Šta je novo?

Nvidia 3000 gde u Srbiji kupiti - cene, dostupnost

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To je zbog nedoljiva potreba da temu vratim u realne tokove :ROFLMAO:
Kao sto si pricao da je zastoj manjka sirovina/loseg proizvodnog procesa/logisticki problemi zbog korone i ostale price koje su nam servirane onomad od nV/AMD-a, koje je i ostatak ljudi gutao dok ovo sa rudarenjem ispod zita nije isplivalo, da bi sada dosao da nas vracas u realne tokove?

Ne razumem ako ti je smetalo ovo diskutovanje o nabavci/cenama u RTX3000 temi i stalno si prebacivao za "uklanjanje kukanja pojedinih clanova" kod moderacije, sada kada je tema odvojena zasto ovde dolazis i ulazis u diskusiju sa ljudima koji su ti u drugoj temi smetali?

@CAR @zechs
Mislim da ce se cene vratiti u neku "normalu" ali da ce to biti prakticno na nivou Turing generacije sto je i nV bio plan.
Posebno je interesantan potez da prave ove dedicated CMP grafe - time smanjuju broj "gamerskih" cipova koje dolaze u opticaj sada, samim tim i u buducnosti na second-hand trzistu jer su CMP prakticno skart produkti... Na kraju ce opet biti potrazanja za 4000 serijom jer ce broj polovnih rtx3000 na trzistu smesan i uspece da izbegnu situaciju sa Turingom koja se nije prodavala a pritom cemo te cene prihvatiti kao "normalne" posle svog ovog ludila...
 
To sto sada vidis se zove korekcija, i to ne normalno na svakoj berzi. Naravno sto je bio veci skok to je korekcija veca, ali previše je para upumpano u kripto i previse je ozbiljnih igraca, da bi se tek tako oprostili od para. Oni ce samo zaraditi na panic sellu svih koji su upumpali zadnji dinar. Ide 90% jos jedan bull run do aprila, posle je moguce da crashuje na neki normalan nivo. Drugari su mi mnogo duboko u berzi, zaradili su sumanute cifre jos 2017-te i verujem njima. Ja ne cackam crypto, mnogo mi je to stresno, probao 4 dana da kopam sa novom grafickom, zao mi je da čujem da drnda 24h pa sam iskljucio. Ako se moj ortak ne plaši da sad kupuje i drzi par stotina hiljada evra u kriptu, imam razlog da verujem da nece krah jos neko vreme.
 
^
Verujem da nece do jeseni biti veceg pada, ali na jesen/zimu valja obratiti paznju.
Medjutim dok krene krah i prodaja polovnih i dok se trziste saturise sa dovoljnom kolicinom grafickih (ako uopste) proci ce sigurno jos 3-6 meseci preko toga. Najoptimisticniji scenario za kupovinu GPU po iole ok cenama je mozda leto 2022.
 
Gledam cene ovih dana, ljudi prodaju 1080ti za 700e.
Poceo sam da se dvoumim da li da prodam moju i cekam da se situacija koliko-toliko smiri.
Do pre mesec dana je ta graficka vredela 300e.
 
^
Prodaj i igraj se na tosteru, ili Soniju PS4 ako ga nisi prodao, novac ostavi za upgrade... ;)
 
Ma nije mi igranje problem, svakako sam poslednjih nedelja igrao igre na xbox 360 i switchu (prodao sam sve ostale konzole). Mada, tek sam krenuo Nioh 2 koji ce onda morati da ceka.
Vise mi je problem sto devojci Blender render 3 puta sporije radi na procesoru, nego na grafickoj.
Ali 700e je 700e. Sada bih za 3080 dao i 1200, valjda ce moci za par meseci da se uzme po toj ceni.
 
Dok traje ovaj balon prodaj, realno ne vredi ni jedna graficka toliko para, a posebno ne te iz 10xx serije.
Iskreno sacekao bih 3080ti, ili gledao ka 6800x/6900xt ili 3090 za te novce krajem godine... Mirniji si na duze staze
 
Kao sto si pricao da je zastoj manjka sirovina/loseg proizvodnog procesa/logisticki problemi zbog korone i ostale price koje su nam servirane onomad od nV/AMD-a, koje je i ostatak ljudi gutao dok ovo sa rudarenjem ispod zita nije isplivalo, da bi sada dosao da nas vracas u realne tokove?
Sta sam bre ja pricao ??? To je vicina pricala, ja ne gutam te marketing gluposti koje idu u prilog tome zasto su cene nenormalne... Pokusao sam da vam objasnim da je to sve jedna velika marketing budalastina i da ko ima para kupuje karte dok su jos mogle da se nadju po nekim koliko toliko normalnim cenama, al vecini nije vredelo, sad ta vecina ovde vrsi progon preprodavaca i uz kuknjavu daje 40 dana, pola godina, nadi koju su sahranili :ROFLMAO:
Ne razumem ako ti je smetalo ovo diskutovanje o nabavci/cenama u RTX3000 temi i stalno si prebacivao za "uklanjanje kukanja pojedinih clanova" kod moderacije, sada kada je tema odvojena zasto ovde dolazis i ulazis u diskusiju sa ljudima koji su ti u drugoj temi smetali?
Zato sto bi ta tema trebala da se bavi hardverom, kako koji model radi, da li ima nekih problema u radu, i tako to, a ne 99% pirca o dostupnosti i cenama... Kao sto vidis bio sam u pravu pa su vas zato oterali ovde, a meni je ova tema inspirativna za...
Mislim da ce se cene vratiti u neku "normalu" ali da ce to biti prakticno na nivou Turing generacije sto je i nV bio plan.
Sa ovim se slazem, to je ono sto govorim sve vreme, i mislim da ce jos malo da ih poguraju na gore i da ce se tu zaustaviti...
Posebno je interesantan potez da prave ove dedicated CMP grafe - time smanjuju broj "gamerskih" cipova koje dolaze u opticaj sada, samim tim i u buducnosti na second-hand trzistu jer su CMP prakticno skart produkti... Na kraju ce opet biti potrazanja za 4000 serijom jer ce broj polovnih rtx3000 na trzistu smesan i uspece da izbegnu situaciju sa Turingom koja se nije prodavala a pritom cemo te cene prihvatiti kao "normalne" posle svog ovog ludila...
Sa ovim se ne slazem... Zamisli da sad nisu izmislili ovu sarenu lazu o nekim samo mining kartama koliko je to skart, koliko skarta treba da bude kako bi namirili mining kupce ? Nije relano da imaju tako puno skarta, sta rade ti njihovi inzinjeri ako su osmislili GPU koji je 40~50% skart prozivod.
Ovo je cista glupost koja ce fino da im posluzi u jednom trenutku kao objasnjenje zasto karte ponovo mogu da se kupe po veselim cenama od 1200e za 3080, gde ce svi da bud srecni jer je konacno posle suse pala kisica bez razmisljanja po koju cenu :p

Nista nije slucajno, igraju igru sa lakocom i niko im nista ne moze... Sa jedne strane nerealno podizu vrednost kripto valita naglim velikim ulaganjem pojedinaca sa zvucnim imenima, sa druge strane vise su preko raznih fondova do sada kupili manjim kupovinama nego sto su podigli vrednost ovim naglim velikim ulaganjem, pa onda sledi tiha prodaja koja obara vrednost... Sve je to igrarija multimilijardera preko razlicitih investicionih fondova koji uvecavaju svoje bogatstvo dok se sirotinja jebava sa miningom, a ona malo pametnija sirotinja kapira kakva se igra igra pa pokusava da provali kada da kupi i kada da proda kako bi se ogrebala za koji dolar.
 
Ima li neko iskustva sa Inno karticama? Drugar u HK-u naručio 2 komada 3060, cena €340 direktno iz fabrike. Ne sme da šalje dok ne prođe NDA.
 
Tehnički su sasvim solidne, jedino što su ružne u pm, bar meni :ROFLMAO: Dosta guraju taj gejmer fazon, mada ko i ne gura trenutno.
 
Idemo! Sledeće je 1050ti za 50k.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210223_151610_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20210223_151610_com.android.chrome.jpg
    105.4 KB · Pregleda: 84
Treba sve ove screenshotove čuvati za arhivu pa da se smejemo sledeće godine.
 
Ma znam da nije samo kod nas, pratim po celom svetu, ali kontam da ću pre moći nabaviti u Austriji nego ovde,
pogotovu što Amazon tamo šalje.

Imam 5820k i R9 380x, vreme je za update, ako ništa ne nađem, moraće da padne 1660 super ili slično.
Ja sam kod klinca stavio 1660 super na 3440*1440, ovo sve što on igra (fortnite, rocket league, doom eternal i još par stvari) radi sa 60+ fps bez problema.
 
Gledam cene ovih dana, ljudi prodaju 1080ti za 700e.
Poceo sam da se dvoumim da li da prodam moju i cekam da se situacija koliko-toliko smiri.
Do pre mesec dana je ta graficka vredela 300e.
Prodaj. Ako mozes da izvuces te pare, prodaj i ne razmisljaj. Najbolji potez koji mozes da uradis u ovom trenutku.

I potom poslusaj ono sto ti je Yojinbo (pre)porucio za toster, tj. PS4 kao alternativu. Rekao bih da je doziveo otkrovenje i drago mi je zbog toga :)
 
Što da proda kad sa istom može mesečno da uzme ~$150? Ne vidim da će skoro pući ovaj crypto boom.
 
^
Eto bas zato ce puci jer to nije realno da karta koja objektivno kosta 150e kopa 150$ mesecno... Samo sto niko ne moze da proceni tacno kada jer to su interesi koje mi ne mozemo da razumemo samo mozemo da nagadjamo.
 
Sa ovim se ne slazem... Zamisli da sad nisu izmislili ovu sarenu lazu o nekim samo mining kartama koliko je to skart, koliko skarta treba da bude kako bi namirili mining kupce ? Nije relano da imaju tako puno skarta, sta rade ti njihovi inzinjeri ako su osmislili GPU koji je 40~50% skart prozivod.
Ovo je cista glupost koja ce fino da im posluzi u jednom trenutku kao objasnjenje zasto karte ponovo mogu da se kupe po veselim cenama od 1200e za 3080, gde ce svi da bud srecni jer je konacno posle suse pala kisica bez razmisljanja po koju cenu :p
Nisi me razumeo ili mozda ja nisam razumeo...
Po onome sto je pisano/pricano - CMP su predvidjeni samo za majning i u pitanju su losije binovani ("skart") cipovi koji bi zavrsili kao (lupam) cipovi predvidjeni za 3050/3060/3070 itd...
Kao takvi su predvidjeni i "optimizovani" samo za majning (znaci ne mogu kasnije da se prodaju i kace na monitor, odnosno koriste za igranje)...Kada zavrse majneri sa njima mogu da se samo "skartiraju". Mada je pitanje u kom obliku se prodaju jer "veci igraci" imaju svoje ex inzinjere iz nv/AMD-a koje im navodno rade custom PCB i biose za rigove. Jer ce verovatno i "obicne" cipove nastaviti da im serviraju...
Samim tim dodatno smanjuju i ovako vec limitiranu kolicinu cipova koji ide u slobodnu prodaju/AIB partnerima i koja ce kasnije biti u opticaju kada pukne balon. Cene polovnih kartica koje su rudarile pretpostavljam da nece biti niske kao proslog puta, ali ce zato i nV biti spremna da nam "ucini uslugu" sa "pristupacnim cenama" za novu 4000/5000 seriju, gde ce ljudi verovatno kao sto kazes "oberucke da prihvate"...
Sve za gejmere iz dobrote njenog kapitalistickog korporacijskog srca...

I niko takvom manipulisanju i pre svega laznom marketingu (sa svim ovim sto se izdesavalo do sada) da ih stavi pod lupom i tuzi...
 
Pa ne mozes kapitalistu da tuzis zato sto se ponasa kao kapitalista ;)
Bitan je samo profit ali kad prodje ovo ludilo sa majningom bice brdo kartica za lepe pare.
 
^
Eto bas zato ce puci jer to nije realno da karta koja objektivno kosta 150e kopa 150$ mesecno... Samo sto niko ne moze da proceni tacno kada jer to su interesi koje mi ne mozemo da razumemo samo mozemo da nagadjamo.
Kako mislis da 1080TI graficka realno kosta 150e ?
Pa to je strvina i gura i dalje najzahtevnije igre na 1440P na visokom fps-u.
Mada to i sam znas.

Zbog svojih performansi, 250-300e je neka realna cena i dalje za nju,
Kad kazem realna, mining maniju ne racunam :)
 
^
Nova moze za tu cenu u nekim normalnim okolnostima kada bi 3080 kostala 800~900, polovna bez garancije 150~200 zavisi od modela, a da vredi vredi, ako stavimo po strani RTX tacno je na pola snage u odnosu na 3080.
 
To je SBBKBB ;) Cenu diktira trziste i okolnosti u kojima se nalazimo. Sad da ETH padne ispod 1000$ opet bi bile RX580 8GB za 150e.
 
^
Nova moze za tu cenu u nekim normalnim okolnostima kada bi 3080 kostala 800~900, polovna bez garancije 150~200 zavisi od modela, a da vredi vredi, ako stavimo po strani RTX tacno je na pola snage u odnosu na 3080.
1080TI u nragu sa 2070, malo li je za tako matoru graficku :)
 
Što da proda kad sa istom može mesečno da uzme ~$150? Ne vidim da će skoro pući ovaj crypto boom.
1. Mozda nije kriptorudar?
2. Garantujes mu tih ~150 dolara mesecno u narednih 2/3/6/12 meseci?

Eto ti odgovora.


@ zajebani:
RTX 3080 nije duplo brza karta od GTXa 1080Ti. Najbliza tome je u 4K, za sta 1080Ti jednostavno ostaje bez daha i, reci cu, nikada i nije bila namenjena toj rezoluciji. U 1080p i 1440p je razlika vec manja, krece se negde oko 80-85%.
Radiohead je u pravu, strvina je najbolji opis za tog mamuta od karte.

Pa opet, sve i da jeste 3080 duplo brzi od Titanijumke, sve i da razlika jeste celih 100%... voleo bih da cujem kojom se to logikom sluzis kada jednu procenjujes na 150-200 evra polovnu bez garancije, a drugu na (onih navedenih, drzim se toga) 800-900 evra, novu sa garancijom?
Ne ide nikako.
 
Ljudi koji su uzeli 1080ti, naigrali su se za sve pare i posle 3-4 godine ce je utopiti po istoj ceni i dobiti opet graficku, maltene za dzabe, koja ce im izgurati jos 3 godine...
Za ne poverovati... Da mi je neko rekao to za bilo koje parce hardvera verovatno bih pomislio da je lud...
Nema vise teoretske sanse da nV ponudi bilo sta u tom obliku a da ne zastari za ~2 godine max...
 
Cekaj bre malo, pa sta ce dobiti, kako ce dobiti?
Da pretpostavimo da uzmu i celih - i suludih - 700 evra za polovnu 1080Ti... treba da doplate jos soma da bi uzeli kartu tog profila koju su imali, sto bi bio 3080 kao pandan (ako ne i 3090) :D
Nema sta da uzme za te novce, neka srednja klasa u najboljem slucaju...

Ili si mislio tek graficku kao takvu, da se kaze da ima diskretni GPU (cak i nesto snazniji), ali ne bas i graficku profila Titanijumke?
 
@CAR
Kako ne ide ? Da neces mozda posle 3god koriscenja da je prodas za 400e ??? Mozda sad i za 700e u nekim normalnim okolnostima svako ce radije da kupi neku 3060ti za 350e (koliko bi treblo da kosta mada je i to mnogo) nego 1080ti polovnu za 250~300e bez garancije, tako da 150~200e plafon i to da bude srecan ako je proda. Sve ovo SBBKBB :p

Sto se tice performansi, suvise je ovo sprdnja od teme da bi se na ozbiljan nacin bavio performansama, precizno u 1% :p Al ako cemo neozbiljno evo, tako da nije ni 80~85% posto je iz prikazanog u HD rezoluciji veca razlika od 80~85%, bliza je 85~90%, znaci u 1440p 100% :ROFLMAO:
Mogu da budem jos neozbiljniji pa da nadjem iz teme ovde na forum rez od ravno 90fps koji je napravljen sa kartom slicnog ranga kao sto je 1080 TI AORUS kojom je napravljen ovaj rezlutat, i da tupim sad do prekosutra kako je ovo validno, ali bez uporednog testa sa istim drajverima na istom hardveru bezveze pricamo na tu temu... Realno mislim da je objektivno razlika +85~95% u koristi 3080.

Superposition_Benchmark_v1.1_6046_1604343742.pngSuperposition_Benchmark_v1.1_11292_1608980663.png
 
Ne ide zato sto odnos 800-900 prema 150-200 za jednu kartu koja, pritom, nije ni duplo brza od druge - jednostavno ne ide.
Sto se pak cene tice - da, naravno da ce da ode za 400 evra nakon tri godine koriscenja ako trziste tako govori. Vidimo da trenutno moze i za nenormalnih 500-600, a licitira se i sa umobolnih 700 evra. Ako je tebi normalno da 3080 kosta 1200-1500 evra (ili pak i vise), onda je sasvim normalno i da 1080Ti kosta mnogo vise od tih 400 evra, koje si pausalno ocenio... odnosno, 150-200 koje si "realno" ocenio. Ako je to za tebe plafon, kako kazes, ne znaci da je tako u realnosti.

I za kraj, sto se tice teme... OK, ti se sprdaj, neko pokusava i ozbiljnu diskusiju da vodi.
Ako pricamo o performansama, ne bi trebalo da bude mesta sprdnji i tu ne mislim na promasaje od "celih" 1%. Takodje, ako vec hoces da pravis valjane komparacije, trebalo bi da znas da se to ne radi na osnovu Superposition-a, jer je to obican sinteticki test - koji se ne igra. Neko ti je vec skrenuo paznju na to.
Imas na TPU one njihove cuvene tabele po rezolucijama, poredjenja radjena u igrama, dakle realan scenario, tj. najrealniji moguci.
Vidi pije li vodu ta tvoja tvrdnja o 85-90% u 1080p, odnosno celih 100% u 1440p.
 
Ako pricamo o performansama, ne bi trebalo da bude mesta sprdnji i tu ne mislim na promasaje od "celih" 1%. Takodje, ako vec hoces da pravis valjane komparacije...
Pa reko sam vec da necu "Al ako cemo neozbiljno evo" Kako mi tako kaze ako hocu da pravim valjanu komparaciju a ja napisao da necu :p
Neko ti je vec skrenuo paznju na to.
Kada tom nekom prodje 10% hardvera kroz ruke u ozbiljnom testiranju kao sto je meni tada moze da mi skrece paznju na sta hoce, a te price nije to igra nego sintetika koje su do sada prezvakane 100x nekada imaju smisla, ali konkretno sto se tice te diskusije u igrama je trenutno situacija jos gora kad se pravi poredjenje 3080 vs 3090, u proseku ta razlika je mnogo manja nego sto moze da se vidi u Superposition Benchmark testu, al sam ipak bio fer i izabrao taj test koji kao i 3DMark pokazuju potencijal 3090 od +20% koji za sada nije iskoriscen u vecini igara.
 
Ajde ljudi idite u temu za rtx3080 pa tamo kačite scorove. Ovo je tema za kuknjavu i kačenje linkova ka raspoloživim grafikama (sa sprdnja cenama) :p:LOL:
 
Kada tom nekom prodje 10% hardvera kroz ruke u ozbiljnom testiranju kao sto je meni tada moze da mi skrece paznju na sta hoce, a te price nije to igra nego sintetika koje su do sada prezvakane 100x nekada imaju smisla, ali konkretno sto se tice te diskusije u igrama je trenutno situacija jos gora kad se pravi poredjenje 3080 vs 3090, u proseku ta razlika je mnogo manja nego sto moze da se vidi u Superposition Benchmark testu, al sam ipak bio fer i izabrao taj test koji kao i 3DMark pokazuju potencijal 3090 od +20% koji za sada nije iskoriscen u vecini igara.
Sintetika prakticno nikada nema smisla, moze tek u preliminarne svrhe... kao sto nema ni argument o kolicini hardvera koja nekome prodje kroz ruke.
Onog momenta kada Superposition, Heaven, 3DMark ili sta vec budu mogli da se zaigraju, postace valjani argument za propisnu komparaciju.

Osim toga, ovde smo pricali o poredjenju 1080Ti i 3080, nema potrebe neku drugu komparaciju uvoditi u pricu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno