Šta je novo?

NBS IPS QR Kod placanje - iskustva ljudi koji su ga implementirali u svoj biznis?

Pa dokle god se i oni malo ne potrude ja ću onda plaćati metodom koja je meni komfornija i lakša a to je u ovom slučaju karticom.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Ne bi trebalo da se od toga odstupa, to je da kažem, direktiva narodne banke. Kao, postoji mogućnost i niže, ali to je maksimum i verovatno ga se sve banke pridržavaju, pošto im je, jelte, cilj da zarade.
 
Znači ovo u trenutnoj praksi i nema neke poente za potrošače. Baš me ne zanima koliko će prodavac platiti banci za transakciju kad će mi svakako minimalno neki svoj prosek koji plaća uključiti u cenu - koristio ja tu uslugu ili ne. Što se trafika, pekara i tih malih prodavnica tiče - pa tu je baš poenta da uđeš i završiš kupovinu na brzinu, a ne da čekaš da se generišu neki QR kodovi, učita aplikacija itd.
 
Kod se se generiše bukvalno odmah, samo je brzina tebe kao potrošača tj koliko ti treba da otključaš telefon/pokreneš mBanking aplikaciju ono što utiče na brzinu.
 
Bizmis ajdijas baj NBS.

Ne bih da rušim sliku ili trolujem ali ljudi su upravu što se praktičnosti i brzine tiče.
Ja bih voleo niže provizije ali se više radujem budućnosti u vidu bitcoina nego ove zaj...
 
Kod se se generiše bukvalno odmah, samo je brzina tebe kao potrošača tj koliko ti treba da otključaš telefon/pokreneš mBanking aplikaciju ono što utiče na brzinu.
A zašto bih se ja navikavao na nešto od čega nemam nikakve koristi?
Da ne bi zaradila zločesta banka, nego da bih pomogao da zaradi privatnik dobrica?
Razumem motiv vas malih privrednika i to je okay, ali meni ovo ne deluje kao rešenje za koje bih se zakačio tek tako.
 
Pa ponovljeno je vise puta, za kupce svejedno, nista ne znaci, nemaju nikakvu korist (osim cistog stanja jer se pare skidaju odmah sto je pomenuo @uji).
Za prodavce (mali privrednici) moze da znaci.

I ovo treba da bude dodatna opcija, ne znam sto pricate o ovome kao jedinoj opciji (ili ono na letovanju da telefon bude jedina opcija).
Ja licno mrzim kes, pravi se guzva i red na kasi, takodje i zbog novcanika, moram da ga nosim a jeste probali nekad vecu svotu da nagurate u novcanik... Da mogu jos licnu kartu da stavim u telefon, novcanik bih retko kad nosio.

Ali sam uvek za to da kao kupac imas sto vise opcija za placanje (kes, kartice, telefoni/IPS/aplikacije, cekovi, sta god, ...).

PS: I da svi manji prodavci uvedu ovo, i dalje ce retko ko da placa IPSom.
Zato sto proviziju oni placaju. Zamislite da karticne provizije placa kupac, svi bi pohrlili za ovakvim vidom placanja, navikli bi se odmah...
 
Da se još nadovežem i nema rabljenja čip kartice, odnosno skraćuje se proces unošenja pina (prim. aut. Lite račun Mobi banke koji ide samo sa Dinom).
 
A zašto bih se ja navikavao na nešto od čega nemam nikakve koristi?
Da ne bi zaradila zločesta banka, nego da bih pomogao da zaradi privatnik dobrica?
Razumem motiv vas malih privrednika i to je okay, ali meni ovo ne deluje kao rešenje za koje bih se zakačio tek tako.

Način razmišljanja "privatnik dobrica" nas, izmedju ostalog, i drži tu gde jesmo. Mrzimo velike zle korporacije, privatne (velike) kompanije su u vlasništvu "tajkuna", u negativnom kontekstu. Male kompanije i lokalne trgovce nazivamo "privatnik", u negativnom kontekstu. Otkupljivače voća nazivamo "nakupac", u negativnom kontekstu. Prodavce na pijacama nazivamo "preprodavac", u negativnom kontekstu.

a5K28qO_460s.jpg

Svakako je lakše platiti karticom, posebno kada je bez pina. Sve češće nam neko plaća koristeći NFC telefon. Otključa, udje u aplikaciju, identifikuje se otiskom ili pinom i prisloni. Isto bi mu vremenski bilo da plati i IPS skeniraj.

Kada je kupcu lakše, ok.
Kada je svejedno, ne vidim razlog da kupac favorizuje banku u odnosu na prodavca, sa kojim je u direktnom kontaktu.

Da ne bude zabune, banke su pod velike i zle korporacije, njih mrzimo po defaultu.
 
Potpuno si loše protumačio.
Hteo sam da kažem da je meni potpuno svejedno ko će da zaradi, banka, mega kompanija, mala kompanija, tajkun, prodavac lubenica na pijaci.
Kupujem tamo gde smatram da mi je najpovoljnije, a plaćam kako mi je u tom trenutku najzgodnije.
Ovo je bilo apropo objašnjenja o toku novca u slučaju kada banka skine pri svakoj transakciji svoj deo, kada se plaća karticom i kada ne skine, kada se plaća preko qr code.
Mene kao kupca to ne treba da zanima (a i ne zanima me), prodavac je taj fee ugradio u cene, a ako nije, šta da mu radim što nije.
Ovde je samo stvar u mehanizmu plaćanja, da li je nekome konfornije da prisloni karticu i plati ili da uđe u aplikaciju, generiše qr code i plati, ništa više. Meni je prvi način zgodniji i to je to.
Ako uvedu da proviziju na karticu plaćam ja, a ako platim sa qr code ne, naravno da ću platiti tako, što da plaćam proviziju.
Slično je i sa situacijom da imamo prodavce koji imaju nekoliko cena zavisno od načina plaćanja i one koji imaju jednu, svako bira gde će i pod kojim uslovima da plati, ja npr. volim da kupujem na rate jer imam Banca Intesa karticu koja mi to omogućava i izbegavam one koji to ne nude.
 
Poslednja izmena:
Potpuno si loše protumačio.

Zapravo, samo si potvrdio ono što sam i napisao. Nemamo interesovanja za to kako funkcioniše sistem čiji smo važan deo. Mali, ali važan. Apsolutno nas ne interesuje efekat našeg delovanja, osim ako nemamo direktnu korist/štetu od toga.

Molim te, nemoj ovu poruku shvatiti kao napad na tebe ili bilo koga. Prosto smo takvi.

Izraženi primeri, sa većim, dugoročnijim posledicama, su na polju ekologije ili podržavanje političkih opcija za određen kompenzaciju.

Ovde je samo stvar u mehanizmu plaćanja, da li je nekome konfornije da prisloni karticu i plati ili da uđe u aplikaciju, generiše qr code i plati, ništa više. Meni je prvi način zgodniji i to je to.

I to teško može da se ospori. Beskontaktno plaćanje karticom je ubedljivo najjednostavniji način plaćanja.

Ukoliko bude postojala želja da se poveća upotreba IPS plaćanja preko QR koda, biće potreban čitav niz aktivnosti da motiviše ljude da ga prihvate. To može da pokrene NBS, kao regulator, jer se bankama kartice više isplate ili im je u najgorem slučaju svejedno. Mi, korisnici, potrošači, smo svakako nezainteresovani, pa većina nas zapravo nije isprobala takav način plaćanja.
 
Moje interesovanje za sistem i kako sve funkcioniše je ograničenog dometa, kao uostalom i kod svakog drugog, ne interesuje nas bukvalno sve, niti pratimo baš sve oko nas.
Ti imaš firmu i ovo te logično zanima (i mene bi verovatno da sam u tvojoj poziciji), mene nešto posebno ne. Plaćam onako kako mi odgovara, iskreno ne razmišljam o tome koje posledice način plaćanja ima na onoga kome plaćam. Računam da ako mu ne odgovara, neće ni ponuditi način plaćanja koji mu ne odgovara. Ako pak “mora” da ponudi, a ne odgovara mu, šta ja da mu radim, ne prilagođava se ni prodavac prema meni sa uslovima, zašto bih se ja prilagođavao prema prodavcu.

Nisam bio lenj, probao sam kako funkcioniše ovde u Grčkoj plaćanje preko qr koda dok sam na odmoru i našao sam da mi nije interesantno kao opcija, pa sam stavio ad acta, plaćam karticom, jednostavnije mi je.

Uopšte, sistem gde se telefon koristi za plaćanje mi ne odgovara, navika je čudo, ne pomislim na telefon kada treba nešto da platim, već na novčanik. Prosto je tako.
 
Ne znam zašto je qr plaćanje tako slabo rešeno u srbiji..
Na tajlandu bukvalno sve plaćam qr kodom. Tipa od babe na pijaci što prodaje voće, sva online kupovina, do samsunga i hotela sve i svuda... keš mi treba samo za napojnice konobarici (a I to je negde rešeno kroz qr). Ovde nema provizije i default qr je bez iznosa (sam ukucas). Na kartice većina radnji lupa 3% proviziju.

Pre nego što pitate - u salonima za masažu i onim barovima gde imate zensko društvo se plaća qr kodom, a ponegde može i karticom, zbog turista :)

U srbiji sam par puta na nisu i idei, uvek patnja. Nisam nikad uspeo da prebacim pare nekom drugom fizičkom licu.
 
Eto, kad bi tako bilo rešeno i kod nas, da je jednostavno, a da na kartice mora da se plati fee, sigurno bi se ljudi prebacili.
Ovako kako je kod nas, i sam si primetio, nema šanse.
 
GPay/Apple Pay meni licno ubedljivo na prvom mestu, pa onda kartica (mada ne pamtim kad je zadnji put zabagovalo nesto da sam morao karticu da koristim umesto aplikacija).
Telefon mi non-stop u ruci, dvoklik, pogled u telefon i prislonim. Ovako moram da vadim novcanik pa karticu iz novcanika.
I na kraju kes, koji moram da nosim jer ne prihvataju svuda kartice.
 
Telefon mi non-stop u ruci,
E pa vidiš, nije svima telefon non-stop u ruci, ima još uvek nas koji smo odrasli u vreme bez interneta i pametnih telefona, i kojima to nije skoro pa organski deo našeg bića…bar ja tu spadam.
Zato, dok me ne nateraju (ovako ili onako, a verovatno hoće), kartica za plaćanje, telefon za razgovor, kompjuter za IT rad, fotoaparat za fotkanje,…
 
E pa vidiš, nije svima telefon non-stop u ruci, ima još uvek nas koji smo odrasli u vreme bez interneta i pametnih telefona, i kojima to nije skoro pa organski deo našeg bića…bar ja tu spadam.
Zato, dok me ne nateraju (ovako ili onako, a verovatno hoće), kartica za plaćanje, telefon za razgovor, kompjuter za IT rad, fotoaparat za fotkanje,…
Probaj sa "pametnim" satom ;)
 
Ne znam zašto je qr plaćanje tako slabo rešeno u srbiji..
Na tajlandu bukvalno sve plaćam qr kodom. Tipa od babe na pijaci što prodaje voće, sva online kupovina, do samsunga i hotela sve i svuda... keš mi treba samo za napojnice konobarici (a I to je negde rešeno kroz qr). Ovde nema provizije i default qr je bez iznosa (sam ukucas). Na kartice većina radnji lupa 3% proviziju.

Pre nego što pitate - u salonima za masažu i onim barovima gde imate zensko društvo se plaća qr kodom, a ponegde može i karticom, zbog turista :)

U srbiji sam par puta na nisu i idei, uvek patnja. Nisam nikad uspeo da prebacim pare nekom drugom fizičkom licu.
Tamo je cilj "elektronika" (el. novac) sam po sebi, zbog lakšeg porezovanja i praćenja tokova novca - mnogoljudna zemlja, mnogo turista.
Ništa negativno ne mislim o tome.
Ovde je Balkan, nešto nas je manje, obožavamo keš (lako se "pere)...
Sve na gurku, sve na cimanje, strani uticaj (ekonom.pritisak). Ne mož' reći da nije tako. Kartičari su pak dobro uvezani sa bankarskim sektorom i potrošaču je omogućena
prosta i bezbolna upotreba el.novca. Na nekog mora da se svali danak progresa. :/
 
Ја мислим да од овог начина плаћања нема ништа све док НБС не уведе обавезу трговцима да омогуће неки вид безготовинског плаћања (што се никад неће десити). Код нас потрошачи нису довољно задрти да би учесник на тржишту био “кажњен” мањим прометом јер не прима картице па тако ниједан фризер нити једна пекара неће имати осетно мањи промет јер не прима картице или IPS. Потрошач ће само промрљати и отићи до банкомата да дигне паре.
 
Zapravo, pre, možda i, 10+ godina je bio jedan pokušaj prinudnog uvođenja POS terminala, ali se sve završilo potpisivanje nekakvog dokumenta sa bankama, kao neki zahtev. I s obzirom na tadašnje provizije, cene uređaja/rente, mnogi su bili protiv, brzo je prestalo da se priča o tome.

Nisam siguran da bi "uvodjenje obaveze" dalo pozitivne rezultate. Ja sam uvek za pozitivnu motivaciju, umesto za prinudu.

Smanji provizija na određeni period, omogući da naplata ide preko bilo kog jeftinog uređaja, kao što je Raiffeisenbank napravio da svaki Android telefon sa NFC može da bude terminala za beskontaktno plaćanje.
Bio je probni period na zemunskoj pijaci, koliko sam razumeo, od ljudi koji su se uključili, više od polovine je zadržalo terminale i nakon perioda bez provizije. Nisam od tada bio na toj pijaci, pa ne znam da li zaista funkcioniše.
 
Na Tajlandu i slicno nije forsirano placanje qr kodova zbog pracenja i poreza, vecina sitnih biznisa tamo su neka vrsta pausalaca i mislim da nemaju limit koliki max promet smeju da imaju, inace su porezi niski i forsira se preduzetnistvo dosta. Doduse populacija im je daleko vise mlada i urbana pa se novotarije lako primaju za razliku od Srbije koja postaje zemlja staraca. Ali qr revolucija treba da krene od trafika, prodavaca na pijaci, lokalnih radnji i butika i slicno. Odnosno svih onih koji do sada nisu primali kartice vec samo kes, onda ce se i ljudi polako navikavati da imaju i ovu opciju...
 
  • Like
Reagovanja: uji
Postoje podsticaji za POS terminale Bolji način. Za kartice svi znaju, dok je za QR trenutno UX ne baš tako sjajan. Ne mora se čak ni ići sa forsiranjem QR koda, proviziju na Dinu su isto prihvatljive. Sačekaćemo da vidimo šta je DinaCard – UnionPay card i da li će provizije ostati iste.
 
Mi smo upravo preko Boljeg načina uveli terminal, ali za sad je pokazatelj da je gotovina preferencijal. Imamo još narednih 9 meseci da istražimo tržište, ali indicije su da ćemo najverovatnije preći na RaiPay ukoliko kartice bitno ne zažive. Imali smo samo jednu transakciju Dinom, a ostatak su bile beskontaktne i Master je ubedljivo dominantan.
 
^
Znas koliko ce trgovca to da uradi? Jedan ili nijedan :D
Nemoj biti smesan...
Ako su troskovi trgovca veliki za placanje karticom (ako ima veliki promet karticama) itekako ce biti motivisan da smanji taj trosak poslovanja.

A tek kupac koji placa velike racune...uvek ce rado ustedeti 500-1000din.
Tih 2.5% u opste nije mali iznos za trgovca, pa cesto u radnjama imaju po nekoliko POS terminala da bi platili sto manju proviziju.

btw, zar nije bila prica da sve ove nove kase koje su uvele imaju opciju bezgotovinskog placanja?
To je verovatno preko QR koda, ali nisma primetio da to u praksi neko koristi, a verovatno i losa obuka zaposlenih tome doprinosi.

Uglavnom mogucnost postoji, ali se ne koristi.
 
Zar nije bila prica da sve ove nove kase koje su uvele imaju opciju bezgotovinskog placanja?
Problem je što za kase koje imaju mogućnost beskontaktnog plaćanja je to predviđeno u saradnji sa LED Pay, odnosno Poštanska štedionica je uslovljavala veću tarifu na ime troškova održavanja kase pa se maltene isto hvata kao i kad bi se plaćala mesečna renta za klasičan pos u slučaju neostvarenja prometa preko 100k dinara.
 
Dina se manje koristi, jer još uvek mnogi imaju varijantu na potpis, a ko ima noviju, radi na čip. Ne postoji varijanta bez kontakta, koja je realno najkomfornija i ne daješ trgovcu svoju karticu, što je meni nekako bitan momenat i kao kupcu i kao prodavcu. Ljudi se naviknu na jednu karticu i za sve koriste nju. Tu Dina otpada.
Osim kod onih koji jedan račun podele na 4 kartice iz 3 različite banke 😬

Mi nemamo mnogo transakcija karticom, pa nismo baš neki uzorak. Ako nekim danima dodjemo do 15 ili 20 transakcija, to je zato što je jedan kupac kupovao/plaćao iz 5 puta.

Visa vodi, Master je druga, Dina nikako nije za zanemarivanje. Sve više se koristi.
Za American me mesecima niko nije ni pitao.

Ja sam danas od 10ak transakcija karticom, dve izbegao tako što su kupci ponudili da prebace novac na račun. Jednog kupca poznajem od ranije, pa je on i prokomentarisao nešto "da bar malo skratimo banku". A drugi je platio kao pravno lice, pa transakciju svakako plaća, kartica ili prenos, a zna da mi plaćamo proviziju, jer verovatno i on ima POS terminal.

Opet kažem, totalno smo van svake statistike, jer se kupci dugo zadržavaju, mnogo razgovaramo dok su tu i bukvalno ko god plaća debitnom karticom bi prihvatio da plati i skeniranjem QR koda.

Zašto nemamo IPS Pokaži u ponudi? Već 2x sa kontaktirao svog referenta u banci zbog toga, žena mi je završila dosta drugih stvari od tada, i brzo i dobro, ali za ovo je oba puta izbegla nekim bledim izgovorima. I čak nije bilo ni da će se javiti kada proveri, što obično napiše u odgovoru.
 
Neka se uvede bezkontaktna Dina kao obavezna kartica na koju nema provizije za prodavca i ja ću prvi da “bacim” VISA karticu i sve ću da plaćam Dinom u korist prodavca.
To bi bio dobar potez NBS, za početak.
 
Nazad
Vrh Dno