgo po redu. A do sada je svaka druga odozgo iz srednjeg segmenta koji je izlazio prvi bila brza od flagship modela prethodne generacije.
Ovo je preokret nakon duzeg vremena da koriste hi-end chip za xx80 a da nije Ti. Titan je generalno preuzeo nomenklaturu 3090, 3080 je ono sto bi Ti trebala da bude.

780-Ti je čak bila snažnija od Kepler Titana - 780 je bio taj derivat Titana ali je onda AMD izašao sa R9 290.

Znam da ti voliš da imaš high-end čip čak i kada to nema veze sa samim performansama (Fermi ga je imao pa je bio kakav je bio) ali x70 serija je već 10+ godina brza od najbržeg čipa prethodne generacije dok cena samo raste.

Ne krivim ih, ali prodaja opet nece biti sjajna, gaming a posebno PC gaming više nije uzbudljiv. Izgubio je mnogo na seksipilu popularnoscu e-sportsa koji nije hardverski zahtevan dok tech pioniri prolaze kao bosi po trnju.

Single player postoji praktično samo na konzolama, koje su way forward a sada svojom arhitrkturom definišu i PC umesto obrnuto kao do sada.

Znam da se mnogi neće složiti ali vreme će reći svoje.
 
Gledam Linusa, kaže, poslednji put kada je x70 serija bila brža od x80-Ti serije je GeForce 6600 generacija iz 2004. 1070 je bila brža od 980-Ti (ili bar ista po performansama). 379 (mada nikada nije koštala toliko). Nije loš bio ni GeForce 970 u odnosu na 780-Ti. $330 (pa minus 20 dolara u USA zbog 3.5GB).

Čak ne treba ni pratiti ovu industriju toliko dugo pa videti i znati činjenice.

Ali je lepo sumirao zašto cene nisu podigli još više ove godine - loša prodaja RTX 2xxx serije i manji troškovi proizvodnje kod Samsunga u odnosu na TSMC pa će svakako zarađivati svejedno više, kao i svaki put.

Jedino što su kupce ubedili da dobijaju odličan deal.

Ja sam i očekivao ovakve cene 3xxx serije još kada je predstavljena 2xxx serija. Tada sam i na forumu pisao o razlozima zašto je 2xxx serija sa tako visokim cenama i da to neće biti slučaj sa narednom. :)

Mogu ponoviti, razlog je bio jednostavan, krah rudarenja koji ih je ostavio sa ogromnim lagerima 1xxx serije koje je tek trebalo prodati i ogromna konkurencija polovnih karti iz rudnika na tržištu. Da je 2xxx serija ušla sa nižim cenama nikada ne bi nikada očistili lagere od prošle serije, pogotovo ne bez gubitaka i ubijanja cene. Nije im cilj bio da budu konkurencija sami sebi...

Lageri oćišćeni, za entuzijaste koji ne razmišljaju o novcu, je bila dostupna 2xxx serija u ne nekim ogromnim količinama, i sada mogu da odrade reset sa novom serijom.
 
Poslednja izmena:
780-Ti je čak bila snažnija od Kepler Titana - 780 je bio taj derivat Titana ali je onda AMD izašao sa R9 290.

Znam da ti voliš da imaš high-end čip čak i kada to nema veze sa samim performansama (Fermi ga je imao pa je bio kakav je bio) ali x70 serija je već 10+ godina brza od najbržeg čipa prethodne generacije dok cena samo raste.

Ne krivim ih, ali prodaja opet nece biti sjajna, gaming a posebno PC gaming više nije uzbudljiv. Izgubio je mnogo na seksipilu popularnoscu e-sportsa koji nije hardverski zahtevan dok tech pioniri prolaze kao bosi po trnju.

Single player postoji praktično samo na konzolama, koje su way forward a sada svojom arhitrkturom definišu i PC umesto obrnuto kao do sada.

Znam da se mnogi neće složiti ali vreme će reći svoje.

Nisam siguran da sam te razumeo sta si hteo da kazes. Ali hajde da pokusam da razjasnim i budem precizniji. Od pojave GTX6xx (GTX 680) serije nVidia vise nije koristila chip iz visoke klase vec chip srednje vise klase tj GK104.
Fermi je bio poslednji punokrvi hi-end chip iz visoke klase - GTX 580 - GF110. Podelili su karte na dva chipa. Ti i Titan je ostavljen za visoku klasu.

GTX 3090 i GTX 3080 imaju isti chip GA 102.

P.S. Ne znam kakav je to bio Fermi da bi se pominjao u toliko negativnom kontekstu ali znam da je Cayman iz tog doba bio mnogo losiji.

Sto se mene tice 3080 je moja ciljna grupa.
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran da sam te razumeo sta si hteo da kazes. Ali hajde da pokusam da razjasnim i budem precizniji. Od pojave GTX6xx (GTX 680) serije nVidia vise nije koristila chip iz visoke klase vec chip srednje vise klase tj GK104.
Fermi je bio poslednji punokrvi hi-end chip iz visoke klase - GTX 580 - GF110. Podelili su karte na dva chipa. Ti i Titan je ostavljen za visoku klasu.
/QUOTE]

Razumeli smo se odlično. A to sto je 680 brisao pod sa 580? GK102 su lepo sačuvali za sledeću godinu. I još nešto važno - 670 je bio izuzetan čip po odličnoj ceni.

Razumem da entuzijastima to sve nije bilo zanimljivo ali ako se gledaju samo performanse, mnogo bolji drajveri, mid-range Kepler je bio fantazija.


3f2174654d9164d444ab86d595650aec.jpg
 
Pa u tome i jeste bila poenta da je iz svake sledece generacije sa chip-om iz srednje vise klase su prebacene performanse flagship-a iz prethodne serije.
Samo sam naglasio da je sada u ovoj varijanti sa RTX 3xxx koriscen HI-END chip za xx80 a ne chip srednje vise klase. Dakle GA102 a ne GA104.

Izgleda da se iz nekog razloga mimoilazimo a u stvari govorimo jedno te isto.
 
Ja sam i očekivao ovakve cene 3xxx serije još kada je predstavljena 2xxx serija. Tada sam i na forumu pisao o razlozima zašto je 2xxx serija sa tako visokim cenama i da to neće biti slučaj sa narednom. :)

Mogu ponoviti, razlog je bio jednostavan, krah rudarenja koji ih je ostavio sa ogromnim lagerima 1xxx serije koje je tek trebalo prodati i ogromna konkurencija polovnih karti iz rudnika na tržištu. Da je 2xxx serija ušla sa nižim cenama nikada ne bi nikada očistili lagere od prošle serije, pogotovo ne bez gubitaka i ubijanja cene. Nije im cilj bio da budu konkurencija sami sebi...

Lageri oćišćeni, za entuzijaste koji ne razmišljaju o novcu, je bila dostupna 2xxx serija u ne nekim ogromnim količinama, i sada mogu da odrade reset sa novom serijom.
Solidna teorija, samo što to ne funkcioniše baš tako. nVidia menadžment nije grupa građana već veoma ozbiljnih ljudi. Njihov finansijski department tek. Znali su oni da je krah rudarenja blizu i da neće moći da se takmiče sa used marketom tako da sta su planirali da proizvedu, proizveli su. Vladala je opšta nestašica karata i bilo bi ludilo da su započeli naknadnu proizvodnju miliona grafičkih u tako nestabilnom okruženju.

Sa serijom 2xxx naplatili su opštu dominaciju, a sada niko i da ne prokomentarise da su cene suludo visoke, čak se prica da su odlične.

Sve to su smislili pomenuti ozbiljni ljudi iz vrha najozbiljnije tehnološke kompanije današnjice.

Bukvalno im se divim kako su sve ovo odradili kad čitam komentare, voleo bih da radim u nVidiji.
 
Pa u tome i jeste bila poenta da je iz svake sledece generacije sa chip-om iz srednje vise klase su prebacene performanse flagship-a iz prethodne serije.
Samo sam naglasio da je sada u ovoj varijanti sa RTX 3xxx koriscen HI-END chip za xx80 a ne chip srednje vise klase. Dakle GA102 a ne GA104.

Izgleda da se iz nekog razloga mimoilazimo a u stvari govorimo jedno te isto.
Govorimo isto, samo što si ti entuzijasta pa obraćaš pažnju na svaki detalj i, kao što svi znamo, uživaš u tehnologiji, dok ja gledam samo oznaku modela i cenu, sta je ispod kulera, mene ne zanima ako su performanse dobre.

A tu nVidia ne gresi od kad postoji - izuzetak samo FX i Thermi.

Ovde su i značajno povećali TDP - x70 serija a 220W? Izmislili novi PSU standard za onog single GPU monstruma 350W?

Sve to da bi održali tradiciju performansi, postavljenu godinama unazad.

Sve je ovde baš kako treba ali po znatno višoj ceni koju sad ne pravdaju RTX-om nego performansama u odnosu na prethodnu generaciju, čije su cene pravdali - RTX-om.
 
Bore se sada za pc igrace. Dolaze uskoro novi ps i xbox , sa onim sto su obecali (stabilnih 60fps pri 4k, i ona instant ucitavnja..) pa se nvidia verovatno boji odlasku dobrog dela igraca na konzole. Tako da su taman namestili cene 3080 sa cenom nove konzole na primer.
 
Solidna teorija, samo što to ne funkcioniše baš tako. nVidia menadžment nije grupa građana već veoma ozbiljnih ljudi. Njihov finansijski department tek. Znali su oni da je krah rudarenja blizu i da neće moći da se takmiče sa used marketom tako da sta su planirali da proizvedu, proizveli su. Vladala je opšta nestašica karata i bilo bi ludilo da su započeli naknadnu proizvodnju miliona grafičkih u tako nestabilnom okruženju.

Sa serijom 2xxx naplatili su opštu dominaciju, a sada niko i da ne prokomentarise da su cene suludo visoke, čak se prica da su odlične.

Sve to su smislili pomenuti ozbiljni ljudi iz vrha najozbiljnije tehnološke kompanije današnjice.

Bukvalno im se divim kako su sve ovo odradili kad čitam komentare, voleo bih da radim u nVidiji.

Pa naravno da su ozbiljni, nisu hteli da propuste šansu da zarade na rudarima, a osmislili plan kako da se izvuku kad tržište pukne i da pri tome zarade, što su i učinili.

Naučili su na AMD-ovim greškama iz onog prvog velikog pucanja rudarenja 2014, kada je AMD ostao zaglavljen sa velikim količinama koje su na kraju morali da otpišu i praktično u jednom kvartalu izgube sve što su pre toga zaradili na rudarenju.
 
Sa Ampere se dešava upravo obrnuto od onoga što je većina očekivala: Dobili smo znatno veće povećanje shader perfromansi od RT (2,7 x naspram 1,7x).

Takođe, pričalo se o nekim ultra visokim frekvencijama sa ne velikim promenama u dizajnu SM-a a dobili smo praktično iste frekvencije ali znatno unapređen SM.
Primetili ste možda da više ne spominju posebno INT performanse ali je shader TFLOPS dupliran - verovatno sada u okviru SM-a umesto 64 x INT i 64 x FP jedinica imaju 2 x Unified 64 jedinica koje mogu da rade ili INT ili FP.

I konačno cene su takođe niže nego što se prognoziralo.

U stvari, većina je kukala da im ne treba ray tracing već sirove performanse po normalnoj ceni..i to izgleda i dobijamo.
 
Poslednja izmena:
Dolaze uskoro novi ps i xbox , sa onim sto su obecali (stabilnih 60fps pri 4k, i ona instant ucitavnja..)


Radiće kao što i 5700XT gura 4k.

To što su neki igrači trajno napustili PC gaming i otišli na konzole i mobilne, ne znači da mogu imati isto ili bolje iskustvo u odnosu na PC.
 
Šta mislite kada možemo da očekujemo u domaćim prodavnicama 3080 u odnosu na globalno tržište?
 
Da da sad pametnjakovici idu tom logikom kao prodace rtx2070 ili 2080 i dodati 30-40e i uzeti novu 3080.. malo sutra :D
Nece tako malo ali do 200€ hoce, ja sam moju 2080 prodao za 720€ polovinom avgusta i ocekujem doplatu do 200€ za 3080.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
650£ početne cene za dual 3080, tripl varijante 699£.
Čekam da Nvidia UK store počne sa isporukama FE verzije.
 
Evo neke najave cena za rtx 3080 i 3090
b63db88c164a6a8121d2dfefbb9c7eda.jpg
2f12227edeb3172cbc0cbed555068338.jpg


Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
To što su neki igrači trajno napustili PC gaming i otišli na konzole i mobilne, ne znači da mogu imati isto ili bolje iskustvo u odnosu na PC.

Mobilni čipovi svake godine napreduju po 50% u GPU performansama. Dokle će tako, videćemo. Trenutno za mobilni ne postoji igra koja može oznojiti najjače čipove. Već u ovom momentu ako ne već par godina po snazi hardvera Nintendo Switch je obesmišljen. Najpopularnije igre postoje za iOS/Android (Fortnite, PUBG, Call of Duty) i imaju više igrača nego li konzolne i PC verzije zajedno. Pošto nemam grafičku ja igram ovih dana Call of Duty Mobile i mogu reći da je igra impresivno napravljena. Kinezi je skockali da ne poveruješ. Ima bolje kontrole nego li ijedna konzolna pucačina koju sam probao i sve se može podesiti u sitna crevca. Tako da, imaju čega da se plaše i PC i konzole. Moj mobilni nije neka sila ali postoje mobilni sa superiornim ekranima u odnosu na PC i konzole (OLED 120Hz) i biće još bolji (OLED 144Hz ili možda čak 240 Hz). Kombinovano sa sve boljim čipovima, baterijama i činjenicom da se igra može igrati svuda i upali se za par sekundi, u meč upadneš za 30 sekundi od pokretanja, ne vidim kako će naterati nove klince na sada već prevaziđene platforme. Meni ovo igranje na šest i po inča draže nego na 24 inča monitoru. Jedino je na ogromnom TV ekranu bolje. Samo da znate da su analog stikovi inferiorni za nišanjenje u odnosu na dobro urađene touchscreen kontrole i zato su najbolji kontroleri za igranje online fps na mobilnom oni što imaju jedan analog za kretanje i bumper i trigger dugmiće bez analoga na desnoj strani. Nije kao miš, nije ni udobno (grče se prsti, valjalo bi imati duže ekrane) ali je mnogo dostupnije od grbljenja ispred monitora.

Svašta nešto se impresivno dešava sa mobilnim igrama ovih dana iako je gomila gacha smeća prisutno. Podseća me pomalo na rane dane PC gejminga, uzbudljivo je.

Mene PC gejming uglavnom privlači zbog slobode i mogućnosti da budžim i menjam igre kako ja hoću. Ali to može i na Androidu u nekim igrama. Dok na konzoli ne može i zato su mi konzole oduvek bile smor.
 
Tri varijante - Eagle, Gaming i Aorus.

Aorus Master i Aorus Xtreme ce se razlikovati samo po clockovima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno