Šta je novo?

NBS - Sistem instant plaćanja

Не знам што им је онда дат тако дуг крајњи рок?
 
Kacio sam ja gore mislim, samo banke koje su u procesu trenutno zamene ili apgredja bekenda mogu da koriste taj rok do 1. aprila, da ne bi implementirali sad pa onda novi bekend pa onda opet implementacija...
 
S obzirom da će to koristiti sve banke, ne vidim razlog da čekaju poslednji dan :)
Prema ovoj vesti, IPS praktično zamenjuje RTGS i za pravna lica se praktično ništa nije promenilo. Koja je cena za clearing naloge za pravna lica kod MTS banke?
Slicne kao kod svih banaka, mislim da to dodje <0.1%, min 30-40din (gledao skoro, ali me mrzi da proveravam precizno :))

Za pravna lica banke jos uvek imaju monopol, jer firme su u obavezi da sve obavljaju preko njih. Inace ne bi mogle ovakve provizije proci. Mene je 2DEM kostao prenos 20.000DEM u Nemackoj, pre ~20 godina, iz Sparkasse u Deutsche Bank.


Nego, sta je ono najavljivano, da li ovaj sistem ili nesto drugo, gde fee nije ovako dobar za korisnike? Sve mi se cini da je najavljivan mnogo veci fee :)
 
(potencijalni) korisnici su dramili oko visokih provizija. Sva konkretna priča o provizijama je ovo saopštenje iz NBS i sada ovo iz MTS.
 
Па треба да наплате од оних који примају новац и који имају корист од те уплате.Овако као уплатилац немам времена ни за сторнирање налога и још да мени наплате услугу.:)
 
Naplata primaocu, FIZICKOM licu, nekomercijalno, ide samo u Americi :)
Nemojmo tom rutom!

Nije ni cudo da su se "mnogi zalili" (citaj: banke su uvidele da ce im se smanjiti provizija naspram kartica, pa su napravili buku :))
 
Неее физичком лицу,већ онима који имају корист од бројности и хитности уплата,али нису физичка лица.
 
Mislim da ce to jedino biti bitno kada se platne kartice zamene time, pa da ne bi bilo "e NISI PLATIO!!!!!".

Ali nisam strana koja naplacuje u Srbiji, pa mozda nemam osecaj kako stvari stoje.
 
Stigao mi je dopis iz Komercijalne banke, da se uvodi sistem instant plaćanja i izmena tarife. Kod njih imam, valjda, dinarski i sigurno namenski devizni račun, pa je moguće da neki paketi imaju povoljnije transakcije, jer ovo deluje besmsleno skupo.
Podigli su cene transakcija u ekspoziturama, a nova tarifa, instant plaćanje u ekspozituri, je 0,9%, min 70 din (nalog za prenos) i 1,1% min 100 din (kada doneseš keš).
 
Na računima za struju koje sam juče dobio su štampani QR kodovi. Nisam ranije primetio. Skeniranjem dobijam podatke sve podatke za popunjavanje uplatnice/naloga za prenos.
 
Јесте,то је од овог задњег рачуна,раније није било.Ја сам примјетио само немам чиме да га скенирам.:)
 
Bilo koji QR skener. Ja imam neki "Lightning QR".
Od mobilnih bankarskih aplikacija imam samo Intesa Mobi, nadam se da će uskoro da izbace update sa integrisanim QR skenerom.
 
А тако,ја сам мислио да треба мобилна апликација којом ће се скенирати и аутоматски попунити уплатницу.Сад сам пробао,па мало ми је конфузно у односу на стандардну уплатницу.Ове скраћенице су ми нејасне,неке нисам провалио али знам шта значе.Овако се само добијају исти подаци као на папирном рачуну само још компликованије све.
 
Sa tom aplikacijom možeš da vidiš šta piše u QR kod, a kada banke ubace QR kod u svoje aplikacije, onda će sa nalozi automatski popunjavati.
 
Sad će da im treba 200 godina da integrišu tu opciju u aplikacije, 100%.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Verujem da će biti brzo, jer sam siguran da to nije nešto komplikovano (aktivacija Intesa apliakcije je ranije išla kroz QR), a svima im je u interesu da ponude nešto novo/jednostavno/evo prvi smo, što ih ne košta mnogo ili ništa.

Meni je zapravo interesantno da pored svih računa koje dobijam (mobilni operateri, kablovski, privatne kompanije bliske IT), zapravo EPS prvi koji je stavio QR kod. Verujem da će sledećeg meseca bar neki mobilni operater dodati QR na svoj račun, bez obzira što banke nisu ponudile aplikacije.
 
Na mom računu za struju, onom koji može on-line da se skine sa sajta portal.edb.rs, nema nikakvog QR koda (EPS Beograd).
 
Ima i infostan na "papirnom" racunu na onom sto se skida sa sajta nema.
 
Infostan ima dva QR koda, jedan besmisleno veliki, iza kog se nalazi samo link na upit stanja i drugi na samoj uplatnici koji sadrži ogroman broj, koji verovatno označava baš taj račun u njihovoj bazi, ali je beskoristan za plaćanje.
Ima I barkod, koji opet nema veze sa ovim novim sistemom i standardom QR kodova koji će se koristiti.
 
Na mom računu za struju, onom koji može on-line da se skine sa sajta portal.edb.rs, nema nikakvog QR koda (EPS Beograd).

I ja sam ovo primetio (Niš, ali su sara računi jedinstveni za celu zemlju). Očigledno da jedan SW generiše račune za net a drugi za štampu. Kapiram da će ispraviti.

Inače od cele ove priče očekujem dosta. Ujedno se nadam i da će zbog jednostavnosti korišćenja da se ovo toliko odomaći pa da se malčice i smanji siva ekonomija.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Na koji nacin?
IP je skuplji od obicnog placanja.
 
Ako zanemarimo trošak implementacije, zašto misliš da je IP skuplji? Banke su već online, NBS je najavila niže provizije...

Što se tiče uticaja na sivu ekonomiju, nije tu do sistema plaćanja, koliko do kontrole. Postoje ljudi koji na svoje privatne račune ili mobilne telefone primaju milione dinara mesečno od robe koju trguju na crno, ali njih niko ne dira, jer su zvanično van sistema. Verovatno se smatra da ti koji rade "na sitno" ne ugrožavaju sistem i nije razvijen mehanizam kako da se bori protiv njih. Dodatno, da se stane na put trgovcima koji žive od prodaje robe koju naruče preko Ali express, izbile ni demostracije...
 
Trošak za banku kod IP naloga je smešan - odlukom NBS. To koliko će se iste ugraditi je posebna priča, mada je činjenica da trošak uvodjenja istog u banke nije zanemarljiv (naprotiv).

Smesan naspram kliring i rtgs?
 
Plaćanja preko QR kodova najkasnije kreću 1.4.2019.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Dakle, jel neko probao instant plaćanje? :)

Samo ne šaljite iz/u ove 4 banke, jer trenutno ne podržavaju instant plaćanja: Intesa, Erste, Vojvođanska i Piraeus (izvor). Edit: pronađoh ovo: NBS dokument sa naknadama svih banaka. Ispada da u još nekim bankama ne radi od danas, pre svega Raiffeisen, koji će da pusti 31.12.

Inače, taj instant sistem će banke koštati 4 dinara po poslatoj transakciji (izvor), a jel neko zna koliko ih košta dosadašnji kliring sistem po transakciji?
 
Poslednja izmena:
Ha!
Znači produžili im rok od 1.10 do 1.04, pola godine!

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Ha!
Znači produžili im rok od 1.10 do 1.04, pola godine!

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

Bilo je reči o tome još otkad, da ukoliko su u procesu implementacije novog bekenda imaju pravo na taj rok ali da jento krajnji rok.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Nazad
Vrh Dno