Šta je novo?

NBS - Sistem instant plaćanja

RaiPOS
Nova usluga Raiffeisen banke za pravna lica.


Jel neko probao ovo, raspitao se kako funkcionise? Dal je trošak samo % od transkakcije ili ipak ima neka mesecna naknada?
 
@nstefan Ne naplaćuje se mesečna naknada za RaiPOS, samo procentualno po standardnoj tarifi. Prema prijavi u formularu postoje mesta da se navede ako neko kod konkurenta ima POS terminal i niže naknade, da i oni u skladu sa tim koriguju.
 
To je super ako je bez naknade, što je u sustini i logično. Moj telefon služi kao terminal :D
Koliko je uglavnom taj procenat po transkakciji, u sustini za koj % bi mogao da pregovaram sa bankom za najbolje uslove, ako neko moze da se prenese iskustva.
 
Da li je RaiPOS moguće instalirati na više uređaja (mobilnih telefona), ili je potrebno za to zahtevati posebnu licencu?
 
To je super ako je bez naknade, što je u sustini i logično. Moj telefon služi kao terminal :D
Koliko je uglavnom taj procenat po transkakciji, u sustini za koj % bi mogao da pregovaram sa bankom za najbolje uslove, ako neko moze da se prenese iskustva.

Zavisi od vrste kartice i od prometa. Traži od ProCredit ponudu za micro/mala pravna lica, poslaće ti flajer u ponudi. Njihove provizije su pristojne. Ako se dobro sećam, imaju neku skalu, ali poslednji limit je 400.000 mesečno, pa one dole nisam ni gledao. Uglavnom, poslao sam fkajer mom svatniku u Intesu i za 2 dana su nam korigovali provizije. Najluđe je što je u toj korekciji za strane kartice povećao proviziju u, ali je za sve ostale smanjio. Kaže, tako je lakše dobio odobrenje, a te što mi je povećao učestvuju sa 11% prometa na godišnjem nivou.
 
Ocu raspitacu se. A da nije iluslov za korišćenje ovog RaiPOS da sve ide preko raiffeisen, samim tim i njihove provizije na transkakciju? Ili moze app od njih a ponudu od druge banke? Ako razumete sta pricam :D
 
Nisam im tražio ponudu, ali bih aplikaciju posmatrao samo kao fancy POS terminal. Ni manje ni više. Dakle, potreban ti je račun u RF, da bi to radilo.
I naravno da oni naplaćuju proviziju na promet na POS terminalu.
 
Da da, igrom slučaja bas u raiffeisen i imam racun za firmu, pa mozda se i dobiju neki bolji uslovi kao "drug član" hahaha

U sustini za moj posao ( limo servis ) ovako nesto možda i najviše odgovara, da se ne bakcem sa pos terminalima...
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Baš za takve poslove i jeste genijalno. Ne možeš da primaš DINA, American i slične kartice koje traže povlačenje ili chip, ali preživećeš bez njih :)
 
Lurkujem ovde na forumu već duže vreme, napokon imam način da nekako doprinesem :D

Zajedno sa još nekoliko drugara napravili smo NBS QR Code generator za mobilne telefone. Mislim da je ovo ubedljivo najlakši način da nekome izdate uplatnicu kako bi Vam uplatio novac na račun. Smer kretanja novca u ovoj aplikaciji je od osobe koja uplaćuje ka Vama, tako da nema apsolutno nikakvog rizika da će se nešto dogoditi sa Vašim parama.
NBS garantuje tako nešto dizajnom svojih QR kodova. Generisani QR kod možete pokazati drugoj osobi preko svog telefona (vidi sliku ispod), ali možete i poslati putem neke chat aplikacije, email-a, instagrama, fb itd.

Evo jednog use-case-a - podela računa u kafani :D :D

1644163393035.png


Android
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plati.mi

Huawei
https://appgallery.huawei.com/app/C105351171

iOS:
Uskoro :(

Ako imate bilo kakve ideje/predloge, javite pa ćemo da ispravimo :D
 
Share koda je nice feature.
Instalirao je, testiram je čim se ukaže potreba.
 
Odlično, napokon ne moram više da editujem IPS QR kodove u tekstualnoj formi. Drago mi je što postoji prostiji i svakodnevniji način za to.
 
Share koda je nice feature.
Instalirao je, testiram je čim se ukaže potreba.
Uskoro dodaćemo neke nove feature, neće biti potrebno skenirati uopšte QR code. Biće samo link na koji kliknete i to je to. Otvori vam se bank app. A ko želi može da pošalje QR code ofc.
Biće još nekih novih stvari, samo nikako ne stižemo da sve uradimo. Ali biće uskoro. Obavestiću ovde kada bude tih novih promena, jer mislim da će tek tad biti korisna aplikacija (iako mislim da je i sad dosta korisna).
 
Dobra ideja!

Gde se pamti broj tekućeg računa?

ubr, stavite neki dummy br. računa na Play Store ;)
 
То за линк нешто овакво
 
Lurkujem ovde na forumu već duže vreme, napokon imam način da nekako doprinesem :D

Zajedno sa još nekoliko drugara napravili smo NBS QR Code generator za mobilne telefone. Mislim da je ovo ubedljivo najlakši način da nekome izdate uplatnicu kako bi Vam uplatio novac na račun. Smer kretanja novca u ovoj aplikaciji je od osobe koja uplaćuje ka Vama, tako da nema apsolutno nikakvog rizika da će se nešto dogoditi sa Vašim parama.
NBS garantuje tako nešto dizajnom svojih QR kodova. Generisani QR kod možete pokazati drugoj osobi preko svog telefona (vidi sliku ispod), ali možete i poslati putem neke chat aplikacije, email-a, instagrama, fb itd.

Evo jednog use-case-a - podela računa u kafani :D :D

Pogledajte prilog 334329


Android
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plati.mi

Huawei
https://appgallery.huawei.com/app/C105351171

iOS:
Uskoro :(

Ako imate bilo kakve ideje/predloge, javite pa ćemo da ispravimo :D
Totalni mix ćirilice i latinice.
Znamo "Nenadov" broj :)
289 šifra uplate! Da li je moguće izabrati nešto drugo za plaćanje osobi? Ukoliko nije onda možda nema potrebe da se navodi?

Bravo za aplikaciju. Šteta što ima reklame. Ovakvu aplikaciju sam očekivao od NBSa, ali...
 
Reklame su prilično neupadljive. Smetale su mi prvih nekoliko sekundi. U svakom slučaju, ako bude pay verzija, svakako ću podržati aplikaciju :)
 
Lurkujem ovde na forumu već duže vreme, napokon imam način da nekako doprinesem :D

Zajedno sa još nekoliko drugara napravili smo NBS QR Code generator za mobilne telefone. Mislim da je ovo ubedljivo najlakši način da nekome izdate uplatnicu kako bi Vam uplatio novac na račun. Smer kretanja novca u ovoj aplikaciji je od osobe koja uplaćuje ka Vama, tako da nema apsolutno nikakvog rizika da će se nešto dogoditi sa Vašim parama.
NBS garantuje tako nešto dizajnom svojih QR kodova. Generisani QR kod možete pokazati drugoj osobi preko svog telefona (vidi sliku ispod), ali možete i poslati putem neke chat aplikacije, email-a, instagrama, fb itd.

Evo jednog use-case-a - podela računa u kafani :D :D

Pogledajte prilog 334329


Android
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plati.mi

Huawei
https://appgallery.huawei.com/app/C105351171

iOS:
Uskoro :(

Ako imate bilo kakve ideje/predloge, javite pa ćemo da ispravimo :D
Vrhunski pojednostavljena stvar za moje kupce ali kod mene ne radi nažalost. U pitanju je A1 mWallet kartica sa modelom 97 i pozivom na broj. Dakle kada sve uradim copy paste, neće.
Ako budete uspeli da rešite ovaj problem, bilo bi dobro da ja ne moram da stavim cenu već kupac, zato što ja imam lepezu proizvoda sa različitim cenama i sada za svaku cenu moram poseban IPS da napravim, u prevodu treba preko 30 ipsa da napravim. Bolje jedan i samo im se kaže da unesu iznosIMG_20220207_014439.jpg
 
Gde se pamti broj tekućeg računa?

ubr, stavite neki dummy br. računa na Play Store ;)
Račun se pamti u bazi koja je u cloudu. Račun je enkriptovan, tako da mi kada radimo neko održavanje baze, kada vidimo te podatke, nemamo pojma ni ko su te osobe ni koji je Vaš račun. Naravno, postoji enkripcioni ključ koji moramo da imamo kako bismo vama vratili ispravne podatke (u čitljivom obliku).

Dummy broj računa može da se stavi, ali fora je u tome što račun ni na kakav način nije osetljiva informacija. Tj. ono što hoću da kažem, to što znate moj broj računa, ništa ne znači. Jedino šta može da se dogodi je da neka dobra duša meni uplati novac na račun :D

Ali takodje mislim da je to dobra kritika i mislim da ćemo to promeniti. Tako da hvala na sugestiji. Još uvek nismo krenuli sa ogromnim marketingom kako bismo ispravili sve ove stvari koje deluju neprofesionalno. Tako da, svaka kritika je dobrodošla.
То за линк нешто овакво
Baš tako.
Totalni mix ćirilice i latinice.
Znamo "Nenadov" broj :)
289 šifra uplate! Da li je moguće izabrati nešto drugo za plaćanje osobi? Ukoliko nije onda možda nema potrebe da se navodi?

Bravo za aplikaciju. Šteta što ima reklame. Ovakvu aplikaciju sam očekivao od NBSa, ali...
Inicijalna ideja je bila da aplikacija bude na latinici, pa smo tako i napravili logo. Međutim, kada smo videli kako lepo izgleda ćirilica, nekako izgleda "zvanično", morali smo da pustimo da to bude primarno pismo. Dodaćemo uskoro i latinicu i engleski.

Što se tiče šifre uplate, moguće je promeniti u opcionim poljima (ispod unosa iznosa). Po defaultu je obeleženo 289, ali vi možete da promenite u bili šta. Takođe, pored opcionih polja sa desne strane postoji tooltip koji objašnjava da je podrazumevano 289 i da nijie potrebno menjati za svakodnevnu upotrebu. Ali ako želite, naravno da možete.

Što se tiče reklama, nadam se da nisu toliko upadljive.


...ali kod mene ne radi nažalost. U pitanju je A1 mWallet kartica sa modelom 97 i pozivom na broj. Dakle kada sve uradim copy paste, neće.
Pogledajte prilog 334367

Da li možeš možda da mi pošalješ privatno podatke sa kojima pokušavaš da napraviš QR code? Bio bih ti izuzetno zahvalan.

Što se tiče ovog modela 97, on je vrlo specifičan. Verovatno to znaš, ali za one koji ne znaju, u platnom sistemu Narodne Banke Srbije postoji vrlo dobro osmišljena provera validnosti bankovnog računa, kao i poziva na broj kada je po modelu 97. Naime u bankovnom računu poslednje dve cifre su kontrolni broj, a sve radi tako što se ceo broj koji ste uneli (minus te dve cifre) pusti kroz neke algoritme, i ukoliko je dobijeni broj iz algoritma jednak tom dvocifrenom broju na kraju, onda je validan bankovni račun. Isto tako radi i za poziv na broj po modelu 97, samo što se gledaju prve dve cifre kao kontrola. Ovo je recimo izuzetno važno kada u pošti ili negde diktirate brojeve računa ili poziv na broj, ili kada šalteruša prekucava ručno podatke, ako jednom prođe provera, znači da ste sigurno dobro uneli podatak. Koliko bi se samo vremena izgubilo kada bi se svaka cifra dvaput proveravala.

Da se vratim na ovoj problem koji si prijavio,
ovo znači da poziv na broj nije validan po tom algoritmu. Moguće da mi imamo neki problem kod nas, tako da bih voleo kako bi mogao da nam dostaviš više podataka kako bismo mogli to da ispravimo. Hvala što si prijavio.


bilo bi dobro da ja ne moram da stavim cenu već kupac, zato što ja imam lepezu proizvoda sa različitim cenama i sada za svaku cenu moram poseban IPS da napravim, u prevodu treba preko 30 ipsa da napravim. Bolje jedan i samo im se kaže da unesu iznos
Biće feature koji će se zvati share profila. Dakle, moći ćete da podelite svoj url/id, recimo platimi.rs/milisav, i kada ta osoba to otvori, uzeće se podaci koje ste vi postavili kao podrazumevane, a ona će samo morati da unese iznos. Nakon toga će se generisati QR code koji treba da plati.
 
Račun se pamti u bazi koja je u cloudu. Račun je enkriptovan, tako da mi kada radimo neko održavanje baze, kada vidimo te podatke, nemamo pojma ni ko su te osobe ni koji je Vaš račun. Naravno, postoji enkripcioni ključ koji moramo da imamo kako bismo vama vratili ispravne podatke (u čitljivom obliku).

Imaj u vidu da vođenjem zbirke (baze) podataka preuzimate neke obaveze. Najbolje da proverite na poverenik.rs šta sve to podrazumeva.
Moj predlog je da ne vodite svoju bazu već da se sve čuva lokalno na telefonu, plus da se omogući cloud backup, ali na nalog svakog korisnika pojedinačno.
 
Poslednja izmena:
To je super ako je bez naknade, što je u sustini i logično. Moj telefon služi kao terminal :D
Koliko je uglavnom taj procenat po transkakciji, u sustini za koj % bi mogao da pregovaram sa bankom za najbolje uslove, ako neko moze da se prenese iskustva.
Javi mi se u PP za ProCredit :)
 
QR kod odlicno sluzi svrsi. Nego mi je palo na pamet da je moglo i mnogo bolje.
Implementiram bas neki QR u (nebankovnoj) aplikaciji i sad vidim da je NBS propustila da koristi neki custom uri scheme za QR kod. Aplikacije se mogu registrovati da hendluju neku custom schemu, i sistem ih pokrene kada link vodi na custom shemu i to je to.

Naime, kad skeniras QR kod to su samo raw podaci delimitirani uspravnim crtama. Da su umesto toga koristili neki format koji bi imao i custom URI Scheme (nesto) tipa nbspay://brojRacuna/ostaliPodaciUFormiParametara, ne bi bilo potrebno da pokreces bankovnu aplikaciju, pa trazis opciju za sken koda, bilo bi dovoljno da skeniras kod sa kamera aplikacijom (iphone i mnogi android telefoni) ili bilo kojim QR skenerom, i onda bi automatski bila otvorena tvoja bankovna aplikacija (ili bi ti sistem ponudio chooser ako imas vise) da dovrsis uplatu.
I ne samo to, Ovo bi moglo da sljaka i ne samo putem QR koda, vec preko bilo kakvih linkova, kliknes link, i ponudi ti se opcija da platis (ako nemas nijednu bankarsku aplikaciju, browser kaze da nemas aplikaciju koja hendluje takve linkove).
Prva opcija koja pada na pamet je da bi moglo da se zloupotrebljava, ono tipa klikni ovde za nagradu, a ono otvori bank aplikaciju da platis nekome... Ali, svaka aplikacija zahteva 2nd authentikaciju, tako da mislim da nisu ljudi tako ludi da ne citajuci sta klikcu skeniraju i otisak, unesu pin i klikcu u bankovnoj aplikaciji....
 
Kod ne radi ukoliko su podaci popunjeni ćirilicom. NBS generator ga prikazuje kao nevalidan.
Raiffeisen aplikacija ga nekako sažvaće i izbaci upitnike umjesto ćiriličnih znakova. Druge banke upozore da nije validan QR kod
 
Verovatno nisi ispratio ali NBS već više od godinu dana radi na razvoju i implementaciji sledeće generacije instant plaćanja koja upravo donosi funkcionalnosti koje pominješ. Oni su iskoristili termin koji se već odomaćio u svetu - deeplink.

Kako je najveći procenat poseta u ecommerce-u sa mobilnih uređaja, vrlo brzo se shvatilo da se instant plaćanje neće koristiti u dovoljnoj meri jer ne postoji mogućnost da skeniraš qr kod telefonom ukoliko nemaš pri ruci drugi uređaj sa ekranom na kome bi prikazao qr kod (ili ga odštampao). Tada su definisali specifikaciju za deeplink gde je svaka banka trebala da "registruje" svoj url koji će da bude "handler" i koji će da trigeruje njihovu ebanking aplikaciju, dok će se podaci za plaćanje slati kao url parametri (query string). Na trgovcima je da implementiraju tu funkcionalnost na svojim web shopovima, a mislim da su u ovom trenutku skoro sve banke apedjtovale svoje aplikacije i podržavaju deeplink kao mogućnost instant plaćanja bez korišćenja klasičnog qr koda koji se skenira.

Dakle, tokom procesa kupovine, prilikom odabira instant plaćanja, ukoliko ste na desktopu prikazaće vam se qr kod, dok se na mobilnom telefonu pojavljuje još jedan dropdown meni gde je potrebno odabrati banku čiju aplikaciju imate instaliranu. Kada nastavite na plaćanje, generiše se specijalizovani link na koji kada kliknete telefon vam sam ponudi da ga otvorite aa vašom ebanking aplikacijom. Kada potvrdite otvara vam se popunjen nalog za uplatu kao kada skenirate qr kod. Dalje je sve isto.

Ja jesam zakleti opozicionar ali skidam kapu guvernerki za sve ovo što je urađeno sa instant plaćanjem do sada. :)

Za više detalja
 
Bilo bi jednostavnije da je NBS registrovala jedinstveni URL kome bi se banke prilagođavale nego što svaka ima svoj deep link.
 
ukoliko ste na desktopu prikazaće vam se qr kod, dok se na mobilnom telefonu pojavljuje još jedan dropdown meni gde je potrebno odabrati banku čiju aplikaciju imate instaliranu
I ovo je šteta što forsiraju da na desktopu i dalje ostaje QR kod, jer onda opet postoji prelazak na drugi uređaj (telefon), umesto da ima opcija da se ostane na istom uređaju (desktopu) i da se pokrene e-banking web sajt i popuni sve. To ne bi trebalo da je ikakav problem, jer evo ako napišem npr. [email protected], ova adresa može sad ovde da se klikne jer tu ima taj "mailto:" hendler i pokrenuće recimo Gmail ako se tako namesti, iako je to samo sajt a ne eksterna aplikacija.
 
Da, ali moraš da se loguješ na sajt banke, a za to ti treba telefon obično(2FA)
 
Nazad
Vrh Dno